Sari la conținut

nordkapp 2009


pompiliu
 Share

Postări Recomandate

Astazi dimineata m-a sunat Pompi din Norvegia nedumerit de paritatea dintre euro si coroana norvegiana.Mi-a spus ca peisajul este de vis si ca mai merge si la anul viitor.Dar il inebuneste viteza de maxim 80 pe ora.Deja Marcel a dormit noaptea trecuta la casutele din camping platind 60 euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum jumatate de ora m-a apelat Pompi din , citez: "tara de poveste".

Exploaratorii nostri erau bine, sanatosi, au trecut de Cercul Polar de Nord si au ajuns cu bine la cca. 200 km de Narvik ( aprox. 1000 km de Nordkapp).

Foarte incantati de peisajele de care au avut parte traversind coasta Norvegiei, erau putin nemultumiti de omniprezenta ploii, in alternanta cu perioade insorite.

Temperaturile sunt "inca suportabile", dar nu pot parcurge mai mult de 400-500 km / zi datorita restrictiilor de circulatie ( 80 km / h viteza maxima admisa si zone dese de restrictii cu 30 km/ h) si a numeroaselor feriboturi la care au fost nevoiti sa apeleze datorita fiordurilor.

Nu au acces la internet, insa urmaresc cu mare admiratie pescarii nordici, de la ai cu barba sura , pana la ai cu tzatza-n gura.

 

Sa le uram drum bun in continuare, sa se intoarca cu bine acasa si sa ne impartaseasca din aventura lor.

Pompi, Marcel , va inzidiez cu adevarat.

Editat de marele alb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine m-a sunat Pompi pe la ora 15.Mai aveau cam 1300-1400 km pina la obiectiv dar mi-a spus ca s-a lovit de o problema la care nimeni nu s-ar fi gindit.Cardul Visa nu a fost acceptat la citeva benzinarii si nu avea nici bani cash.Noroc ca Marcel are Mastercard cu care nu a avut probleme.Invatatura este ca nu trebuie sa ne bazam doar pe un singur card.Cu moralul mi-a spus ca stau foarte bine si spera sa ajunga marti la Nordcap.Deci chiar un alergator de cursa lunga precum Pompi si Marcel au nevoie de 10 zile pina la destinatie.Noi cei de acasa le uram sa se intoarca sanatosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-au sunat si pe mine sambata... avant in vedere ca Pompi nu merge sambata, se relaxau, stateau 2 nopti la Trondheim parca...

Intr-adevar se plangeau de vreme, viteza de 30-80km/h si de feriboturi.

 

Din pacate au ales cea mai lunga, lenta si grea ruta posibila... pe de alta parte poate cea mai spectaculoasa. Dar mai tot timpul stau cu fundul in sa, de la 7:30 dimineata pana seara. Bergen de exemplu nu l-au vizitat, l-au ocolit, mare pacat... si nici din celelalte orase, daca am inteles bine, nu au vazut prea mare lucru.

 

Pt viitorii amatori, eu vad asa lucrurile:

- ori mergi "fara limita" de timp si bani si faci si una si alta (vizitat cat de cat si atins telul final Nordkapp)

- ori faci doua excursii diferite: una la Nordkapp pe un drum mai rapid si mai scurt/direct si implicit mai ieftin (de ex mers mai mult prin Suedia) si intr-o alta excursie faci mai pe indelete sudul Norvegiei si Suediei, macar pana la nivelul Bergen-Oslo-Stockholm pt ca sunt niste zone si orase de vis care nu merita doar frunzarite sau sarite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma inscriu cuminte in randul balitorilor si astept cu nerabdare mai multe impresii. E excursia pe care o planuisem pentru anul acesta si nu a iesit, un motiv in plus sa imi curga balele.

 

Pe de alta parte sunt de acord ca merita sa ai mai mult timp (si implicit buget) ca sa poti sa o faci pe indelete. Motiv pentru care am amanat-o pentru alt an mai norocos.

 

Drum bun mai departe temerarilor si mai mult soare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi la ora 15 cei doi au ajuns la Nordcap.Din cauza vremii foarte proaste(vint puternic si ploaie) au stat doar 20 de minute.Felicitari si distractie placuta in continuare.

[/quote

Bravo lor si bafta in continuare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare iatane acasa ce e frumos se duce repedea santem obositi ne revenim si va povestim cum a fost la anul organizez un nordkap de vor fi amatori max cu mine 8 mai multi nu se poate incodata multumiri lui Maricel ca a facut posibila aceasta calatorie norvegia e o tara de vis nu sunt cuvinte a descrie cat e de frumoasa va salut Pompi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cadrul Grupului Motociclistilor de Cursa Lunga voi face o convocare, pe toamna, probabil la Casa Universitarilor din Bucuresti, unde Pompi sa ne spuna impresii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare iatane acasa ce e frumos se duce repedea santem obositi ne revenim si va povestim cum a fost la anul organizez un nordkap de vor fi amatori max cu mine 8 mai multi nu se poate incodata multumiri lui Maricel ca a facut posibila aceasta calatorie norvegia e o tara de vis nu sunt cuvinte a descrie cat e de frumoasa va salut Pompi

 

bravo si felicitari domnilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
Pompi, de unde stiu baietii ca este ziua ta?

Daca este asa, LA MULTI ANI!

Dar trebue sa dai de baut ca altfel ramai in pana de benzina, ca in Belgia!

 

 

sa traiasca domn profesor e adevarat a mai trecut un an am mai albit putin asta e viata multumesc frumos pentru urare si anul asta o sa am nevoie daca se va putea deo sponsorizare pentru tura de iarna de la nordkapp sponsorizarea consta in echipament nu vreau altceva am inceput sa caut am mers la hymalaia si am vorbit acolo cu seful magazinului care stie cemi trebuie el mergand in alaska pe everest etc asa ca o sami mai caut sponsori voi gasi nu voi gasi eu tot voi merge va salut o zi buna am vrut sa va insotesc cu scuteru dar a fost sambata si daca aveti timp luni seara veniti la jado baieti pun tara la cale Pompi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...