Sari la conținut

RUTE GPS GARMIN SI POI


asdfghjk
 Share

Postări Recomandate

pentru ca am observat ca multi vor sa plece in diverse directii si nu stiu pe unde sa o ia, altii nu stiu unde sa se duca, am sa pun o pagina pe serverul de la munca cu acces public de unde se pot descarca rute si poi garmin pentru diverse destinatii. este vorba despre rute parcurse si verificate de mine, nu de rute ce le poate calcula instant orice gps. ele vor putea fi salvate ca atare si incarcate in orice gps garmin folosind mapsource. daca aveti si voi rute mi le puteti trimite si le postez, dar numai verificate, nu trimiteti oamenii in balarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca am observat ca multi vor sa plece in diverse directii si nu stiu pe unde sa o ia, altii nu stiu unde sa se duca, am sa pun o pagina pe serverul de la munca cu acces public de unde se pot descarca rute si poi garmin pentru diverse destinatii. este vorba despre rute parcurse si verificate de mine, nu de rute ce le poate calcula instant orice gps. ele vor putea fi salvate ca atare si incarcate in orice gps garmin folosind mapsource. daca aveti si voi rute mi le puteti trimite si le postez, dar numai verificate, nu trimiteti oamenii in balarii.

Foarte buna initiativa

 

Poti sa pui si pentru altceva ? ( asa cum stii nu sunt fan Garmin )

 

Eventual un convertor pentru ca din cate stiu nu sunt compatibile cu IGO-l de exemplu.

 

Inca odata felicitari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte buna initiativa

 

Poti sa pui si pentru altceva ? ( asa cum stii nu sunt fan Garmin )

 

Eventual un convertor pentru ca din cate stiu nu sunt compatibile cu IGO-l de exemplu.

 

Inca odata felicitari

 

 

http://www.poieditor.com/poi_convert/kml-to-itn/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

igo vechi nu incarca rute, nu stiu asta nou, 8. convertoarele introduc niste aproximari cand fac conversia, daca e aglomeratie de drumuri pe ruta pot introduce erori. eu o sa pun ce am, puneti si voi daca aveti, facem un fel de banca, eventual spunem cine a incarcat sa se poata cere relatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca merge pe 8. Testat. Cu ITN Converter 1.63.

 

ITN Converter can open the following types :

- Autoroute Express (.axe, .axg)

- Streets & Trips (.est)

- MapPoint (.ptm)

- MapSource (.gdb, .mps)

- TomTom 3, 5 & 6, Go, Rider, One (.itn, .ov2)

- Navigon MN|4, MN|5 & MN|6 (.rte)

- Destinator PN (.dat)

- Marco Polo, Falk Navigator, Motorrad Tourenplaner & OnRoute (.bcr)

- GPS eXchange (.gpx)

- GPX MapSource (.gpx)

- Garmin PCX5 (CartoExploreur) (.rte)

- Magellan SD (Meridian et eXplorist) (.rte, .upt)

- ViaMichelin (.xvm)

- IGN Rando (.rdn)

- OziExplorer (.rte)

- OziExplorer CE (.rt2)

- Google Earth (.kml)

- CSV (Longitude,Latitude,Commens)

 

ITN Converter can export to :

- Autoroute Express (.axe)

- TomTom 3, 5 & 6, Go, Rider, One (.itn)

- Navigon MN|4, MN|5 & MN|6 (.rte)

- Destinator PN (.dat)

- Marco Polo, Falk Navigator, Motorrad Tourenplaner & OnRoute (.bcr)

- GPS eXchange (.gpx)

- GPX MapSource (.gpx)

- Garmin PCX5 (CartoExploreur) (.rte)

- Magellan SD (Meridian et eXplorist) (.rte)

- ViaMichelin (.xvm)

- IGN Rando (.rdn)

- OziExplorer (.rte)

- OziExplorer CE (.rt2)

- XML Location (.loc)

- Google Earth (.kml)

- CSV (Longitude,Latitude,Comments)

 

Utilitarul asta suporta chiar si sa-ti editezi harta in Google Maps si apoi sa o salveze in KML. Iar KML-ul il pui pe iGO in directorul content/userdata/route iar apoi il incarci fara probleme.

 

Bine, KML-ul are definite niste puncte intermediare si iGO calculeaza ruta intre ele dupa preferinte, deci daca avem aceasi ruta incarcata nu inseamna ca o si luam pe acelasi traseu. Solutia e de a defini cat mai multe puncte intermediare si astfel fortezi programul sa treaca prin acelasi traseu.

 

PS: Doru, daca ai nevoie de ajutor pentru pagina aia web, da-mi un mesaj.

Mesaj completat

Ultima versiune: ITN-converter-1.72.exe.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc, e un html simplu, il fac eu. doar daca ai rute garmin da-le sa le pun. cu punctele alea asa e dar daca sunt prea multe poi-uri pe o ruta iar nu le mai inacarca garmin, trebuie bagate in alt convertor si scoase din poi-uri, alte erori...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna si aia decat deloc. Dar macar incearca sa folosesti un format standard, un tabel gen "Titlu traseu", "Descriere", "Autor", "Fisier KML/CSV".

 

Daca ai fisierul CSV il poti edita usor, scoti/adaugi puncte intermediare si cu Notepad, spargi traseul in n bucati fara probleme si fara alte utilitare.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare. am un nokia x3 care vine cu ovi maps, are posibilitatea de a-l folosi pt navigatie daca il legi la un receptor gps.

 

eu ma gandesc sa il folosesc ca harta electronica.

 

a folosit cineva ovi maps?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Mai este de actualitate acest topic ? Vad ca nu s-a mai postat nimic de ceva timp. Cred ca ar fi ok daca s-ar face topicul "pinned".

 

As avea niste rute pierdute prin calculator din Alpi

 

Este vorba despre 48 de rute gps frumoase, si anume:

 

http://www.tourenfahrer.de/index.php?id=777 (1-24)

 

si

 

http://www.tourenfahrer.de/index.php?id=2725 (24-48)

 

Daca accesati linkurile de mai sus, le aveti listate individual , de ex http://www.tourenfahrer.de/index.php?id=1133 , folositi Google Translate pentru a traduce integral tot siteul pentru informatii suplimentare. Aveti inclusiv la fiecare ruta poze de pe traseu.

 

Daca este ok sa le postez, sa ma anuntati. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Pentru POI puteti incerca Poiplaza. Sunt in multe format-uri, pentru diverse sisteme de navigatie si sunt ordonate pe categorii si pe tari. Pe mine m-au ajutat mai ales prin Europa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt multe site-uri cu poi-uri. ce ma gandeam era sa punem rute sau poi-uri verificate, nu generice, astfel incat sa putem cere lamuriri celui care a parcurs ruta daca este cazul. am un server rapid, pot gazdui asa ceva, dar tot felul de idioti ce se cred hackeri isi incerca talentele pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...