Sari la conținut

Religia,prostia si credinta in dumnezeu...


Vizitator rock46hunt
 Share

Postări Recomandate

Vizitator rock46hunt
@rock08/15

"ai incercat sa iei legatura cu mine si nu ai reusit?"

 

Nu, am si eu demnitatea mea.

 

Africanu

 

 

da,recunosc o asemenea demnitate...de militian...

tare!

 

Mesaj completat

Imi plac tare mult asa zisi discipoli ai lui dumnezeu...care cred eu majoritatea sint crestini ortodocsi...

Curios cum au devenit ei CRESTINI ORTODOCSI...

Spre uimirea mea si eu chipurile sint din aceeasi religie cu ei...de ce?...ptr ca cineva impune acest lucru...(biserica si religia),nu?

Din cite cunosc eu Ioan Boteztorul,s-a botezat la o anumita virsta,nu dupa nastere...de ce la noi nu se procedeaza la fel?

Spre exemplu,eu nu adopt nici o religie,dar in hartii sint CRESTIN ORTODOX,de ce?

Pe mine nu m-a intrebat nimeni daca vreau sau nu,am fost facut cu forta...nu?

Normal ca la virsta la care am fost botezat nu puteam sa-mi spun punctul de vedere,dar acum pot si sint constient ca nu este corect cum se procedeaza...unde este libertatea de a alege singur ce vrei sa faci?

Normal ca discipolii lui dumnezeu o sa-mi raspunda...mintind,ca nu au cum altfel...

Tema de gindire...

Citi din toti care au scris aici sint de acord cu RELIGIA,PROSTIA SI MINCIUNA....

Raspunsul meu,majoritatea,cei care sustin ideea....nu au nimic adevarat,doar minciuni...sa dovedeasca ca este adevarat ce sustin...asta este parearea mea!

Doar minciuni!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 214
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator rock46hunt
ce probleme existentiale ai si tu... asta era de fapt un sondaj sa vezi care e ortodox si care e ateu?

 

nu,nu asta este problema mea...asta este problema mincinosilor...nu eu am mintit...! :)

problema mea este ca nu accept minciuna si prostia....

daca voi vreti,nu aveti decit...va meritati soarta...astepta-til pe dumnezeu sa va ajute,sa va dea case si bani si tot ce doriti,numai cu ajutorul lui o sa reusiti!

ce zici,tu esti de acord...esti multumit ca ai fost botezat la o virsta frageda fara sa intelegi ce ti se intimpla? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar nu ma asteptam sa vad atatia credinciosi pe aici.

 

raspunsul la tot e clar: http://en.wikipedia.org/wiki/Evolution

 

trebuie doar sa deschizi ochii, totul in jur evolueaza, animalele se adapteaza (tot evolutie).

religia a fost creeata la inceputuri cand oamenii nu puteau sa isi explice anumite fenomene, acum totul se poate explica. Ramane necunoscuta - cum a aparut totul ?, prefer sa raman cu necunoscuta asta decat sa consider ca totul a fost creeat de dumnezeu si apoi sa apara intrebarea "cum a aparut dumnezeu?", doar se complica lucrurile fara sens.

 

dumnezeu a creeat omul dupa chipul si asemanarea sa ? atunci cum de anatomic vorbind suntem aprope identici cu celelalte animale ? scuze credinciosilor, dar eu prefer sa nu ma mai mint singur si sa deschid ochii -> evolutia este explicatia clara.

 

a fost si un documentar pe discovery in care au verificat groapa de gunoi din ierusalim de acum 2000 de ani, nici urma de inscrisuri despre evrei. Nu au existat niciodata evrei acolo. Deci biblia se bazeaza inca de la inceput pe o minciuna.

 

a fost buna religia pentru imbunatatirea spiritului uman si pentru controlul maselor, dar deja oamenii au explicat tot si trebuie sa ai mintea incuiata sa refuzi explicatiile si sa continui sa crezi.

 

si intrebare pentru credinciosi: daca frate si sora, conform religiei nu au voie sa se cupleze intre ei, copiii lui Adam si Eva cu cine s-au cuplat ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator rock46hunt
chiar nu ma asteptam sa vad atatia credinciosi pe aici.

 

raspunsul la tot e clar: http://en.wikipedia.org/wiki/Evolution

 

trebuie doar sa deschizi ochii, totul in jur evolueaza, animalele se adapteaza (tot evolutie).

religia a fost creeata la inceputuri cand oamenii nu puteau sa isi explice anumite fenomene, acum totul se poate explica. Ramane necunoscuta - cum a aparut totul ?, prefer sa raman cu necunoscuta asta decat sa consider ca totul a fost creeat de dumnezeu si apoi sa apara intrebarea "cum a aparut dumnezeu?", doar se complica lucrurile fara sens.

 

dumnezeu a creeat omul dupa chipul si asemanarea sa ? atunci cum de anatomic vorbind suntem aprope identici cu celelalte animale ? scuze credinciosilor, dar eu prefer sa nu ma mai mint singur si sa deschid ochii -> evolutia este explicatia clara.

 

a fost si un documentar pe discovery in care au verificat groapa de gunoi din ierusalim de acum 2000 de ani, nici urma de inscrisuri despre evrei. Nu au existat niciodata evrei acolo. Deci biblia se bazeaza inca de la inceput pe o minciuna.

 

a fost buna religia pentru imbunatatirea spiritului uman si pentru controlul maselor, dar deja oamenii au explicat tot si trebuie sa ai mintea incuiata sa refuzi explicatiile si sa continui sa crezi.

 

si intrebare pentru credinciosi: daca frate si sora, conform religiei nu au voie sa se cupleze intre ei, copiii lui Adam si Eva cu cine s-au cuplat ??

 

da,prea tare ce ai scris tu...sper sa primesti un raspuns pe masura de la credinciosi,in legutura cu adam si eva si copii lor care s-au inmultit cu ajutorul lui dumnezeu...nu sa-u imperecheat intre ei!

dupa cum scris un participant la discutie,inseamna ca te ling in fund...ptr ca sint de acord cu tine si imi convine raspunsul dat de tine...ce sa-i fac...credinciosi astia...

cu bine omule!

sa stii ca nu te-am lins!

Editat de rock46hunt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasindu-l la o parte pe Dumnezeu, Allah, Shiva, Zamolxe si multi altii (in care fiecare a crezut/crede dupa cum il duce capul), nu ma pot abtine sa nu remarc atitudinea intransigenta si intoleranta a "credinciosilor"de pe forumul asta de intelectuali. Exact aceeasi atitudine o au babele care, facindu-si zeci de cruci, se bat ca chioarele sa pupe moastele sau sa ia apa de Boboteaza. Sau manelistii care, la un gratar si o lada de bere, se dau drept pelerini la diversele hramuri. Sau fundamentalistii islamici care arunca in aer femei si copii. Sau zidarii bubosi care-si ofera minusculele organe la supt. Si exemplele ar putea continua la nesfirsit, de la Inchizitia spaniola la dacii lui Burebista...

 

cristi , tolerant inseamna marsuri de lesbiene si homosexuali , imbirligati pe strada , si noi de pe margine sa aplaudam ca prostii , si sa le zicem la aia mici '''asa sa faci si tu cand vei fi mare''', ca asa a zis mos bulanov de la bruxelles ca trebuie sa fim toleranti...si manelistii , si zidarii bubosi,si babele , cu totii sunt OAMENI.... da frate oameni , ca si tine, ca nici tu nu esti martian sau alta specie, tot om esti, si tu probabil ca vreodata , cine stie, te-ai comportat intr-un fel in care , ti-a fost rusine a doua zi sau in secunda urmatoare......ce vreau sa spun, toti suntem oameni , cu totii gresim in multe feluri , si fie ca vrei tu sau nu vrei , DUMNEZEU exista, noi suntem creaturile lui , ca doar nu crezi tampenia cu supa cosmica , din care au iesit doua celule samd,si lucrul cel mai important, CRISTOS a murit pentru noi , pentru toate necuratiile noastre, pentru tot ceea ce am facut noi de mii de ani pe acest pamant de l-am adus in halul asta.....ti-a placut mircea eliade, cred ca da, stii care este parerea lui'''daca DUMNEZEU nu ar exista totul ar fi cenusa'''.....crestini nu sunt numai babele si manelistii amatori de mici si bere , ci si multi altii care au fost exemple stralucite pentru noi toti- stii ca au existat oameni care sau dus la canibali, da la canibali si l-au vestit pe isus cristos, da frate au fost in jungla la oameni care mancau oameni si i-au crestinat.....ai auzit de '''omul elefant'''?a trait in anglia , in sec 19.....auzi cum arata-o masa osoasa iesindu-i in evidenta la nivelul fruntii, o epiderma spongioasa asemanatoare florii de conopida,,insa maronie, si atarnandu-i in straturi pe spate, un craniu gigantic de circumferinta taliei, , pe piept parea sa -i fi crescut un guler de soparla.......medicul care l-a descoperit intr-un circ a ramas surprins sa afle ca acest om era un cititor asiduu , studiase operele lui shakespeare si jane austen si citise Biblia....iata ce spune acel medic despre omul acesta- '''necazurile il innobilasera.se arata o faptura cum nu se poate mai blanda , mai afectuoasa si mai placuta...fara a fi auzit vreodata nemultumit sau rauvoitor fata de cineva, nu l-am auzit plangandu-se sau lamentandu-se pentru viata mizerabila pe care o traise ori acuzand tratamentul inuman la care il supusesera cei de la circ...dupa ce a fost vizitat de diversi oameni au inceput sa-l scoata afara la aer in natura-'''a ascultat cantecul pasarilor, s-a luat dupa un iepure, s-a imprietenit cu un caine, , a urmarit pastravii taind undele unui rau..a cules flori de camp si i-a adus medicului.fiecare noua experienta de viata ii provoca o reactie de copil incantat.'''fiece clipa azilei ma face fericit'''spunea eldupa patru ani de fericire a murit in somn........in timpul scurtei sale existenete , a facut o macheta a unei catedrale din bucatele de carton si hartie colorata ,se numea'''imitatia harului zburand din tarina''''........acum ce sa zic , suntem sanatosi , intregi, ne bucuram de libertate pe motociclete si , totodata suntem orbi , neputinciosi, sa vedem pe CEL care a creat totul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rockule..,o dovada ca Dumnezeu exista este aceea ca tu insasi existi.., sau poate crezi ca pe tine te-a creat Natura si pe Natura a creat-o Mama Natura.., si Mama Natura de cine o fi fost creata de Bunica Natura?! Daca ai avea o minima logica (si cred ca o ai) ai accepta faptul ca nu ai aparut din neant! Cineva tine Universul asta intr-o anumita ordine si se pare ca absolut totul pana la cel mai mic atom si celula are un scop bine stabilit de cel care pana la urma este Dumnezeu.Exista posibilitatea, pur teoretica ca Dumnezeu sa nu existe dar, din pacate sau din fericire, ia-o cum vrei, parerea mea e ca El exista! Si iti repet.., pune-te bine cu EL, altfel o sa umbli vesnic in combinezon de piele in Iad.., unde se spune ca ar fi foaarte cald! Ar fi neplacut, nu crezi? :)

Jeane mie logica imi spune asa:noi ca specie suntem prea "mici"(inca)ca sa realizam cum au decurs lucrurile....ca ne-a facut mama natura,ca ne-a facut dumnezeu....daca am fost creati de cineva cred ca ala se da pe spate de ris nu ne asteapta sa ne intrebe ce am facut bine sau rau in vietile noastre,cred ca are parte de un reality-show pe cinste

P.S.:cu un pic de bun simt poti sa rezolvi cam tot in viata asta,nu ai nevoie de nu stiu ce carte scrisa de niste semisalbatici cu viziune mai mult decat ingusta asupra mamei natura sa iti dicteze calea de urmat... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator rock46hunt
Jeane mie logica imi spune asa:noi ca specie suntem prea "mici"(inca)ca sa realizam cum au decurs lucrurile....ca ne-a facut mama natura,ca ne-a facut dumnezeu....daca am fost creati de cineva cred ca ala se da pe spate de ris nu ne asteapta sa ne intrebe ce am facut bine sau rau in vietile noastre,cred ca are parte de un reality-show pe cinste

P.S.:cu un pic de bun simt poti sa rezolvi cam tot in viata asta,nu ai nevoie de nu stiu ce carte scrisa de niste semisalbatici cu viziune mai mult decat ingusta asupra mamei natura sa iti dicteze calea de urmat... ;)

 

succes!

numai bine,si sa stii ca nici pe tine nu te-am lins...asa cum zic unii pe aici!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Doamne, dă-mi tăria să nu mă rog niciodată, cruță-mă de nebunia oricărei adorații, depărtează de mine ispita unei iubiri ce m-ar dărui ție pe veci. Fie ca vidul să se întindă între inima mea Âşi cer! Nu-mi doresc defel pustiurile populate cu prezența ta, nici nopțile tiranizate de lumina ta Âşi nici Siberiile topite sub soarele tău. Mai singur decât tine, îmi vreau mâinile curate, spre deosebire de ale tale care s-au mânjit pe veci plămădind lutul Âşi amestecându-se în treburile lumii. Nu cer stupidei tale atotputernicii decât respectul cuvenit singurătății Âşi chinurilor mele. N-am ce face cu vorbele tale; Âşi mă tem de nebunia care m-ar îndemna să le ascult. DăruieÂşte-mi miracolul recules de dinaintea primei clipe, pacea pe care n-ai putut s-o înduri Âşi care te-a stârnit să faci o spărtură în neant ca să deschizi aici acest bâlci al timpurilor Âşi să mă osândeÂşti astfel la univers, - la umilința Âşi la ruÂşinea de a fi."

 

Emil Cioran

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator rock46hunt
"Doamne, dă-mi tăria să nu mă rog niciodată, cruță-mă de nebunia oricărei adorații, depărtează de mine ispita unei iubiri ce m-ar dărui ție pe veci. Fie ca vidul să se întindă între inima mea Âşi cer! Nu-mi doresc defel pustiurile populate cu prezența ta, nici nopțile tiranizate de lumina ta Âşi nici Siberiile topite sub soarele tău. Mai singur decât tine, îmi vreau mâinile curate, spre deosebire de ale tale care s-au mânjit pe veci plămădind lutul Âşi amestecându-se în treburile lumii. Nu cer stupidei tale atotputernicii decât respectul cuvenit singurătății Âşi chinurilor mele. N-am ce face cu vorbele tale; Âşi mă tem de nebunia care m-ar îndemna să le ascult. DăruieÂşte-mi miracolul recules de dinaintea primei clipe, pacea pe care n-ai putut s-o înduri Âşi care te-a stârnit să faci o spărtură în neant ca să deschizi aici acest bâlci al timpurilor Âşi să mă osândeÂşti astfel la univers, - la umilința Âşi la ruÂşinea de a fi."

 

Emil Cioran

 

 

acum ce sa inteleg(em)...ca esti Emil Cioran...

omule,aici lucrurile sint simple...accepti minciuna sau nu...asta este tot,nimic altceva...

accepti ca, copii sa fie botezati inainte de a sti ce insemna mizeria asta de religie...

ti se pare normal asa,ca alticineva sa-ti impuna ce religie vei avea...

mie nu mi se pare normal...

Editat de rock46hunt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rockule, cred ca ai dreptate cand spui ca nu te-a intrebat nimeni cand ai fost botezat daca tu esti de acord cu religia crestina.., ce sa zic, daca intrebi 10 preoti toti iti vor fel de fel de raspunsuri, de fapt, raspunsul vine din interiorul tau, tu stii cel mai bine ce poteca doresti sa alegi pana la Dumnezeu.., crestina , iudaica sau cum so mai numi, toate duc ACOLO!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da,esti prea tare...sa nu zic prost...

in momentul in care imi vei demonstra ca exista dumnezeu,atunci am sa mai conversez cu tine...pina atunci,la revedere!

am fost destul de corect cu tine...dar tu ma duci cu vorba...(mincinos)...

 

N-are cum ...

 

:) :blink: :o :)

 

is multi ca tine ? Nu-mi raspunde, stiu ca da .. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@rock 08/15

Dar o bujie.... stii s-o schimbi?

Nu crezi ca te-ai ratacit in forumul acesta????

E forum de motociclisti, si nu de psihologi de weekend.

Pune-ti intrebarile care nu te lasa sa dormi in forumurile adecvate, plctisesti lumea cu timpul.

TU ai dreptate, e bine asa, tu poti dormi linistit.

Si, indiferent ce tablete iei.... lasa-le ca nu-ti fac bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt DUMNEZEU, spune fiule ce te framanta, acum ai ocazia, ce vrei sa-ti demonstrez? vrei sa-ti indeplinesc 3 dorinte ca sa te conving? Eu NU am spus "crede si nu cerceta" eu am spus "cauta si vei gasi". Pace fiul meu ca tare intunecat ti-e sufletu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum ce sa inteleg(em)...ca esti Emil Cioran...

omule,aici lucrurile sint simple...accepti minciuna sau nu...asta este tot,nimic altceva...

accepti ca, copii sa fie botezati inainte de a sti ce insemna mizeria asta de religie...

ti se pare normal asa,ca alticineva sa-ti impuna ce religie vei avea...

mie nu mi se pare normal...

 

Am postat citatul de mai sus, nu pentru ca "sunt" Emil Cioran, ci pentru ca mi se pare ca lanseaza o idee destul de clara asupra acestui subiect.

Si, NU. Nu sunt deacord cu indobitocirea asta numita religie, cu inselatoria generala, numita biserica si tot ce deriva de aici.

 

Insa, puterea acestor "fenomene" vine doar daca "masele populare pun botul". Daca esti botezat, asta este egal cu 0 in momentul in care nu crezi in astfel de lucruri. Pot ei sa boteze pana le-o veni crizele...

Problema sta numai in educatie, si cand vorbesti de educatie, treaba se impute.

La nastere, copilul are un singur Dumnezeu, si anume, tatal biologic. Frica de tata este o metoda de educatie, caci, omul nu poate fi educat decat prin frica. So, in momentul in care individul creste si constientizeaza ca tatal sau este la fel de muritor ca si el, se impune prezenta unei "entitati divine", entitati care va prelua rolul initaial al tatalui biologic.

Un fel de "bau-bau" pentru oameni mari.

 

Asa vad eu religia: o metoda de control al maselor, cea mai mare si de succes farsa.

Insa trebuie sa vedem si partea buna a religiei, caci, fara acest fenomen, societatea actuala nu ar fi putut exista.

 

Inchei din nou cu un citat:

 

"Dumnezeu exista doar pentru cei care au nevoie de el".

 

Freud

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum ce sa inteleg(em)...ca esti Emil Cioran...

omule,aici lucrurile sint simple...accepti minciuna sau nu...asta este tot,nimic altceva...

accepti ca, copii sa fie botezati inainte de a sti ce insemna mizeria asta de religie...

ti se pare normal asa,ca alticineva sa-ti impuna ce religie vei avea...

mie nu mi se pare normal...

 

Omule, nu te supara dar dai dovada de o prostie monumentala! Esti asa de inversunat de a combate orice idee incat ii sari la gat si lui @kosh care prin citatul sau oarecum iti sustinea pledoaria. Practic, incepand cu titlul topicului ti-ai anuntat intentiile ostile si scepticismul impotriva oricarui are o parere diferita de a ta. Ex. Cand ai vazut intr-un post scris mare cu rosu "Dumnezeu exista" nici macar nu te-ai mai obosit sa citesti restul. Doar era o parere contra iar tu nu doreai altceva decat sa venim sa te sustinem in dobitocia ta.

 

Apreciez o persoana care stie sa combata prin mijloace logice o idee dar tu nu faci altceva decat atac la persoana, jigniri de doi lei (nu-mi zi ca au inceput-o altii - tu ai jignit primul) si o incapatanare magareasca de mare stil.

 

Scopul postului tau a fost de la inceput de a te contra cu asazisii "prosti indobitociti" si nu de a afla revelatia suprema. Frustrarile tale dau pe-afara de multe ce-s (asta vis-a-vis de politia din Tulcea) si persistenta ta de a ne face sa credem ca in ciuda faptului ca nu ai terminat liceul, esti totusi, citez "bine documentat". Hai sa te aduc cu picoarele pe pamant: nici bine documentat nu esti (studiaza un pic de istorie si vei afla ca multe din inventiile din ultimii 200 de ani isi au originea in antichitate), agramat esti grupa mare, ingust la minte rau si nici prea sociabil nu esti.

 

P.S. Daca e adevarat ce zici si anume ca reprezinti AMR-ul.... m-ai lasat fara grai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S. Daca e adevarat ce zici si anume ca reprezinti AMR-ul.... m-ai lasat fara grai.

 

Da e adevarat... ii reprezinta pe cei ce l-au ales !!!

 

Cine poate spune concret ca NU exista Dumnezeu ....? te ai uitat in stanga, in dreapta ,,dar ce l mai important te ai uitat vreodata in sus ?

Parerea mea e ca numai un nebun poate nega existenta lui Dumnezeu . probabil ca tractoristu nostru nu a citit nici macar o buchie din biblie nici nu stie despre ce e vorba ...dar da cu parerea ... ca de ..are internet .e motociclist ...si mai important decat toate ..gandeste..

 

Ce e religia ...uite scrie mare si clar in dex ... RELĂGIE, religii, s.f. 1. Sistem de credințe (dogme) și de practici (rituri) privind sentimentul divinității și care îi unește, în aceeași comunitate spirituală și morală, pe toți cei care aderă la acest sistem;

desi definitia asta nu e perfecta ... religia inseamna nu numai sistem de valori dar si modul in care sa format acel sistem(traditii si practici).

 

Pacat ca nu il vei citii niciodata pe A W TOZER .. probabil te va plictisii ... la fel si biblia desi ai avea cate ceva de invatat din vechiul testament scris acu cred 5000 de ani - Ecleziastul ,(Pildele)Proverbe - depinde ce versiune a bibliei folosesti Ortodoxa sau mai recenta Dumitru Cornilescu (1891-1975) mai usor de citit fiind cea din urma

 

apropo

ai auzit de conceptul INTELIGENT DESIGN -da oare cine o fi facut designul ... evolutia? ;))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator rock46hunt
Am postat citatul de mai sus, nu pentru ca "sunt" Emil Cioran, ci pentru ca mi se pare ca lanseaza o idee destul de clara asupra acestui subiect.

Si, NU. Nu sunt deacord cu indobitocirea asta numita religie, cu inselatoria generala, numita biserica si tot ce deriva de aici.

 

Insa, puterea acestor "fenomene" vine doar daca "masele populare pun botul". Daca esti botezat, asta este egal cu 0 in momentul in care nu crezi in astfel de lucruri. Pot ei sa boteze pana le-o veni crizele...

Problema sta numai in educatie, si cand vorbesti de educatie, treaba se impute.

La nastere, copilul are un singur Dumnezeu, si anume, tatal biologic. Frica de tata este o metoda de educatie, caci, omul nu poate fi educat decat prin frica. So, in momentul in care individul creste si constientizeaza ca tatal sau este la fel de muritor ca si el, se impune prezenta unei "entitati divine", entitati care va prelua rolul initaial al tatalui biologic.

Un fel de "bau-bau" pentru oameni mari.

 

Asa vad eu religia: o metoda de control al maselor, cea mai mare si de succes farsa.

Insa trebuie sa vedem si partea buna a religiei, caci, fara acest fenomen, societatea actuala nu ar fi putut exista.

 

Inchei din nou cu un citat:

 

"Dumnezeu exista doar pentru cei care au nevoie de el".

 

Freud

 

Da,frumos raspuns si bun...multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am postat citatul de mai sus, nu pentru ca "sunt" Emil Cioran, ci pentru ca mi se pare ca lanseaza o idee destul de clara asupra acestui subiect.

Si, NU. Nu sunt deacord cu indobitocirea asta numita religie, cu inselatoria generala, numita biserica si tot ce deriva de aici.

 

Insa, puterea acestor "fenomene" vine doar daca "masele populare pun botul". Daca esti botezat, asta este egal cu 0 in momentul in care nu crezi in astfel de lucruri. Pot ei sa boteze pana le-o veni crizele...

Problema sta numai in educatie, si cand vorbesti de educatie, treaba se impute.

La nastere, copilul are un singur Dumnezeu, si anume, tatal biologic. Frica de tata este o metoda de educatie, caci, omul nu poate fi educat decat prin frica. So, in momentul in care individul creste si constientizeaza ca tatal sau este la fel de muritor ca si el, se impune prezenta unei "entitati divine", entitati care va prelua rolul initaial al tatalui biologic.

Un fel de "bau-bau" pentru oameni mari.

 

Asa vad eu religia: o metoda de control al maselor, cea mai mare si de succes farsa.

Insa trebuie sa vedem si partea buna a religiei, caci, fara acest fenomen, societatea actuala nu ar fi putut exi

Inchei din nou cu un citat:

 

"Dumnezeu exista doar pentru cei care au nevoie de el".

 

Freud

Kosh, trebuie sa fie tare trista viata pt cine crede in teoria expusa de tine.., eu nu cred in cei care isi declama ateismul pt ca sunt absolut sigur ca in interiorul lor recunosc ca exista Entitatea Suprema sau Dumnezeu cum se mai numeste! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator rock46hunt
Omule, nu te supara dar dai dovada de o prostie monumentala! Esti asa de inversunat de a combate orice idee incat ii sari la gat si lui @kosh care prin citatul sau oarecum iti sustinea pledoaria. Practic, incepand cu titlul topicului ti-ai anuntat intentiile ostile si scepticismul impotriva oricarui are o parere diferita de a ta. Ex. Cand ai vazut intr-un post scris mare cu rosu "Dumnezeu exista" nici macar nu te-ai mai obosit sa citesti restul. Doar era o parere contra iar tu nu doreai altceva decat sa venim sa te sustinem in dobitocia ta.

 

Apreciez o persoana care stie sa combata prin mijloace logice o idee dar tu nu faci altceva decat atac la persoana, jigniri de doi lei (nu-mi zi ca au inceput-o altii - tu ai jignit primul) si o incapatanare magareasca de mare stil.

 

Scopul postului tau a fost de la inceput de a te contra cu asazisii "prosti indobitociti" si nu de a afla revelatia suprema. Frustrarile tale dau pe-afara de multe ce-s (asta vis-a-vis de politia din Tulcea) si persistenta ta de a ne face sa credem ca in ciuda faptului ca nu ai terminat liceul, esti totusi, citez "bine documentat". Hai sa te aduc cu picoarele pe pamant: nici bine documentat nu esti (studiaza un pic de istorie si vei afla ca multe din inventiile din ultimii 200 de ani isi au originea in antichitate), agramat esti grupa mare, ingust la minte rau si nici prea sociabil nu esti.

 

P.S. Daca e adevarat ce zici si anume ca reprezinti AMR-ul.... m-ai lasat fara grai.

 

Bun...asa crezi tu...atunci explica ce intelegi prin PROSTIE...si sa stii ca nu vreau sa ma sustii tu,nu ai cum...

dupa ce raspuns ai dat,demonstrezi cit de lovit esti si suferi ptr ca eu exist...

te-am obligat eu sa citesti acest topic?

in prostia mea,eu nu inteleg ce vrei...explica-mi te rog frumos...si da sint agramat,tu ce esti?

lasind la o parte gluma si mistoul,nu pot intelege decit faptul ca eu te deranjez expunind-umi ideea...

cred ca ar fi fost mult mai bine sa vii cu ideea ta si sa o expui si sa o sustii decit sa scoti in evidenta faptul ca nu am 12 clase,ca sint agramat si ca sint de o incapatinare magareasca...

spre deosebire de tine,eu sint liber si nu ma bag ca chilotii in fund asa fara nici o treaba...si la faza cu AMR-ul,normal sa-ti piara graiul...ce vroiai,motomanelisti cu cruci de fier...

eu zic sa deschizi ochii si eventual daca stii asa de multe din istoria pe care ai invatat-o tu,sa ne explici si noua,sau mie sa invat(am) si eu (noi)...

probabil dupa aceea o sa fiu si eu cult si nu o sa te mai deranjez...

cu bine domnule critic...

 

 

Mesaj completat

@rock 08/15

Dar o bujie.... stii s-o schimbi?

Nu crezi ca te-ai ratacit in forumul acesta????

E forum de motociclisti, si nu de psihologi de weekend.

Pune-ti intrebarile care nu te lasa sa dormi in forumurile adecvate, plctisesti lumea cu timpul.

TU ai dreptate, e bine asa, tu poti dormi linistit.

Si, indiferent ce tablete iei.... lasa-le ca nu-ti fac bine.

 

 

da.poate ai dreptate...dar ce este o bujie...recomanda-mi alte tablete,ca fara nu pot! :)

 

http://www.danube-rebels.ro/viewtopic.php?f=9&t=63

 

http://www.danube-rebels.ro/viewtopic.php?f=9&t=14

Mesaj completat

Eu sunt DUMNEZEU, spune fiule ce te framanta, acum ai ocazia, ce vrei sa-ti demonstrez? vrei sa-ti indeplinesc 3 dorinte ca sa te conving? Eu NU am spus "crede si nu cerceta" eu am spus "cauta si vei gasi". Pace fiul meu ca tare intunecat ti-e sufletu.

 

pe tine te inteleg...esti mic si nu vezi lucrurile clar...ar fi interesant daca te-ai face calugar... ;)

 

Mesaj completat

Da e adevarat... ii reprezinta pe cei ce l-au ales !!!

 

Cine poate spune concret ca NU exista Dumnezeu ....? te ai uitat in stanga, in dreapta ,,dar ce l mai important te ai uitat vreodata in sus ?

Parerea mea e ca numai un nebun poate nega existenta lui Dumnezeu . probabil ca tractoristu nostru nu a citit nici macar o buchie din biblie nici nu stie despre ce e vorba ...dar da cu parerea ... ca de ..are internet .e motociclist ...si mai important decat toate ..gandeste..

 

Ce e religia ...uite scrie mare si clar in dex ... RELĂGIE, religii, s.f. 1. Sistem de credințe (dogme) și de practici (rituri) privind sentimentul divinității și care îi unește, în aceeași comunitate spirituală și morală, pe toți cei care aderă la acest sistem;

desi definitia asta nu e perfecta ... religia inseamna nu numai sistem de valori dar si modul in care sa format acel sistem(traditii si practici).

 

Pacat ca nu il vei citii niciodata pe A W TOZER .. probabil te va plictisii ... la fel si biblia desi ai avea cate ceva de invatat din vechiul testament scris acu cred 5000 de ani - Ecleziastul ,(Pildele)Proverbe - depinde ce versiune a bibliei folosesti Ortodoxa sau mai recenta Dumitru Cornilescu (1891-1975) mai usor de citit fiind cea din urma

 

apropo

ai auzit de conceptul INTELIGENT DESIGN -da oare cine o fi facut designul ... evolutia? :))

 

da dane.ai dreptate...asa crezi tu...

eu cred ca doar niste oameni care nu accepta realitatea se mai iau dupa ce este scris in biblie...

sint curios ce cunostinte aveau cei care au scris biblia...cite clasea aveau sau daca erau tractoristi sau daca aveau internet...ai ma, ce naiba...vezi ca ti-au intrat chilotii in fund!

 

Mesaj completat

Kosh, trebuie sa fie tare trista viata pt cine crede in teoria expusa de tine.., eu nu cred in cei care isi declama ateismul pt ca sunt absolut sigur ca in interiorul lor recunosc ca exista Entitatea Suprema sau Dumnezeu cum se mai numeste! :blink:

 

Jeane...Cine este Entitatea Suprema sau Dumnezeu cum se mai numeste? :o

Parerea mea este ,ca nimeni deocamdata nu poate explica,dar nici nu ne poate impune sau prostii sa acceptam minciuni...DE AICI SI TITLUL TOPICULUI...

Faptul ca eu nu sint de acord cu religia si credinta in dumnezeu,care este impusa de religie,este doar parerea mea personala...dar vad ca mai sint si oameni care vad lucrurile asemenea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti am dat exemplele alea 2 TOCMAI Pt ca ti se potrivesc Perfect .

 

http://www.biblia-online.ro/ - Ecleziastul ...poate totusi faci un efort sa capeti o cunostinta in plus ... si sa mai schimbi tractorul ala de creier .

Mesaj completat

Ti am dat exemplele alea 2 TOCMAI Pt ca ti se potrivesc Perfect .

 

http://www.biblia-online.ro/ - Ecleziastul ...poate totusi faci un efort sa capeti o cunostinta in plus ... si sa mai schimbi tractorul ala de creier .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rockule, nimeni nu stie cine este, cum este sau ce face Dumnezeu, insa iti pot spune ceea ce nu este si ceea ce nu face Dumnezeu tocmai pt ca nu poate fi inteles de ratiunea umana, nici nu poate fi explicat.., pe Dumnezeu il iubesti numai dupa ce il cunosti si ii esti recunascator pt fiecare clipa a existentei tale! Fiecare ii va simtii prezenta Sa intr-o anumita perioada a vietii sale, dar numai unii vor recunoaste asta in sinea lor si il vor iubii! El ne-a lasat posibilitatea de a avea liberul arbitru si de a ne alege fiecare calea care o dorim, buna sau rea, dar la sfarsit fiecare va da socoteala pt ceea ce a facut! Am citit Biblia de mai multe ori, si iti recomand calduros sa citesti de foarte multe ori pilda fiului ratacitor, eu am inteles-o cu mare greutate tocmai pt ca citeam Biblia cu ochii mintii si nu cu cei ai sufletului! Specific, pt cei care ar fi tentati sa creada, ca nu sunt vreun habotnic ci dimpotriva, detest religia si biserica in forma in care a ajuns ea astazi. Prea multi din asa zisi credinciosi se agata cu disperare de forma exterioara a religiei lor dar uita esenta, care inseamna IUBIRE! Iar asta putini o au!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kosh, trebuie sa fie tare trista viata pt cine crede in teoria expusa de tine.., eu nu cred in cei care isi declama ateismul pt ca sunt absolut sigur ca in interiorul lor recunosc ca exista Entitatea Suprema sau Dumnezeu cum se mai numeste! ;)

 

Nu mai trista decat a aceluia care isi traieste viata intr-o completa teama de pacat, de judecata, de retributie si, care crede ca daca-si face cruce in tramvai, este ferit de rau. Nu mai trista decat a aceluia care isi traieste o viata in pacat continuu insa SPERA ca admisia finala il va salva de pedeapsa propriilor sentimente de vinovatie indurate o viata. Nu ma trista decat a aceluia pentru care viata are un singur scop final: moartea.

 

Se pare ca este mai usor, chiar caracteristic, sa ne amintim de Dumnezeu numai cand suntem la anaghie.

Daca ti s-a intamplat ceva rau, e de vina satana, daca, in schimb este ceva bine, trebuie neaparat sa fi fost Dumnezeu. Este de-dreptul hilar. Este suficient sa te distantezi un pic si nu poti sa nu observi "metodele de dresaj".

 

Nici nu mai stiu pe unde (sau in ce carte) am citit ca termenul satana, diavol nici nu apartine crestinatatii sau catolicismului. Ideea de Satana isi are originile asiatice.

Reprezentarea grafica a satanei contine in mod intentionat si premeditat elemente specifice scopului de a instaura teama, frica, repungere.

 

Prefer o viata fara "the grand design", o viata a carei soarta nu este prestabilita. Mi-a placut enorm de mult ideea din spatele sloganului: "No fate but one we make!"

 

In jurul meu cel putin, exista doar credinciosi de ocazie (Craciun,Paste etc) pentru care mersul la biserica nu este altceva decat un eveniment monden, un fel de red-carpet de cartier.

 

In ceea ce priveste biserica, despre caracterul acesteia, afli tot ce ai nevoie daca studiezi Inchizitia.

Un alt eveniment important in evolutia bisericii il reprezinta First Council of Nicaea. In cadrul acelui eveniment s-a stabilit ce trebuie si, ce nu trebuie sa contina Biblia.

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...