Sari la conținut

Tur de 4 zile in Apuseni...


Jean_Taxi
 Share

Postări Recomandate

EXCELENTA TURA , veti avea parte de o vreme superba si de peisaje pe masura , doar ,, TRAIM IN ROMANIA .......(continuare nu conteaza acuma )........ !!!!

 

VA ASTEPTAM CU DRAG LA FESTIVAL LA HUNEDOARA , sa faceti poze pe traseu , veti intra gratis .

Si cu siguranta veti avea liniste noaptea , sa va odihniti , sa puteti sa o luati la drum adoua zi revigorati si cu zambetul pe fata !!!

 

 

 

 

 

RESPECT

Editat de ACHIMOTO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dhamzea, iti multumesc pt info, chiar mi-ai dat o veste buna privitoare la traseu! Achimoto, asa cum am spus sambata spre seara ajungem la intrunirea hunedoreana( multam pt intrarea gratis, un gest frumos!) asta in conditiile astea de criza cand fiecare leut trebe bine dramuit! Si am deplina incredere ca noaptea se va putea dormi.., chiar aveti referinte bune in acest sens! :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot amana data din mai multe motive, oricum, sa aveti drum uscat si fara incidente neplacute.., in alta ordine de idei, am gasit un tovaras de drum si pt mine e suficient, daca e sa mai fie inca unul, sa fim max trei si la drum!

 

Asfalt uscat si voua,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pestera Scarisoara tine de comuna Garda de sus si nu de Albac.Zona e superba.Acolo stau socrii mei.

am fost acu'2 ani si stat in garda...super!..la anu vreau sa ajung la cheile galbenei...ca doar d-asta mi am luat enduro(anu asta bag un retezat...pare rau de apuseni :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost acu'2 ani si stat in garda...super!..la anu vreau sa ajung la cheile galbenei...ca doar d-asta mi am luat enduro(anu asta bag un retezat...pare rau de apuseni :laugh:

 

Chiar nu iti trebuie enduro pentru Cheile Galbenei. Din Arieseni exista un 'bulevard forestier', accesibil pana si cu Honda Civic Type-R [am gasit una parcata la intrarea in chei]

Daca vrei traseu de enduro mergi la ghetar la Scarisoara, apoi, pe drumuri forestiere iesi la Poiana Horea, de unde, stanga de mai multe ori si poti sa intrii in Padis. Din Padis coboara la Glavoi si fa Cetatile Ponorului [la pas]. Cu DRZ-ul poti sa intrii in Poiana Padis [sunt mai multe poteci forestiere pe care mergi perfect cu DRZ-ul], apoi, poti sa faci 'Lumea Pierduta' [tot cu DRZ-ul, ca sunt poteci accesibile]. Apoi ai doua variante. cobori in Arieseni, de unde ajungi in acel bulevard forestier care te duce la cheile Galbenei, sau, cobori in Boga si apoi spre Pietroasa, de unde intri pe acelasi bulevard forestier, dar in sens opus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jeane mi-ar face placere sa calatorim impreuna, dar eu m-am hotarit sa nu mai intru cu mobra pe drumuri neasfaltate mai lungi de 1 km. Simbata dimineata o sa plec spre Buzau-Siriu-Brasov cu citiva amici, iar de acolo o iau razna de unu' singur prin Moldova citeva zile :rock: si apoi o sa vin spre Hunedoara la intrunire si ne intilnim acolo sa ciocnim un paharel. :laugh:

Drum bun!

Editat de Neamtu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu iti trebuie enduro pentru Cheile Galbenei. Din Arieseni exista un 'bulevard forestier', accesibil pana si cu Honda Civic Type-R [am gasit una parcata la intrarea in chei]

Daca vrei traseu de enduro mergi la ghetar la Scarisoara, apoi, pe drumuri forestiere iesi la Poiana Horea, de unde, stanga de mai multe ori si poti sa intrii in Padis. Din Padis coboara la Glavoi si fa Cetatile Ponorului [la pas]. Cu DRZ-ul poti sa intrii in Poiana Padis [sunt mai multe poteci forestiere pe care mergi perfect cu DRZ-ul], apoi, poti sa faci 'Lumea Pierduta' [tot cu DRZ-ul, ca sunt poteci accesibile]. Apoi ai doua variante. cobori in Arieseni, de unde ajungi in acel bulevard forestier care te duce la cheile Galbenei, sau, cobori in Boga si apoi spre Pietroasa, de unde intri pe acelasi bulevard forestier, dar in sens opus.

am fost peste tot pe unde imi zici aici. la cheile galbenei nu m-am incumetat sa merg pentru ca mi-au atras atentia cei la care am stat(ei fiind din zona) ca este drumul rupt si nu am cum ajunge..asa ca i-am ascultat.daca am gresit,asta e..la anu oricum is acolo ;) multumesc de varianta.am sa tin cont de ea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dan George, multam pt detalii.., chiar pe acolo o voi lua, adica Horea-Poiana Horea- Cetatile Ponorului- Pestera Ursilor, sa speram ca nu ma va prinde ploaia prin zonele acelea( mai merg cu un prieten care are Varadero, cauciucuri soft) dar si eu cu africanul m-as simtii inconfortabil! :) Neamtule ne vedem la intrunirea de la Hunnedoara, posibil sa am si niscaiva palinca in dotare! Miercuri dimineata am decolat!

Mesaj completat

Deci, pana la urma mergeti enduro sau pi asfalt?

 

:blink:

Mah, ce-ti pot spune, este ca sigur vom mere pi motoare! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neamtule ne vedem la intrunirea de la Hunnedoara, posibil sa am si niscaiva palinca in dotare! Miercuri dimineata am decolat!

 

Plecam si noi spre Hunedoara dar Vineri dimineata.Sambata sau Duminica o luam spre Deva,Brad ,Scarisoara,Campeni ,Abrud.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plecam si noi spre Hunedoara dar Vineri dimineata.Sambata sau Duminica o luam spre Deva,Brad ,Scarisoara,Campeni ,Abrud.

Azi a fost o zi lunga.., maine plecam, doua buc motoare si periplul va fi de 5 zile, nu de 4 pt ca vrem sa mai vedem si un peisaj, doua. Sa de-a Domnul sa tina vremea cu noi.., si cu voi, Enduristule, se pare ca veti fi cu o zi sau doua mai tarziu decat noi la Scarisoara, asta este, drum bun sa aveti si noi cu neavostra! ;) PS Cine vine la intrunirea hunedoreana si are pohta de o palinca sa se lase condus de mireasma degajata de la o Africa cu nr de buc si foarte incarcata! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS Cine vine la intrunirea hunedoreana si are pohta de o palinca sa se lase condus de mireasma degajata de la o Africa cu nr de buc si foarte incarcata! ;)

Pai daca stati Vineri la Nandru ne vedem acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
salutare,

cam asa arata saptamana trecuta transalpina.

despre R1, nu e imposibil, parca anul trecut a fost un coleg coforumist cu un hornet, asa ca..

 

oricum, drum bun !

bafta !

Avem o tara superba! De-as avea timp m-as baga bine in sufletul ei, prin toate cotloanele, of , sa vina odata primavara! Frumoase poze! :disappointed:

 

Mesaj completat

Am vazut aseara la Real, un atlas cu 100 de harti cel mai bun tiparit vreodata la noi, cu romania si chiar am vazut trasee pe care le-am facut si sunt trecute detalii, poate te ajuta. costa 70

si eu vreau sa-l iau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maxim 2(doi) si cu mine 3, mai multi strica!!! DECI; Traseul ar fi urmatorul;BUC-PITESTI-HOREZU-NOVACI-Transalpina-SEBES-Zlatna-Rosia Montana(ABRUD)-Campeni-Albac(Pestera Scarisoara) -Nucet-E79 spre Cetatile Ponorului-Stana de Vale-( intrebare; Se poate ajunge pe vreun drum pana in E60, Huedin?)- CalateleBeis-( exista vreo forma de drum spre Horea?)daca NU, atunci-E60, Luna de Sus- Boisoara-Cheile Turzii-pe E75,Lupsa-ABRUD-Brad- pe 78 catre DEVA-HATEG- Sarmizegetusa-PETROSANI-pe 7A catre Lacul Vidra-LOTRU-VOINEASA- BREZOI-VAlcea...apoi la alegere spre Bucale! M-am ghidat dupa o harta veche, daca am gresit sper sa ma corecteze cine stie si astept de la colegii motoristi orice info despre traseul stabilit de mine pt ca nu am mai fost niciodata pe acolo! Multumesc anticipat. Traseul il voi face in luna august in sapt in care are loc si intrunirea de la Hunedoara( asta pt ca as vrea ca noaptea de sambata sa o dormim la intrunire, liniste ca liniste da mai trebuie si balamuc!), adica cam pe data de 11-12 august sa plecam, miercuri sau joi ( dis de dimineata) si duminica seara( noaptea) sa revenim la Bucalesti. Se cere disponibilitate la distractie si stres prelungit.., nu mai trebuie sa specific ce conditii trebuie sa indeplineasca mobra pt ca se subintelege! Cine mai are intrebari si e interesat.., va rog cu ele! :lol: PS Se doarme la cort, se manca conserve si se face sex cu Mos Martin! Revin cu amanunte pe parcurs. :disappointed:

 

 

Referitor la pestera Ghetarul Scarisoara prin noiembrie drumul care duce spre pestera era in lucru dar poti ajunge linistit . De la ghetar la Cetatile Ponorului eu am fost pe jos, cu motorul nu aveam nici o sansa (poate cineva experimentat cu un cross ar fi putut). Se mai poate ajunge la Cetatile Ponorului si de la Padis, anul trecut prin martie drumul era destul de practicabil (de fapt nu-l poti numi chiar drum, mai degarba o carare mai lata).

Referitor la drum pana in E 60 Huedin: Stiu ca se poate ajunge in judetul Cluj , nu stiu sigur daca in E 60 pe urmatorul traseu : vii de la Stana de Vale-Beius-Remetea -Rosia-jud. Cluj. O sa ma interesez si o sa-ti spun sigur unde iese drumul de la Rosia in jud.Cluj.

Daca te hotarasri sa mergi la Cetatile Ponorului pe la Padis te poti opri in drum pe la Pestera Ursilor la Chiscau (doar o sugestie).

De la Albac poti ajunge usor la Horea si drumul e acceptabil. post-46117-1264930684_thumb.jpg post-46117-1264930726_thumb.jpg

 

Numai bine !

Mesaj completat

Transalpina fain traseu , anula asta il fac si eu . :lol:

cool acum vad ca e de anul trecut !!! :lol:

Editat de desertfox1943
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

cam asa arata saptamana trecuta transalpina.

despre R1, nu e imposibil, parca anul trecut a fost un coleg coforumist cu un hornet, asa ca..

 

oricum, drum bun !

bafta !

 

 

Salut, ma bag si eu in seama cu voi si va spun asa: Transalpina nu cred ca se poate face cu ceva gen R1, eu am fost acu pe 19-20 iunie si abia am trecut noi cu enduroaicele (transalpuri, aprilia pegaso, dominator, BMW F650, honda Varadero), si ne-a luat ceva timp. Pt detalii suplimentare luati de aici: /index.php?showtopic=384085.

Respect si Asfalt Uscat!!

 

PS Dk fac rost de timp liber si bani ma primiti si pe mine? :disappointed:

 

pe transalpina a mai fost KIDROCK cu un 636...nimic nu e imposibil...

 

 

Jeane...nu suna rau...sper sa ma pot alatura si eu :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noro, mai lasa dreakului alcoolul ala.., tura a inceput si sa sfarsit de mult! :disappointed:

 

Jeane,tu vorbesti de alcool?

Nu ai zis tu ca mergi si anu asta?Sau era zisa la beutura?Nu am zis ca merg si eu cu Pan-Europeanul?Ai uitat.De acu o sa te pun sa semnezi.Bunu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la pestera Ghetarul Scarisoara prin noiembrie drumul care duce spre pestera era in lucru dar poti ajunge linistit . De la ghetar la Cetatile Ponorului eu am fost pe jos, cu motorul nu aveam nici o sansa (poate cineva experimentat cu un cross ar fi putut). Se mai poate ajunge la Cetatile Ponorului si de la Padis, anul trecut prin martie drumul era destul de practicabil (de fapt nu-l poti numi chiar drum, mai degarba o carare mai lata).

Referitor la drum pana in E 60 Huedin: Stiu ca se poate ajunge in judetul Cluj , nu stiu sigur daca in E 60 pe urmatorul traseu : vii de la Stana de Vale-Beius-Remetea -Rosia-jud. Cluj. O sa ma interesez si o sa-ti spun sigur unde iese drumul de la Rosia in jud.Cluj.

Daca te hotarasri sa mergi la Cetatile Ponorului pe la Padis te poti opri in drum pe la Pestera Ursilor la Chiscau (doar o sugestie).

De la Albac poti ajunge usor la Horea si drumul e acceptabil. post-46117-1264930684_thumb.jpg post-46117-1264930726_thumb.jpg

 

Numai bine !

Mesaj completat

Transalpina fain traseu , anula asta il fac si eu . ;)

cool acum vad ca e de anul trecut !!! :wink:

daca doriti si daca va pot ajuta cu ceva legat de plimbari prin apuseni va stau la dispozitie...sunt localnic si cunosc binisor zona

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...