Sari la conținut

Detinatori de Yamaha FZR


ray
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

oameni buni cu suflet bun :) unde pot gasi si eu segmenti pt o tinerika de 21 anisori ( FZR 250R '89 modelul de japonia )

 

 

salut, incerca la kaore, din cate stiu e patronat de un japonez, si lucreaza cu modele de japonia!

 

iti dau pe pm link cu site-ul lor daca nu gasesti!

 

numa bine!

Editat de CalinMZ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, incerca la kaore, din cate stiu e patronat de un japonez, si lucreaza cu modele de japonia!

 

iti dau pe pm link cu site-ul lor daca nu gasesti!

 

numa bine!

 

de acolo am luat mobra dar am ramas cu 20 mil datorie la ei pt ca din cauza unor servicii si unor promisiuni nerespectate am considerat ca acei 20 de mil nui merita .

ma costat acum 3 ani 2000 de euro din care am dat doar 1500 . pretul a fost destul de mare ca sa nu mai zic ca am avut unele probleme pe care mi leam rezolvat singur .sa ca aceasta varianta pica :).

dar multumesc pt ajutor si interes. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut baieti, am si eu o intrebare, am nevoie de discuri de frana fata pentru FZR-ul meu si vroiam sa stiu ce ale discuri de la alte mototare.. ex. r6 cbr etc .. se potrivesc? sau trebuie sa gasesc fix pentru modelul meu.

Am modelul FZR r600 din 1994.

 

Multumesc.

Editat de dan_mstr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am terminat "cosmetizarea" carenei zgariate in urma evenimentului de pe Cheia. A fost necesara vopsirea doar in partea inferioara, exista doar o foarte mica diferenta de nuanta insa aproape insesizabila. Colantele inferioare au iesit si ele perfect, impreuna cu capacul de semnalizare nou (multumesc inca odata "tactil") am revenit la statutul de ... "showroom" ;)

 

Singura "victima" ramane amortizorul de ghidon, desi am reusit sa'i indrept axul mi'e teama sa'l mai folosesc asa ca va trebui sa atac pusculita pentru altul nou.

 

post-11356-1289545462_thumb.jpg

 

Intre timp am montat si franele fatza de R1'03 dar cu furtune noi si pot afirma fara nici o retinere ca diferenta este considerabila.

 

post-11356-1289545936_thumb.jpg

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bucur ca ai reusit sa-ti faci mobra

 

s-au potrivit etrierii la suruburi sau ai facut vreo adaptare?

 

Etrierii vin perfect la suruburi insa a trebuit marit un pic locasul semirotund din suportul telescopului, pistonasele de R1 fiind o idee mai mari. Din dorinta de a avea frane cat mai "bune" am folosit pompa cu pistonas de 16mm si rezultatul este cu mult peste asteptari... franele sunt parca chiar PREA "bune". La peste 200km/h fara prea mult efort scoti fum din guma fatza. Acum nu mai am timp si nici chef dar la primavara voi testa si cu pompa cu pistonas de 14mm si voi decide atunci care e cea mai potrivita combinatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu nevoie de blocul de comenzi (lumini, semnale . . etc) vinde careva? si semi-ghidonul de pe partea stanga.. am un FZR din 1994. Multumesc

 

0748 19 44 35 - Mircea... el se ocupa cu dezmembrarea fostului meu fzr... suna-l si intreba-l... eu sunt plecat... cu pluta :))

Editat de DanLudus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-am vandut fzr-ul si mi-au ramas in urma tuningului:

 

1. fzr 600, 400 3he 3rg model 89-93 comenzi ghidon stanga 40 lei

stare perfecta de functionare sunt sterse inscrisurile in urma utilizarii

2. fzr 600, 400 3he 3rg model 89-93 sticla stop 30 lei

urme normale de utilizare nu este crapata si nu are lipituri se vede in poza doar zgarietura

3. fzr 600, 400 3he 3rg model 89-93 roata spate completa 200 lei

dimensiune 3,5x18”, cu tot cu cauciuc bridgestone, ax de fixare si disc de frana, fara pinion de lant

4. fzr 600, 400 3he 3rg model 89-93 maner maneta ambreiaj 50 lei

stare foarte buna inca un maner bonus

5. fzr 600, 400 3he 3rg model 89-93 semnalizatoare originale 30 lei

stare normala de utilizare pentru semnalizatoare nuanta sticlei este putin diferita se vand toate pentru pretul afisat

6. fzr 600, 400 3he 3rg model 89-93 manson maner acceleratie 30 lei

original stare buna manerul are bucatica de plastic lipsa in capatul exterior functioneaza foarte bine bonus inca un manson cu mica defectiune tot la capatul exterior

7. fzr 600, 400 3he 3rg model 89-93 comenzi ghidon dreapta 40 lei

stare perfecta de functionare

8. fzr 600, 400 3he 3rg model 89-93 brat oscilant, bascula completa 100 lei

stare buna neaccidentat necesita vopsire trimit si intinzatoarele de lant

9. fzr 600, 400 3he 3rg model 89-93 set cabluri accelaratie 25 lei

stare buna

 

Mesaj completat

poze mai amanuntite pentru roata

post-12587-1290796316_thumb.jpg

post-12587-1290796348_thumb.jpg

post-12587-1290796354_thumb.jpg

post-12587-1290796626_thumb.jpg

post-12587-1291015847_thumb.jpg

post-12587-1291015855_thumb.jpg

post-12587-1291015862_thumb.jpg

post-12587-1291015867_thumb.jpg

post-12587-1291015876_thumb.jpg

post-12587-1291015906_thumb.jpg

post-12587-1291015921_thumb.jpg

post-12587-1291015948_thumb.jpg

post-12587-1291015960_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e mort topic asta mai fratilor??

Mesaj completat

e mort topic asta mai fratilor??

 

 

maniakmoto,

 

- suntem cativa posesori de fzr,

- ai vrea sa batem campii??? sa scriem cat de mult ne-am aplecat si "am atins cu scaritele de asfalt de fata cu politia" (este un citat de pe un topic vecin!)

- e ceva intreaba ca are cine sa iti raspunda,

- cei mai multi fzr-isti sunt sezonieri,

- eu iti raspund cu placere la orice subiect dezbatut aici!

 

te salut, numa bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am un FZR-600-R si in 2 ani de cand il am nu am avut nici o problema mecanica si nici proprietaru anterior (un prieten care l-a avut 4 ani )

 

fabricat in 95 si a stat pe tusa 6 ani are vreo 33.000 Km (are bujiile originale )

 

 

 

in general Fzr-ul cred ca e destul de fiabil voi ce credeti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maniakmoto,

 

- suntem cativa posesori de fzr,

- ai vrea sa batem campii??? sa scriem cat de mult ne-am aplecat si "am atins cu scaritele de asfalt de fata cu politia" (este un citat de pe un topic vecin!)

- e ceva intreaba ca are cine sa iti raspunda,

- cei mai multi fzr-isti sunt sezonieri,

- eu iti raspund cu placere la orice subiect dezbatut aici!

 

te salut, numa bine!

eu ma asteptam sa fie un topic in care fiecare sa scrie ce a mai facut la motorul sau, l-a reconditionat, la reparat, l-a upgradat.... ceva asemanator cu forumul fzronline.com sau fzrarchives.com. nu ma astept ca fiecare sa scrie cat s-a lasat pe curbe pentru ca sunt sigur ca nu multi se lasa extrem pe curbe (de exemplu eu).de exemplu eu sunt in proces de modificare a motocicletei in acest moment si in momentul in care o sa-l termin o sa postez toate modificarile facute de mine.

Mesaj completat

si eu am un FZR-600-R si in 2 ani de cand il am nu am avut nici o problema mecanica si nici proprietaru anterior (un prieten care l-a avut 4 ani )

 

fabricat in 95 si a stat pe tusa 6 ani are vreo 33.000 Km (are bujiile originale )

 

 

 

in general Fzr-ul cred ca e destul de fiabil voi ce credeti ?

eu am un fzr 600 3he din 92 si la fel nu am avut nicio problema mecanica la el. am bagat ulei (pe care il consuma, dar din cate am inteles e normal), benzina, si am schimbat rulmentii rotii fata. insa am avut probleme electrice anul trecut pe care le-am rezolvat (am schimbat releul de incarcare pentru ca se prajise). iarna trecuta am facut o verificare la jocul la supape si era in grafic la toate. iarna asta, pe langa modificarile estetice care le am in plan o sa ii pun si o comanda ambreiaj hidraulic pe care am achizitionat-o din Germania (4.93 euro = maneta, piston primar, furtun si piston secundar , recent revizionate + 16 euro transportul). eu intrebasem daca are cineva roata si bascula spate fzr pentru ca vreau sa le pun pe fzr -ul meu, pentru o accesibilitate mai mare catre cauciucurile cu o aderenta marita. momentan am cauciuc cu dimensiunea de 150/70/17 pe o roata de suzuki gs 500 (sau 400, nu mai stiu exact).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

ok am inteles,

 

din cate stiu eu, la 1000 e normal sa pape ulei, la 600 nu, mie imi papa 1 gram pe km, cu turatii intre 5000-8000, daca vrei sa o modifici mai bine cumpara alta mai noua, , eu sunt inebunit de cum arata fzr-ul meu asa stock, singurul upgrade este un kit xenon pe ambele faze atat,

 

este imposibil sa ajungem ca fzronline.com sau fzrarchives.com., (vad un fzr la 5-6 gsxr-uri sau cbr-uri) adica suntem putini!

 

numa bine si iernare placuta(asfalt uscat nu prea mai mere..la mine ninge)

 

p.s Wollt_Rider de ce apare la tine "carantina"???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit si eu opinii impartite despre consumul de ulei la 600.Insa am citit pe fzronline.com ca daca a fost utilizat ulei sintetic sau semisintetic in motor in loc de cel mineral dat de carte, apare acest consum de ulei. Fostul proprietar nu stiu ce ulei a pus, insa eu cand l-am cumparat si am facut schimbul de ulei, am pus (dupa recomandarea unui mare expert pe atunci pentru ca eu nu stiam nimic de motoare) castrol 10w40 semi sintetic si in 1000 de km eram la minim la nivel.

In ceea ce priveste asemanarea topicului nostru cu cele 2 site-uri ai dreptate, insa sunt foarte sigur ca sunt o multime de detinatori de fzr care isi mai modifica sau face cate un upgrade la motor insa nu posteaza.

Il modific pentru ca nu am posibilitatea sa imi cumpar unul mai nou+ ca mia intrat chestia asta in sange.

Numai bine si tie .Si la mine ninge si viscoleste intruna. De la 13:00 cand a inceput sa ninga si pana la 01:27 cat e acum sa depus un strat de 60 cm de zapada pe putin!

Editat de maniakmoto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte ciudat, eu zic ca e exact invers ,uleiurile minerale sunt slabe, si nu e recomandat la motoare cu turatii mari (nu stiu nici un ulei mineral atat de bun), eu pun numa motul 5100 ester 15w50 (35 lei L), daca m-ar tine buzunarul mi-as pune 300v double ester (full sintetic) (70 lei L),

 

stie careva ce inseamna "bataie de linie"??? au tot felu de experti dandusi cu parerea si pomnesc asa ceva.

 

va salut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ma asteptam sa fie un topic in care fiecare sa scrie ce a mai facut la motorul sau, l-a reconditionat, la reparat, l-a upgradat...

 

eu l-am...vandut :angryfire:

Am avut un fzr 1000(a fost de curse) de care am fost super multumit.Si aqm mi-am luat ramas bun de la el ...imi iau un r1 2003.Apropo de modificari...pe langa faptul ca avea schimbate:toba termignoni,jenti marvic,furca paiolli,etrieri brembo,pompa frana brembo si discuri brembo,amortizor spate wp,carburatoare marite,furtune metalice si cdi programabil,eu am cumparat un set de carene(bot de r1 2000 sau 2003 cu 4 lupe si codita de cbr f4) si pot sa spun ca arata bestial .O sa incerc sa pun si niste poze daca mai am.

Daca este cineva interesat....actulalului proprietar i-am dat si o gramada de piese.Este vorba de fzr 1000 an 89-90 asa ca daca va intereseaza ceva dati un pm

Numai bine!

Mesaj completat

poze cu frumoasa... ;)

post-40717-1291986180_thumb.jpg

post-40717-1291986220_thumb.jpg

post-40717-1291986236_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Salut Mad.alin. Am si eu un FZR 500 din 90 si vreau sa stiu daca pot sa-i pun si eu fata si spate ca si pe a ta ? MS

Hmm...de pus poti,numai ca te duce destul de scump.Eu am cumparat codita si botul de la un baiat din covasna cu 200 de euro.Dar in banii astia mi-a dat omul plastic codita,stop,cadru codita modificat pt codita asta,plasticul de sub codita,saua...carena fata,oglinzi,parbriz,4lupe(2 mari lunga si 2 mici scurta),cadru bord,suport faruri...daca este sa le cumperi separat o sa vezi ca nu se merita.probabil te duce peste 400 de euro...

Dar daca esti hotarat,spor la treaba! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...