Sari la conținut

S-a ridicat inca un motociclist (fara permis) la cer...


cry_ss
 Share

Postări Recomandate

Trist...

 

http://www.adevarul.ro/articole/resita-un-...r-un-stalp.html

 

Chiar daca a avut circumstantele respective,pacat...Tanar, dar probabil lipsa de permis,experienta si restul au condus aici...

Finalul acesta de sezon parca e cel mai trist din toate...prea multi,parca prea multi...majoritatea nu o meritau...

 

Cine doreste sa il conduca pe ultimul drum, miercuri la orele 12,in Anina.Valabil si pentru Resita (orele 11 plecarea), si pentru ceilalti care l-au sau nu l-au cunoscut.

 

DACA VEI VENI VREODATA

LA MORMANTUL MEU DE PIATRA

SA NU STRIGI SI SA NU PLANGI

BULGARI DE PAMANT SA FRANGI

PENTRU CEL CE-AM FOST SI SUNT

DAR SUNT DUS,UITAT PAMANT

 

DACA VII, IN INCHIPUIRE

LA MORMANTUL DE IUBIRE

CASCA SA MI-O ASEZI DREPT

PE PAMANTUL DE PE PIEPT

SALUTA-MI INGERUL IN ZBOR

CU TURE MULTE DE MOTOR

 

CONDOLEANTE FAMILIEI

:rolleyes: :D

Mesaj completat

Cu mentiunea ca poza respectiva nu este de la accidentul acesta, ci de la alt eveniment regretabil (Ady,pe care deasemenea l-am pierdut).Deasemenea, nu are rost sa luati in seama posturile din linkul ziarului,caci si ziarul si unii cititori ai lui sunt d.e.g.e.a.b.a

Editat de cry_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 90
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Trist...

 

 

 

DACA VEI VENI VREODATA

LA MORMANTUL MEU DE PIATRA

SA NU STRIGI SI SA NU PLANGI

BULGARI DE PAMANT SA FRANGI

PENTRU CEL CE-AM FOST SI SUNT

DAR SUNT DUS,UITAT PAMANT

 

DACA VII, IN INCHIPUIRE

LA MORMANTUL DE IUBIRE

CASCA SA MI-O ASEZI DREPT

PE PAMANTUL DE PE PIEPT

SALUTA-MI INGERUL IN ZBOR

CU TURE MULTE DE MOTOR

mi s-a facut pielea de gaina cand am citit aceste randuri :D

R.I.P. :rolleyes: chiar daca era o ''tentativa'' de motociclist

Editat de cristi cbr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuza-ma ca te intreb (iti inteleg suferinta) dar care este rostul acestui topic pe acest forum?

 

te scuzam, te scuzam!! ...dorinta de preamarire, egocentrismul, dorinta de a fi cineva in viata, de a fi "special" te fac sa uiti de faptul ca a murit un om(mai mult sau mai putin, dar totusi mototciclist) si sa incerci sa te impui ca si membru marcant sau daca nu chiar decoperitor al acestui "curent" si ca ai dreptul de a cataloga oamenii raportati fiind la conditia ta sociala! :rolleyes: ..ma scuzi daca am spus vreun neadevar...:D

 

rip si dupa cum zice si vorba aia: despre morti numai de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te supara, dar diferenta intre el si unul care moare sa zicem de supradoza, nu mi se pare prea mare, mor oameni valorosi care merita sa traiasca, si nu deschide nimeni un thread in care sa le duca dorul, amaratul care s-a prapadit, a facut o inconstienta si a platit pentru asta, nu a fost vreun erou sa-i facem vreo oda...

Condoleante familiei, care sufera din cauza tampeniei lui....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar nici nu a omorat pe cineva! si de unde stii tu cat de valoroasa a fost viata lui?ce lucruri bune sua rele a facut in viata?pana si un drogat nu e vinovat decat ca si-a nenorocit propria viata, dar intre timp paote a salvat un om sau paote a contribuit cu ceva bun al societatea asta...ce tot va grabiti sa aruncati cu noroi?!?!...mereu tre sa fiu cate unul pe topic-ul de accidente sa il injure pe mort fara macar sa stie macar care ii e numele mic...lasati-i frate sa se odihneasca in pace..daca poti sa il comemorezi sau sa tragi o invatatura din moartea lui f bine, daca nu, ce rost are sa mai vorbesti?!?!faci pe cineva fericit?aduci vreo contributie cuiva?..nu stit decat sa faceti pe desteptii!!! no ofense, dar asta e realitatea!!!

 

 

 

ps: sper ca e destul off topic pe tread-ul asta...

Editat de jinx22
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am injurat pe nimeni.... doar ca mi-e mila de familie. El nu mai sufera, cei care raman o fac...

 

probabil nu m-am facut bine inteles.... dar trebuie dat ca exemplu, nu ridicat in slavi; asta mi-e parerea si o spun fara sa "arunc cu noroi"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Miercuri ne vom aminti cum e sa mergi fara, si sa traiesti CU.

Va rog nu murdariti aici. Anina e deja murdara, sau doar trista ? ...

Of of of s-a mai dus unul .... of of

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am injurat pe nimeni.... doar ca mi-e mila de familie. El nu mai sufera, cei care raman o fac...

 

probabil nu m-am facut bine inteles.... dar trebuie dat ca exemplu, nu ridicat in slavi; asta mi-e parerea si o spun fara sa "arunc cu noroi"

 

De acord cu ce zice Lexx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana si un drogat nu e vinovat decat ca si-a nenorocit propria viata, dar intre timp paote a salvat un om sau paote a contribuit cu ceva bun al societatea asta...

Nu are legatura. Se jeleste unul pierit intr-un accident, rapus tanar de boala, nu unul care a luat decizia de a se sinucide sarind de pe pod, drogandu-se sau mergand pe SS fara permis. A fost decizia lui de a parasi aceasta lume, nu vad ce ar fi de jelit. Daca nu si-a dat seama ca ceea ce face e sinucidere, atunci chiar nu e nici o pierdere pentru societate ci pura selectie naturala, iarasi nimic de jelit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e vorba de contrazis mai omule, dar nu inteleg cum poti sa injuri un om care a murit si de care nu stii nimic.ti se pare normal?te face chestia asta sa te simti mai bine?daca ala a fost un nenorocit si tu il injuri te face chestia asta un om mai bun?!?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuza-ma ca te intreb (iti inteleg suferinta) dar care este rostul acestui topic pe acest forum?

 

Hai sa iti raspund punctual:

postul este accidente de motocicleta, nu neaparat accidente de motociclisti...

In mod cert gresala e a lui, dar poate ar fi avut sansa sa ajunga un motociclist bun,sau cine stie, poate un motociclist mediocru,dar cu suflet bun

Suferinta este normala,caci s-a stins un suflet care ar fi avut o sansa la viata daca nu s-ar fi intamplat tragedia.Si ca sa iti intaresc raspunsul, crede-ma ca nici macar nu l-am cunoscut personal , ci l-am cunoscut pe fratele lui , care e un baiat de nota 10.Dar in spiritul care ar trebui sa existe intre toti motociclistii (nu doar intre cei care sunt deosebit de experimentati , poate ca tine), am simtit nevoia sa deschid topicul, pentru sufletul care s-a dus si pentru ca altii care aspira sa fie motociclisti sa traga unele invataminte

Ca sa te lamuresc pe deplin, daca rasfoiesti forumul , gasesti multi bikeri experimentati care au avut parte de experiente neplacute materializate in accidente mai mult sau mai putin dureroase,mai mult sau mai putin meritate(sau care puteau fi anticipate).Si astfel : daca ,indiferent de pilotul care e pe motocicleta, gresala,cat de mica ar fi ea ar putea sa fie constientientizata inainte sa se intample, ar putea sau nu sa fie evitate consecintele (unele tragice).Din pacate ,nu poti sa stii dinainte ca mica gresala care urmeaza inconstient sa o faci(sau nu) va duce sau nu va duce la o chestie trista...

 

Ar mai fi, dar crede-ma , eu postez rar, insa particip cat pot la o comunitate in care merita sa ne respectam TOTI, indiferent de numarul de roti.

 

Si ca un P.S. - ca o corespondenta pentru postarea ta: Degeaba exista o mana care sa te traga in sus,sa te ajute, cand exista multe degete care sea agata de tine si te trag in jos sa te critice....deci : ar fi meritat o sansa,indiferent cat a gresit.Poate a facut alte lucruri bune in viata pe de alta parte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

25 ani(deci nu un copil fara minte), fara permis (cu buna stiinta), pe un SS (banuiesc ca vor veni in curand replicile ca "mergea mai bine ca multi altii", etc.), in sfarsit de octombrie (racoare bine adica), tragand de gaz prea tare fata de ce avea impresia ca stie ca se face cand vine curba. Noroc cu unii forumisti de pe-aici ca am priceput si eu noua definitie a unui "inger". :rolleyes:

 

Imi pare foarte rau pentru familie. D-zeu sa le dea putere.

 

Atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa iti raspund punctual:

postul este accidente de motocicleta, nu neaparat accidente de motociclisti...

In mod cert gresala e a lui, dar poate ar fi avut sansa sa ajunga un motociclist bun,sau cine stie, poate un motociclist mediocru,dar cu suflet bun

Suferinta este normala,caci s-a stins un suflet care ar fi avut o sansa la viata daca nu s-ar fi intamplat tragedia.Si ca sa iti intaresc raspunsul, crede-ma ca nici macar nu l-am cunoscut personal , ci l-am cunoscut pe fratele lui , care e un baiat de nota 10.Dar in spiritul care ar trebui sa existe intre toti motociclistii (nu doar intre cei care sunt deosebit de experimentati , poate ca tine), am simtit nevoia sa deschid topicul, pentru sufletul care s-a dus si pentru ca altii care aspira sa fie motociclisti sa traga unele invataminte

Ca sa te lamuresc pe deplin, daca rasfoiesti forumul , gasesti multi bikeri experimentati care au avut parte de experiente neplacute materializate in accidente mai mult sau mai putin dureroase,mai mult sau mai putin meritate(sau care puteau fi anticipate).Si astfel : daca ,indiferent de pilotul care e pe motocicleta, gresala,cat de mica ar fi ea ar putea sa fie constientientizata inainte sa se intample, ar putea sau nu sa fie evitate consecintele (unele tragice).Din pacate ,nu poti sa stii dinainte ca mica gresala care urmeaza inconstient sa o faci(sau nu) va duce sau nu va duce la o chestie trista...

 

Ar mai fi, dar crede-ma , eu postez rar, insa particip cat pot la o comunitate in care merita sa ne respectam TOTI, indiferent de numarul de roti.

 

Si ca un P.S. - ca o corespondenta pentru postarea ta: Degeaba exista o mana care sa te traga in sus,sa te ajute, cand exista multe degete care sea agata de tine si te trag in jos sa te critice....deci : ar fi meritat o sansa,indiferent cat a gresit.Poate a facut alte lucruri bune in viata pe de alta parte...

Chestia asta s-a mai discutat de nenumarate ori pe aici pe acest forum: sa umbli pe motor (sau cu masina) e infractiune, adica intra in domeniul penal, adica acolo unde sunt incadrati aia care fura gaini sau fac "un mic viol" sau dau la lume cu toporul in cap. Sa umbli fara carnet fara sa calci pe nimeni eu as zice ca e mai degraba egal in periculozitate undeva intre furat gaini si un pic de viol, asa ca se lasa mai degraba cu amenda penala su un pic de puscarie cu suspendare. Dar oricum de ce m-as simti eu mare coleg de comunitate moto cu unul care face ceva echivalent cu a fura gaini macar?

 

Daca vrei sa organizezi aici o intalnire a prietenilor la inmormantare nu am nimic impotriva, dar macar nu mai baga ode si laudaturi la adresa aluia care in momentul cand nu a stiut cum sa ia o curba pur si simplu nu avea de ce sa fie acolo calare pe motor, ca din punct de vedere legal nu avea voie sa faca asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor,cam toata lumea are dreptate pe aici.Nu cred ca cineva dintre voi posteaza ca sa jigneasca memoria inconstientului,caci nu-i asa a facut-o sub influenta adrenalinei si la lipsei de ratiune,a egoismului caci nu sa gandit decat la propia lui persoana in momentul cand si-a pus fundul pe fierul ala,nu s-a gandit la urmarile care se puteau produce si iata au fost fatale,la durerea care o lasa in urma lui in familie,iubitei,intre prieteni,colegi etc.Nimeni nu il acuza cu nimic aici ,nu mai are rost,doar amintiri si vorbe de bine.A murit poate fericit,poate Cel de sus ii v-a da permisul si un motor inmatriculat,o sosea pe care chiar daca cade sa se poata ridica si incaleca iar.De ce oare nu privim adevarul in fata si cei care vor sa spuna cateceva despre cazul asta intr-un mod mai altfel sunt pusi la stalpul infamiei de parca ar avea ceva cu decedatul.Alooo,nimeni nu are ceva cu el,are ceva cu mentalitatea aceasta a multor iresponsabili,are ceva cu modul acesta imatur de exprimare,are ceva cu o asa dorinta de afisare gratuita,etc.Care zice ca am ceva cu el inseamna ca e inconstient si irational.Disecam aici faptele si rezultatele,nu cine le-a facut. Imi pare foarte rau ca mai aud replici de genul ca :tu sa nu vorbesti ca nu l-ai cunoscut,cine esti tu mai...si alte exemple aiurea.Lipsa ratiunii si a unei logici in toate se revarsa si aici,in aceste moduri de exprimare.Dupa cateva experiente live la inmormantarile catorva cunostinte care au sfarsit pe doua roti,credeti-ma nu mai vreau sa vad asa ceva.Durerea mare,mai ales cand la funerariile unuia dintre el,cu mana tremuranda i-am pus casca plina de sange si manusile pe sicriu inainte de a intra in groapa.Tipatul si plansetele de durere a parintilor in clipa aia nu il voi uita niciodata.Ptr ce oare? Fiti rationali si umblati legal,in modul asta va veti bucura multi si bine de motocicleta voastra.Dumnezeu sa-l odihneasca si fiti alaturi cat se poate de familia lui,mai ales prietenii apropiati!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia asta s-a mai discutat de nenumarate ori pe aici pe acest forum: sa umbli pe motor (sau cu masina) e infractiune, adica intra in domeniul penal, adica acolo unde sunt incadrati aia care fura gaini sau fac "un mic viol" sau dau la lume cu toporul in cap. Sa umbli fara carnet fara sa calci pe nimeni eu as zice ca e mai degraba egal in periculozitate undeva intre furat gaini si un pic de viol, asa ca se lasa mai degraba cu amenda penala su un pic de puscarie cu suspendare. Dar oricum de ce m-as simti eu mare coleg de comunitate moto cu unul care face ceva echivalent cu a fura gaini macar?

 

Daca vrei sa organizezi aici o intalnire a prietenilor la inmormantare nu am nimic impotriva, dar macar nu mai baga ode si laudaturi la adresa aluia care in momentul cand nu a stiut cum sa ia o curba pur si simplu nu avea de ce sa fie acolo calare pe motor, ca din punct de vedere legal nu avea voie sa faca asta...

 

Nu l-a ""laudat"" nimeni ca a mers para permis,mai ales ca a facut-o cam rau,din ce a iesit.

si

nici ode nu i-a ridicat nimeni

insa:

posturile de accidente multe sunt deschise ""pentru a nu face la fel"" si pentru a trage uneleinvataminte.unii stiu sa citeasca si nu inteleg , altii nu stiu sa citeasca dar s-au lamurit .iar daca am folosit unele cuvinte frumoase este ca pana la urma a fost un OM.a fost...

Fii sigur ca pentru el nu mai conteaza ce scrii tu sau faptul ca eu am ales sa deschid postul , dar pe viitor poate unii vor alege sa nu faca una ca asta tocmai din faptul ca au citit ce se poate intampla....got it?

Una peste alta...ma mir ca nu ai atacat din nou vitezanele,din purul principiu ca merg mai repede ca alte motociclete (no offense,dar de multe ori asa faci ,in unele - multe, posturi).

Iar cu organizarea, ai dat chix, noi suntem un oras la cativa km buni distanta, insa il vom conduce din respect pt fratele lui, si pentru ca totusi a fost un suflet (care chiar daca nu a fost un motociclist cu acte, a fost bun...cine stie).Gresala totdeauna se plateste DUPA, caci daca ai stii dinainte, multe RIP-uri ar fi fost evitate.

Iar despre partea cu ""inger"", asa mi-a venit mie sa scriu, nu e o definitie.asta ca sa raspund si altuia din posturile precedente.Ingerul il avem fiecare in viata asta,depinde de nimicnicia din noi cum putem sa il pastram cat mai mult alaturi de noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am luat motorul cu aproape o luna inainte de a lua si permisul insa nu m-am urcat pe el. M-am rugat de prieteni sa mi-l duca in poligon sa ma pot plimba, dar nu m-am urcat pe el. De ce? Pentru ca am bagat la cap diverse topicuri cu accidente despre oameni cu/FARA carnet care au trecut in lumea de dincolo. Asa ca nu mai sariti cu gura aiurea. Daca avea carnet, s-ar fi gasit 30% sa il infiereze ca mergea pe SS, 34.5% ca avea pneurile nu stiu cum, 34.5% ca mergea mai bine ca 101% din forum si 1% (Nightwolf) care spunea ca pe o vreme ca asta nu se mai merge. Cati dintre astia de pe forum, care se lauda pe un topic cu numarul de km (inclusiv cei mersi fara carnet) ii infiereaza pe cei care mor d'amplea? Sau voi sunteti perfecti? AAAAAA! Greseala mea! Am uitat ca asta e forumul celor care merg 100% legal, care au thalent 101%, dusmanii mor de ciuda ca voi stiti "sa mearga" p-o roata, sa faceti stopi, barnaut si scoateti 1.30 pe Isle of Man... Care e diferenta intre un OM care a mers fara carnet si unul care a luat carnetul in poligonul unde a facut 3 p-o parte si 3 pe cealalta si care, la 2 saptamani distanta, merge cu 200+ si pe urma urla pe forum ca astia pe 4 roti sunt criminali ca nu-i vad? :rolleyes:

PFFFFFF! Adica "pfffff" cu litere mari.

Dumnezeu sa-l ierte si sa le dea putere familiei si prietenilor!

R.I.P.

Editat de grumpy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

kato, sa facem totusi o diferenta: una e sa acuzi si sa condamni si alta e sa injuri.tine de respect si bun simt, tine de educatia care ai primit-o.sunt multi pe aici care injura in loc sa condamne si care prefera sa arunce cu noroi in loc sa traga niste concluzii seci.da, sunt de acord sa discutam de ce a facut, cum a facut si ce rezultat a avut o actiune de'a lui, dar haide sa facem asta ca sa scoatem un lucru bun, sa incercam sa invatam ceva si nu sa gasim motive pentru a arunca o injuratura pe forum sau pentru a face pe desteptii doar ca sa aratam ce mari si tari suntem noi ca nu facem la fel...

Editat de jinx22
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ingerul il avem fiecare in viata asta,depinde de nimicnicia din noi cum putem sa il pastram cat mai mult alaturi de noi.

Se pare ca in cazul acesta ingerul era putin suparat si nu era prezent la locul faptei. Personal, in calitate de parinte, in astfel de cazuri, nu ma pot gandi decat la durerea familiei, daca nu este una care crede c-asa a vrut Dumnezeu... :rolleyes:

Cinsteste-i memoria cum vrei tu, dar nu-l folosi ca subiect de cearta, alimentand polemici gratuite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Una peste alta...ma mir ca nu ai atacat din nou vitezanele,din purul principiu ca merg mai repede ca alte motociclete (no offense,dar de multe ori asa faci ,in unele - multe, posturi).

...

Eu nu am in principiu ceva impotriva celor care au si dotari legale (permis, RCA, etc) si experenta corespunzatoare (as zice eu 1-2 ani sau macar 20,000km pe alte motoare mai mici) si varsta potrivita (as zice eu sub 40-45 de ani) sa se dea pe vitezane, si ma doare fix in pix daca merg mai mult pe roata din spate sau pe roata din fata cand vor sa se dea smecheri, pe mine ma enerveaza posturile de la incepatori de genul: "Ce ar fi mai bine sa-mi iau ca incepator, R6, R600RR sau ZX6R, ca evident ca incepator nu se cade sa-mi iau motor de 1000 din prima si trebuie sa-mi iau evident din ala de 600"...

Exista pe aici pe forum niste tipi care au inceput motociclismul pe vitezana de 600 si unii nici macar nu au tratit-o, dar astia sunt exceptii, pentru ca au combinat talent cu retinere de a trage de gaz si probabil si ceva noroc. Dar majoritatea celor care isi fac debutul in motociclism fara permis, fara ceva experienta anterioara macar de mers pe bicicleta si care-si iau de la inceput vitezana o sfarsec atarnati intr-un pom sau intr-un indicator de circulatie si-mi fac mie viata amara ca mai apare inca un subiect pe aici pe la accidente...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O buna idee ar fi ca cei care-l CUNOSC si care se strang la inmormantare sa va dati unu altuia palme pentru ca:

1) L-ati vazut fara permis si nu ati sunat la 112 (cu un dosar penal prindea linistit 90 de ani)

2) L-ati vazut pe SS fara experienta

3) L-ati vazut pe vremea asta pe motor fara experienta

 

Eu as propune infiintarea unui fond de premiere pentru cei care anunta politiei specia asta de inconstienti ca poate asa salvam multi din ei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...