Sari la conținut

Cu ce dizolv adeziv pe baza de silicon?


gn77b
 Share

Postări Recomandate

anul trecut mi s-a prelins niste lichid de frina pe cabluri pina la unul din faruri si acolo s-a condensat inauntrul lui. in timp asta a afectat stratul reflectorizant. vreau sa demontez farul ca sa-l repar cit de cit (cel putin pentru estetica daca nu functionalitate) dar sticla e lipita cu adeziv siliconic. evident ca nu pot ciocani si nici nu pot folosi bisturiu sau lama de ras pentru ca e patruns si-n locuri inaccesibile. cu ce se poate dizolva siliconul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu feonul comutat pe aer cald si insisti mult si cu o surubelnita dreapta subtire .

Uite un filmulet de al meu :

http://www.youtube.com/watch?v=At59b0Dmsks

Sper ca te poate ajuta cumva sa desfaci farul .

Spor la treaba :D

Editat de Impostorul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu nimic.

 

Adezivul siliconic, siliconul, iese numai cu lama sau cu cutitul, cum doresti.

E posibil ca benzina sa-l inmoaie putin, dar nu garantez..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu multa rabdare il poti desface.

 

Daca e ce cred eu, s-ar putea sa fie foarte usor de desfacut, cu ajutorul unei surubelnite, cu cap dret si subtire. (cum zicea si colegul de mai sus).

 

Ai cum sa bagi o poza sa vad despre ce e vorba exact? Cu toate ca cel mai bine se vede "live"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu multa rabdare il poti desface.

 

Daca e ce cred eu, s-ar putea sa fie foarte usor de desfacut, cu ajutorul unei surubelnite, cu cap dret si subtire. (cum zicea si colegul de mai sus).

 

Ai cum sa bagi o poza sa vad despre ce e vorba exact? Cu toate ca cel mai bine se vede "live"...

o sa bag o poza cind o sa ajung acasa. varianta cu surubelnita am incercat-o si eu dar se auzea zgomot de sticla plesnita si am renuntat. e mult silicon si tine foarte bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acetona !!!

 

Dar vezi sa nu ramai fara far...

 

PS: Nu d'aia de unghi.,

Acetona poate fi pe post de primer, ajuta mai mult atunci cand siliconul inca nu e uscat(intarit). Cred ca cea mai buna metoda e aceea a colegului de mai sus in care mentiona incalzirea cu un feon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc de ras[unsuri. deocamdata am muiat tot farul in nitrodiluant. acetona n-am avut. dupa cca. 30 de minute siliconul se inmuiase considerabil, dar nu suficient incit sa scot sticla. il las pina miine dimineata sa vedem ce iese. daca nu, la cuptor cu el.

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau la gunoi.. :D

 

Lipiciul de scoci iese cel mai bine cu benzina.

da Belbo, stim ca-mi tii pumnii, da' s-ar putea sa iasa de data asta :laugh: m-am uitat cu atentie si nitrodiluantul nu afecteaza nimic altceva. sticla e... sticla, nu plastic, iar stratul reflectorizant oricum e afectat de lichidul de frina.

da' nu-mi fac griji, pt. ca am faruri duble independente (ambele au faza scurta si lunga). operatia e doar pentru a repara estetic pe cit posibil (se vad niste pete negre prin sticla in partea de sus a oglinzii, acolo unde s-a condensat lichidul).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca nu-s asa meschin sa-ti doresc raul...

Eu ma gandeam, mai ales ca zici ca lasi peste noapte, sa nu se dizolve tot siliconul sau pe alocuri si sa patrunda diluant in far. Daca oglinda o sa stea in diluant cateva ore, nu stiu ce mai alegi din ea..

Da, o lasi la inmuiat, dar supravegheat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca siliconul se inmoaie, incearca sa bagi intre sticla si oglinda o banda de plastic care se foloseste la diverse ambalaje (de exemplu la ambalarea electocasnicelor mari, frigidere, aragazuri, etc, peste carton se pun niste benzi/chingi de plastic).

materialul respectiv este foarte rezistent si poate actiona ca un cutit daca il tragi intr-o parte si in alta. si nu exista riscul sa spargi sticla.

succes

Editat de draku
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si nu curat si vopseaua de pe placuta? :D

depinde ce vopsea e.. dar in general benzina nu dizolva vopseaua uscata.

 

De exemplu daca pe o portiera de masina ai avut lipit un abtibild si a ramas lipiciul, il poti curata usor cu o carpa inmuiata in benzina, apoi speli cu apa si detergent. Vopseaua nu pateste nimic. Pentru carene la fel.

Sunt diverse materiale plastice care sunt dizolvate de benzina, acolo nu e indicat.

 

Daca totusi ai dubii, lipiciul se mai curata cat de cat cu alcool, sau cel putin il inmoaie.. si apoi il cureti mai usor mecanic.. cu carpa sau razuit cu unghia, cu ceva moale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am reusit cu nitrodiluant. am lasat farul scufundat vreo 2 zile si dupa ce-am taiat pe cit posibil de jur imprejur cu un bisturiu sticla a iesit prin simpla impingere. stratul reflectorizant nu a fost afectat in nici un fel de diluant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acetona poate fi pe post de primer, ajuta mai mult atunci cand siliconul inca nu e uscat(intarit). Cred ca cea mai buna metoda e aceea a colegului de mai sus in care mentiona incalzirea cu un feon.

 

DA.... dar primer in sensul de curatare chimica (decapare) a suprafetei pe care se aplica.

 

Acetona pentru uz industrial (aia de se cumpara cu aprobare speciala) iti basica instantaneu cam orice vopsea/adeziv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca ai reusit.....puteai incerca si cu substanta din cauza careia faci treaba asta, si anume lichidul de frana, care se pare ca a penetrat la inceput siliconul, se stie ca afecteaza multe substante :D

nu am explicat bine: lichidul de frina a patruns in far prin spate, pe unde intra firele, nu pe la sticla. oricum, e bine de retinut ca nitrodiluantul inmoaie suficient de mult siliconul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am explicat bine: lichidul de frina a patruns in far prin spate, pe unde intra firele, nu pe la sticla. oricum, e bine de retinut ca nitrodiluantul inmoaie suficient de mult siliconul.

 

Aha, oricum, defapt nitrodiluantul dizolva liantii din silicon, dar ma gandesc ca, si lichidul de frana care face minuni cu chederele si cu vopseaua si grundul(faza patita de mine, efectiv a transformat intr-o portiune grundul cu care era data cutia mea de substante in ceva terci umed si s-a scorojit in dreptul dopului sticlei cu Dot3 si sub talpa sticlutei de la prelingeri :D ) .....de atunci in colo cand umblu cu lichidul de frana am grija sa sterg cu carpa uda recipientul, si pe oriunde vad ca s-a mai prelins/scurs substanta asta...

Tre avut grija si cu nitro-diluantul ca este toxic si patrunde chiar si prin piele in organism.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

pt cei care au "sticla" din plastic sa nu incercati cu acetona sau diluanti o sa atace plasticul si o sa-l matuiasca

 

pt silicon feon cu aer cald (atentie de la ce distantail folositi) sau apa calda (nu clocotita :cheers: )

Editat de orestte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...