Sari la conținut

Bucuresti - Castelul Huniazilor


magarusulmarius
 Share

Postări Recomandate

salutare,

 

tura ar fi cam asa :

 

dus : Bucuresti - brasov - sibiu - sebes - simeria veche - calan - hunedoara

intors: Hunedoara - hateg - petrosani - targu jiu - horezu - rm valcea - pitesti - bucuresti

 

- plecare sambata dimineata la ora 06 00, de la petrom , langa miorita

- viteza 70 - 120 km/h

- sambata vizitare castel, apoi mergem prin zona Hateg la o pensiune modesta, berica, mancarica, tot acolo stam peste noapte,,,

- tura relaxata, fara graba, cu pauze de poze, potol de acasa sau de la pensiune, fiecare dupa buget

- tura dus intors , cam 900 km, cu tot cu lalaiala pe acolo

 

eu : marius , tel 0722564401, id pe mess yahoo : arushajack

 

 

Mesaj completat

traseul,,,

post-45187-1252735063_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 65
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

salutare,

 

tura ar fi cam asa :

 

dus : Bucuresti - brasov - sibiu - sebes - simeria veche - calan - hunedoara

intors: Hunedoara - hateg - petrosani - targu jiu - horezu - rm valcea - pitesti - bucuresti

 

- plecare sambata dimineata la ora 06 00, de la petrom , langa miorita

- viteza 70 - 120 km/h

- sambata vizitare castel, apoi mergem prin zona Hateg la o pensiune modesta, berica, mancarica, tot acolo stam peste noapte,,,

- tura relaxata, fara graba, cu pauze de poze, potol de acasa sau de la pensiune, fiecare dupa buget

- tura dus intors , cam 900 km, cu tot cu lalaiala pe acolo

 

eu : marius , tel 0722564401, id pe mess yahoo : arushajack

 

 

Mesaj completat

traseul,,,

 

 

 

Daca vrei, da de stire cand ajungi prin zona, "poate iti vand un pont" :cheers: Ai numarul meu pe privat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

 

tura ar fi cam asa :

 

dus : Bucuresti - brasov - sibiu - sebes - simeria veche - calan - hunedoara

intors: Hunedoara - hateg - petrosani - targu jiu - horezu - rm valcea - pitesti - bucuresti

 

- plecare sambata dimineata la ora 06 00, de la petrom , langa miorita

- viteza 70 - 120 km/h

- sambata vizitare castel, apoi mergem prin zona Hateg la o pensiune modesta, berica, mancarica, tot acolo stam peste noapte,,,

- tura relaxata, fara graba, cu pauze de poze, potol de acasa sau de la pensiune, fiecare dupa buget

- tura dus intors , cam 900 km, cu tot cu lalaiala pe acolo

 

eu : marius , tel 0722564401, id pe mess yahoo : arushajack

 

 

Mesaj completat

traseul,,,

 

 

suna foarte bine. daca o sa fie frumoasa vremea poate ma alatur si eu.

Editat de DStar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

tura ar fi cam asa :

dus : Bucuresti - brasov - sibiu - sebes - simeria veche - calan - hunedoara...

Pt doar 2 zile ai ales un traseu foarte circulat, alomerat si lung, nu vei avea timp de privelisti! Prima parte v-a fii o cursa contra cronometru(ca sa ramana timp si de castel)! Oricum, drum bun si distractie maxima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Am gasit comentariul urmator pe net , e bine de stiut :

" Salut,

Inainte sa pleci spre castel suna! Nu cumva sa fie REZERVAT precum in data de 07.06.2009. Da, de un grup de la Microsoft din Germania ne-au spus gardienii de la poarta care nu ne-au lasat sa intram. Nu mi-a venit sa cred. Un castel roman, in proprietatea statului, adica a poporului care plateste taxe, este inchiriat strainilor si autocare de oameni care au venit sa-l viziteze au ramas la portile lui multumindu-se cu nimic altceva decat pozele de mai sus.

ROMANIA – THE LAND OF CHOICE! (Ironic, Evident!!!) "

 

si cateva link-uri :

http://www.harta-hunedoara.ro/#

 

http://www.castelulcorvinilor.ro/castelulc...ramsitarife.php

 

http://www.romanianmonasteries.org/ro/roma...elul-corvinilor

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marius, despre traseul ăsta vorbisei cu Adam cu o săptămână în urmă când nu ai putut să vii. Noi am fost până la urmă, am modificat un pic traseul (a fost cod galben de grindină și vijelii și nu voiam să vedem dacă rezistă casca la grindină). Până la Petroșani am făcut foarte mult, vreo 6 ore cred deși sunt doar vreo 300-320 km (noi am ocolit pe la Rânca, dar era drumul închis și am mers atunci prin Novaci-Tg. Jiu-defileu).

 

Defileul are asfalt destul de prost, în rest drumul e bun până la Petroșani. La întoarcere am venit prin Petroșani-Obârșia Lotrului-Voineasa, drumul e interesant până la Obârșie și practicabil în rest, Valea Oltului aglomerată ca de obicei (măcar nu am traversat-o toată). Dealul Negru e asfaltat recent, o bucurie pentru tocitorii de scărițe, dar e radar în zonă și polițiștii sunt supărați că motocicliștii se dau cam tare pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor,

 

EIILC : multumesc de informatie, nu m-am gandit nici o clipa la asta, aia probabil au tratament VIP si au inchis locatia, oricum,,,nu e scuzabil

 

firewing : eu vreau neaparat excursie de 2 zile, castelul, e asa, mai mult un pretext pt traseul propus,,,, initial ma gandisem pt cheile nerei, in caras severin.

Hai sa asteptam pana joi , ca atunci vedem cum evolueaza situatia si ajustam daca trebuie

 

Adrian1 : mi-a spus Adam de excursia voastra din wk ala, eu am fost la nunta si am avut si o defectiune electrica la moto si oricum nu puteam veni. Deci, daca tu si Adam vreti iesire dar nu pe traseul propus initial, mergem pe planul B : cheile nerei ? Asta numai daca nu sunt doritori pt traseul initial, repet. Nu vreau sa fac topicul varza, sa promit castel, sa trag teapa si sa plec spre caras severin sau tranfagarasan, ok ?

 

Ne mai auzim si ajustam la cererea "telespectatorilor", dupa caz :cheers: ciao

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai rapid drum spre Hunedoara ramane A1-Rm. Valcea-Valea Oltului-Sibiu-Santuhalm-Hunedoara, dar daca te-ai saturat de A1+Valea Oltului e bine si pe Brasov.

Intre Hateg si Hunedoara recomand varianta prin Silvasu de Jos. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marius, îți spuneam doar cum e drumul, nu am cerut să modifici ceva pentru că nu cred că eu aș putea veni în weekend. Iar a doua oară în 2 săptămâni nu aș mai face drumul :cheers:

 

Dar Cheile Nerei sună bine, când vrei să ajungi pe-acolo dă-mi și mie un semn, dacă pot vin cu plăcere.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

firewing : eu vreau neaparat excursie de 2 zile, castelul, e asa, mai mult un pretext pt traseul propus,,,, initial ma gandisem pt cheile nerei, in caras severin.

Hai sa asteptam pana joi , ca atunci vedem cum evolueaza situatia si ajustam daca trebuie

 

 

Si eu tot la excursie de 2 zile ma refeream, nu stiu daca pot face 900km intr-o zi. Singura diferenta e ca as merge pe transfagarasean, valea Prahovei o stiu ca-n palma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tre sa va ganditi bine daca o luati prin transfagarasan ... stii cum e drumu de la baraju vidraru pana la balea lac.....?! (e bun cu enduro... dar SS, de strada, cruiser, chopper?!?!?? nu prea cred) stiu ca a facut doar 8-10 km asfaltat.. dar restu... e jale...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tre sa va ganditi bine daca o luati prin transfagarasan ... stii cum e drumu de la baraju vidraru pana la balea lac.....?! (e bun cu enduro... dar SS, de strada, cruiser, chopper?!?!?? nu prea cred) stiu ca a facut doar 8-10 km asfaltat.. dar restu... e jale...

 

Eu am fost pe acolo in urma cu vreo 3 ani si nu-mi aduc aminte sa fi fost drumul prost (e drept, am fost cu masina si nu am condus eu). S-o fi stricat intre timp... nu stiu. Acuma sa vedem cine vrea sa vina si supunem la vot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost pe acolo in urma cu vreo 3 ani si nu-mi aduc aminte sa fi fost drumul prost (e drept, am fost cu masina si nu am condus eu). S-o fi stricat intre timp... nu stiu. Acuma sa vedem cine vrea sa vina si supunem la vot.

 

am fost cu masina pe 1 septembrie.... mi era mila de masina ....pfff rau a ajuns drumu asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor si bine v-am regasit

 

as vrea sa merg si eu, impreuna cu cristina intr-o tura de 2 zile si imi place ideea.

 

totusi, pentru 2 zile de mers lejer, e cam mult 900 km. poate il mai scurtam sau alegem alta destinatie, desi imi place ideea de castel. cheile nerei sunt si mai departe si cred ca ar merita o tura de 3 zile, insa acum nu prea putem pleca de vineri.

 

va rog sa incercati sa concluzionati traseul si locatia unde se va merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totusi, pentru 2 zile de mers lejer, e cam mult 900 km. poate il mai scurtam sau alegem alta destinatie, desi imi place ideea de castel. cheile nerei sunt si mai departe si cred ca ar merita o tura de 3 zile, insa acum nu prea putem pleca de vineri.

 

Daca vrei traseu mai scurt, am putea sa mergem pe valea Oltului, se scurteaza drumul cu 50-100 km.

 

Pentru mine, sa mergem intr-o locatie mai aproape de Bucuresti nu prea este o solutie, trebuie sa ajung in zona Alba Iulia pentru ca am vb cu cineva care imi vinde capac service pt. moto. De asemenea, nu am fost niciodata prin zona Hunedoara- valea Jiului, ma gandesc de asta vara sa ajung pe acolo, iar acum am ocazia, deci nu prea imi surade ideea altei destinatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana maine ar trebui stabilit un traseu iar pana vineri ar trebui ca toti cei ce vin sa se anunte.

 

Daca tot e pe preferinte si organizatorul e deschis la sugestii, eu as alege un traseu de maxim 1000Km. Transfagarasanul suna bine dar daca drumul e prost mai bine lipsa, stiu ca se se poate strica incredibil de la un an la altul. Transalpina nu poate fi inclusa in traseu deoarece se lucreaza intens dincolo de Ranca.

 

Marius, tot a ramas nefacut traseul ala, de Cheile Bicazului ce zici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

marius sper ca-ti mai aduci aminte de mine...eu si inca doi prieteni plecam sambata pe un traseu de o zi aprox 450-500 km >>> buc-ploiesti-valeni>dreapta spre buzau-calvini>iesim in sos buzau-brasov > stanga spre brasov-nehoiu-siriu-intorsura buzaului-brasov si retur pe cheia...cam acesta ar fi traseul , daca nu mergeti incolo , poate mergeti cu noi...asteptam pm...bft

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor,

 

@ cristi 57 : o sa fie bine, cu conditia sa plecam la 06 00

@ doctorX : multam pt sfatul cu varianta silvasu de jos

@ firewing : aprox 900 km in 2 zile, adica 900:2=450 km pe zi :)

@ mihnearatte : te asteptam si te exploatam facand niste filme / foto artistice

@ mih : te asteptam

@ adrian bercea : daca suntem matinali si respectam plecarea la 06 00 , va fi mai mult decat bine. Ramane traseul propus initial. Pt traseul cheile nerei, poate sapt viitoare ?? :D , plecarea din buc la 05 00 ar fi ok, excursie 2 zile

@ georgeGSX : esti binevenit

@ adam : Transfagarasanul are portiuni nasoale intr-adevar si vremea este imprevizibina in sept, pe Transalpina se lucreaza, mai am o comfirmare de la un amic . Putem face cheile bicazului daca vineri aflam ca nu sunt doritori pt castelul H. , ce zici ?

@ jordash :salut, cum sa nu te stiu?? scuze ca am disparut asa, ca magarul in ceatza, ma simt dator fata de tine ca m-ai ajutat , iar atunci cand vor merge intr-o tura comuna, ma recompensez fata de tine cu niste km pe banii mei, promit

CONCLUZIE : ramane traseul buc - castelul H. , plecarea ora 06 00, petrom miorita

# eu nu tin neaparat la traseul asta, dar cred ca trebuie evitate propuneri diferite peste un topic propus, care are un traseu clar. Propunerile vor fi foarte diferite si in final unii vor fi nemultumiti si iniatiatorul pica de neserios. Cand sunt 3-4 in grup , e altceva,,,

# hai domnilor , ca iar simt ca intru in sevraj,,,si daca nu iese nimic iar o iau singur, de nebun. Asa, cam 800-1000 km in 2 zile. Si apoi ma linistesc o periada,,,

# vineri, sa anunte cine vine, nr tel, id uri etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...