Sari la conținut

L E D - uri - Relee pentru LED


Dan Cata
 Share

Postări Recomandate

Vizitator mariion
iar ai baut.

Aici ai si tu dreptatea ta..

Nu mai Âştiu exact ce am vrut să zic, dar, în nici un caz nu era vorba de vitezometre..

Cred că m-am referit la semnalizatoarele electronice, care detectează dimensiunea sarcii cu ajutorul unui releu REED..

Mda, sigur la asta m-am referit..

Mesaj completat

Ai cam ramas in urma la capitolul leduri :lol:

Mai nou au aparut leduri care sar de 10W si se incalzesc in draci, pot fi folosite NUMAI cu radiator(eventual si ventilator)

Cel mai puternic led pe care-l stiu eu lumineaza cat un halogen de 75W din cate se lauda fabricantul .

Sunt de acord ca astea nu mai sunt simple diode emitatoare de lumina, dar principiul de baza presupun ca-i acelasi , fabricantii pastrand denumirea de LED.

 

@ViorelX solutia ta mi se pare extrem de complicata scumpa si invechita ca tehnologie, dar cel putin dpdv tehnologic se potriveste cu IJ-ul . Oricum important e ca functioneza si-ti apreciez munca :disappointed:

Cred că se încălzeÂşte partea lor de comandă, de alimentare, nu joncțiunea cu arsenură de galiu..

Mesaj completat

atunci io nu mai zic nimic pt voi. eu imi fac treaba singur. imi pun LED-uri si gata!

 

aa sa pun o poza cu LED de SMD

 

o zi buna

Da, da! Fă-ți treaba singur, aÂşa cum ți-ai făcut-o mereu! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 181
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cred că se încălzeÂşte partea lor de comandă, de alimentare, nu joncțiunea cu arsenură de galiu

Nope, alimentarea e separat, LEDul se incalzeste,mai bine zis circuitul ala integrat, ca nu cred ca e o doar o jonctiune.

Uita-te un pic pe siteul celor de la zextar (magazin care vinde leduri deastea hightec la noi) au niste explicatii sumare acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi am adus aminte acum, lucram la PLC programabil automat si mi a venit acum o idee.

ce ziceti sa folositi PLC programabil? in loc de releu. acest PLC-ul poate sa faca multe lucruri. e valabil pt semnalizare si avarie (releu de timp) dar si socu tras automat (tre pus un senzor de temperatura si un "motoras" (de ex. inchidere centralizata auto)) si senzor de nivel a benzinei (sa te avertizeve cu un led sau/si sonor ca mai ai 3-4 litri) si alte chestii

 

am lucrat pe Moeller :disappointed:

Editat de CryAngel27
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

durata de viata e led-urilor scade odata cu cresterea curentului prin ele. probabil erau niste superjeguri chinezesti facute la 2 lei tona. toata lumea are led-uri la jumate din electrocasnice si unele stau aprinse mai tot timpul, nu cred ca vi se ard odata la 3 luni :disappointed: cum am mai zis, nici eu nu cad in poponeata dupa led-uri, dar in mod normal un led nu are voie sa se arda in 3 luni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mariioane, led-ul se incalzeste. e jonctiune, e element disipativ. plus ca exista o gramada de alte materiale in afara de GaAs.

exista scheme mult mai simple de relee. cum a zis si binox, montajul de mai sus, cu 555, e un fel de releu cu motocicleta, nu invers.

un exemplu:

post-24366-1265274827_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

iaca se poate cu 555.

 

chiar ma bate gandul sa imi fac si io cu LED-uri acuma... numai ca e ceva mai complicat, ca releul meu are `10 pini, si comenzile la ghidon nu is ca si la restul mobrelor...

Mesaj completat

11.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator mariion
mi am adus aminte acum, lucram la PLC programabil automat si mi a venit acum o idee.

ce ziceti sa folositi PLC programabil? in loc de releu. acest PLC-ul poate sa faca multe lucruri. e valabil pt semnalizare si avarie (releu de timp) dar si socu tras automat (tre pus un senzor de temperatura si un "motoras" (de ex. inchidere centralizata auto)) si senzor de nivel a benzinei (sa te avertizeve cu un led sau/si sonor ca mai ai 3-4 litri) si alte chestii

 

am lucrat pe Moeller :lol:

Eu voi folosi un laptop Dell cu procesor quad pentru a face semnalizarea la Ariel. Nu mă pricep la soft, mă ajută cineva? Quad-ul este la 4GHz Âşi am RAM de 4Gb, ajunge? :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de led-urile pentru auto moto..

Eu mi-am luat ca sa-mi "tunez" masina led-uri albastre pentru pozitii fata, exact ca cele din poza pusa de @Alveola. Numai cu pozitiile dadeau impresia faina ca am farurile cu lumina albastra.. masina fiind albastra.. (cocalareala, dar am vrut mai mult sa vad cum sunt).

Am dat o caruta de bani pe ele si s-au ars in exact 3 luni. (In CZ tre sa mergi cu luminile aprinse permanent la automobile, de mobre nu mai vorbesc)

Am trecut iar pe beculete si au mai mult de 6 luni, cele de la iluminat numarul cred ca sunt de cand masina si tot nu se mai ard...

 

 

 

 

asta era o gluma, nu?

 

 

Cred ca doar voia sa spuna sa folosesti soclul unui bec de 21W, iei un bec, spargi sticla - cureti si folosesti soclul ca suport pentru LED. (lipesti terminalele LED-ului in interiorul soclului)

inseamna ca ai probleme cu incarcarea :lol: pasul urmator este sa iti montezi un voltmetru digital legat la baterie ca sa monitorizezi incarcarea, ghici din ce facut? : tot cu leduri :disappointed:

Mesaj completat

durata de viata e led-urilor scade odata cu cresterea curentului prin ele. probabil erau niste superjeguri chinezesti facute la 2 lei tona. toata lumea are led-uri la jumate din electrocasnice si unele stau aprinse mai tot timpul, nu cred ca vi se ard odata la 3 luni :lol: cum am mai zis, nici eu nu cad in poponeata dupa led-uri, dar in mod normal un led nu are voie sa se arda in 3 luni.

exact!

 

cand am de cumparat multe LED-uri pentru panouri, prefer sa le iau de pe net de la ceva firma de incredere, unde iti indica si curentul si tensiunea. plus de asta, ai si discount.

 

am facut greseala de a lua leduri la bucata de la magazinul "de la colt" de piese electronice... ce sa zic, faza cu pinul mai lung e minusu nu se plica la toate, si de asta mi-am dat seama dupa ce am montat cele 245 leduri pe placa :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu voi folosi un laptop Dell cu procesor quad pentru a face semnalizarea la Ariel. Nu mă pricep la soft, mă ajută cineva? Quad-ul este la 4GHz Âşi am RAM de 4Gb, ajunge? :disappointed:

cred ca cu laptopul ala o sa iti clipeasca prea repede; probabil va trebui sa montezi ceva rezistente in serie :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu le-am luat pe alea de la un tuning-show de auto-moto, si pe langa exponate erau si cativa cu tarabe cu diverse accesorii auto/moto de tuning - tobe, stickere, led-uri, faruri tunate, etc... parea om serios ala care vindea briz-briz-uri... :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite cam ce mi-am facut eu la bord

ledurile din ceasuri n-au nici o problema....insa cele de la indicatoare (ulei, neutru si faza lunga) le sch odata la 2 zile...pana am renuntat :disappointed: nu-mi dau seama cum ala de semnal merge de cand l-am pus. cel de la faza lunga se arde instantaneu dupa 2 flash-uri (poate ca am xenon?)

 

toate ledurile sunt luate de la Conex (Lizeanu) cine-i din bucuresti stie despre ce vb. deci nu e problema cu ele

Editat de mihai_2b3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite cam ce mi-am facut eu la bord

ledurile din ceasuri n-au nici o problema....insa cele de la indicatoare (ulei, neutru si faza lunga) le sch odata la 2 zile...pana am renuntat :lol: nu-mi dau seama cum ala de semnal merge de cand l-am pus. cel de la faza lunga se arde instantaneu dupa 2 flash-uri (poate ca am xenon?)

 

toate ledurile sunt luate de la Conex (Lizeanu) cine-i din bucuresti stie despre ce vb. deci nu e problema cu ele

ai pus rezistente la LEDuri sau is de 12V?

 

pune un LM ca sa ai 12V constant no matter what, pentru toate ledurile care ti se ard si ai pace :disappointed:

Mesaj completat

ai pus rezistente la LEDuri sau is de 12V?

 

pune un LM ca sa ai 12V constant no matter what, pentru toate ledurile care ti se ard si ai pace :lol:

daca nu stii ce rezistenta sa montezi, foloseste ledcalc.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca va ajuta cu ceva dar eu am rezolvat-o relativ simplu cu avaria pe mobra ... in bord am un singur indicator pentru semnal stanga-dreapta. cand am montat leduri in loc de becuri am observat ca intre semnal stranga si dreapta la firele de vin in bord se schimba polaritatea :disappointed: inca nu m-am prins care-i faza...dar nici nu mi-am batut capul ... am rugat un preten...care mi-a facut o "punte redresoare" cica...si care imi scoate aceeasi polaritate indiferent de semnal stanga sau dreapta. tot atunci am observat ca daca leg intre ele cele 2 fire de la indicatorul din bord, cand dau semnal st sau dr indiferent de fapt am avarie....ura...simplu si usor de realizat, inca un intrerupator care sa "lege" cele 2 fire intre ele si dau semnal => avarii. partea negativa ca nu se mai aprinde becul din bord cand e pe avarie (problema minora pentru mine)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai pus rezistente la LEDuri sau is de 12V?

 

pune un LM ca sa ai 12V constant no matter what, pentru toate ledurile care ti se ard si ai pace :disappointed:

Mesaj completat

 

daca nu stii ce rezistenta sa montezi, foloseste ledcalc.com

cu rezistenta sunt montate toate :lol:

 

 

ce-i ala LM ... ca nu le am cu astea :lol:

Editat de mihai_2b3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca va ajuta cu ceva dar eu am rezolvat-o relativ simplu cu avaria pe mobra ... in bord am un singur indicator pentru semnal stanga-dreapta. cand am montat leduri in loc de becuri am observat ca intre semnal stranga si dreapta la firele de vin in bord se schimba polaritatea :disappointed: inca nu m-am prins care-i faza...dar nici nu mi-am batut capul ... am rugat un preten...care mi-a facut o "punte redresoare" cica...si care imi scoate aceeasi polaritate indiferent de semnal stanga sau dreapta. tot atunci am observat ca daca leg intre ele cele 2 fire de la indicatorul din bord, cand dau semnal st sau dr indiferent de fapt am avarie....ura...simplu si usor de realizat, inca un intrerupator care sa "lege" cele 2 fire intre ele si dau semnal => avarii. partea negativa ca nu se mai aprinde becul din bord cand e pe avarie (problema minora pentru mine)

da mestere, in bord ai un singur bec care are minusu comun cu semnalu stanga si dreapta, si plusu probabil ai 2 diode, cate una pt fiecare parte.

 

ca sa ai avarii iti trebuie un buton care sa inchida circuitul intre comanda, stanga si dreapta, dar cum s-a mai mentionat e posibil ca treaba asta sa iti supra solicite releul de semnalizare si sa il arzi. mai ales daca ai becuri de 21W in fiecare semnal .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu rezistenta sunt montate toate :disappointed:

 

 

ce-i ala LM ... ca nu le am cu astea :lol:

LM este o piesa ca si asta

 

lm2937.jpg

 

care iti face din 14,5 V cat ai tu incarcare la mobra fix 12V, si nu creste peste.

 

http://www.national.com/mpf/LM/LM78M05.html#Overview

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu voi folosi un laptop Dell cu procesor quad pentru a face semnalizarea la Ariel. Nu mă pricep la soft, mă ajută cineva? Quad-ul este la 4GHz Âşi am RAM de 4Gb, ajunge? :disappointed:

 

nu stiu ce ai cu mine... chiar ma intreb... ce are asta cu mine? oare faci caterinca sau ai chef sa bati joc de mine?

am spus io o parere in legatura cu PLC-ul.. e ceva de rau? (daca stii ce inseamna... ori cauti pe google...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu ce ai cu mine... chiar ma intreb... ce are asta cu mine? oare faci caterinca sau ai chef sa bati joc de mine?

am spus io o parere in legatura cu PLC-ul.. e ceva de rau? (daca stii ce inseamna... ori cauti pe google...)

se lauda si el cu ce a primit de la mos craciun :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rezistenta de cit? sa zicem ca e 14,5 V tensiune maxima de la aternator, un LED are caderea de tensiune in jur de 2V (depinde de LED). presupunind curent maxim de 15mA, iese o rezistenta de 833ohmi. mai bine pui de 1kohm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rezistenta de cit? sa zicem ca e 14,5 V tensiune maxima de la aternator, un LED are caderea de tensiune in jur de 2V (depinde de LED). presupunind curent maxim de 15mA, iese o rezistenta de 833ohmi. mai bine pui de 1kohm.

LEDurile care se folosesc la proiectoare sau semnale sau mai stiu io ce is de regula superuluminoase, ceea ce inseamna ca au nevoie de 4.5 V, nu 2,3 ca alea care iti indica prezenta tensiunii la cuptorul cu microunde.

 

ledcalc is your friend :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...