Sari la conținut

Excursie Europa 2005


Postări Recomandate

In 2005, am facut o excursie in Europa pe urmatorul traseu> Bucuresti - Austria - Germania - Elvetia - Franta - Spania - Italia - Monte Carlo - Austria - Ungaria - Buc., In total cam 10000km. Tot acest traseu a fost facut in 20 de zile cu un scuter / Suzuki Burgman 6500. Incidente - explozie roata spate intr-un tunel in Elvetia, asta m-a costat 350 euro( scos de pe autostrada, schimbat cauciuc, manopera)aviz amatorilor la drum lung banii sunt ca aerul, daca nui ii ai nu prea te ajuta nimeni. Traseul a fost splendid dar timpul a fost prea scurt. Anexez cateva poze la acest topic.

post-10370-1148109431_thumb.jpg

post-10370-1148109436_thumb.jpg

post-10370-1148109474_thumb.jpg

post-10370-1148109491_thumb.jpg

post-10370-1148109522_thumb.jpg

post-10370-1148109546_thumb.jpg

post-10370-1148109579_thumb.jpg

post-10370-1148109604_thumb.jpg

post-10370-1148109628_thumb.jpg

post-10370-1148109664_thumb.jpg

post-10370-1148109700_thumb.jpg

post-10370-1148109729_thumb.jpg

post-10370-1148109767_thumb.jpg

post-10370-1148109797_thumb.jpg

post-10370-1148109828_thumb.jpg

post-10370-1148109851_thumb.jpg

post-10370-1148109899_thumb.jpg

post-10370-1148109922_thumb.jpg

post-10370-1148110001_thumb.jpg

post-10370-1148110029_thumb.jpg

post-10370-1148110050_thumb.jpg

post-10370-1148110075_thumb.jpg

post-10370-1148110101_thumb.jpg

post-10370-1148110133_thumb.jpg

post-10370-1148110164_thumb.jpg

post-10370-1148110198_thumb.jpg

post-10370-1148110233_thumb.jpg

post-10370-1148110273_thumb.jpg

post-10370-1148110294.jpg

post-10370-1148110316.jpg

post-10370-1148110338_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai avut curaj nu gluma tinind cont de timpul la diispozitie avut.Ce bagaje ai avut cu tine?vreau sa spun bagaje rigide sau tesut?In Italia ai facut autostrada sau strazile nazionale?Felicitari. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care este viteza maxima a scuterului?

 

viteza scuterului este de170km\h dar viteza cu care am mers 130 140 150 dar dela 140 150 consumul ealtul viteza pe autostrazile europei max 130 te tine buzunarul mergi cum vrei

 

felicitari!

mai da ceva detalii despre excursie....ca sa "salivam" si noi...

 

[18:32:21] mocanu nicolae spune: am plecat din Bucuresti , prima escala a fost in Viena, unde am ramas doua zile la niste prieteni, dupa care am plecat spre Zurich , aici am ramas trei zile, aici sunt multe de povestit, am avut timp sa vizitam orasul, unde am avut ocazia sa trec in revista cea mai "scumpa " strada din Europa, ma refer la preturile din magazine si bineanteles ca am plecat repede din zona, in rest peisaje superbe, oameni supercivilizati, ect. Am pleat la Madrid cu o singura escala la un champing din Franta( Belerive) unde am ramas peste noapte. A doua zi am plecat spre Madrid la ora 7.00AM. si dupa un lung drum de 1400 Km am ajuns la destinatie la ora 22.00 am mers tot drumul facand o pauza pentru alimentare si hrana .La madrid am ramas 2 zile la niste prieteni, dupa care am plecat la Barcelona, (cine merge in Spania , sa mearga sa viziteze Monastire de Piedro- este la Saragoza - in desert) .La intoarcere am ales alt traseu - am mers pe malul Marii Adriatice pana in Italia la Venetia, si aici am ramas doua zile la un champing superb, de aici am plecat spre casa, via Austria - Ungaria cam 1400Km facuti de la ora 07 pana la miezul noptii ora 23., din cauza oboboselii am fost nevoiti sa innoptam la un hotel aproape de granta cu Romania. In linii mari a fost circuit memorabil, cu unele mici peripetii, dar in final am ajuns cu bine acasa. Ca o concluzie a celor vazute putem spune dupa intrarea in tara ,cosmarul de acasa, am fost nevoit sa merg cu 50 la ora din cauza gropilor din sosea , spre disperarea noastra.Nu avem sosele fratilor, sa nu mai spunem de altele

 

 

Ai avut curaj nu gluma tinind cont de timpul la diispozitie avut.Ce bagaje ai avut cu tine?vreau sa spun bagaje rigide sau tesut?In Italia ai facut autostrada sau strazile nazionale?Felicitari. ;)

 

[: tot traseul a fost facut pe autostrada, iar bagaj am avut in jur de 60kg + ce am am cumparat la intoarcere + grautatea noastra 150, am incarcat scuterul ca pe magar. sarcina maxima a scuterului fiind de 450 Kg, nu au fost probleme.Daca esti din Venetia i-ti pot spune ca am fost campat la Alba Duro- pe langa aeroportul Marco Polo. Poate ne vom cunoaste, am de gand sa merg la intalnirea internationala BMW de la Garmish - Germania iar la intoarcere trec prin Italia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari,imi place cind aud de asemenea calatorii.Cum de ai ales scuterul si nu motocicleta?E mai comod?

Oricum poate ne vedem la Garmish,o sa fiu si eu acolo.Eventual poate mergem impreuna,sintem citiva care am discutat de asta.

Bafta!

Bob

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

felicitari

 

 

motocicleta cind am facut excursia nu o aveam intradevar e mai comod cu scuterul are destula putere afara ca el sint sute ma dus si ma adus sa mers ca-npoveste intradevar acum rt pe care il dupa ceam facut cu el 6000km in 2luni sint foarte multumit este intradevr motocicleta nui fac reclama dar astai adevarul oe

motocicleta ca asta fara exagerare te tine o viata cea facut neamtul efacut cu simt de raspundere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,locuiesc la Mestre,linga Venezia,in Iulie ne putem vedea la Garmish, e o intilnire obligatorie pentru BMW-uisti,in cazul meu e a 4a moto BMW GS deci nu pot lipsi i-ti dai seama.Eventual anuintama inainte de a pleca catre Garmish.ne putem intilni acolo si la inoarcere daca treci prin Italia puem sa facem strada impreuna.Salut ;)

post-3105-1148461646_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Da,locuiesc la Mestre,linga Venezia,in Iulie ne putem vedea la Garmish, e o intilnire obligatorie pentru BMW-uisti,in cazul meu e a 4a moto BMW GS deci nu pot lipsi i-ti dai seama.Eventual anuintama inainte de a pleca catre Garmish.ne putem intilni acolo si la inoarcere daca treci prin Italia puem sa facem strada impreuna.Salut ;)

 

 

...suntem mai multi care mergem la garmisch!!...si eu de acolo merg in milano si dupa aia pe coasta de azur!!...avem deschis un topic la "intilniri evenimente excursii"!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In 2005, am facut o excursie in Europa pe urmatorul traseu> Bucuresti - Austria - Germania - Elvetia - Franta - Spania - Italia - Monte Carlo - Austria - Ungaria - Buc., In total cam 10000km. Tot acest traseu a fost facut in 20 de zile cu un scuter / Suzuki Burgman 6500.

 

:bigstar:

Sincre felicitari !

 

PS. Suzuki Burgman 650.

 

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Da,locuiesc la Mestre,linga Venezia,in Iulie ne putem vedea la Garmish, e o intilnire obligatorie pentru BMW-uisti,in cazul meu e a 4a moto BMW GS deci nu pot lipsi i-ti dai seama.Eventual anuintama inainte de a pleca catre Garmish.ne putem intilni acolo si la inoarcere daca treci prin Italia puem sa facem strada impreuna.Salut :cheers:

 

 

 

 

salut timpul zboara si sper ca ne vom cunoaste

post-10370-1150528854_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

felicitari!

mai da ceva detalii despre excursie....ca sa "salivam" si noi...

 

 

salut am fost am vazut am facut circa 5000km in 6 zile mia placut la anul voi fii din nou acolo imi pare rau ca nu neam cunoscut am fost si la monzta voi pune si poze inca nu miam revenit dupa acest maraton am avut si peripeti dar in general a fost super organizare adevarata bravo lor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincere felicitari

am si eu o curiozitate: cam cat a costat toata distractia asta de 10.000 km? (tu,pasager, spagi la granitza, benzina, mancare, cazare si altele)

:disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut timpul zboara si sper ca ne vom cunoaste

 

daca nu ma insel poza asta este de la Galatzi ... de ce nu ai facut acest tur cu GS-ul?

 

PS: eu te vad aproape zilnic ... lucrez in fosta cladire Lafarge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu ma insel poza asta este de la Galatzi ... de ce nu ai facut acest tur cu GS-ul?

 

PS: eu te vad aproape zilnic ... lucrez in fosta cladire Lafarge.

 

 

salut da poza e facuta la galati cind am facuta excursia nu aveam r1200rt

 

 

salut am fost am vazut am facut circa 5000km in 6 zile mia placut la anul voi fii din nou acolo imi pare rau ca nu neam cunoscut am fost si la monzta voi pune si poze inca nu miam revenit dupa acest maraton am avut si peripeti dar in general a fost super organizare adevarata bravo lor

 

 

 

salut cam 2000 de e in tarile europei nu se da spaga

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut si felicitari,

zi-mi si mie te rog despre cazarea la Venezia, ai spus ca ai stat la Alba Duro. Cort, rulota, camera? Ce preturi sunt, de conditii nu cred ca are sens sa intreb.

Dar pe Coasta de Azur? Unde ai dormit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut si felicitari,

zi-mi si mie te rog despre cazarea la Venezia, ai spus ca ai stat la Alba Duro. Cort, rulota, camera? Ce preturi sunt, de conditii nu cred ca are sens sa intreb.

Dar pe Coasta de Azur? Unde ai dormit?

salut .Preturile in medie sunt cam de 30 de euro pe zi in campinguri exemplu: daca doresti iti pot oferi un pliant cu albad'oro shi cu campingurile din italia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Da,locuiesc la Mestre,linga Venezia,in Iulie ne putem vedea la Garmish, e o intilnire obligatorie pentru BMW-uisti,in cazul meu e a 4a moto BMW GS deci nu pot lipsi i-ti dai seama.Eventual anuintama inainte de a pleca catre Garmish.ne putem intilni acolo si la inoarcere daca treci prin Italia puem sa facem strada impreuna.Salut :cheers:

 

 

 

salut o poza de la garmich

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,locuiesc la Mestre,linga Venezia,in Iulie ne putem vedea la Garmish, e o intilnire obligatorie pentru BMW-uisti,in cazul meu e a 4a moto BMW GS deci nu pot lipsi i-ti dai seama.Eventual anuintama inainte de a pleca catre Garmish.ne putem intilni acolo si la inoarcere daca treci prin Italia puem sa facem strada impreuna.Salut :cheers:

post-10369-1154026547_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...