Sari la conținut

Georgia - Armenia - N. Karabakh


Postări Recomandate

Salutare,

 

Eu traiesc in Rusia, am viza de munca, deci nu a fost problema. Dar la citeva zile dupa mine a trecut un grup de prieteni, romani, care luasera vize turistice de Rusia. Sint destule site-uri rusesti care iti fac invitatie si iti dau voucher (fictiv) de hotel in Rusia, contra a 10-15 euro. In baza invitatiei si voucherului Ambasada Rusa iti da viza turistica.

La intrarea in Rusia trebuie sa faci declaratie vamala de import temporar pentru motocicleta, declaratie pe care o predai la iesirea din Rusia. Daca ai noroc, dai de vreun vames amabil si te ajuta sa o completezi. Daca nu, trebuie sa stii un pic de rusa.

Securitatea in Georgia e maxima. Politie incoruptibila, dotata pina in dinti de americani. Patruleaza peste tot dar nu te opresc pentru ca verifica motorul/masina prin calculatorul din masina de patrula. Totul integrat cu sistemul politiei de frontiera.

 

In Rusia, in Osetia de Nord (unde intri venind din Georgia) nu sint probleme. Destula politie, la granitele de raioane mai sint puncte de control. Problemele sint doar in Dagestan (la Marea Caspica) si un pic pe linga Elbrus. Una peste alta, ocolul Marii Negre pe moto se poate face in conditii de siguranta OK.

 

Daca mai vrei detalii, mai intreaba-ma.

Ciao

tigly

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tigly, daca nu-ti cer prea mult, spune-mi ce stii despre drumul dintre Sochi si granita roso-georgiana din Osetia de N (Verhni-Lars-Kazbegi). Cum e drumul si in cat timp se face? Daca plec dimineata din Sochi (in jur de 8-9) cam cand ajung in vama georgiana? Distanta dintre Sochi si Tbilisi se poate face intr-o zi lumina ? E ceva interesat de vazut pe drumul asta? Politistii cum sunt in zona Krasnodar? Ma hartuiesc pt spaga, sau cum mi-o fi norocul? Ce posibilitati de cazare si la ce preturi gasesc pe drumul dintre Sochi-Tbilisi (m-ar interesa indeosebi in partea rusa)?

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am facut partea dinspre Sochi, am inteles ca e un drum destul de aglomerat pe malul marii. Pe harta vad ca nu exista un drum mare care sa treaca direct (pe sub munte) de la Sochi spre Vladikavkaz. Daca exista vreunul mai mic, nu stiu ce sa zic de siguranta. In Kabardino-Balkaria (regiunea Elbrus, pe unde ar trebui sa treci) cred ca inca mai sint operatiuni contra-tero. In cel mai bun caz te opresc si verifica din cind in cind (politia). Drumul mai sigur merge de la Sochi la Tuapse apoi Maykop - Armavir (apoi pe Autostrada Kavkaz)- Mineralny Vody - Vladikavkaz - Vekhny Lars. Calitatea drumului e buna. Politia te poate opri la control documente la trecerea intre raioane. Daca totul e OK cu actele, nu te intreaba altceva. Radare nu am vazut. Cazare gasesti intre 70 si 100 USD. Eu am stat in Mineralnye Vody (Euro Hotel) la 100 USD. Rusia e scumpa la cazare dar ieftina la benzina.

Teoretic s-ar putea face drumul intr-o zi (dar pleci pe la 7). In partea rusa nu am remarcat ceva sa merite sa te opresti. GRanita se trece repede. In Georgia insa merita sa urci pina la biserica Kazbegi/Semenba (sau asa ceva) (din localitatea Stepantsminda, la vreo 10 km de granita, sint semne). In Stepantsminda gasesti si cazare. Apoi "drumul militar georgian" urca la vreo 2300 de metri si e aproape off-road (Asfalt spart rau). Dupa aceea e OK pina la Tbilisi (granita-Tbilisi ~ 180 de km).

 

Cind vrei sa mergi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!

6 august este data la care intru in concediu . alaturi de un coleg, incercam ca in 3 saptamani sa realizam turul tarilor riverane la marea neagra. in ultimele luni mi-am imbunatatit cultura generala citind carti de istoria popoarelor din caucaz si a marii negre. sper sa reusim sa facem acest tur in vara asta si, mai ales, in timpul pe care-l avem la dispozitie. eu incerc chiar sa plec si singur, daca voi ramane cumva singur.

am sa-mi arog dreptul de a te mai pistona cu intrebari, atunci cand am curiozitati legate de drumul prin rusia.

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!

6 august este data la care intru in concediu . alaturi de un coleg, incercam ca in 3 saptamani sa realizam turul tarilor riverane la marea neagra. in ultimele luni mi-am imbunatatit cultura generala citind carti de istoria popoarelor din caucaz si a marii negre. sper sa reusim sa facem acest tur in vara asta si, mai ales, in timpul pe care-l avem la dispozitie. eu incerc chiar sa plec si singur, daca voi ramane cumva singur.

am sa-mi arog dreptul de a te mai pistona cu intrebari, atunci cand am curiozitati legate de drumul prin rusia.

bafta!

 

Nici nu stii cat ma bucur cand citesc ce-ai scris aici ! Eu la anul vreau sa fac turul Marii Negre cu o tura prin Caucaz,Tbilisi si Yerevan ! Punctele de frontiera intre Georgia-Rusia imi dau batai de cap si faptul ca granita Armenia-Turcia e inchisa ! O sa fiu cu ochii pe tine !!! :P Bafta multa iti doresc si o tura fara incidente ! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wow...ce succes are regiunea asta :)

 

Cu putin noroc peste 2 zile sunt din nou in armenia si peste 4 in georgia...momentan in iran. Daca mai aveti nedumeriri legate de anumite trasee pe care n-am fost, etc...ziceti si intreb oamenii pe care-i stiu prin zona

 

oricum...parerea mea e ca prea multa planificare strica tot fun-ul :P

 

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe roti...istambul, ankara, sivas, tabriz (iran)...aso

 

acum sunt in georgia - tbilisi si o sa incerc sa iau feribotul de la batumi la varna sap viitoare...se pare ca e unul care pleaca pe 5.07 din batumi (costa 350 de euro pt motoreta si pt 1 persoana si inteleg ca face ~50 de ore)

 

o sa stiu mai multe sap viitoare :)

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe roti...istambul, ankara, sivas, tabriz (iran)...aso

 

acum sunt in georgia - tbilisi si o sa incerc sa iau feribotul de la batumi la varna sap viitoare...se pare ca e unul care pleaca pe 5.07 din batumi (costa 350 de euro pt motoreta si pt 1 persoana si inteleg ca face ~50 de ore)

 

o sa stiu mai multe sap viitoare :)

 

bafta

Salut,

 

Daca ai ocazia, intreaba te rog daca au ceva curse inspre Georgia la sfarsitul lui august sau ceva curse dinspre Georgia pe la jumatatea lui septembrie.

 

Ma gandesc si eu la o tura prin Georgia - Armenia, si ma intreb ce ar fi mai bine, dus-intors prin Turcia, sau circuit prin Turcia, Rusia si Ucraina. Evident as prefera o varianta cu feribot, ca sa am mai mult timp de vizitat si urcat pe munti, dar in caz ca nu gasesc feribot, ramane una din primele doua variante. Ar fi ceva recomandari?

 

Multam si drum bun!

Editat de Tija
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salut,

 

n-am mai luat feribotul pt ca nici macar cu 3 zile inainte nu stiau exact cand pleaca (teoretic pe 5...dar se poate pe 6 ba chiar pe 7) si nici traseul :scratch: (in sensul ca mergea la varna DAR...e posibil sa se opreasca si la odessa si atunci nu mai face 2 zile face 5). Din cate am inteles nu stiu nimic 100% clar pana nu e vasul in port. Trebuie sa-i suni in fiecare zi (te pui pe o lista sa te aiba acolo trecut si astepti pana stiu ceva clar - adica cu 2 zile inainte de plecare)

 

eu oricum trebuia sa mai stau 2 nopti ca sa se faca data de 5 si daca mai intarzia deja ajungeam in romania pe roti pana pleca vaporul...deci nu merita dpmeudv

 

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...