Sari la conținut

America Centrala si de Sud 2010


bavareze
 Share

Postări Recomandate

salutare,

 

de ceva timp pregatesc o excursie ceva mai lunga, cu plecare din los angeles, california, punct intermediar tierra del fuego, punct final rio de janeiro, brazilia.

 

am apucat sa cumpar motocicleta, bmw f650 gs, si unele echipamente. mai am de luat ceva echipament si sa pregatesc motocicleta. pentru asta mai am la dispozitie cam 30 de zile.

 

cum principalul meu tip de echipament, pana de curand, se compunea din tricou si slapi, sunt oarecum nedumerit in privinta a ce ar trebui sa imi cumpar. vom avea de infruntat temperaturi de la 0 pana la 35 de grade, desert, ploaie, vant. prea mult loc de bagaje nu este, asadar va trebui sa gasesc ceva cat mai versatil si reziztent.

 

1 am auzit de jachetele tourmaster, incalzite electric. plus manusi de la acelasi producator. totusi nu prea stiu ce sa aleg de pus peste. imi trebuie ceva care sa reziste bine la vant, dar sa nu fie prea greu. ceva textil, ma gandeam. as aprecia niste sugestii, eventual de la magazine online aflate in SUA.

 

2 apoi nu stiu ce ar trebui sa fac in caz de ploaie, in afara de a ma opri si adaposti. haine impermeabile 100% banuiesc ca nu exista. se imi iau o pelerina sau ceva? ce se foloseste in asemenea situatii?

 

3 casca? am un nolan, dar e vai de capul lui. imi trebuie ceva gen casca de motor sport, ca sa o pot folosi ulterior si la mersul cu viteza si sa nu intre aerul pe langa viziera.

 

am la dispozitie un buget de maxim 700 usd / persoana. nu ma intereseaza atat de mult protectia la impact cat comfortul si protectia impotriva intemperiilor.

 

apreciez orice sfat venit din partea cunoscatorilor!

 

un blog unde voi posta din calatorie : www.b66ama.com

 

numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

despre haine : eu am mers iarna , pe lapovita, distante de 400km pe autostrada cu cosntum textil si costum de ploaie peste. nu mi a fost frig deloc si a fost combinatia ideala.

 

casca, poti sa iei ce iti place. pe un gs650 nu e problema nici sa mergi cu viziera deschisa 5mm indiferent de temperatura de afara si de conditiile meteo (eu nu am reusit niciodata sa merg cu viziera inchisa perfect, chiar daca era iarna, dar asta e o treaba personala).

 

ai grija la imbinarile hainelor. eu am avut niste ghete moto , cam scurtute, si dupa un timp intra apa in ele ca pe mobra se ridica pantalonul putin peste glezna. la drum lung poate fi o problema.

 

ai grija sa ai si manusi bune, este important pe frig si pe ploaie.

 

in rest, super excursie; bafta;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

 

am apucat sa cumpar motocicleta, bmw f650 gs, si unele echipamente. mai am de luat ceva echipament si sa pregatesc motocicleta. pentru asta mai am la dispozitie cam 30 de zile.

 

...

 

...sfatul meu prietenesc este:

Amina excursia cu un an, pina atunci mai stingi bani si experienta.

 

ah!

...si cu poza aceia de la "Personal Photo" din profilul tau ce vrei sa reprezinti?

 

...

 

p.s.

...pentru ploaie poti folosi o umbrela. :laugh:

Editat de shoo_in
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...sfatul meu prietenesc este:

Amina excursia cu un an, pina atunci mai stingi bani si experienta.

 

ah!

...si cu poza aceia de la "Personal Photo" din profilul tau ce vrei sa reprezinti?

 

...

 

p.s.

...pentru ploaie poti folosi o umbrela. :laugh:

aceea se scrie ia ti un manual de clasa I

invata intai limba romana si pe urma faci misto de altii ca s ar putea sa rada altii la randu lor de tine

ontopic incearca niste manusi gore tex cu hand guard uri si mansoane electrice si ar trebui sa tina :laugh:

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da mai , mai castiga si tu experienta :laugh: dezastru pe 2 roti. Mai dar nimeni nu mai citeste ce si cum inainte sa dea din degetute.Cititi-i posturile vechi, pe vremuri se credea ca nu exista, e o legenda, minte. :laugh: scuze dar imi aduc aminte din aventurile de la inceput si ma distrez.

 

 

 

Eu nu te pot sfatui cu privire la magazinele on line- state, dar cum zice gaxelul, ia-ti combinezon sau geaca + pantaloni de ploaie mai de calitate, pe langa faptul ca nu te uda nici o ploaie torentiala, tine si la frig si vant de nu mai ai treaba. Mai de calitate nu ca nu ar fi impermeabila ci ca alea ieftine se sfasie usor, se fuck fermoarele.

 

Vezi ca e bun nolanul n 84 cu pinlock, nu -ti lua de viteza, din cauza de alta pozitie pe f o sa iti vajaie.

 

Asaaaa, ghete- fa loc pt unele de schimb, orice tolerezi numai apa la picioare nu la drum lung. Si tinand cont ca o sa stai minim 12 h pe zi incaltat nu le lua la primul drum atunci, macar poarta-le prin casa un pic.

 

Si nu in ultimul rand, astept poze la intoarcere ca tu nu crapi nici daca pleci la plimbare pe camp minat. Asa sunt unii construiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

 

de ceva timp pregatesc o excursie ceva mai lunga, cu plecare din los angeles, california, punct intermediar tierra del fuego, punct final rio de janeiro, brazilia.

 

am apucat sa cumpar motocicleta, bmw f650 gs, si unele echipamente. mai am de luat ceva echipament si sa pregatesc motocicleta. pentru asta mai am la dispozitie cam 30 de zile.

 

cum principalul meu tip de echipament, pana de curand, se compunea din tricou si slapi, sunt oarecum nedumerit in privinta a ce ar trebui sa imi cumpar. vom avea de infruntat temperaturi de la 0 pana la 35 de grade, desert, ploaie, vant. prea mult loc de bagaje nu este, asadar va trebui sa gasesc ceva cat mai versatil si reziztent.

 

1 am auzit de jachetele tourmaster, incalzite electric. plus manusi de la acelasi producator. totusi nu prea stiu ce sa aleg de pus peste. imi trebuie ceva care sa reziste bine la vant, dar sa nu fie prea greu. ceva textil, ma gandeam. as aprecia niste sugestii, eventual de la magazine online aflate in SUA.

 

2 apoi nu stiu ce ar trebui sa fac in caz de ploaie, in afara de a ma opri si adaposti. haine impermeabile 100% banuiesc ca nu exista. se imi iau o pelerina sau ceva? ce se foloseste in asemenea situatii?

 

3 casca? am un nolan, dar e vai de capul lui. imi trebuie ceva gen casca de motor sport, ca sa o pot folosi ulterior si la mersul cu viteza si sa nu intre aerul pe langa viziera.

 

am la dispozitie un buget de maxim 700 usd / persoana. nu ma intereseaza atat de mult protectia la impact cat comfortul si protectia impotriva intemperiilor.

 

apreciez orice sfat venit din partea cunoscatorilor!

 

un blog unde voi posta din calatorie : www.b66ama.com

 

numai bine!

 

1. te complici cu hainele electrice. tour master face haine bune si preturile sunt bune. cred ca modelul FLEX de la ei se potriveste cel mai bine ptr ce anume vrei u...cauta pe net si sigur te vei dumiri. este waterproof etc...si chiat numele spune destul "FLEX" adic flexibil are vreo 3 modalitati de a purta...cordura care se detaseaza si ramane plasa pptr zonele calduroase,plasa si o mesada care tine cald...

2. ca si costum de ploaie poti lua un costum dedicat moto dar este scump,mai bine te uiti pe ca protectia muncii si iei de acolo un costum care este foarte ieftin si face fata cu brio la orice fel de ploaie. nu tre sa te opresti meri inainte ca de...si ploaia are farmecul ei... :laugh:

3. casca o alegi singur si cred ca cel mai bine ptr asemenea gen de "iesiri" este o casca cu mandibula. a si cizmele sunt foarte importante,waterproof evident...

 

succes

...sfatul meu prietenesc este:

Amina excursia cu un an, pina atunci mai stingi bani si experienta.

 

ah!

...si cu poza aceia de la "Personal Photo" din profilul tau ce vrei sa reprezinti?

 

...

 

p.s.

...pentru ploaie poti folosi o umbrela. :laugh:

omul a cerut sfaturi si u faci bascalie. probabil ca esti foarte priceput in tainele motociclismului...de iti permiti asa atitudine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...sfatul meu prietenesc este:

Amina excursia cu un an, pina atunci mai stingi bani si experienta.

 

ah!

...si cu poza aceia de la "Personal Photo" din profilul tau ce vrei sa reprezinti?

 

...

 

p.s.

...pentru ploaie poti folosi o umbrela. :laugh:

daca mergi cu motoru cum stii limba romana...e clar

nu vad de ce trebuie sa va bagati ca musca in oala numai cu mistouri proaste la care nu rade nimeni,nu mai poti sa scrii sa intrebi nimic de frica sa nu se gaseasca vreun pacalit din asta sa comenteze

-bavareze ai PM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gaxel: ce inseamna "costum de ploaie"? da-mi 1-2 exemple de pe net, te rog

 

enduristul: iata o idee care merita incercata, nu m-as fi gandit

 

ninja_skija: ma gandeam sa am o pereche de ghete moto cat de cat si o pereche de adidashi mai seriosi la mine. daca e sa fie nevoie de mai mult, mai cumpar de pe traseu. cat despre casca, am observat eu un zgomot suspect de cand cu gs-ul asta...

 

shoo_in: ai dreptate, poza de la profil nu isi justifica prezenta, motiv pentru care am decis sa o elimin.

 

apreciez toate ideile si astept altele, daca mai apar.

 

multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.motorcycle-superstore.com/

 

Uite aici un site din SUA, gasesti tot ce iti trebuie, si eu mi-am comandat de acolo.Eventual arunca baietii de aici un ochi acolo si iti recomanda ceva, sau poti sa comanzi de pe amazon poate gasesti mai ieftin.

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.motorcycle-superstore.com/

 

Uite aici un site din SUA, gasesti tot ce iti trebuie, si eu mi-am comandat de acolo.Eventual arunca baietii de aici un ochi acolo si iti recomanda ceva, sau poti sa comanzi de pe amazon poate gasesti mai ieftin.

Numai bine!

 

saituri sunt multe. eu mai cumparat de la bikebandit.com si maxbmwmotorcycles.com. ce ma intereseaza sunt modele sau tipuri, ca sa iau ceva ce este bun, sa nu aflu prea tarziu ca am ales ce nu trebuia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gaxel: ce inseamna "costum de ploaie"? da-mi 1-2 exemple de pe net, te rog

 

sunt 2 tipuri, combinezoane si set pantaloni+geaca.

 

eu am d-asta

 

http://www.louis.de/_30d5a765e4632e77dfc2a...09/pdf/0208.pdf

 

nu cred ca ai magazine Louis in US dar sigur gasesti ceva de genu in orice magazin de echipament moto.

 

Eu recomand costumul din 2 piese, e mai usor sa-l iei plus ca poti sa renunti la geaca sau pantaloni si sa le porti separat.

 

eu il iau mereu cu mine la un drum mai lung, nu intra apa absolut deloc si nu protejeaza decat de apa, ci si de frig/vant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o obsesie: www.motosiberia.com, nu ma pricep sa dau sfaturi, dar se poate vedea acolo ce au facut polonezii aia super tari, ce solutii au adoptat pentru echipamente si accesorii. they simply rock, mai ales ca nu au dat-o pe partea sentimentala! succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci de sfaturi, o sa comand cat de curand cate ceva. casti in care sa nu intre vantul, $150-200 buc (pe net, nu in ro) - idei/sugestii?

Mesaj completat

pana la urma m-am hotarat sa iau costumul de pescuit de la http://www.totalfishing.ro/imbracaminte-co...77_423_698.html .

 

acum mai imi trebuie si o undita :D)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Recomadari:

 

casca: Airoh S4 este o casca foarte buna de rally

Echipament: textil din 2 piese eu am Buse si sunt foarte multumit de el.

Incaltamine: cizme de enduro te cam coci in ele cand e cald dar protejeaza bine si sunt si impermeabile.

Manusi: nu stiu ce sa iti recomand, eu am niste Buse de piele dar nu sunt atat de impermeabile incat dupa 2-3 ore de mers prin ploaie incepi sa simti apa pe la cusaturi cum intra.

 

renunta la ideea de imbracaminte incalzita electric consuma destul de mult si nu e asa de practica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
am cumparat deja cam 70% din ce ne trebuie, incerc in timpul ramas sa rezolv cat mai multe din problemele ramase. plecarea cam pe 22-23 ianuarie.

 

numai bine!

 

 

pai insira aici ce ai luat :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

topcase nu?

 

cauciucurile sunt avon distanzia?

 

da, avon distanzia. cat despre topcase... inca nu am terminat lucrul. una dintre pelicanuri va fi montat deasupra, ca topcase, si pentru laterale am niste genti din aluminiu cu capac deasupra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca habar n-ai de nimic da o tura inainte prin nevada, utah, colorado..stii tu. sa nu te avariezi pe acolo si sa n-ai nici un telefon cui da. bafta! echipamentul cu cat e mai scump cu atat e mai bun, ia si tu ce iti poti permite. vezi ca au americanii marcile lor, nu arata grozav dar sunt bune si mai ieftine. valizelwe alea trebuiau mai late si mai aproape de motor. desfa toate suruburile care s-ar putea desface singure pe drum si pune-le la loc cu locktite albastru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, avon distanzia. cat despre topcase... inca nu am terminat lucrul. una dintre pelicanuri va fi montat deasupra, ca topcase, si pentru laterale am niste genti din aluminiu cu capac deasupra.

 

 

cat ai dat pe cutiile laterale din plastic? sau de unde le-ai luat?

 

vezi pe gentile laterale in spatele lor poti fixa cate o canistra de 2l. o mini rezerva care te poate scoate oricand din rahao :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

"loctite albastru" = loctite 243, thread locker, medium strength, si am dat pe toate suruburile la care am umblat.

 

iata o poza cu motoreta asamblata, in forma finala.

 

gentile din plastic : http://www.pelican-case.com/, dar am luat de pe craigslist.org. se mai gasesc si pe http://www.4lessdepot.com/pelican_cases.html

post-2503-1264495217_thumb.jpg

post-2503-1264495287_thumb.jpg

Editat de bavareze
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"loctite albastru" = loctite 243, thread locker, medium strength, si am dat pe toate suruburile la care am umblat.

 

iata o poza cu motoreta asamblata, in forma finala.

 

gentile din plastic : http://www.pelican-case.com/, dar am luat de pe craigslist.org. se mai gasesc si pe http://www.4lessdepot.com/pelican_cases.html

 

Pt detalii poti sa tragi cu ochiul la "Dakar-ul" cu care a fost Mihai(Bizoon) prin Mongolia. N-are strica nici sa-i afli nr de tel si sa schimbati cateva opinii. Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...