Sari la conținut

Ce Ar Fi Mai Potrivit?


Postări Recomandate

Salutare, oameni buni! E prima oara cand scriu in aceasta sectiune, ca urmare a unei decizii irevocabile de a-mi achizitiona cat mai curand un enduro. In prezent, ma descruc cum pot cu o Planeta 5.

Am si eu o intrebare pentru enduristii cu multe cunostinte in domeniu.

Sunt ditamai vlajganul, am 1.90m si nu prea stiu la ce sa ma opresc.

Ce „capra” ar fi potrivita pt mine? Mentionez ca vreau sa o folosesc atat prin oras, cat si pe la munte. Eu ma gandeam la urmatoarele: BMW F650 (unul dintre modele), Aprilia Pegaso 650 (3) sau Honda Africa Twin XRV750. Puteti propune si alte modele...

Astept sfaturile voastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai si vreo 100 si ceva de kile la aia 1.90m cea mai buna e Africana, mai ales daca vrei sa mergi si cu pasager... Sau, de ce nu, "varianta redusa" a Africanei, Honda Transalp B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca esti ditamai vlajganu atunci cea mai potrivita alegere este africa twin.

 

eu am transalp , m-am dat putin cu un f650 si am ajuns la concluzia ca foarte repede o sa ai senzatia de motociclete mititele...

 

asa ca indreapta-te catre africa twin... si o sa ajungi repede la concluzia ca ai facut cea mai buna alegere... mai ales ca e si renumita dpdv al fiabilitatii.... si are si suficienta forta sa nu simta pasagerul si bagajele

 

multa bafta si sa ne vedem pe toate tipurile de drumuri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un F650 si cam ac decizie a trebui sa iau si eu acu ceva timp. ACum depinde ce vrei sa faci si cat mergi pe teren si cat pe strada. Italieneasca e de cacao fata de celelalte doua pt ca e mai prost gandita...

 

Honda transalp sau africa twin sunt maricele si orientate mai spre rutier decat spre teren. Sunt convis ca sunt mai puternice si poate putin mai ok pe sosea (poate??) dar nu prea se descurca in teren decat asa, mai usurel. Si o mare problema fata de f650: AU CARBURATIE fata de injectie la bmw.

 

Mie imi pare bmw un compromis foarte reusit intre toate: merge si acolo si acolo si nu face nazuri. In plus, la bmw ai niste optiuni foarte interesante printre care si abs... Daca vrei ceva mai spre teren poti sa iti iei f650dakar, daca vrei mai spre sosea poti sa iei f650st (mai jos si mai comod) sau f650cs (fara lant si cu banda) sau f650gs (de care am eu) si care e un model intermediar intre cs si dakar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Salutare, oameni buni! E prima oara cand scriu in aceasta sectiune, ca urmare a unei decizii irevocabile de a-mi achizitiona cat mai curand un enduro. In prezent, ma descruc cum pot cu o Planeta 5.

Am si eu o intrebare pentru enduristii cu multe cunostinte in domeniu.

Sunt ditamai vlajganul, am 1.90m si nu prea stiu la ce sa ma opresc.

Ce „capra” ar fi potrivita pt mine? Mentionez ca vreau sa o folosesc atat prin oras, cat si pe la munte. Eu ma gandeam la urmatoarele: BMW F650 (unul dintre modele), Aprilia Pegaso 650 (3) sau Honda Africa Twin XRV750. Puteti propune si alte modele...

Astept sfaturile voastre.

 

La monocilindricele vei simti lipsa de putere in afara, cu pasager si/sau bagaje. In oras sunt ideale, sunt un pic mai usoare.

 

Intre Transalp si AfricaTwin diferenta e data de putere, greutate si bani. La aceeasi bani gasesti AT cu 3-5 ani mai vechi sau cu nr. dublu de km decat un TA. AfricaTwin e mai robusta dar si mai grea - in oras e mai greu de manevrat decat un AT.

 

Pe teren accidentat poti merge cu ambele, dar nu mai mult de drumuri forestiere/neasfaltate, macadam, etc. Atata doar ca la TA zornaie plasticele pe el - AT e mai robust si tine mai bine la tavaleala.

 

Ambele au carburator, motoare in V, ambele motoare rezista f. bine in timp (intretinute corespunzator).

 

In concluzie F650 e bun de oras, TA bun de oras + touring, AT bun de touring + putin offroad. Daca vrei si offroad mai moale, poti alege F650 Dakar. Daca vrei offroad mai serios, ceva touring si oras - KTM Adventure.

 

 

Pana la urma alegerea cred ca trebuie sa o faci in functie de procentul in care circuli in anumite zone (oras, afara, offroad).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU PEGASO! dezastru la toate capitolele

 

BMW - merge

 

AT - e perfecta (mai ales la gabaritul tau), mere pe sosea cu pasager +bagaje de rupe, pe off road (drumuri forestiere nasoale ) cu pasager mere bine , solo merge oriunde vrei tu sa mearga (atata doar ca trebe sa te stii cat de cat), ca dezavantaj la AT este pretul (dar merita toti banii B) ).

 

Ca recomandare de motocicleta Yamaha XT 600 ceva mai usoara si cu "afinitati" de off road

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca esti ditamai vlajganu atunci cea mai potrivita alegere este africa twin.

 

eu am transalp , m-am dat putin cu un f650 si am ajuns la concluzia ca foarte repede o sa ai senzatia de motociclete mititele...

 

asa ca indreapta-te catre africa twin... si o sa ajungi repede la concluzia ca ai facut cea mai buna alegere... mai ales ca e si renumita dpdv al fiabilitatii.... si are si suficienta forta sa nu simta pasagerul si bagajele

 

multa bafta si sa ne vedem pe toate tipurile de drumuri...

 

B) A zis bine! HOW

Africanu'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi mult pentru raspunsuri!

Initial, eram hotarat in privinta BMW-ului. Fiabil, usor de manevrat samd. M-am suit, insa, la SMAEB, pe unul si mi s-a parut micut pt mine (am 1.90m si vreo 85 de kg). In plus, parca nici nu prea mai ramanea mult loc pt pasager (la iesiri merg cu pr`etena). De aceea, am mai adaugat pe lista de optiuni Africana.

Cat despre Pegaso, eram interesat de ea doar in cazul in care as fi plecat prin Italia, sa iau ceva de acolo. Am vazut cateva si pe la 800 de euroi. Din ce spuneti voi si din ceea ce am mai citit si eu, se pare insa ca nu prea merita.

Raman Africana, F650-ul si Transalp-ul. In visterie vor fi cam 3000 de iepuroi.

 

PS - De folosit, vreau sa o folosesc in oras si la drumuri lungi, in general pe asfalt (60-70%). Restul - pe drum forestier accesibil. Nu intentionez sa ma aventurez pe off-road extrem.

Editat de abil-psihic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raman Africana, F650-ul si Transalp-ul. In visterie vor fi cam 3000 de iepuroi.

 

PS - De folosit, vreau sa o folosesc in oras si la drumuri lungi, in general pe asfalt (60-70%). Restul - pe drum forestier accesibil. Nu intentionez sa ma aventurez pe off-road extrem.

La datele astea ale problemei (in special nr. iepuroilor disponibili), eu zic ca Transalpu' e "best buy"... B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

excelent... ia-ti transalp si formam clubul modelelor subtirele care beau apa plata cu lamaie si descopera ca au facut o alegere potrivita dpdv al motocicletei...

 

eu am mers pe niste drumuri dezastruoase in weekend ( vezi drumul de la Nehoiu spre Valenii de Munte) cu pasager iar motocicleta se simtea ca la ea acasa.... zburda de fericire...

 

B) :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La datele astea ale problemei (in special nr. iepuroilor disponibili), eu zic ca Transalpu' e "best buy"... :lol:

 

Din cate m-am informat, o Africa Twin XRV 750 cu maximum 50.000 de km la bord poate iesi la bani la fel ca o TA de 600, poate chiar cu cateva sute de euro mai putin. Asa ca nu e obligatoriu sa ma indrept spre Transalp :ok: Parca tot Africana imi face mai mult cu ochiul ;)

Oricum, o sa mai analizez optiunile la Bucov, unde o sa imi dau seama mai bine cat de mari sau mici sunt pentru mine variantele la care ma gandesc.

 

De Kawasaki KLE 500 ce parere aveti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tinand cont ca trebuie sa platesti vreo 700 euro in plus la taxe, cred ca ar trebui sa te orientezi spre cele cu eur1.....Dakaru'.....Cagiva Canyon, Elefant......Pegaso.....pt cei cu japoneze ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...