Sari la conținut

Cum Invelim Galeriile De Evacuare Cu Banda Protectoare.


easybiker
 Share

Postări Recomandate

Pai zici ca ai 7,5m;faci in asa fel sa-ti ajunga nu? ai doua evacuari sau una,ca nu am inteles ce motor ai? Eu as suprapune jumatate din latimea benzii,astfel o sa ai si o izolare buna...dubla as putea spune.Sa ne faci o poza cand e gata,poate si in timp ce le roluiesti.

 

Mda, imi cer scuze in leg cu motorul. E vb de un kawasaki en500. de la galerie pina la tobe as vrea sa pun. Tobele le las descoperite ca tocmai ce le-am schimbat si imi plac asa. deci 2 galerii in total. lungimea totala a tevilor care trebuie impachetate ar fi cam de 4m ( aprox). Daca o rola are 7.5m si o galerie are sa zicem 2m, sper sa-mi ajunga o rola la o galerie daca o suprapun la jumate.

 

Un tutorial fain si o descriere buna am gasit aici:

http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20110327113457AAVGIdt

 

Am sa pun poze cu rez final ca in timpul operatiunii avind si manusi pe mina... mai greu cu pozele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 155
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Banda termoizolanta se gaseste si la louis la 29.95 eu si 34.95 eu. Eu am pus banda in apa si am infasurat-o pe tevi fara sa le mai dau jos. E un pic mai multa munca, dar a iesit bine. Coliere am preferat sa iau de la Bricostore dintr-alea cu filet. Mi se par mult mai practice...

post-65342-0-93618700-1348228683_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banda o suprapui cat ti se pare tie ca e bine... eu de obicei am pus-o cam 1-1,5 cm suprapusa (din cei 5 latime). Am pus la cativa prieteni, plus de 2 ori la masina mea pe galerii. Foloseste coliere din inox, e in jur de 3-4 lei bucata (30 lei/10 bucati am gasit), fata de 2 lei cele obisnuite care dupa 50 km de mers se cojesc de "nichel" si dupa 5000 km nu le mai poti desface.

 

Stiu ca e tardiv, dar va recomand sa nu luati banda cu fibra de sticla in compozitie. La masina ca la masina, ca e in compartimentul motor, dar la moto, contact permanent cu picioarele... sa nu aveti suprize, prin pantaloni mai subtiri, sa va apuce mancarimile :)) Plus ca dupa o perioada de timp, devine casanta. Ideala este fibra ceramica.

 

Mi se pare cam scump 100 lei pt 7,5 m. Ce grosime (nu latime) are?

 

Apropos de ceramica... ca idee pt cei care vor un "dizain" mai frumos decat banda "rat style", exista optiunea ceramizarii pt evacuare. Se face electrostatic cu o vopsea ceramica termorezistenta, in general se foloseste la turbine si galeriile de turbo, care se incalzesc mult mai mult decat o simpla evacuare de aspirat, chiar si pana la transparenta. Costa mai mult decat banda, parca in jur de 4-500 lei se cerea pt o carcasa de turbina si galerie auto.

 

Ca idee, niste preturi de pe la noi (nu ale mele, nu ma ocup eu cu asa ceva, dar sa nu dati banii aiurea prin diverse parti):

 

rola 10m x 5cm x 3mm - 27 euro

rola 15m x 5cm x 3mm - 40 euro

rola 30m x 5cm x 3mm - 70 euro

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare baieti si bineintales si fete,

 

Dupa multe sfaturi de pe aici de pe forum si ajutor de la un amic, am reusit sa-mi fac damblaua. Am inceput la 11 si am terminat la 2pm. A durat asa de mult din mai multe motive:

 

1. 36 de grade afara si un soare nebun.

2. lipsa de chei care sa se potriveasca ( drumuri pina la magazin)

3. dat tevile jos cu totul. La kawasaki-ul meu nu-i chiar usor.

4. lipsa de banda (am luat initial 7.5m) si la prima teava nu am fost foarte economic. Cind am pus restul pe a2a teava as mai fi avut nevoie de inca cam 1m. Asa ca iar drum la magazin. ,

5. pus totul la loc fara sa ramin cu suruburi in plus. Motorul fiind din 97 dupa ce dai jos anumite treburi, cind e vb de pus la loc parca nu se ma potrivesc asa de bine.

 

In fine, important e am reusit si imi place rezultatul:

 

post-45131-0-15011000-1348301579_thumb.jpg

post-45131-0-36789400-1348301599_thumb.jpg

post-45131-0-78380300-1348301630_thumb.jpg

post-45131-0-35785000-1348301683_thumb.jpg

Poate ca nu e ca la carte sau total perfect, dar pt ce am facut cu mina mea, sint multumit.

 

Bafta si va multumesc pt sfaturile date.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu un tutorial aici:

 

/index.php?/topic/43065-cum-invelim-galeriile-de-evacuare-cu-banda-protectoare/page__view__findpost__p__2635094

 

...daca va ajuta cu ceva.

 

 

Salut,

 

Am citit cele scrie de tine, plus ce am mai gasit si eu pe net plus ce m-a mai dus si pe mine capul si am facut o combinatie. Singurul lucrul pe care nu l-am facut,a fost ca nu am vopsit mai intii tevile cu vopsea care rezita la temp mari. Amu sper ca nu mi-or rugini ca am pus banda uda pe ele. Sint tevile originale. Nici banda nu am tratat-o cu ceva innainte sau dupa. Unii ziceau de nush ce silicon, altii sa vopsesc banda tot cu vopsea care rezista la temp mari si tot asa.

Vad eu ce se intimpla pe parcurs. Ceea ce stiu cu siguranta e ca pute de te indoaie sper sa nu dureze prea mult treaba asta.

Bafta mare si multumesc incaodata tuturor care au postat aici un sfat bun.

 

Cu respect,

 

Reverend

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am citit cele scrie de tine, plus ce am mai gasit si eu pe net plus ce m-a mai dus si pe mine capul si am facut o combinatie. Singurul lucrul pe care nu l-am facut,a fost ca nu am vopsit mai intii tevile cu vopsea care rezita la temp mari. Amu sper ca nu mi-or rugini ca am pus banda uda pe ele. Sint tevile originale. Nici banda nu am tratat-o cu ceva innainte sau dupa. Unii ziceau de nush ce silicon, altii sa vopsesc banda tot cu vopsea care rezista la temp mari si tot asa.

Vad eu ce se intimpla pe parcurs. Ceea ce stiu cu siguranta e ca pute de te indoaie sper sa nu dureze prea mult treaba asta.

Bafta mare si multumesc incaodata tuturor care au postat aici un sfat bun.

 

Cu respect,

 

Reverend

 

 

acum sa vedem poze si cu galeria de pe stanga . :) A iesit bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum sa vedem poze si cu galeria de pe stanga . :) A iesit bine.

 

hehe, m-am grabit sa trag citeva cadre doar pentru o idee. Galeria de pe stinga e identica :burnout: , dar la nevoie am sa fac niste poze si am sa le postez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Salutare,

caut de ceva vreme niste banda termo cu insertii de cupru, sau macar o solutie ca banda sa fie maro. Ati luat careva din Romania banda cu insertie de cupru?

Alte sfaturi ar fi utile!

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

La mine banda asta a distrus toba, a tinut umezeala si primavara cand am scos-o de la iernat curgea rugina cu pumnii...

 

eu folosesc de ani de zile,nu are absolut nimic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta nu stiu nici eu.

parca e la fel cu asta:

http://www.thermotec.com/products/11021-exhaust-insulating-header-wrap-graphite-black.html


» Post actualizat in 27 May 2015 17:02

poza de prezentare e aceeasi si pe un site si pe celalalt...........:D


» Post actualizat in 27 May 2015 17:22

eu am de 4 ani banda pe tobe si am luat de aia naspa ieftina de la izobrid.

poate o schimb anul asta.


» Post actualizat in 27 May 2015 17:24

/index.php?/topic/43065-cum-invelim-galeriile-de-evacuare-cu-banda-protectoare/?p=2635094

Editat de prflorin2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi!

Este banda termica ceramica si banda termica de azbest?

Care e diferenta?

De care aveti?

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...