Sari la conținut

Accident cu ATV langa Campulung Moldovenesc


robertkiran
 Share

Postări Recomandate

Ieri am avut primul accident. Tot timpul citind topicul de accidente, speram sa nu patesc si eu asa ceva ... dar asa a fost sa fie. Pe scurt: planuisem o iesire cu niste amici de pe forum cu atv-urile si moto pe Giumalau. Ieri la ora stabilita ne-am intalnit la pensiunea din Pojorata de unde urma sa plecam. Ajungand acolo constat ca uitasem acasa caseta pentru camera video. Cum ei inca nu erau gata de plecare am decis sa ma urc peatv si sa plec spre casa sa imi iau o caseta, pentru a putea imortaliza iesirea. Mare greseala. La pojorata intru pe un pod unde nu intra decat o masina. Cand ajung aproape de capatul lui, observ o dacie albastra care voia sa intre pe pod, desi in mod normal trebuia sa astepte sa ies eu si apoi sa intre. Probabil vazand casca a crezut ca sunt cu motocicleta si are loc sa treaca. Eu ies de pe pod si ca sa evit impactul cu el trag de ghidon dreapta. Insa acolo este o diferenta de nivel intre asfalt si teren. Cad cu doua roti acolo ... ca sa redresez virez stanga. Atv-ul incepe sa se rastoarne ... de aici mi s-a taiat filmul. M-am trezit in ambulanta intreband ce e cu mine, unde sunt. Mai tin minte un politist carea venit sa imi ia actele. Nu imi aduceam aminte nimic, nu stiam ce e cu mine. Am ajuns la spital. Coaste dreapta fisurate, clavicula umar drept fracturata. Laba piciorului drept julita. Nici o lovitura la cap. Am avut mare noroc cu echipamentul: purtam casca, geaca cu protectii, bocanci si manusi. M-au infasurat in pansament si .... o luna repaos. Ma doare infernal umarul drept si coastele din dreapta (in special cand respir). Nu am absolut nimic la cap (m-am pipait pe tot capul .. nici macar o julitura). Intrebare pentru cei care au mai avut accidente: A fost normal sa imi pierd constiinta? Daca nu am fost lovit la cap, de ce nu imi amintesc nimic din momentul rasturnarii?

PS multumesc mult userului dorucioby de pe acest forum care m-a ajutat foarte mult la spital, la politie cu recuperatul actelor, cu caratul atv-ului acasa. Multam fain man.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca diferenta de nivel a facut sa te inclini spre dreapta, iar tu ai tras de ghidon stanga a facut sa "grabesti" rasturnarea. Este o treaba clasica la ATV, mai ales la cele care nu sunt 4X4. Nu stiu locul acidentului, poate nu era loc, poate nu ai avut timp de reactie, pana mea, fiecare se descurca cum se mai poate si cum stie in astfel de momente, dar daca este loc si timp, intr-o situatie ca aceasta este de preferat s-o iei pe aratura decat sa faci o astfel de manevra care inrautateste lucrurile favorizand rasturnarea.

Daca aveai casca ,normal ca nu ai nicio zgarietura, dar asta nu inseamna ca nu ai dat cu dovleacu' de pamant destul de sanatos incat sa faci o mica comotie. In afara de pierderea cunostintei, de cele mai multe ori nu sunt urmari mai grave decat cateva zile cu migrene care urmeaza sau nici atat. Sper ca te-au controlat aia bine la spital, inainte sa-ti dea drumul acasa. Multa rabdare si sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e normal sa ti se rupa filmul la faze de astea... iar despre cap, eu zic ca ar trebui sa faci un control amanuntit. un pieten ce a avut accident de vreo 4-5 ani, acum incepe sa i se umfle capul (nu e grav, ca e intre piele si os, nimic pe creier). parerea mea ca trebuie sa-ti faci un contol la un o clinica prticulara, macar acolo le mai pasa de viatza oamenilor...

 

recuperare sporita si numai bine pe viitor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, imi pare rau ca ai patit-o :|.

stiu exact cum e sa stai cu clavicula rupta pentru ca acum 3 luni mi-am rupt si eu clavicul aintr-un accident (tot dreapta). pe mine m-a ajutat foarte mult la recuperare un ham pe care special pe care l-am cumparat de la farmacie dar in cazul tau cred ca nu o sa poti purta din cauza coastelor :kiss:.

faptul ca nu iti amintesti nimic de la accident e oarecum normal, asha mi s-a intamplat si mie desi un baiat care era in spatele meu cu motocicleta mi-a spus ca am fost constient tot timpul si am fost foarte coerent in ceea ce spuneam (eu nu imi mai aduc aminte decat niste fragmente vagi din toata ziua accidentului, nu numai momentul respectiv). ideea e sa iti faci in afara de radiografii si o tomografie si ecografie, e bine sa le faci ca sa nu te trezesti mai tarziu cu surprize.

bafta si recuperare rapida

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La privat li se rupe si mai rau..

 

 

nu stiu zau... la mn in bistrita, doamne fereste sa ajungi la urgente. cnd am avut eu accident, aveam pasager, el mai ranit ca mine. pe mine ma faceau in toate felurile incepand cu inconstient, donator de organe, alea alea. despre pasager nu stiam nimic si nu ne zicea nimeni si in plus, au chemat si politia pt ca a intrat tatal baiatului cu care eram in spital fara sa opreasca la poarta. ce zici ce li se rupe la astia ?

 

off topic : inca cv., anul trecut am fost cu fosta prietena la urgente, avea infectie urinara si aici au pregatito sa o opereze de apendicita (noroc ca a zis maicasa sa mergam la mures si au rezolvat-o cu medicamente). sapt trecuta, am fost cu o vecina de aici de la mine de la bloc. am ajuns la urgente, au controlato, infectie urinara (calmant si trimisa acasa). dimineatza am duso iar la urgente, la fel (calmant, acasa)... a mers la cj, guess what. piatra la rinichi, intr-o stare destul de grava. altceva, acum cand citeam pe forum am aflat ca a murit o vecina, ieri au luato cu ambulanta, acum zice baiatul ei ca a murit de o ora jumate... asa e la noi...

 

 

scuzati off topicul, dar voriam sa-i spun domnului Adam cum e cu spitalul judetean aici la bistrita si de ce zic ca aia de la clinicile private ar fi mai buni

 

insanatosire grabnica accidentatului, numai bine :kiss:

Editat de kanguru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urgente la privat inseamna sa-si trimita ambulanta sa te duca la un spital de stat. Orice urgenta ai la privat, te fac pachet si te lasa la stat. Medicina privata la noi inseamna doar examene de laborator, consultatii banale de cateva minute taxate cu milioane de lei si o sala de asteptare mai curata.

 

Da, unele spitale de stat sunt sub orice critica, dar pentru urgente trebuie sa ajungi la un spital de stat bun (Municipal, Floreasca, etc) si sa ai pe cineva cu tine sa latre la ei.

 

Din pacate Urgentele la stat sunt pline de Doreli care cad beti din basculante si d'aia uneori cazuri grave de accidente auto nu sunt tratate corespunzator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urgente la privat inseamna sa-si trimita ambulanta sa te duca la un spital de stat. Orice urgenta ai la privat, te fac pachet si te lasa la stat. Medicina privata la noi inseamna doar examene de laborator, consultatii banale de cateva minute taxate cu milioane de lei si o sala de asteptare mai curata.

 

Da, unele spitale de stat sunt sub orice critica, dar pentru urgente trebuie sa ajungi la un spital de stat bun (Municipal, Floreasca, etc) si sa ai pe cineva cu tine sa latre la ei.

 

Din pacate Urgentele la stat sunt pline de Doreli care cad beti din basculante si d'aia uneori cazuri grave de accidente auto nu sunt tratate corespunzator.

 

:kiss: aici iti dau dreptate, ca doar traim in Romania si asta ne ocupa tot impul (vb aia)...

 

respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, imi pare rau ca ai patit-o :|.

stiu exact cum e sa stai cu clavicula rupta pentru ca acum 3 luni mi-am rupt si eu clavicul aintr-un accident (tot dreapta). pe mine m-a ajutat foarte mult la recuperare un ham pe care special pe care l-am cumparat de la farmacie dar in cazul tau cred ca nu o sa poti purta din cauza coastelor :kiss:.

faptul ca nu iti amintesti nimic de la accident e oarecum normal, asha mi s-a intamplat si mie desi un baiat care era in spatele meu cu motocicleta mi-a spus ca am fost constient tot timpul si am fost foarte coerent in ceea ce spuneam (eu nu imi mai aduc aminte decat niste fragmente vagi din toata ziua accidentului, nu numai momentul respectiv). ideea e sa iti faci in afara de radiografii si o tomografie si ecografie, e bine sa le faci ca sa nu te trezesti mai tarziu cu surprize.

bafta si recuperare rapida

Stiu de acest "ham" (orteza), mi-a fost recomandat si de doctorul la care am fost. A fost sotia mea la toate farmaciile din oras (Campulung Moldovenesc City :P )... insa nu a gasit asa ceva. Maine am sa o trimit la Suceava ... poate acolo o avea mai multa bafta.

Cat despre control la cap ... spitalul la care am fost nu mi-a facut nimic, pentru ca nu a avut cu ce (dotarea spitalului nostru e mult mai umila decat un spital din Bucuresti). Singurul control: doctorul a luat capul meu in maini, l-a pipait, l-a intors pe toate partile intrebandu-ma daca ma doare. Cam atat. A spus ca altceva nu poate face. Sigur dupa ce o sa ma recuperez cat de cat o sa imi fac un control serios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu iti mai face probleme,este normal sa nu iti aduci aminte nimic,chiar daca nu ai dat cu tartacuta de nimic.Asa se intampla la accidene,se taie filmu.Eu am un prieten care a avut accident de moto,si vro cateva ore bune a avut amnezie,a uitat ca am fost la el,a uitat tot ce sa intamplat in ziua aia....cam tot.In cateva zile si-a adus aminte tot,mai putin momentul impactului si ce sa intamplat imediat dupa!!!

 

Insanatosire grabnica si nu iti mai face atatea griji!!!!numai bine

Mesaj completat

Nu iti mai face probleme,este normal sa nu iti aduci aminte nimic,chiar daca nu ai dat cu tartacuta de nimic.Asa se intampla la accidene,se taie filmu.Eu am un prieten care a avut accident de moto,si vro cateva ore bune a avut amnezie,a uitat ca am fost la el,a uitat tot ce sa intamplat in ziua aia....cam tot.In cateva zile si-a adus aminte tot,mai putin momentul impactului si ce sa intamplat imediat dupa!!!

 

Insanatosire grabnica si nu iti mai face atatea griji!!!!numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chestia e ca de la durere ti se rupe filmul, adik de la durerea provocata de lovituri... bine ca esti ok, si cred ca e nai bine ca nu-ti amintesti chiar tot :kiss:

 

 

sa te faci bine, multa sanatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie mi s-a rupt filmul dupa ce-am dat cap in cap cu un prieten la fotbal, dar tie acolo. lasa bine ca nu e mai rau.

cat despre clavicula nu vreau sa te sperii, dar sper ca ai oasele bune. unui prieten care si-a rupt-o in primavara pe snowboard nici acum nu i s-a lipit.

Editat de Fulguletz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

robert, nasol sa aud asta despre tine. nu ne stim personal, dar ne-am intalnit de cateva ori (ultima data parca la intrunirea de la radauti). incerc sa-ti gasesc orteza. am dat deja cateva telefoane si voi primi raspunsul maine. lasa-mi pe pm un numar de mobil la care sa te sun in caz ca reusesc ceva.

insanatosire grabnica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poveste-ne pana la capat.

soferul din cauza caruia te-ai tavalit nu a actionat in niciun fel?

 

 

insanatosire grabnica!

Mai mult nu imi aduc aminte. Ultimul lucru pe care mi-l amintesc e ca atv-ul se rasturna. Apoi m-am trezit in ambulanta. Intre aceste momente nu stiu ce s-a intamplat. Nu stiu ce a facut cel cu dacia. Cei de la ambulanta mi-au spus ca i-a sunat un sofer. O fi fost cel cu dacia albastra, o fi fost altul ... Nu stiu nimic. Acum ma gandesc sa ma fac eu bine ... atat. Cand o sa fiu un pic mai bine voi merge la politie sa vad ce si cum.

Pentru Gabyshor: multam fain. Ai PM.

Editat de robertkiran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Casca nu are urme de lovire? Caci, chiar daca nu ai contuzii vizibile, e posibil sa fi dat cu casca de pamant si un astfel de soc poate sa duca la pierderea cunostiintei.

Oricum, la cate ai, durerea a fost mare si s-ar putea sa iti fi pierdut cunostiinta din cauza asta. Cand am facut accident, mi-am dislocat umarul si, cu toata adrenalina provocata de zbor, nu am reusit sa stau constient mai mult de 3-4 min.

Fa cu computer tomograf pentru orice eventualitate, mai ales daca casca are urme de lovitura, chiar daca pielea capului nu are nimic. In functie de asta, te trimit ei la RMN.

Insanatosire grabnica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Casca are foarte multe urme de lovire pe ea. Nu e crapata, insa este jupuita peste tot, inclusiv plexigul. Ma infior la gandul cum ar fi aratat capul meu daca nu aveam casca (Nitro N250VX.).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Casca are foarte multe urme de lovire pe ea. Nu e crapata, insa este jupuita peste tot, inclusiv plexigul. Ma infior la gandul cum ar fi aratat capul meu daca nu aveam casca (Nitro N250VX.).

Casca nu previne transmiterea socului la capatana, dar atenueaza din soc si-l distribuie pe o suprafata mare, plus ca te protejeaza de zgarieturi. Face o diferenta cam cum face manusa de box: nu ti se rupe maxilarul, dar tot te fura somnul de la o lovitura bine plasata.

 

Eu as zice: 1) sa-ti faci investigatii mai serioase sa fii sigur ca nu ai o problema in urma loviturii respective; 2) sa arunci casca respectiva la gunoi chiar daca nu pare crapata si sa-ti iei una noua, pentru ca esti posesorul unei casti folosite/expirate (asta e ce recomanda producatorii seriosi de casti, si cu argumente stiintifice, nu doar ca sa-si creasca vanzarile); 3) sa retii ca ATV-ul nu e motocicleta si ca trebuie sa inveti sa-l conduci ca pe altceva decat o motocicleta, chiar daca are coarnele alea care la prima vedere par de moto...

 

In rest iti urez sanatate si insanatosire grabnica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai .. nimic nou. Am cumparat orteza pe banii mei (la ce se platesc asigurari de sanatate??? :) ), mi-a "montat-o" doctorul ... si astept. Ma simt mult mai bine cu orteza decat cu acel bandaj. Astept sa ma recuperez pentru a-mi face si un control la cap (nu am nici un fel de durere, totusi pentru linistea mea sufleteasca am decis sa imi fac acest control).

Editat de robertkiran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai .. nimic nou. Am cumparat orteza pe banii mei (la ce se platesc asigurari de sanatate??? :laugh: ), mi-a "montat-o" doctorul ... si astept. Ma simt mult mai bine cu orteza decat cu acel bandaj. Astept sa ma recuperez pentru a-mi face si un control la cap (nu am nici un fel de durere, totusi pentru linistea mea sufleteasca am decis sa imi fac acest control).

insanatosire grabnica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general pierderea cunostintei se realizeaza mai usor in urma unui impact lateral al capului decat in urma unuia frontal sau din spate, din cauza dispozitiei creierului in cutia craniana. Presiunea exercitata asupra creierului provenita dintr-o forta care impinge puternic emisferele una catre cealalta poate duce la pierderea cunostintei chiar si fara sa fie afectata partea externa.

Editat de midnight_rain
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...