Sari la conținut

Voi Unde Va Faceti Penele De Cauciuc?


alias
 Share

Postări Recomandate

Cum o rezolvam pe asta cu cuiele in roata? Voi unde mergeti cand aveti probleme mai naspa sau pur si simplu cand faceti pana? Sau chiar toti le faceti voi acasa, aveti sculele necesare si stiti si cum?

 

PS - Am un cui in roata din spate si daca-l misc sau incerc sa-l scot afara, rasufla din greu :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imagineaza-ti ca la Gilera cand am facut pana am mers la 3 vulcanizari care au refuzat sa imi rezolve problema, ca nu li se potriveste presa.

Abia la a 4-a am gasit un baietas tinerel care pana sa-i explic de ce nu au putut ceilalti, a luat 2 leviere si, la mare arta, a scos camera in cateva secunde.

 

La toate cele 3 unde am fost refuzat ,dupa intrebarea fireasca " de ce dracu' va zice vulcanizare ? " mi s-a raspuns ca e vulcanizare auto, nu moto. No, mai zi ceva.....

Despre demontat roata de pe moto, nici sa nu auda aia....:moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imagineaza-ti ca la Gilera cand am facut pana am mers la 3 vulcanizari care au refuzat sa imi rezolve problema, ca nu li se potriveste presa.

Abia la a 4-a am gasit un baietas tinerel care pana sa-i explic de ce nu au putut ceilalti, a luat 2 leviere si, la mare arta, a scos camera in cateva secunde.

 

La toate cele 3 unde am fost refuzat ,dupa intrebarea fireasca " de ce dracu' va zice vulcanizare ? " mi s-a raspuns ca e vulcanizare auto, nu moto. No, mai zi ceva.....

Despre demontat roata de pe moto, nici sa nu auda aia....:lol:

 

 

Si eu care credeam ca numai eu am norocul sa nu gasesc o vulcanizare calumea. In fine, trebuie sa-mi fac rost de 2 leviere moto si de protectii ca sa nu-mi busesc jeanta si o sa ma descurc singur cu datul pneului jos, DAR ... daca dau eu de un bou care nu e in stare sa-mi faca pana si mai mult imi face ditamai craterul in cauciuc!? Nashpa situatie. La tubeless esti mancat daca-ti baga leviere mocanesti de camion si-ti termina jeanta! Mai mult la mine roata din fata de exemplu se da jos fara ax, rulmentii sunt expusi la tot felul de prosti care ar spune ca ei imi fac roata, dar ca sa o verifice trebuie sa o bage de tot in apa. Chiar nu au nevoie rulmentii mei de asta, iar ca sa-i dau jos ... pt ca ala nu e in stare sa inmoaie roata putin cate putin in bazin :lol:

 

Decat sa dau de altele mai bine stau cu cucucuiul in roata :blink: de bine de rau nu scapa aer, ii fac presiunea la saptamana si vad ca nu scade :crack:, la urma urmei un cui in plus sau in minus ce mai conteaza, nu B)

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit ca ar exista niste solutii care se pun in anvelopele tubeless, un fel de cauciuc lichid, care in momentul cand faci pana, iese pe gaurica si o astupa, se intareste si gata B)

Are cineva idee de unde se poate procura asa ceva si daca da:

1)Este si pentru moto, ca eu am auzit de auto? (stupid question, huh?)

2)Functioneaza si cand stai pe loc sau trebuie sa mergi ca de la forta centrifuga sa musteasca? (another stupid question!)

3)A mai folosit (auzit) cineva (despre) asa ceva?

 

Multumesc. Asfalt uscat si va salut si eu cum pot!

 

Pe calea floreasca vis-a-vis de SpringTime e o vulcanizare.

 

Daca iti dai singur roata jos... aia iti fac ce vrei tu.

 

Merci dar la toti care am fost mi-au zis asta, daca-mi dau eu cauciucul jos de pe janta ei mi-l vulcanizeaza :blink:

Ce misto. Tnx anyway

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

presupun ca ai tubeless...

eu cand am facut pana la masina m-am dus la vulcanizare mi-a dat roata jos s-a uitat la ea a bagat-o in apa a vazut cuiu B) ca asa era orb sa il vada l-a scos cu patentu a bagat un cacao de dop de cauciuc si gata...

de ce nu pot sa faca chestia asta nenorocitzii si la moto

ca eu am un por pe spate si cika sa imi dau roata jos si mi-o fac da cand ma gandesc ca trebuie sa dau jos etrietrul de franare.... mai bine o umflu odata la saptamana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit ca ar exista niste solutii care se pun in anvelopele tubeless, un fel de cauciuc lichid, care in momentul cand faci pana, iese pe gaurica si o astupa, se intareste si gata B)

 

 

3)A mai folosit (auzit) cineva (despre) asa ceva?

 

 

exista un spray care se introduce in cauciuc pe la valva. si functioneaza exact cum ai descris tu(ca intr in por ... se intareste... bla bla). il poti cumpara de la "carefour" sau de la "plus" .

nush sigur dak este si pt moto dar nu vad d c nu ar fi... la urma urmei eu am vazut sprayul asta, cand tata astupa un por in cauciucul de la camion.

si eu am facut pana dar am raparat urgent cu un peticel, deoarece la scuterul meu se da roata f repede(monobrat, o singura piulita, nici un rulment... pe spate se invarte tot axul...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa mai multe experiente cu vulcanizatori destoinici, imi fac operatiunile astea cu manuta mea, acasa :lol: Pana acum in mai multi ani am avut parte de vre-o 4-5 pene de cui si tot atatea pene de vulcanizatori tampiti :crack:

 

 

In Bucuresti la Autozone de la Buzesti...e mai scump , dar isi fac sigur treaba :what:

Nu va sfatuiesc, dupa ce ca te usuca la bani mai dau si buleala. Mi-au luat 230.000 pt o pana (petic) B) , cu roata data jos de mine. Iar la o saptamana dupa aia eram iar pe janta ca au montat camera rasucita si s-a frecat :blink: :lol: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...