Sari la conținut

Transalpina?


Postări Recomandate

Am auzit numai lucruri bune despre o chestie relativ necunoscuta (cel putin mie): transalpina. dati cautare "transalpina" pe google si o sa-mi dati dreptate. Mie mi-a aratat toate astea un prieten, proaspat fericit proprietar de cagiva elefant 750. N-as rata experienta asta anul asta, poate ne starngem mai multi, prea vorbesc de traseul asta doar posesorii de masini. Ar prinde bine pe forum si niste poze de pe acolo...pe motor. Ce ziceti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut la sfarsit de mai (sau poate chiar iunie a fost) n-am reusit sa trec din cauza zapezii.

Oricum dupa ce am vazut acolo, nu stiu cum pot trece masini obisnuite pe acest drum,

sunt niste super urcari cu grohotis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut la sfarsit de mai (sau poate chiar iunie a fost) n-am reusit sa trec din cauza zapezii.

Oricum dupa ce am vazut acolo, nu stiu cum pot trece masini obisnuite pe acest drum,

sunt niste super urcari cu grohotis.

si baizauei , rusine alora care au fost cu motorul pe acolo si n-au zis nimic pe forum. Stiu ei care sunt!

 

Anul trecut la sfarsit de mai (sau poate chiar iunie a fost) n-am reusit sa trec din cauza zapezii.

Oricum dupa ce am vazut acolo, nu stiu cum pot trece masini obisnuite pe acest drum,

sunt niste super urcari cu grohotis.

din cate am vazut, intr-adevar, trebuie sa fii ori pasionat, ori nebun, sa pleci pe traseul asta cu masina.

 

si baizauei , rusine alora care au fost cu motorul pe acolo si n-au zis nimic pe forum. Stiu ei care sunt!

din cate am vazut, intr-adevar, trebuie sa fii ori pasionat, ori nebun, sa pleci pe traseul asta cu masina.

si am zis pasionat ca sa nu supar pe nimeni..... :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu pe acolo in urma cu doi ani parca, cu oltcitul. Nu iti trebuie enduro ca sa mergi pe transalpina, sunt doar cateva portiuni de drum neasfaltate, in rest e asfalt (cu gropi, dar asfalt totusi). Oricum, peisajul nu e prea impresionant, drumul este in general drum de munte. Inspre Valcea insa, drumul devine super fain, curbe largi si putin la vale, vizibilitate atat cat trebuie, asfalt foarte bun. Singurul traseu cu peisaj de-a dreptul impresionant ramane Transfagarasanul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu pe acolo in urma cu doi ani parca, cu oltcitul. Nu iti trebuie enduro ca sa mergi pe transalpina, sunt doar cateva portiuni de drum neasfaltate, in rest e asfalt (cu gropi, dar asfalt totusi). Oricum, peisajul nu e prea impresionant, drumul este in general drum de munte. Inspre Valcea insa, drumul devine super fain, curbe largi si putin la vale, vizibilitate atat cat trebuie, asfalt foarte bun. Singurul traseu cu peisaj de-a dreptul impresionant ramane Transfagarasanul.

 

 

:angryfire: Cred ca vorbim de "transalpine" diferite moshule. Cei cu stradale erau sa-si lase rotile pe acolo, pe la 2000+ m altitudine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:angryfire: Cred ca vorbim de "transalpine" diferite moshule. Cei cu stradale erau sa-si lase rotile pe acolo, pe la 2000+ m altitudine.

 

 

cred ca vorbesti de "Drumul lui Carol", mi-a povestit nasul meu de drumul acela.....Vreau si eu!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Axane, din cite stiu eu transalpina completa e de la Rinca la Sebes si bucata nasoala e intre Obirsia Lotrului si Sebes.

 

Imi planificasem si eu excursia asta, cu Matizul, dar de cind are suspensii sport nu mai e de facut cu el drumul asta ...

 

In viitor, cine stie ...

Editat de FLEX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu matizul :angryfire: :angryfire: Ii lasi oasele pe acolo .

 

Bucata de care vorbesc eu e intre Novaci-Straini si drumul spre Obarsia Lotrului sau Petrosani ...urca pana pe la 2200 M altitudine dupa care coboara pe bolovanis.... albii de parau traverseaza drumul. Palpitant :hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreeeem si noi copiii sa ne dam pe astfel de drumuri( putin mai proaste decat in Buc :angryfire: )

 

Cine pleaca anul asta pe acolo sa dea sfoara in tara poate cine stie... mergem mai multi...

Indianule, anu asta avem planificat o iesire de acest gen. Prin august cel mai sigur. Chip in taci si ai sa primesti si tu detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Draga Axa, pe acolo s-a trecut cu Tico, cu Renault Megane Break, cu Dacia Berlina si Break, cu Oltcit si ... cu Matix ... the owls are not what they seem to be ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreeeem si noi copiii sa ne dam pe astfel de drumuri( putin mai proaste decat in Buc :angryfire: )

 

Cine pleaca anul asta pe acolo sa dea sfoara in tara poate cine stie... mergem mai multi...

atunci ramane sa fixam o data de plecare in august, mai si iunie exista riscul de a ne opri in zapada. Mersi de informatii si poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Transalpina :angryfire: - superfain!

Pacat ca s-au taiat masiv padurile... am mai scris, vezi dealuri intregi, 100% golite de paduri, doar ciooturi de copaci. In rest, drumul e beton de tot. Anul trecut, cand a cazut prima data muntele la Caineni, nu am putut trece pe Valea Oltului spre Sibiu/Arad asa ca m-am intors si am tecut pe Transalpina (Cu OLTCITUL!!!). Nu mi-a facut nici un fel de probleme drumul ala, oltcitul s-a simtit mai bine ca niciodata, ca un peste in apa! Bine, al meu e suprainaltat :hurt: . Anul asta sper ca vom face intalnirea nationala a oltcitistilor acolo, pe transalpina. Sper ca pana atunci sa fac o tura de weekend, asa, pe la sfarsitul lui Mai- inceputul lunii inuie, cu Dominatoru (ca deh, trebe sa vad si io pe ce am dat banii nu?). Oricum, traseu superb!

 

P.S. De fiecare data cand merg la bucuresti sunt tentat sa o iau pe acolo, da nu ma lasa nevasta... :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:hurt:

Tocmai asta ne place la cei mai multi de acolo (forumul oltcitistilor) - salbaticia zonei + Lipsa manlistilor.

Astea 2 chestii ne ghideaza cand alegem locul urmatoarei intalniri nationale. Si nu ar trebui sa iti faci griji pt ca vin olcitistii.. Oltcitistii = o specie pe cale de disparitie, un numar de pameni pe care ii uneste o pasiune... Din pacate suntem tot mai putini... :angryfire: .

Pe mine ma ingrijoreaza faptul ca la drumul ala din toamna, numarul masinilor intalnite a fost de cel putin 2 ori mai mic deca numarul MASINILOR GRELE DE TRANSPORT (care transportau arbori taiati!!) intalnite. Acolo e jaful de pe lume, Pun pariu cu oricine ca in urmatorii 5 ani drumul NU VA MAI FI PRACTICABIL datorita viitoarelor alunecari de teren. Au taiat aia TOT in unele zone! Au ras padurea pur si simplu... Ar merita impuscati!

 

Axa, sunt conservar, dar ma tratez :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incep sa cred ca eu cand am fost acolo am ratat drumul si m-am ratacit.

Intr-adevar am traversat albii de parauri si locuri mai grele (unde puteai trece si cu un autoturism) insa

la un moment dat am dat de o urcare pe care m-as fi chinuit putin si cu EXC-ul de 450 (atunci eram cu BMW-ul si pasager) si acolo nu vad cum ar putea sa urce o masina (doar daca nu e pregatita pentru off-road extrem).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:(

Tocmai asta ne place la cei mai multi de acolo (forumul oltcitistilor) - salbaticia zonei + Lipsa manlistilor.

Astea 2 chestii ne ghideaza cand alegem locul urmatoarei intalniri nationale. Si nu ar trebui sa iti faci griji pt ca vin olcitistii.. Oltcitistii = o specie pe cale de disparitie, un numar de pameni pe care ii uneste o pasiune... Din pacate suntem tot mai putini... :moto: .

Pe mine ma ingrijoreaza faptul ca la drumul ala din toamna, numarul masinilor intalnite a fost de cel putin 2 ori mai mic deca numarul MASINILOR GRELE DE TRANSPORT (care transportau arbori taiati!!) intalnite. Acolo e jaful de pe lume, Pun pariu cu oricine ca in urmatorii 5 ani drumul NU VA MAI FI PRACTICABIL datorita viitoarelor alunecari de teren. Au taiat aia TOT in unele zone! Au ras padurea pur si simplu... Ar merita impuscati!

 

Axa, sunt conservar, dar ma tratez :angryfire:

 

 

Am avut si eu Oltcit in "tinerete" :hurt: , dar mi-a ajuns :( Vreau sa va vad care sare cu oltcitul peste canal de irigatii , zbor planat :eek: Pe al meu il invatasem sa zboare :crack: dar dupa aia a murit, ca in bancul cu papagalul :lol:

 

Ai dreptate cu copacii, sunt munti intregi numai cioturi si tot terenul o ia la vale...Neam de tarani prosti si hoti ce suntem :lol: Si-au ridicat vile pe munte din bani pe copaci furati, si acuma muntele o ia la vale cu tot cu vilele lor. Si mai au tupeul sa se planga "ca nu-i ajuta statul" :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...