Sari la conținut

Mos Craciun se da pe judetene


Xomin
 Share

Postări Recomandate

M-am gandit la o tura de Craciun pe drumuri judetente, adica prin sate (nu prin oras) insa vor fi drumuri bune si foarte bune.

 

Motivul ar fi ca cei de la sate in perioada sarbatorilor in afara de ce vad la teveu nu au o alta sursa de fun (m-am plimbat anu trecut si era destul de GRI peisajul). Asadar fara sa fi gasit alti pretendenti la aceasta misiune (deocamdata) fac propunerea aici pe forum. Asa ca timp este pentru realizarea costumului (sau cumparare, dati de veste daca stiti de unde) si pentru realizarea unui traseu de 2-300 km pe judetene.

 

Dupa cum stiti, sa faci bine presupune si un mic sacrificiu, adica va fi frig, probabil intre minus 5 grade si plus 5 grade, insa sunt convins ca cine are spirit de aventura si o zi libera pentru o tura, se va baga. happy-cheerleader-130.gif

 

 

PS. tura poate fi imbogatita cu diferite ideii de ex. sa umplem tanckbag-ul cu bomboane :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu pot sa anticipez o data exacta acum, ramane sa vedem ce zi este mai buna: Vineri 24, Sambata 25 sau Duminica 26 Decembrie.

 

Anul trecut a fost foarte frumoasa perioada si chiar am avut o mica "aventura" in ajunul craciunului prin Targoviste :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

p.c. my friend, count me 90% in. Tre doar sa ma dau jos de pe :) saptmana asta si mai sui in sa.

 

Pe 24, 25, 26 s-ar putea sa ai mai putini adepti din cauza zilelor in care unii stau mai mult cu familiile. Week-end-ul 19-20 ar putea fi o alternativa. Bine-inteles e in functie si de vreme.

 

Un top-case plin cu banane / portocale costa pana in 40 de lei (asta stiu de anu trecut) dar aduce unor copii carora le scoti din top-case doua portocale niste amintiri incredibile. Niste copii m-au recunoscut la 8 luni diferenta imbracat complet diferit doar in cauza numarului si a top-case-ului. Stiu multi adulti pe care-i vad in fiecare zi si nu m-ar recunoaste.

 

Foarte buna ideea. Te asteptam si la eveniment in Bucuresti (sa vedem cum il organizam) cu tura prin Buc de craciun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule, 5-6 ore departe de familie nu cred ca va fi o tragedie :P, dar cum spui si tu, totul depinde de vreme.

Cat despre evenimentul din Bucuresti, de ce nu respect-048.gif, insa anul asta chiar vreau sa ajung si pe judetene (prin sate) costumat in Mos Craciun.

 

PS. Costumul de Mos Craciun este obligatoriu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bat ofcorz costum de mos. In plus si mobra va suferi transformari (coarne de ren, stelute, vrajeli din astea capitaliste). Costum de mos e 10 lei. astept sa vad cand aduc astia. Ba chiar cred ca ma avant pana in EUropa ca toate astea sunt chinezarii si probabil ca-l iau la 5 lei. XL sa vina peste combinezon, anul trecut cred ca am facut 1000 de km in costum.

 

BTW: nici nu stiti cand de cald poate sa tina.

 

In plus cum am zis, in Bucuresti e alta mancare de peste. De chestia cu judeteanele sunt si eu de acord. In Bucuresti copii au parte de mosi cati vor. Hai sa le facem o bucurie si copiilor de mai departe. In perimetrul Bucuresti, Campina, targoviste, Pitesti... slava DOmnului nu avem noi destul top-case-uri pentru cati copii sunt.

 

Probabil ca pe 26 ar fi mai multi dar in 25, 24 cu sarmalele in gat or fi mai multi oameni care sa zica ca nu se poate.

 

BTW: cand am zis ca-s in, am vrut sa zic de macar 5 care vom fi in.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mah, in principiu si eu sunt in. Doar ca ar fi bine sa se organizeze ceva cu costumele, sa nu ne chinuim fiecare sa facem rost. Iar topcase eu nu am, dar pot sa iau o geanta si sa o prind cu plasa. Totul e sa ne permita vremea cat de cat. Asa, un 0 grade ar fi ok, totul e sa fie uscat.

Tinem legatura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bag si eu :P si ar fii ok zilele de 18,19,20 ..doar sa nu ninga mult ca la frig rezistam:D si am o idee...persoanele care nu iau pasager ar putea sa puna in locu destinat pasagerului ..sacul de mos:D...sau dupa caz...a Craciunitei :) :P cu dulciuri si niste jucarele:D :kiss: :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prezent si eu.. Costume sunt in Cora la vreo 40 lei..

Umplem topcase-urile de portocale (ca bananele se fac terci) si dam bice renilor..

Ho, ho, ho..

 

 

Andrei..

Editat de namaste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@FanFane si @piscotelul am specificat in primul post: "drumuri bune si foarte bune" - din experienta anilor trecuti de craciun va fi soare/senin, cel putin in intervalul 10:00-15:00

 

Cat priveste data, daca pe 18-20 avem soare eu unu sunt pentru iesire in uichendul acela, insa daca avem noroc sa prindem zi buna si pe 24-26 o mai facem o data :laugh:

 

@melciu hai ca mi-ai dat ideii cu coarnele de ren :P - mi-am adus aminte de o emisiune de pe discovery cu teutul in care astia faceau o mobra pentru mos craciun, era super ;)

 

In ce priveste drumurile judetene, in ultimul an s-au facut foarte multe (doar e an electoral) asa ca astept si propunerile voastre.

Anul asta eu am facut foarte putine judetene prin zona insa am cateva drumuri in minte:

drumul de la Urlati la Valeni de Munte e super (insa e riscant :clap: d.p.d.v. meteo)

drumul de la Tragoviste la Titu pe Vacaresti, sate frumoase si izolate (trece o masina la doua ore)

iar intre Gaesti si Videle sunt multe drumuri judetene foarte bune, insa la teleolteni din drum foarte bun te poti trezi pe drum de tara, daca stie careva zona foarte bine sa ne dea un traseu ar fi perfect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar fii prima iarna cand ies cu motoru...:Dnu ar fii o problema asta..doar ca eu poate o sa merg mai incet...:P..depinde de drum...;) eu am mai discutat si cu prietenii care nu au legatura cu motocicletele dar le -am zis despre actiune:Dsi au zis ca se baga si ei..sa de -a cadouri:D:P Si despre data ar fii perfect 18-20:)..ca pe 21 ma apuc de sarmale...sa le manac..nu sa le fac(joke:))) :laugh: : P.S. TREBUIE SA IMI CAUT FUSTITA ...CA NA SUNT CRACIUNITA :lol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu sa va merge incet, doar suntem la plimbare cu renii, si trebuie sa le facem cu mana la copii.

Nu trebuie sa puneti accent pe cadouri (valoarea lor), doar simpla prezenta a unor Mos Craciuni prin satele respective si eu cred ca e de ajuns.

Aduceti-va aminte cum era, cand erati copii si va facea cu mana o persoana speciala, imaginati-va cum ar fi sa treaca pe langa voi o "gasca" de Mos Craciuni pe motociclete, si sa va mai dea si o bomboana. j_gaba.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu sa va merge incet, doar suntem la plimbare cu renii, si trebuie sa le facem cu mana la copii.

Nu trebuie sa puneti accent pe cadouri (valoarea lor), doar simpla prezenta a unor Mos Craciuni prin satele respective si eu cred ca e de ajuns.

Aduceti-va aminte cum era, cand erati copii si va facea cu mana o persoana speciala, imaginati-va cum ar fi sa treaca pe langa voi o "gasca" de Mos Craciuni pe motociclete, si sa va mai dea si o bomboana. j_gaba.gif

vreau si eu...........pot sa ma bag intre copii?!!;))) si sa primesc si eu o bombonica ca as fii foarte fericita:)))p.s. anu trecut eram la biker s club otopeni si era un party de pici...majoritatea baietei..si era cam gol restaurantul..nici un motociclist prin zona:D si l a un moment dat au venit niste motociclisti..toti copii au lasat balta jucarile si s au dus la ei sa le ceara autografe:))) ptr ca imi cerau mie dispreratii o foaie si un pix :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca faceti plimbarea asta prin zona Ploiesti, Valenii de Munte, Slanic sau alte zone apropiate ma-si baga si eu desi nu stiu cum o sa fac cu costumul ca nu prea se gaseste pe aici si drum prin Bucuresti nu am prea curand

Editat de Fallen_Angel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...