Sari la conținut

Accident mortal langa Bacau


ClipShot
 Share

Postări Recomandate

Tocmai am auzit la Realitatea TV Bacau un reportaj despre un accident mortal... am prins numai finalul nu am vazut decat ca era un motor visiniu parca. Stie cineva mai multe detalii? :wacko: Am cautat pe net dar nu am gasit nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Poate stie cineva detalii cu inmormantarea. Poate ne strangem sa mergem. Zicea ca soferul este cercetat pentru omor din culpa. Iar acesta a declarat ca motociclistul circula cu viteza f mare... pacat R.I.P. :wacko: :)

Editat de ClipShot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IL CUNOSTEAM PE BAIAT SI DIN CATE AM AUZIT ACUL LA MOTOCICLETA A RAMAS LA 70 LA ORA. INTRADEVAR UN MERCEDES IA TAIAT CALEA. NU CRED CA MAI SUNT MULTE DE SPUS. A PLECAT PREA DEVREME. 22 DE ANI. :wacko: :) DUMNEZEU SA IL ODIHNEASCA. ;) :P

Editat de gaby31
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu

Dumnezeu sa-l ierte. R.I.P

asta scrie in articol. cea ce cred ca nu e adevarat

 

Un tânăr de 23 de ani a murit luni după-amiaza, după ce motocicleta pe care o conducea a lovit în plin un Mercedes care nu i-a acordat prioritate.

Motocicleta a fost distrusă în urma impactului

 

Accidentul s-a produs la ora 14,30, pe drumul județean 119 B Mărgineni - HemeiuÂşi. Potrivit polițiÂştilor, motociclistul circula dinspre HemeiuÂşi spre Mărgineni, iar la un moment dat, un Mercedes care venea din sens opus a virat stânga ca să intre în curtea unei vile.

 

Motocicleta Honda a lovit în plin partea dreaptă a autoturismului, iar motociclistul a decedat pe loc după ce a fost aruncat la circa 10 metri distanță, pe Âşosea. „Din primele cercetări rezultă că accidentul a avut loc pe fondul neacordării de prioritate de către autoturism. Efectuăm în continuare cercetări pentru a stabili cu exactitate toate împrejurările care au dus la producerea acestui eveniment rutier”, a declarat inspectorul principal Mihai Grigore, de la Poliția Rutieră Bacău.

 

 

ÂŞoferul autoturismului a scăpat cu răni uÂşoare la față, cauzate de cioburile de la geamurile din față ale maÂşinii. „Motocicleta avea viteză foarte mare, cred că avea 180 de kilometri la oră. A intrat în plin în mine, nu am avut cum să o evit”, a declarat David Ungureanu, Âşoferul Mercedesului.

 

Martorii care au văzut accidentul declară că, într-adevăr, motocicleta avea viteză foarte mare, dar că autoturismul nu i-a acordat prioritate. Potrivit prietenilor săi, care au venit la locul accidentului, tânărul, student în ultimul an la Inginerie, împrumutase motocicleta de la un amic, deoarece a lui era defectă. Traficul pe drumul județean 119 B a fost întrerupt timp de mai mult de o oră Âşi jumătate, până când Âşoseaua a fost poponeataățată de resturile motocicletei, iar polițiÂştii Âşi-au încheiat cercetarea.

 

sa fim sinceri cred ca stia destul de bine si motociclistul ce e 180Km/h

Editat de moshnegutzu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am intrat si eu intr`una cu 60km\h in portiera dreapta spate... mergeam pe 9 Mai din sensul tic-tac si ea a iesit de la ciupercute (cei din bacau stiu zona) a facut stanga fara sa`mi acorde prioritate. Masina s`a botit putin portiera si aripa infundata iar motorul carenele sparte oglinda si aripa... in rest directie ok faruri ok. Am mers pe ea la politie si apoi acasa dupa accident. Nu cred ca avea 70... dar oricum nu asta conteaza. A murit un om! Rog pe cine o sa afle vesti despre inmormantare sa posteze imediat ca sa ne organizam putin si sa facem un gest frumos! RIDE SAFE!

Editat de ClipShot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu
Ce crezi ca nu e adevarat?

Ca avea viteza super mare? Iti spun eu din sursa sigura ca avea viteza foarte mare daca a mutat masina aia de pe strada metri buni.

Legal soferul e vinovat dar daca baicaru stia asa bine ce e aia 180 km/h, stia si ca e bine sa frinezi preventiv cind te apropii de o masina de pe contrasens sau de o casa.

Pacat de el, ca era prea tinar.

Sa se odihneasca in pace.

nu am zis ca mergea legal dar nici 180 nu avea. gandestete ca motorul ala are 200kg ori viteza = forta de impact. aia e motoreta izbita la 180. mai era odata una care la 200 a avut accident si se mai vedea doar o pata de ulei, galeria, un telescop, si ceva din motor. acu sa fim seriosi, se stie destul de bine cam ce prioritate se primeste de la domnii si doamnele care conduc maisini din clasa A, S, C, X,Q, Z. de acum mortul e de vina, el scapa foarte usor, pt ca dupa masina iti dai seama ca un oarecare. hai sa nu ne luam la cearta si sa il transformam in OFFTOPIC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu
Cine se cearta? :wacko:

Tu ce tot spui acolo? Ca nu avea viteza mare? De unde ti-ai dat seama? Din poza aia?

Sint motoare facute mai praf la viteze mult mai mici si motoare care au daune mai putine la viteze mult mai mari. Depinde de mai multi factori, nu numai viteza.

Stii cum arata Mercedesul ala pe partea dreapta, cit e de infundat? E praf. L-a miscat vreo 4 m. in lateral motorul in urma impactului.

Motoristului i s-au rupt mainile. I-au iesit oasele prin piele. :)

ok. oricum e mort. dumnezeu sa-l ierte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut prin acel loc in drum spre Bucuresti; a trebuit sa intorc din drum pt ca soseaua era blocata datorita accidentului. Am intors chiar in fata unui restaurant/magazin...whatever, si am vb cu proprietarul (cred) care era afara si care mi-a si recomandat sa ma intorc din drum. Mi-a povestit pe scurt despre accident, inclusiv faptul ca toti martorii sustineau ca motociclistul avea viteza. Totusi acest lucru nu`l face nevinovat pe sofer. E vinovat. Insa in conditiile de trafic din Romania, cred ca e in primul rand obligatia motociclistilor sa se asigure ca au o viteza la care sa poata reactiona in fata unui astfel de sofer. Pt ca e f greu sa reactionezi la 150+ kmh, indiferent ca e masina sau motocicleta. De la intentia de franare si franarea efectiva trece o fractiune de secunda in care mai strabati ceva metri buni, care uneori conteaza enorm. Iar faptul ca soferul e cercetat pt omor din culpa nu`l va aduce pe acest baiat inapoi. Si nici nu va da de gandit altor soferi care conduc ca niste cizme.

 

Dzeu sa-l ierte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Totusi acest lucru nu`l face nevinovat pe sofer...

Ba in lumea civilizata il face, si daca totusi vrem in UE ar trebui si noi sa tintim spre asa ceva. Ca principiu in alte tari unde politicienii sunt mai normali la cap daca ai depasit cu mai mult de 50km/h sau ai baut peste norma legala de obicei ti se confisca vehicolul, si asa ca principiu general se tine cont de cauzalitate, adica daca unul chiar si treaz si fara sa traga droguri daca mergea cu 200km/h si produce accident nu prea mai conteaza ce au facut ceilalti... Ce p.l.m. daca mergi cu 200km/h pe drum unde ai limita de 90 sau 50km/h vrei sa fie vinovat tot taranul cu caruta sau tractor ca nu ti-a aratat respect sa ghiceasca ca vei veni pe acolo si sa-ti dea prioritate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba in lumea civilizata il face, si daca totusi vrem in UE ar trebui si noi sa tintim spre asa ceva. Ca principiu in alte tari unde politicienii sunt mai normali la cap daca ai depasit cu mai mult de 50km/h sau ai baut peste norma legala de obicei ti se confisca vehicolul, si asa ca principiu general se tine cont de cauzalitate, adica daca unul chiar si treaz si fara sa traga droguri daca mergea cu 200km/h si produce accident nu prea mai conteaza ce au facut ceilalti... Ce p.l.m. daca mergi cu 200km/h pe drum unde ai limita de 90 sau 50km/h vrei sa fie vinovat tot taranul cu caruta sau tractor ca nu ti-a aratat respect sa ghiceasca ca vei veni pe acolo si sa-ti dea prioritate?

Acelasi lucru se intampla si in "tarile civilizate"......crede-ma pe cuvant.......ai prioritate pe banda ta pana schimbi directia de mers........si inca un aspect:si acolo motociclistii circula tot ca niste "iconstienti" ca si la noi.....nu cred ca exista vreunul printre noi care sa nu fi mers macar o data cu viteza......si nu ma refer la "tari civilizate" cum ar fi Italia :wacko: .....ci la UK.....cu toate ca au camere peste tot,si acolo tot tare se merge insa soferul sta pe banda lui si te lasa sa-ti vezi de drumul tau.....asta inteleg eu prin prioritate........

Dumnezeu sa-l odihneasca pe Alin!L-am cunoscut si pot spune ca era un baiat super....pacat...... :) ;) :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simpatici acesti soferi care omoara motociclisti, toti se scuza ca "motociclistul avea viteza" normal ca avea viteza ca doar nu stationa, apoi sunt cei care sunt radare umane si indica exact viteza motociclistului (180/h cazul de fata) , si urmeaza grupa celor multi care nu vad o motocicleta cu faruri aprinse care se deplaseaza in trafic , daca atat lucru nu poti vedea nu ai ce cauta la volan si meriti la puscarie. Oricum toti scapa cu suspendare. R.I.P motociclistului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti!Sunt si eu un motociclist incepator si sunt din aceeasi comuna cu Alin(com. Garleni) si cand am auzit vestea ieri am ramas socat.Momentan prin zona se aud tot felul de povesti.Oricum astazi il aduce acasa si inmormantarea se pare ca va avea loc joi din cate am auzit.Ar fi frumos daca ati putea sa veniti si voi, cei care il cunoasteti si nu numai, la inmormantare!Voi reveni periodic cu noi informatii!!! DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA IN PACE!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simpatici acesti soferi care omoara motociclisti, toti se scuza ca "motociclistul avea viteza" normal ca avea viteza ca doar nu stationa, apoi sunt cei care sunt radare umane si indica exact viteza motociclistului (180/h cazul de fata) , si urmeaza grupa celor multi care nu vad o motocicleta cu faruri aprinse care se deplaseaza in trafic , daca atat lucru nu poti vedea nu ai ce cauta la volan si meriti la puscarie. Oricum toti scapa cu suspendare. R.I.P motociclistului.

soferul in cauza face parte din ambele grupuri, nu l-a vazut pe motorist sa-i dea prioritate dar a apreciat ca avea 180 la ora

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

soferul in cauza face parte din ambele grupuri, nu l-a vazut pe motorist sa-i dea prioritate dar a apreciat ca avea 180 la ora

 

Era de asteptat sa procedeze asa. Doar nu era sa zica ca a fost un bou, ca nu a fost atent, ca nu s-a asigurat....

Pacat, indiferent cui apartine vina este foarte trist cand se stinge un om, in special cand este un tanar ce avea toata viata inainte. :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E intradevar dezamagitor ce se intampla in tara asta, prea multi oameni mor in accidente de circulatie, prea multa nepasare de la semenii nostri aflati in trafic (in special conservari) si ce sa mai spun ca noi cei pe doua roti ne jucam cu moartea de fiecare data cand ne urcam in sa, trist foarte trist ce s-a intamplat.

Am fost surprins sa aflu in aceasta dimineata ca, un amic de-al nostru din Mures care a avut accident sambata (un accident stupid dar care l-a lasat cu leziuni interne grave), s-a stins din viata. Si toate astea, te fac sa te intrebi daca merita sa te mai bucuri de pasiunea asta, de acest "microb" numit motociclism. Eu zic ca da, insa trebuie sa facem ceva !!! sa ne adunam sa protestam, sa atragem atentia asupra noastra sa facem presiuni pt a se construi un circuit si la noi...ma intelege-ti voi...autostrada este un vis... dar s-ar putea macar delimita sensurile de mers pe soselele mai importante, sigur s-ar mai reduce din victime.

 

Salutari fratilor sa avem asfalt uscat iar cei care nu mai sunt printre noi sa vegheze asupra noastra de acolo de sus :)

 

RIP :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...