Sari la conținut

Transalpina?


Postări Recomandate

sau aici

/index.php?...=23531&hl=ranca

 

mai sunt niste drumuri forestiere misto prin zona. Si cel mai misto e drumul strategic. insa nu cred ca merge cu vaca mare decat daca esti f dibaci

s-ar putea sa ai dreptate, am incercat-o la noroaie, traversat paraie, si drumuri pe care nu mai se poate urca nici cu caruta, si concluzia e ca....nu prea e facuta pentru asa ceva, e mult prea grea (plus cauciucuri intermediare)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noroc cu voi... nici nu auzisem de transalpina... (rusine mie)...

 

Sper anul asta sa ma alatur si eu grupului care va merge acolo!!! Sunt foarte multumit de Dominatorul meu si vreau sa zic ca ma descurc destul de bine cu el si pe teren foarte accidentat! Este adevarat ca e mai greoi dar merge!!!

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Abia acum am vazut thread-ul asta. Am fost si eu prin locurile alea...

 

Ce va pot spune e ca cea mai buna portiune de drum este intre Voineasa si coada lacului Vidra. Dupa, lucrurile se mai complica un picutz.

 

Catre Sebes drumul este destul de stricat. Am incercat toamna trecuta sa urc de la Sebes catre Oasa (cred ca e cel mai tare lac vazut pana acum). M-am repliat linistit dupa vreo 20 de km cand un localnic mi-a spus ca tocmai am facut cei 20 km buni ai drumului ;) restul de 68 imi pot numai imagina cum erau nu de alta dar facusem deja cam 45 de min pe cei 20km. Dar de asemenea eram cu masina. Pe 2 roti probabil ca gasesti ceva pe margine sa poti merge cat de cat mai linistit. Oricum drumul este superb. La Obarsie e super. Drumul pe maul lacului catre Vidra iar este :hug: uau.

 

Ideea simpla este ca drumul nu este numai cel descris ca Transalpina. To make things short: Ai 4 intrari/iesiri. Tine numai de tine ce varianta de drum alegi.

 

1. Voineasa de pe Valea Oltului

2. Novaci dinspre Tg Jiu

3. Petrosani

4. Sebes.

 

Va pot recomanda: Obarsia Lotrului (loc super tare de stat cu cortul in special pe marginea drumul),

 

Hotelul Vidra (nu am stat niciodata dar imi pot imagina ce priveliste)

 

Lacul Vidra (o sa vedeti)

Lacul Oasa (e doar mult mai tare decat Vidra pentru ca e salbatic)

 

Cabana Groapa Seaca (D. Bogdan e cel mai cabanier dintre toti ;) un domn al locului, varza a la Cluj de la el ar trebui sa apara in cartile de istorie)

 

Lacul Rosiile si Cantonul Suspendat (dar asta numai daca lasati caprele la dom' Bogdan in curte ca acolo sunt cateva ore de mers de-a busilea dar merita.

 

Si inca o chestie, nu am vazut tot filmul dar m-am nimerit cand trebuia. Am vazut (cred ca pe TVSport) un film de la ROmaniacs 2005. As putea garanta ca au ajuns exact pe portiunea de la Obarsie pana la Petrosani pe proba speciala si s-au intors catre Obarsie pentru o proba de legatura. Am sa ma mai uit la harti sa pot fi sigur.

 

Anyhow, cine ajunge anul asta pe acolo si nu-mi trimite si mie o poza, :cheers: nu mai avem ce discuta cu el.

 

Si fac de pe acum inscrieri pentru tura de la anul :cheers:

 

cheers :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e cel mai inalt pas din romania la 2245m la ranca ...se poate trece si cu un gipulet...sau cu o masina la care nu prea tii

aici e tura noastra /index.php?...opic=36209&st=0

post-6919-1149519979_thumb.jpg

post-6919-1149519999_thumb.jpg

post-6919-1149520080_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare pt cei care au facut traseul: cum e mai bine de facut,de la nord la sud sau de la sud la nord?

 

Merci.

De 3 ori l-am facut si in toate cazurile de la nord la sud.Obarsia Lotrului-Ranca. Asa s-a intamplat.

Odata veneam de la Timisoara spre Bucuresti, alta data de la Campulung spre Bucuresti.

Iar a 3-a oara am facut doar jumate si m-am intors.(am avut o pana de cauciuc si nimica la indemana).

Poate te legi si cu alt traseu si atunci vezi din ce parte il incepi.Nu e foarte lunga portiunea.

Depinde si la cat te trezesti sa pleci.Ca sa nu te prinda noaptea pe munte, poti sa-l incepi dinspre sud. ;)

Pe harta rutiera figureaza ca DN 67C.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

De 3 ori l-am facut si in toate cazurile de la nord la sud.Obarsia Lotrului-Ranca. Asa s-a intamplat.

Odata veneam de la Timisoara spre Bucuresti, alta data de la Campulung spre Bucuresti.

Iar a 3-a oara am facut doar jumate si m-am intors.(am avut o pana de cauciuc si nimica la indemana).

Poate te legi si cu alt traseu si atunci vezi din ce parte il incepi.Nu e foarte lunga portiunea.

Depinde si la cat te trezesti sa pleci.Ca sa nu te prinda noaptea pe munte, poti sa-l incepi dinspre sud. :banana:

Pe harta rutiera figureaza ca DN 67C.

nu stiai ca poti sa bagi iarba in cauciuc?sau nu aveai nici o cheie pe tine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiai ca poti sa bagi iarba in cauciuc?sau nu aveai nici o cheie pe tine?

stiam, dar am preferat sa ma intorc din drum si sa astept inca o zi ca sa fac pana.aveam si pasager si bagaje, asa ca varianta cu iarba pica din start

sfat: nu plecati la drum fara cele trebuincioase de facut pana, de la scule si pana la petice si pompa(eventual de bicicleta)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...