Sari la conținut

Automobile Bavaria... :(


Postări Recomandate

;) :lol: :ok: :P

 

reclamat:

Automobile Bavaria reprezentanta (nu filiala - adica romani de capul lor) BMW

 

pe scrut:

aveti mare grija cum si ce comandati ca s-ar putea sa primiti altceva... pe motiv ca ei stiu mai bine

 

pe lung:

am avut nevoie de doua suruburi de la telescoapele de la furca fata. am sunat am explicat ce vreau, dar domnul nu a priceput, asa ca am trimis un fax ca pentru prosti cu schema surubului respectiv luata de pe net din manualul de reparare. sa precizez totusi ca respectivele suruburi aveau in capat... o chestie mobila cu un arcusor si in catalogul de piese se numeau de fapt valve nu suruburi. evident ca desteptii mi-au adus alte suruburi (chestia e ca nu aratau de loc ca alea din schema mea si pe deasupra mai erau si de doua ori mai mici). pentru un alt tip de telescop, dar tot pentru modelul de motocicleta in cauza. nasol e ca eu platisem deja surubele respective asa ca nu am avut decat sa le iau. am incercat sa le spun ca eu nu am ce face cu ele si ca imi trebuie altceva, am reusit totusi sa le explic ce vreau si mi-au adus, dar celelalte suruburi nu am putut sa le returnez, pe motiv ca dupa seria de sasiu nu exista si ca ar fi fost schimbate telescoapele. motive dampulea avand in vedere ca eu cerusem un lucru clar si trimisesem si poza. (partea nasoala e ca nenorocirile alea de surube cu care am ramas costa vreo 30euro). a, si inca o chestie, desi surubele care le aveam eu sunt perfect identice, astea noi, unul din ele are o scobitura conica mare in capat...

 

concluzie:

1. nu comandati nimic fara sa stiti exact seria piesei respective pe care o gasiti la http://www.ascycles.com/illustrated_parts_catalog_main.aspx

2. incercati sa nu le dati seria de sasiu ca poate stiu ei mai bine ce va trebuie decat voi.

 

 

P.S. m-am intalnit cu un posesor de K100RS2V care tocmai venise din service de la Abutomobile Bavaria dar fusese nevoit sa opreasca pe drum inainte sa i se dezmembreze de tot motocicleta

P.S.2. cat timp am fost eu acolo mai era un client care urla (la propriu) nemultumit

Editat de raulus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;) :lol: :ok: :P

 

reclamat:

Automobile Bavaria reprezentanta (nu filiala - adica romani de capul lor) BMW

 

Ii ziceam si lui Raul,eu am o problema cu astia de cind am vrut sa-mi iau motocicleta de la ei.Acum un an,prin martie-aprilie ma duc la BMW,la Iasi ce-i drept, sa cer niste informatii,fiind chiar interesat de serviciile lor.Dupa multe discutii cu cineva de acolo care habar n-avea de motociclete,si dupa citeva telefoane date de el la B,a ramas sa ma sune si sa-mi spuna cit ma costa ce vreau eu,in cit timp s-ar putea aduce,ma rog chestii concrete.Dupa o saptamina dau eu tel si imi zice ala ca inca nu a primit raspuns de la B, ca tre sa se mai intereseze bla bla.Dar ca ma suna el ,sa stau linistit.Dupa inca o saptamina am luat legatura cu o soc de leasing din IS,baietii mi-au gasit in trei zile motocicleta pe care o vroiam,cu toate optionalele mai putin alarma si mi-au adus-o in vreo saptamina, ceva de genula asta.Dupa inca vreo 2 saptamini primesc un tel de la cei de la BMW sa-mi dea raspunsul...ca fiind comanda speciala,adica cu optionale ar dura vreo luna sau ceva de genul asta....Eu le-am zis ca daca raspunsul a durat o luna ,motocicleta ar fi venit pe la iarna...Si cumparam o motocicleta de mai bine de 15000 euro....

Dupa aia am mai avut citeva discutii referitoare la revizia la 10 000,pe care trebuia sa o fac teoretic la ei,altfel pierdeam garantia.Ei, pentru asta trebuia sa ma duc la B(450Km) sa las motocicleta peste noapte acolo si poate pina seara sa fie gata...Si am mai auzit cite ceva si despre profesionalismul lor.M-am lasat pagubas si mi-am facut singur revizia,mai putin sincronizarea injectiei pe care am facut-o in Italia cu ocazia excursiei de Pasti.

De altfel la SMAEB m-am luat de ei si de reclama pe care o fac prin reviste in care sustin ca au service in 8 orase.Dar daca te duci cu motocicleta oriunde altundeva decit la B se uita la tine de parca ai cazut din cer,eventual iti zic ca cel mult pot sa-ti schimbe uleiul.Cind i-am zis asta unuia de acolo si-a gasit imediat treaba in alta parte,dupa ce mi-a raspuns foarte zimbitor la inceput ca au service in 8 orase.

Asta nu poate fi considerata reclama mincinoasa,apropos?

 

In concluzie,daca nu puteti sa va faceti singuri reviziile, mergeti a Budapesta sau la Viena,merita plimbarea.Feriti-va cit puteti de BMW Romania!

Chiar sint curios,exista si clienti multumiti??

 

Numai bine

Bob

Editat de bobita
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domnu' doctor (cu suruburile).....

io zic sa trimiti un mail la BMW in germania (unde o fi el acolo) si sa le explici alora ce ti s-a intamplat....

nu stii niciodata de unde sare iepurele (sau suruburile alea)

parerea mea

 

 

PS

la cei de la citroen a avut efect o asemenea scrisoare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trimite mail sau si mai bine scrisoare sau fax... Ce e scris, ramane scris si aici functioneaza cel mai bine...

Gasesti pe net adresa...

Nu uita sa dai detalii de nume, adresa, motor, sa areti ca esti serios..

 

Daca nu are cine sa scrie in germana, trimite in engleza...

Lasa date de contact, poate o sa-si ceara scuze nemtzii pentru romanii de la BMW...

 

Si daca sunteti mai multi, chiar mai bine...

Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Piese poti sa mai comanzi si de la Filaret - nu au service de motoare, dar iti pot aduce piese (eu am comandat si au si venit, in mai putin de 2 saptamani, ce-i drept nu cu mult). O problema ar putea fi ca nu cred ca poti sa-i pui pe ei sa faca comanda, dar daca le dai codul sau te uiti cu ei in programul de selectie de piese, ar trebui sa functioneze. Macar cu astia nu risti sa-ti aduca altceva decat ai comandat...

 

Nasol ca nu sunt seriosi la service... chiar ma gandeam ca poate le dau pe mana caramida proprie la un moment dat, dar asa, mai bine ma lipsesc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stati linistiti, si la service auto sunt la fel de distrusi.

 

In frunte cu nenea Schmidt, boss-ul lor. Stiu 2 oameni care au plecat din Automobile Bavaria, ca le ajunsese pana in gat de cata Romanie balcanica 100% era in modul de lucru al oamenilor de acolo si in atitudinea lor.

 

Iar efectul se vede: ii doare in spitz de clienti, si toata firma aia e cam vraiste. Iar oalele se sparg fix in capul clientilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stati linistiti, si la service auto sunt la fel de distrusi.

 

In frunte cu nenea Schmidt, boss-ul lor. Stiu 2 oameni care au plecat din Automobile Bavaria, ca le ajunsese pana in gat de cata Romanie balcanica 100% era in modul de lucru al oamenilor de acolo si in atitudinea lor.

 

Iar efectul se vede: ii doare in spitz de clienti, si toata firma aia e cam vraiste. Iar oalele se sparg fix in capul clientilor.

Cred ca esti departe de adevar !!!!!! In sensul in care ai pus problema cred , defapt nu cred sunt sigur ca e mult mai rau. La mine la Heavy cand ma duceam la RAR cu un camion MAN il vedeam pe omul lor de la turisme cand platea la casa serviciile numai Automobile Bavaria nu zicea erau cu totul alte firme "pe langa" Oricum e o atmosfera de tot rahatul "inside". Sunt praf de tot.Asta din cauza ca oamenii capabili au plecat si pe salarii mai mici decat sa stea la mila lui Smith cunosc caz concret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt varza in reparatii astea. In schimb la incasat bani sunt macelari. Eu am BMW seria3 si sunt cazuri cand sunt pur si simplu obligat sa merg la ei, pt ca la un service obisnuit nu au cu ce sa ma ajute (de ex. testarea motorului). S-a mai intamplat sa fure si piese de pe masina :ok: la asta chiar nu m-am asteptat. Daca nu merge cu binisorul nu-ti ramane decat sa scrii la Bavaria, dar nu mail, fa si tu o scrisoare oficiala si totodata anunta si protectia consumatorului. Dar mai intai de toate anunta-i pe ei ca intentionezi sa faci asta, la fel printr-o scrisoare oficiala si mai mult ca sigur ca se vor trezi la realitate. Scrisoare o depui personal, ceri numar de inregistrare neaparat si mai dai un telefon peste 2-3 zile, ca sa intrebi de soarta ei. Vorbesc din proprie experienta ;) Succes :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce :lol: jeg, aveam pretentii de la ei. din pacate in Ro nu e ceva nou. la porseromanica s-au dus unii cu o duba VW luata de la ei, in garantie, ca nu mai avea frana. vitzeii au dat cu ea intr-o bariera, cica testau franele. ;) lasa ca nu au vrut sa dea masina cand a fost gata ca nu merge nu stiu ce si nu pot elibera factura.... numai urletele si m**tii mamelor lor au mai rezolvat problema.

 

la mercedes la fel. iar probleme, masini care se repara in bataie de joc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau pt voi ca traiti in Bucuresti.....are legatura cu felul oamenilor de a fi.....

la noi la service reprezentante,mai exista bun simt si responsabilitate.....si tot ma enervez.....nici nu vreau sa ma gandesc cum e la voi.

 

 

B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stau in Brasov si nu vad nici o diferenta intre reprezentanta de aici si cea de la Bucuresti. Sunt la fel de obsedati de ideea cum sa incaseze cat mai multi bani, fara ca sa ofere ceva in loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Brasov, adica 'Contempo'.

 

Parca sef acolo e fratele lui Schmidt. Unde da-i si unde crapa ... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nasol e ca nu am ce sa fac din punct de vedere oficial, pentru ca desi eu am trimis faxul cu ce vreau, nu il mai am. de fapt faxul de la mine de la serviciu e setat sa nu mai dea hartia de confirmare a trimiterii faxului... ;)

asa ca cel mult pot sa fac o plangere la BMW in germania sa stie si ei cu ce muui colaboreaza

Editat de raulus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Welcome 2 the Club!

 

Montat tobe noi, mers 20km, pierdut 2 suruburi de prindere. Service facut de 10.000km, rugat reglat parbris, strins cric mare, rezultat: nici nu a fost spalat motocicleta de parbris si cric nici numai zic. Motiv: treaba multa cu tirgu de la Romexpo.

Eu am avertizat pe sef de vinzari sa nu se mai repeta altfel sun direct in Germania fiind vorbitor de limba germana. Am facut comparatia cu service Honda, care dupa mine este ireprosabil. Oameni de acolo nu ma-au lasat sa plec cu mobra pina nu au si spalat-o. RESPECT! BMW predinde sa fie alceva pe piata decit restu lumi.

Din pacate motoretele de la BMW sunt tehnic foarte bune si nu as renunta la ea din cauza servicului.

 

Numa bine . . .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am factura, dar... idiotii cer bani in avans si au am platit integral dinainte surubele alea... cand mi-au dat factura era un cod pe ea, de unde sa stiu eu ca nu sunt surubele care-mi trebuie mie?!?! asa ca am achitat-o iar supriza a venit odata cu surubele in persoana...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...