Sari la conținut

Scutere Furate Pe Strazile Din Romania


cubbusiness
 Share

Postări Recomandate

Articol aparut in urma cu ceva timp in Gardianul:

 

"Politia italiana a capturat, saptamana trecuta, doi cetateni romani care furau scutere pe o strada din Livorno. Dupa cum relateaza Toscana TV, in pagina electronica, trei romani au fost surprinsi de fortele de politie dupa ce incarcasera patru scutere intr-o furgoneta, cel mai probabil si aceasta fiind furata. La vederea oamenilor legii, infractorii au incercat sa fuga. Unul dintre ei a fost prins imediat de politisti, iar al doilea a fost oprit abia dupa ce s-au tras cateva focuri de arma in aer. Mult mai ager, cel de-al treilea a reusit sa se faca nevazut. Chiar si cand si-au dat seama ca nu mai au scapare, cei doi romani arestati s-au opus violent retinerii, politistii reusind cu greu sa ii imobilizeze."

 

Si apar pe straile din Romania. urmatorul pas. le confisca politia. Concluzia: nu cumparati scutere fara acte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa fi plecat in codru sa-ti iei suter fara acte. Prea bate la ochi, s-or fi pierdut pe la vama te pomenesti, nu?

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :lol: ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu rusine si chiar cu antipatie fata de mine trebuie sa recunosc ca am avut si eu o data un scuter fara acte ;) piaggio ciao, e drept primul meu scuter dar totusi era fara acte , mi-am dat seama de prostia care am facut-o si am reusit sa vadn scuterul la 6zile dupa ce l-am luat, nu am mai facut chestia asta nicodata.

 

Ontopic: in Livorno? pai acei hoti romani din Livorno aduc scuterele acelea furate la noi in Bucuresti undeva pe langa Giulesti, am o cunostinta care se ocupa cu vinderea scuterelor furate de acolo.Tin sa mentionez ca au adus pana acum pe putin 50 de scutere si banda lucra cam de vreo 2-3 ani acolo.Platesc o spaga la Vama si din cand in cand mai le da spaga la vamesi chiar cate-un scuter. Iar romanii prosti ai nostrii cumpara scuterele fara acte si dau si preturi f mari zic eu pe ele: de exemplu un f bun prieten al meu in ciuda faptului ca si eu si multe persoane l-am sfatuit sa nu faca o mare prostie si-a luat de la aceea persoana o Aprila SR 50 Ditech cu 35.000 km facuti CU FITI ATENTI 1000EURO.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum dracu sa dai 1000 de euro pe SR50 e drept ca dintre scutere mici SR50 e favoritul meu dar mai mult de 6-700 pe unu cu acte nu as da... si as avea de unde sa iau in pretul asta pe langa valcea pe undeva aduc unii cu vama si factura toate actele in regula frumos ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io , desi nu am nici un interes o sa incerc sa duc o campanie pe forum impotriva anunturilor de vanzare a scuterelor fara acte sau neinmatriculate. De fiecare data cand un vanzator nu zice de acte o sa intreb de ele. Si daca scrie ca nu are, eu o sa scriu: NU CUMPARATI SCUTERE FARA ACTE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare atentie si la anunturile gen "Caut/cumpar acte pentru..."!!! Probabil ca e ceva putred la mijloc.

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :lol: ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io , desi nu am nici un interes o sa incerc sa duc o campanie pe forum impotriva anunturilor de vanzare a scuterelor fara acte sau neinmatriculate. De fiecare data cand un vanzator nu zice de acte o sa intreb de ele. Si daca scrie ca nu are, eu o sa scriu: NU CUMPARATI SCUTERE FARA ACTE!

 

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io , desi nu am nici un interes o sa incerc sa duc o campanie pe forum impotriva anunturilor de vanzare a scuterelor fara acte sau neinmatriculate. De fiecare data cand un vanzator nu zice de acte o sa intreb de ele. Si daca scrie ca nu are, eu o sa scriu: NU CUMPARATI SCUTERE FARA ACTE!

 

Si ce e de facut dak am deja un scuter fara acte ???

ma refer la carte de identitate... (am factura cu care a fost cumparat).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ce e de facut dak am deja un scuter fara acte ???

ma refer la carte de identitate... (am factura cu care a fost cumparat).

 

Sti depinde ce factura ai si de la ce firma fantoma, ca poat firma aia in realitate vinde maturi sau rame pentru ochelari. Este imposibil zic eu sa cumperi un scuter nou, cu factura in regula si sa nu ai la el CI. Nu mai zic de Talon decat daca este inmatriculat. Parerea mea!

 

Facturile sunt mult mai usor de falsificat decat CI cu film de la RAR, nu....???

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :ok: :cheers:

Editat de alias
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poi asta chiar nu am cum sa te contrazic... factura arata ca una originala, dar nu pot garanta pe ea :|

in rest nu am nici un act la el(inafara de factura si o hartie de la notariat,legalizata, ca sunt imputernicit sa utilizez si sa circul cu el... defapt acolo scrie chiar ca il pot si vinde...), dar l-am cumparat d la un prieten, care o spus ca imi aduce actele originale cand se intoarce (peste 2 luni).

actele par a fi in regula, deoarece m-a oprit un politist, s-a uitat le ele(dar nu f atent...in prima faza nici nu a vrut sa se uite la ele. atunci am primit amenda ca aveam si un "pasagera" :cheers:, si scuteru ii pt o singura pers.)

 

voi ce ziceti... cat de legal sunt ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poi asta chiar nu am cum sa te contrazic... factura arata ca una originala, dar nu pot garanta pe ea :|

in rest nu am nici un act la el(inafara de factura si o hartie de la notariat,legalizata, ca sunt imputernicit sa utilizez si sa circul cu el... defapt acolo scrie chiar ca il pot si vinde...), dar l-am cumparat d la un prieten, care o spus ca imi aduce actele originale cand se intoarce (peste 2 luni).

actele par a fi in regula, deoarece m-a oprit un politist, s-a uitat le ele(dar nu f atent...in prima faza nici nu a vrut sa se uite la ele. atunci am primit amenda ca aveam si un "pasagera" :crack:, si scuteru ii pt o singura pers.)

 

voi ce ziceti... cat de legal sunt ?

 

Daca nu ai macar CI, si asta ar fi un act minim necesar, parerea mea este ca nu se poate pune problema de legalitate. La mine cand l-am luat pe al meu l-am luat din Carfour Colentina si la cumparare mi-au dat actele deveditoare de proprietate, respectiv facturile care atesta schimbarea de proprietar de la intrarea in tara pana la mine. Menionez ca pana la mine au fost implicate doar pers. juridice. Dupa 2 zile mi-au dat si CI cu omologare individuala de la RAR ca moped, cu tot cu film (care atesca faptul ca CI este originala).

 

Daca nu ai o CI eu zic ca problema este clara, esti suspect. :cheers: Daca iti da si CI la el "prietenul" tau atunci esti :crack: , daca nu... :crack:

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :) :ok:

Editat de alias
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Chiar de curand am de gand sa imi cumpar un scooter fara acte doar cu o chitanta sau ceva de genu ce spuneti merge e vb de o Aprilia rs50 Factory aproape noua la pretul de 30 de milioane

 

file_13027_phpbUieKW.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chitanta pe numele lu mos craciun?

Se ia o foaie A4, se trec cativa termeni pomposi, se ia fata la fraier ca nu-ti trebe nimic la asta sau altele si te trezesti intr-o zi ca te salta garda cu el cu tot si atunci sa vezi ce traiesti viata la maxim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar de curand am de gand sa imi cumpar un scooter fara acte doar cu o chitanta sau ceva de genu ce spuneti merge e vb de o Aprilia rs50 Factory aproape noua la pretul de 30 de milioane

 

file_13027_phpbUieKW.jpg

 

Pai in primul rand nu faci decat sa incurajezi furturile (cineva plange dupa ea acum)si apoi daca iti dispare te cam uiti la bec ,ca nu vad cum poti sa faci vreo plagere sau ceva ,si ala de ti-o vinde stie asta!

 

Chitanta pe numele lu mos craciun?

Se ia o foaie A4, se trec cativa termeni pomposi, se ia fata la fraier ca nu-ti trebe nimic la asta sau altele si te trezesti intr-o zi ca te salta garda cu el cu tot si atunci sa vezi ce traiesti viata la maxim.

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai in primul rand nu faci decat sa incurajezi furturile (cineva plange dupa ea acum)si apoi daca iti dispare te cam uiti la bec ,ca nu vad cum poti sa faci vreo plagere sau ceva ,si ala de ti-o vinde stie asta!

:D

Eu as mai adauga faptul ca asa se pot face bani multi, azi il vinde la un tip peste 3 zile il fura, stiind ca nu poate sa-l reclame la pol neavand acte, peste 2-3 zile il vinde iar altui tip, tot cu 30 de mil si dupa alte 2-3 il salta si tot asa. Capis'? :moto: De cele mai multe ori cand cumperi scuter "de ocazie" este "curatit" de acte si in geeral de orice semne particulare, cum ar fi seriile la caroserie si motor, de cele mai multe ori este tunat, o priza de aer in plus, cava care sa-l schimbe cat de cat ca sa nu poata fi recunoscut, poti sa bati palma cu "vanzatorul" la pace, mai si negociaza pretul, iti cere 30 si in ultima instanta ti-l da si cu 26 de mil numai sa scape cu banii in buzunar, de cele mai multe ori vreun tigan borat si negruuuu nevoie mare :D :crack: :cheers: :D :laugh: :cheers: :lol:

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :) :)

 

PS - Asa cum s-a mai spus, cumparand un scuter fara acte nu faci decat sa incurajezi furturile, deoarece daca nu v-ati dat seama daca exista, fraieri care sa cumpere, adica "cerere" exista si tigani (si nu numai) care sa vanda, adica oferta aceea variata, din targ de la Vitan (si nu numai) duminica, de nu ai lok de ciori care se dau pe scutere care mai de care mai tunate si traznite, fulgerate si invartite, colorate, parfumate sa-ti ia ochii si sa-ti sparga urechile si sa-ti mute nasul de cat fum scot :rose: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi mult fratilor pt sfaturi si sa va pov ce s-a intamplat.

 

Tot asa stand in dilema daca merita sau nu sa il iau fara acte(la pretul asta orice roman ar fi tentat) ce imi trece prin cap (dupa ce am citit discutii pe acesta tema din scoarta in scoarta):

Il sun pe tip sa il intreb totusi daca se poate rezolva cumva cu actele ca e destul de riscant si bla bla. Ce imi spune :"O sa il sun pe tipu sa vedem daca se poate rezolva". Peste o zi primesc mail cum ca deja era dat numai ca el nu a vorbit cu taicasu si faze de gene la care m-am prins clar despre ce e vorba.

 

Asa ca mai bine mai astept (deocamdata nici macar nu am adunat toti banii) si caut si eu pana la urma unu cu acte in regula.

 

Acum intrebare ?? :lol:

 

Cum ar trebui sa arate niste acte in regula si cam ce ar trebui sa contina sa nu am probleme cu politia.

Pentru ca citesc multe anunturi de genu "ACTE ITALIA" si nu stiu daca sunt bune sau nu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Distutie pe larg Cum Aduci un Moto din Italia

 

Acte Italia:

1. Aduse in tara acum o suta de ani si pentru care nu s-a facut nici un soi de acte sau de vama pana acum. Incearca sa te duci pe la vama cu unu dasta si sa vezi cum arata o amenda de :lol: :cheers: :cheers:

2. Aduse de curand, fara vama platita (Probabil si fara EUR1) trebuie sa platesti tu vama. Uneori enorm.

3. Motoare sau masini neradiate de la ei din Italica. (Au numere pe ele) Chiar nu stiu cum s-ar putea inmatricula asa ceva.

 

 

PS: am fost in situatia ta si pentru ca nu-mi permiteam un scuter bun si inmatriculat o sa stau pe bara inca un an... :crack: Da macar nu risti sa ramai si fara bani si moto da cu File a'la Blue Boys Blues

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...