Sari la conținut

Yugo


namaste
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 57
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sentimentul de teama, sau frica, are deosebitul rol de a-ti distrage atentia de la specialul locurilor prin care treci, iti inlocuieste viziera cu una mata si te introduce usor, usor, intr-o stare de subiectivitate placida. Cum scopul unei astfel de ture e sa iesi din hora subiectivitatii colective, pe care vrei nu vrei, trebuie sa o joci in societatea contemporana, frica e primul lucru pe care ar trebui sa il elimini din complexul mental. Usor de spus, dar foarte greu de pus in practica, mai ales cand esti singur si experienta unor astfel de iesiri e extrem de limitata. Nu ma mira deloc faptul ca cei mai experimentati in astfel de iesiri vad aceleasi lucruri in cu totul alta lumina.

Azi m-am trezit extrem de relaxat. Sunt, de altfel, foarte relaxat de cand am intrat in Serbia. Nu am o explicatie precisa, dar probabil ca siguranta casei, care e din ce in ce mai aproape, joaca un rol important.

Impachetarea si pregatitul motocicletei nu dureaza foarte mult si sunt in curand in Tara National Park, unde nu platesc nimic pentru intrare. Primul lucru pe care il constat e faptul ca Serbia are un turism mult mai dezvoltat in parcurile nationale, caci, precum la noi, vilele somptuoase se regasesc in numar mare in interiorul parcului. Sunt zeci de drumuri forestiere ce pleaca din drumul principal si urmez cateva dintre acestea.

 

DSCF2525.jpg

 

DSCF2527.jpg

 

Se pare ca mi-am descoperit o noua preferinta in materie de biotopuri, asa ca aleg un drum care conform hartii ar trebui sa ma duca la marginea unui mare lac. Dupa o apriga urmarire a unui Yugo 65, ajung la marginea lacului si iau pranzul aici.

 

DSCF2546.jpg

 

DSCF2547.jpg

 

Scot mormanul de harti si realizez ca nu prea am alte optiuni de intoarcere, in afara drumului pe care am venit. Acel traseu mi-a placut mult, in special portiunea paralela cu Dunarea.

Mi-a mai ramas o jumatate de zi, in care reusesc sa parcurg vreo 300 de km.

 

DSCF2550.jpg

 

DSCF2554.jpg

 

Soarele apune si de data asta o sa dorm la marginea drumului, in sezlong, caci afara e cald si mi-e o lene teribila sa pun cortul. De altfel, am de gand sa ma trezesc la prima ora si sa fac restul de 500 de km intr-o singura zi, caci zilele de concediu sunt pe cale sa intre pe minus.

Ma culc cu fata spre rasarit, astfel incat sa fiu trezit de rasaritul soarelui.

Soarele asta tomnatic ma trezeste precum ma trezea mama in clasa 1, in primele zile de scoala.

 

DSCF2559.jpg

 

Impachetez totul, consum cerealele si zbor catre casa.

Parcurg acelasi traseu si savurez cu aceeasi placere portiunea dintre Golubac si Kladovo.

Magnific drum!

 

DSCF1790.jpg

 

DSCF1819.jpg

 

DSCF1821.jpg

 

Cred ca e prima data cand ma intorc acasa si nu am acel sentiment apasator de parere de rau. Am mai fost plecat perioade mai lungi si la distante mai lungi, fara motor ce-I drept, dar acel sentiment se tinea scai de mine pe tot drumul de intoarcere. Acum ii cad in plasa dupa trecerea granitei, odata ce dau piept cu traficul infernal si oamenii agitati. Prima intrebare pe care ti-o pui e: Unde dracu se grabesc astia? Pe de alta parte, desi in orice alt moment as fi afirmat cu tarie ca sunt pregatit sa imi parasesc tara cu prima ocazie, acum am oarecare indoieli. In afara de agitatia permanenta nu cred ca existe diferente mari de caracter intre persoanele cunoscute in afara si romanii de rand.

In ceea ce priveste capitalul natural, nu e deloc greu sa fac aprecieri. Desi majoritatea tarilor vizitate au cate un monument natural fenomenal, vezi Plivnice Lakes mai sus, la modul general, datorita complexitatii acestui capital, Romania e printre cele mai frumoase tari din ceea ce am vizitat in estul Europei. Daca nu treceam prin Muntenegru poate ca afirmam ca este cea mai cea. Probabil ca neamtul plimbaret care a afirmat cu tarie ca Romania e cea mai frumoasa tara din Europa, avea dreptate, dar mie, care locuiesc aici, mi-e greu sa fiu intr-atat de hotarat.

Ajung acasa seara tarziu, plin de praf, obosit, dar cu un zambet larg ce-mi crapa buzele uscate.

Cu acelasi zambet larg imi afirm , in timp ce imi admir scalpul metamorfozat, ca a meritat!

Da ba, sa n-ai nicio urma de indoiala, a meritat!

Acum, din nou la munca, caci anul viitor trebuie sa inlocuim harta Europei cu una mai cuprinzatoare!

 

Asta a fost.

Imi pare rau ca distanta dintre primul si ultimul post nu e deloc neglijabila, dar ma bucur ca am reusit sa pun totul pe faras pana de Anul Nou.

Sarbatori Fericite!

 

 

 

ps: Daca aveti intrebari sau curiozitati, putem comunica pe PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta a fost.

Imi pare rau ca distanta dintre primul si ultimul post nu e deloc neglijabila, dar ma bucur ca am reusit sa pun totul pe faras pana de Anul Nou.

Sarbatori Fericite!

 

 

 

ps: Daca aveti intrebari sau curiozitati, putem comunica pe PM.

FELICITARI !!! si LA MULTI ANI !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa zic? Superb!!! Eu acum 3 ani am fost in Croatia, acum 2 ani si anul trecut, in Muntenegru... Si am fost super incantat de ambele tari, dar tre' sa recunosc ca nu le-am vazut asa cum le-ai vazut tu... Eu am vazut mai mult zonele mai "turistice".. Pot spune ca mi-ai aratat o alta fata a fostei Yugoslavii, pe care mi-ar placea s-o vad si eu... Deci poate intr-un an viitor, o sa incerc si eu o tura ca a ta... Nu singur, poate cu 1-2 prieteni, da' nah...

 

Inca odata, felicitari pentru plimbarea asta si mai ales pentru stilul super ok de a o descrie!

 

DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Merita sa fie sus topicul , vine vara si timpul de concedii! Poate se mai inspira cineva de aici ... :smoke: ( cine mai are bani :lol: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...