Sari la conținut

Religia,prostia si credinta in dumnezeu...


Vizitator rock46hunt
 Share

Postări Recomandate

A incerca sa-i spui unui om care nu a simtit prezenta Lui, cum este Dumnezeu.., este ca si cum ai incerca sa-i explici unui orb cum arata culoarea rosie, verde sau oricare alta culoare comparand-o cu un fruct sau cu gustul metalului sau orice altceva e clar ca orbul nu va putea pricepe nimic.., recomand, deci, orbilor sa-si dea jos valul de pe ochi si atunci vor sti cum este Dumnezeu, asta va spun sigur! Sau valul de pe suflet, mai corect spus! Si mai cred ca va incurcati tare mult in nuante (astea fiind religiile felurite) si uitati esentialul. Poate voi avea rabdare odata sa va scriu o poveste interesanta depre ce inseamna religia in opinia mea si probabil in a multora dintre neavoastra!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 214
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu cred ca ar trebui judecat in felul acesta, cine crede? de ce crede? de ce nu crede? in ce crede?....etc. Fiecare are dreptul sa creada in ce si in cine vrea. Asta nu insemna ca, daca nu crezi, nu trebuie sa folosesti metafore gen "RIP" "Dumnezeu sa-l odihneasca".....etc. Cum ai vrea sa-ti exprimi condoleantele apropiatilor celui decedat? "asta e..a murit..." suna cam sec nu crezi? Cat despre sarbatori as zice mai de graba ca sunt obiceiuri, iar metafore gen "Hristos a-nviat"..."adevarat ca-nviat"....etc pot fi catalogate ca forma de salut, nu trebuie neaparat sa ironizezi. Daca esti deranjat de asemenea afirmatii poti sa te-nchizi in casa zilele respective si sa nu dai ochii cu credinciosii care-ti vor adresa asemenea metafore.

 

Cand deschizi un topic de acest gen va trebui sa te astepti sa fi criticat, pt ca adepti sunt multi, iar printre cei care nu sunt de aceiasi parere cu adeptii multi se abtin. Nici sa nu te astepti sa ti se ridice statuie daca ai avut curajul sa strigi in gura mare ca nu crezi in dumnezeu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator rock46hunt
Nu cred ca ar trebui judecat in felul acesta, cine crede? de ce crede? de ce nu crede? in ce crede?....etc. Fiecare are dreptul sa creada in ce si in cine vrea. Asta nu insemna ca, daca nu crezi, nu trebuie sa folosesti metafore gen "RIP" "Dumnezeu sa-l odihneasca".....etc. Cum ai vrea sa-ti exprimi condoleantele apropiatilor celui decedat? "asta e..a murit..." suna cam sec nu crezi? Cat despre sarbatori as zice mai de graba ca sunt obiceiuri, iar metafore gen "Hristos a-nviat"..."adevarat ca-nviat"....etc pot fi catalogate ca forma de salut, nu trebuie neaparat sa ironizezi. Daca esti deranjat de asemenea afirmatii poti sa te-nchizi in casa zilele respective si sa nu dai ochii cu credinciosii care-ti vor adresa asemenea metafore.

 

Cand deschizi un topic de acest gen va trebui sa te astepti sa fi criticat, pt ca adepti sunt multi, iar printre cei care nu sunt de aceiasi parere cu adeptii multi se abtin. Nici sa nu te astepti sa ti se ridice statuie daca ai avut curajul sa strigi in gura mare ca nu crezi in dumnezeu.

 

da,corect...pe mine nu ma deranjeaza ca cineva crede in ceva,doar faptul ca cineva incerca sa impuna acesta religie si minciunile aferente ei!

sincer,imi vine greu sa folosesc metaforele mentionate de tine...si nu am sa ma inchid in casa de frica crediciosilor...ei cu credinta lor,eu cu a mea...

si sa stii cind am deschis acest topic nu m-am gindit sa-mi construiasca cineva o statuie,doar am vrut sa-mi spun parerea mea despre aceasta religie,nimic mai mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acesta este un subiect ceva mai "delicat" , il abordez ptr ca ma amuza unii care spun,scriu chestii referitoare la dumnezeu,dar ei nu-l cunosc,nu stiu cine este acest personaj dar se incurajaza folosind acest nume...gen topicul Dumnezeu sa-l odihneasca...

Referitor la acel topic,se poate face diferenta in ceea ce am scris eu...si nu am pomenit de dumnezeu...este trist cind dispare cineva,dar eu stiu ca toti vom disparea la timpul nostru...mai devreme sau mai tirziu.

Cum putem crede in ceva ce nu cunoastem,doar in vorbe spuse de nu mai stiu cine...ca asa este si este musai sa credem...in ce?

In prostie?

Cine este dumnezeu?

Ce este religia,de ce trebuie sa credem in ea?

Am scris rindurile de mai sus,in speranta ca voi primi raspunsuri ceva mai plauzibile...nu gen crede si nu cerceta... si cu ocazia asta vreau sa rid putin de cei care-mi aprindeau luminari inainte de paste,la vii sau la morti...ma rog...mintea lor de gaina...

Tare ingusta este lumea...prea ingusta...

De paste se foloseste zicala" Hristos a-n viat"...oare este adevarat...eu de 35 de ani nu l-am vazut niciodata...cum pot crede asa ceva?

Este tare amuzant...cu religia...dar am obeservat ca nici una nu a rezistat...toate pica...de ce oare...se minte cumva?

Eu sint ferm convins ca se minte...demonstrati-mi va rog ca nu se minte...

nimeni nu il cunoaste,un lucru e clar.,fii atent la toti idiotii din trafic si poate vei mai apuca o zi in viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator rock46hunt
nimeni nu il cunoaste,un lucru e clar.,fii atent la toti idiotii din trafic si poate vei mai apuca o zi in viata.

 

multumesc de sfat...cred ca este valabil si ptr tine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh:

Incearca.Cred ca e locul potrivit.

Pai, hai sa va spun.., A fost odata un barbat care a inventat arta de a face focul. El si-a luat uneltele si a mers la un trib in nord, unde era foarte frig, amarnic de frig. El i-a invatat pe oameni safaca focul. Oamenii au fost foarte interesati.El le-a aratat in cate feluri puteau utiliza focul. Dar, inainte de a-si exprima recunostinta fata de acel om, acesta a disparut. El nu tinea sa obtina aprecierea sau recunostinta lor; singura lui grija era binele lor. A mers apoi la un alt trib, unde a inceput din nou sa le arate valoarea inventiei sale. Si acolo oamenii au fost interesati, un pic prea interesati pt linistea sufleteasca a pretilor lor, care au inceput sda-si dea seama ca acest om atrage multimea iar ei isi pierd popularitatea. Asa au decis sa-l inlature. l-au rastignit, l-au otrvit, spuneti-i cum vreti. Dar acum li se facuse teama ca oamenii sa0r putea intoarce impotriva lor, asa ca au fost foarte prevazatori, chiar vicleni.Stiti ce au facut? Ei au facut un portret al omului si l-au montat pe altarul principal al templului. Instrumentele de facut focul au fost amplasate in fata portretului iar oamenii au fost invatati sa venereze portretul si sa faca plecaciuni spre uneltele de foc- lucru pe care l-au facut supusi, timp de secole. Veneratia si inchinaciunile au continuat, dar acolo nu mai era nici un foc.Unde este focul, unde este iubirea, unde este libertatea.., despre asta este vorba in spiritualitate.., asta inseamna Isus Hristos.., Dumnezeu.., ci nu inchinaciunile si ritualurile cu care ne imbagseste sufletul Biserica actuala!!! PS Cred ca santeti in asentiment cu mesajul din aceasta poveste.., eu sunt! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator rock46hunt

Jeane,eu sint un om cit se poate de liber...

Cea ce ai scris tu dupa parerea mea,reprezinta felul omului de a fi,nimic mai mult!

Sa inteleg ca dumnezeu a facut focul...pai universul este plin de foc...da uitasem,dumnezeu a facut universul!

Cred ca ar fi mai corect sa spunem lucrurilor pe nume si sa nu ne mai mintim singuri cu povesti...sau poate vreti sa-i convingeti si pe cei de la Discovery...

Si eu accept ca exista forte in acest univers,dar nu zei sau dumnezei si nici religii...

Este curios faptul ca sau facut multe descoperiri si lumea a evoluat in tehnica si stiinta dar ptr om,ptr relatia lui cu celalat om nu s-a facut mai nimic...este la fel de mii de ani...trebuie sa fim supusi unuia sau altuia...in realitate nu esti liber,nici macar tu...asculti de dumnezeu si faci numai ce-ti da voie el!

Vorbesti de dragoste,de iubire,de bunastare...unde sint aceste lucruri de care vorbesti tu...in rai poate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca stau si ma gandesc (cu un efort deosebit) toti cei care ati postat aici aveti dreptate. Libertatea de gandire e prevazuta in constitutie, totusi, religia e

predata in scoli, are drepturi, in schimb Darwinismul (evolutionismul) a fost scos din programa scolara (cum l-am prins eu) unde e libera alegere in gandire?

Nu vreau sa influentez pe nimeni... dar in scoli sunt crestini, musulmani, iudei, atei, etc. Fiecare om ajuns la maturitate isi poate face o idee proprie referitor

la religia ce o adopta (de regula ramane la aceeea din nastere) , depinde cine si ce ne poate schimba acesta perceptie, sunt religiosi practicanti, care se duc

infiecare sambata, duminica la slujbe, fac rugaciuni, bat matanii etc., sunt credinciosi (din care fac si eu parte) care nu trec pe la biserica decat in noaptea de

inviere ( acum mai rar, dar cand eram mai tanar, ma duceam sa mai agat cate o credincioasa) prilej de a mai scapa de acasa si a mai trage un sprit ( deh, e

sarbatoare...etc.

Divagatiile pe acesta problema ar mai putea continua la nesfarsit, totusi cred ca in semnatura mea se poate regasi oricine...

 

CRESTIN/ORTODOX-Cu vederi proprii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:makeout:

Jeane,eu sint un om cit se poate de liber...

Cea ce ai scris tu dupa parerea mea,reprezinta felul omului de a fi,nimic mai mult!

Sa inteleg ca dumnezeu a facut focul...pai universul este plin de foc...da uitasem,dumnezeu a facut universul!

Cred ca ar fi mai corect sa spunem lucrurilor pe nume si sa nu ne mai mintim singuri cu povesti...sau poate vreti sa-i convingeti si pe cei de la Discovery...

Si eu accept ca exista forte in acest univers,dar nu zei sau dumnezei si nici religii...

Este curios faptul ca sau facut multe descoperiri si lumea a evoluat in tehnica si stiinta dar ptr om,ptr relatia lui cu celalat om nu s-a facut mai nimic...este la fel de mii de ani...trebuie sa fim supusi unuia sau altuia...in realitate nu esti liber,nici macar tu...asculti de dumnezeu si faci numai ce-ti da voie el!

Vorbesti de dragoste,de iubire,de bunastare...unde sint aceste lucruri de care vorbesti tu...in rai poate!

Rockule, mai citeste rogu-te odata povestea.., focul e la figurat, el reprezinta de fapt iubirea.., nu am vrut sa te fac a crede ca Prometeu a furat de la Dumnezeu focul! Fac ceea ce cred eu, nu ma forteaza cu nimic Dumnezeu sa fac ceea ce crede EL..,El doar te atentioneaza ce e bine si ce e rau.., alegerea iti apartine, intelegi? Si crede-ma ca dragoste, iubire, bunastare exista destula si aici pe pamant, nu doar in Rai.., ca doar Isus insusi a spus (si ai fi stiut si tu daca ai fi citit Biblia) ca Imparatia Cerurilor este inlauntrul nostru si ea incepe inca de pe Pamant!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator rock46hunt
:makeout:

Rockule, mai citeste rogu-te odata povestea.., focul e la figurat, el reprezinta de fapt iubirea.., nu am vrut sa te fac a crede ca Prometeu a furat de la Dumnezeu focul! Fac ceea ce cred eu, nu ma forteaza cu nimic Dumnezeu sa fac ceea ce crede EL..,El doar te atentioneaza ce e bine si ce e rau.., alegerea iti apartine, intelegi? Si crede-ma ca dragoste, iubire, bunastare exista destula si aici pe pamant, nu doar in Rai.., ca doar Isus insusi a spus (si ai fi stiut si tu daca ai fi citit Biblia) ca Imparatia Cerurilor este inlauntrul nostru si ea incepe inca de pe Pamant!

 

Jeane,sincer iti scriu,NU MA INTERESEAZA BIBLIA,si nu mi-o baga pe git...este dreptul meu!

crede-ma ca am incercat sa citesc din ea,dar cind am vazut ce scrie,sincer mi-a fost rusine sa o mai citesc...,acum crezi ce vrei,dar eu nu cred in povesti!

mie mi se pare aberant ca, cineva sa-ti explice prostiile ce sint scrise in biblie...parca sint scrise ptr prosti...nu crezi...

nimic clar,nimic concret...numai banuieli si nimicuri...

tu de ce parte a fortei esti...de cea intunecata sau de cea luminoasa?

este o intrebare capcana...raspunsul iti apartine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce nu a spus nimeni este si realitatea ca mintea umana este influentabila. Isi creeaza ideile si conceptiile in functie de ceea ce primeste de la simturi. Apoi mai este si capacitatea de interpretare, care la fel, este influentabila.

Diverse activitati, fenomene ne influenteaza judecata, chiar si subconstient.

 

Exista sute de relatari cu persoane care si-au revenit din moarte clinica si au povestit ulterior ca au vazut demoni cu coarne si coada, si alte astfel de creaturi. Ceea ce nu stiu multi este si faptul ca satan ("cel care se opune" din ebraica) nu a avut o reprezentare grafica mult timp dupa ce s-a "tiparit" prima biblie. Astfel s-a convenit ca umanitatea are nevoie de o imagine a raului, folosindu-se in reprezentare de toate partile animalice considerate respingatoare (coarne, colti, coada etc.)

 

Cea mai buna metoda de a demostra natura influentabila a mintii umane este o plimbare / trecere noaptea prin proximitatea unui cimitir. Astfel ne vin tot felul de ganduri nelinistitoare, poate chiar ne amintim imagini in care cei decedati reanvie, altora le trec scene din filme prin fata ochilor, si astfel, cel mai mic zgomot oricat de natural si inofensiv actioneaza ca tragaci, eliberator al instinctului initial "de a o lua la sanatoasa".

 

Aceste particularitati ale mintii umane, sunt prea usor de exploatat, exemple vedem peste tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator rock46hunt
Ceea ce nu a spus nimeni este si realitatea ca mintea umana este influentabila. Isi creeaza ideile si conceptiile in functie de ceea ce primeste de la simturi. Apoi mai este si capacitatea de interpretare, care la fel, este influentabila.

Diverse activitati, fenomene ne influenteaza judecata, chiar si subconstient.

 

Exista sute de relatari cu persoane care si-au revenit din moarte clinica si au povestit ulterior ca au vazut demoni cu coarne si coada, si alte astfel de creaturi. Ceea ce nu stiu multi este si faptul ca satan ("cel care se opune" din ebraica) nu a avut o reprezentare grafica mult timp dupa ce s-a "tiparit" prima biblie. Astfel s-a convenit ca umanitatea are nevoie de o imagine a raului, folosindu-se in reprezentare de toate partile animalice considerate respingatoare (coarne, colti, coada etc.)

 

Cea mai buna metoda de a demostra natura influentabila a mintii umane este o plimbare / trecere noaptea prin proximitatea unui cimitir. Astfel ne vin tot felul de ganduri nelinistitoare, poate chiar ne amintim imagini in care cei decedati reanvie, altora le trec scene din filme prin fata ochilor, si astfel, cel mai mic zgomot oricat de natural si inofensiv actioneaza ca tragaci, eliberator al instinctului initial "de a o lua la sanatoasa".

 

Aceste particularitati ale mintii umane, sunt prea usor de exploatat, exemple vedem peste tot.

 

Da,este adevarat ca mintea umana este influentabila,chiar imi aduc aminte ca am fost cu bunica la cimitir,eu nestiind pe vremea aceea ce este un cimitir si am inceput sa ma joc,copil fiind.

Bunica imediat mi-a atras atentia si mi-a facut capul calendar ca ma pedepseste doamne doamne si ma trimite in iad la necuratu...bineinteles ca m-am speriat atunci si am stat linga bunica,ptr putina vreme...incepusem sa asimilez informatii si incepeam sa gindesc si de aici a inceput schimbarea...

Asa ca dupa parerea mea se lasa influentati cei care nu gindesc sau nu vor sa gindeasca...se bazeaza pe povesti cu dragoni si demoni...

Faptul ca unora le este frica sau nu se simnt in siguranta noaptea in diferite locatii se bazeaza tot pe faptul ca au fost speriati cind au fost mici,cind inca nu aveau puterea de a intelege...cu alte cuvinte li s-a creat fortat o imagine,care la unii dainue toata viata...

Asa pot eu explica acest lucru. :makeout:

Editat de rock46hunt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...