Sari la conținut

Mi-am facut curaj


RoxanaF
 Share

Postări Recomandate

Acum 2 ani eram rugata sa pun aici poze din calatoria pe care am facut-o prin Europa (Austria, Germania, Elvetia, Liechtenstein). Nu m-am mobilizat insa pentru ca vroiam sa pun mai mult decat poze, vroiam sa scriu despre calatoria respectiva. Am reusit pana la urma. Si pentru ca a iesit putin mai mult decat un jurnal de motociclist (a se citi ca am inceput sa bat campii pe alaturi), am cochetat o vreme cu ideea de a publica treaba sub forma unui jurnal - carte - album de calatorie.

 

Dar tot nu mi-am facut suficient curaj sa ma apuc sa contactez edituri sau sa o public pe banii mei si sa stau cu ea in dulap, samd... Am mai lasat cateva luni sa treaca si dupa ce am recitit materialul nu mi-a mai placut atat de mult asa ca am decis sa ofer experienta mea tututor celor care vor avea placerea sau rabdarea sa o citeasca. Nu se compara cu alte calatorii, gen Haihui prin Europa sau Mongolia, insa fetele sau incepatorii poate vor gasi ceva de invatat din experientele mele - si bune si rele.

 

Serialul cu pricina va fi publicat incepand cu 13 ianuarie, cate un episod in fiecare miercuri.

http://lumeamare.ro/2010/01/11/un-pas-inainte/

 

Multumesc si o sa va astept cu pareri. Sincere va rog! :wacko:

post-15033-1263211310_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 73
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Felicitari!

 

"Lumea moto" din RO cam duce lipsa de informatii despre asa ceva; prin putinele reviste moto mai nimic din pacate; asadar, cu atat mai mult este binevenita initiativa ta. Mai ales ca am vazut ca te pricepi sa si scrii frumos si pozele sunt pe masura.

 

Vlad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am decis sa ofer experienta mea tututor celor care vor avea placerea sau rabdarea sa o citeasca

te invidiez pentru curajul tau (si timpul liber de care dispui) de a merge departe pe un GS500F. Cred ca este una dintre cele mai "mici" moto pe care o vad in topicurile plimbaretilor prin EU;

 

Asteptam detalii, cat si ilustratii....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te invidiez pentru curajul tau (si timpul liber de care dispui) de a merge departe pe un GS500F. Cred ca este una dintre cele mai "mici" moto pe care o vad in topicurile plimbaretilor prin EU;

 

Asteptam detalii, cat si ilustratii....

 

asa cum am raspuns si pe blog, eu nu cred ca e mica! Au fost momente in care a fost prea mare pt mine asa cum e adevarat ca sunt si momente in care as vrea putin mai mult. Una peste alta imi fac damblaua cu ea si nu ma impiedica deloc la drum. Intalnesc des problema asta in sfaturile pe care le primesc incepatorii si vreau sa demonstrez ca e bine sa incepi pe ceva mai mic si sa schimbi doar daca ai cu adevarat nevoie nu pentru ca asa zice lumea.

 

La acest drum am fost la un pas de a pleca pe un CBR 125. Si as fi plecat si as fi facut acelasi lucru, va jur! Daca vrei cu adevarat nu te impiedica "dimensiunea". Anul acesta am vazut la intrunirea de la Garmisch un cuplu cu tot cu bagaje pe o cbr-ica de 125. Si nu veneau de aproape...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu cred ca e mica!

oh, nici n-am gandit asta! Eu sunt deocamdata super-multumit! Imi ajunge... rar am nevoie de mai mult.

Era o observatie pozitiva!

 

Asteptam cu nerabdare o descriere amanuntita a aventurile tale!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oh, nici n-am gandit asta! Eu sunt deocamdata super-multumit! Imi ajunge... rar am nevoie de mai mult.

Era o observatie pozitiva!

 

stiu, scuze, sper ca nu a sunat aiurea raspunsul meu, doar ca mi-ai dat apa la moara cu o pseudo - problema pe care o intalnesc mereu in lumea aceasta. Si raspunsul meu a fost pozitiv. Merci :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna Roxana,

 

M-a bucur mult si deabia astept sa citesc povestile tale pt ca scrii asa de frumos.

 

Sa stii ca si eu am planuri mari pt acest an , avind in vedere ca mi-am revenit.

 

Poate o sa avem ceva drumuri comune sau cel putin intersectari in unele orase . Abia astept.

 

Un an bun, Ninel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna Roxana,

 

M-a bucur mult si deabia astept sa citesc povestile tale pt ca scrii asa de frumos.

 

Sa stii ca si eu am planuri mari pt acest an , avind in vedere ca mi-am revenit.

 

Poate o sa avem ceva drumuri comune sau cel putin intersectari in unele orase . Abia astept.

 

Un an bun, Ninel

 

Multumesc, un an bun si tie!

 

Si eu imi propun sa calatoresc mult anul acesta, sper sa reusesc si sa avem ocazia sa ne reintalnim :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari!

 

De-abia astept povestea, mai ales ca mi-am facut planul (ca tiganul) pentru la vara si drumul trece (si) prin Stelvio.

Si chiar daca nu sunt incepator cred ca mi-ar folosi cate ceva din experienta ta pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor!

Ma bucur tare mult cand vad lucruri din astea. Vreau si eu!!! Deocamdata de abia mi-am luat carnetul in toamna si nu prea am apucat sa merg mult cu motoreta... Bine, nici ea nu a fost prea de incredere, dar si-a facut treaba. Era o Jawa... :wacko:) foarte talentata la a se opri cand iti era lumea mai draga. Acu am pus mana pe un Transalp de care sunt indragostit tare. Doar ca mai trebuie inmatriculat si asta... Totusi, anul trecut am umblat cat am putut si cu ce am putut, adica cu masina si vreo 2500 si ceva de km cu bicicleta... De partea asta cu bicicleta sunt tare mandru :lol: . Daca aveti rabdare, puteti vedea ceva poze pe http://cubiktrips.blogspot.com

Iertati-mi intruziunea!!! De abia astept sa scot si eu untul din motoreta... :D

Mesaj completat

Tot eu...

Foarte frumoase pozele din blog-ul tau (cred ca cele mai frumoase). N-am apucat sa citesc articolele dar cat am apucat... ce sa zic... sunt excelente. Multumesc! Mi-ai facut o seara foarte placuta!!! Iar o sa fiu cu gandurile pe coclauri... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ani eram rugata sa pun aici poze din calatoria pe care am facut-o prin Europa (Austria, Germania, Elvetia, Liechtenstein). Nu m-am mobilizat insa pentru ca vroiam sa pun mai mult decat poze, vroiam sa scriu despre calatoria respectiva. Am reusit pana la urma. Si pentru ca a iesit putin mai mult decat un jurnal de motociclist (a se citi ca am inceput sa bat campii pe alaturi), am cochetat o vreme cu ideea de a publica treaba sub forma unui jurnal - carte - album de calatorie.

 

Dar tot nu mi-am facut suficient curaj sa ma apuc sa contactez edituri sau sa o public pe banii mei si sa stau cu ea in dulap, samd... Am mai lasat cateva luni sa treaca si dupa ce am recitit materialul nu mi-a mai placut atat de mult asa ca am decis sa ofer experienta mea tututor celor care vor avea placerea sau rabdarea sa o citeasca. Nu se compara cu alte calatorii, gen Haihui prin Europa sau Mongolia, insa fetele sau incepatorii poate vor gasi ceva de invatat din experientele mele - si bune si rele.

 

Serialul cu pricina va fi publicat incepand cu 13 ianuarie, cate un episod in fiecare miercuri.

http://lumeamare.ro/2010/01/11/un-pas-inainte/

 

Multumesc si o sa va astept cu pareri. Sincere va rog! :wacko:

 

 

 

Buna Roxana,

 

in primul rand felicitari pentru aventura si sincere multumiri pentru ca te-ai decis sa imparti calatoria asta cu noi.

Nu cred ca scopul celor care isi publica jurnalele de calatorie este de a depasi pe cineva sau a face ceva mai bine decat altcineva.

Cred ca ceea ce realizeaza cei care impart amintirile acestor calatorii este o autodepasire si o autocunoastere in acelasi timp.

In multe din aceste jurnale gasesti informatii pretioase despre geografie, cultura, economie, istorie etc.

Totusi, cel mai important lucru pe care il gasesti in ele este dorinta, curajul si sutul in fund necesar pentru a pleca intr-o astfel de aventura.

Cu siguranta ca sunt unii care fotografiaza mai bine decat tine sau care au un talent narativ mai bun ca al tau.

Daca ar fi sa analizam astfel, nu ar trebui sa mai facem nimic pentru ca in orice moment exista cineva mai bun decat noi.

Diferenta e personalitatea si e o diferenta extrem de importanta.

Si eu mi-am pus cap la cap povestirea pentru a face un jurnal si cand am luat-o la corectat m-am crucit de cum suna gramatical Totusi, pentru mine voi pastra formatul original, scris atunci, cand amintirile erau proaspete pentru ca el reuseste cel mai bine sa ma faca sa retraiesc acele momente.

Mie unul nu-mi pasa daca cineva scrie mai bine ca mine, pozeaza mai bine sau pleaca mai departe.

 

Cum spunea si Mihai, ale carui calatorii le-ai citat mai sus : 'Castig mai mare decat sa stiu ca predau o stafeta n-am cum sa am. Nu-mi trebuie altul.'

Sunt doua propozitii de luat aminte, cel putin pentru mine.

 

Parerea mea..

 

Numai bine..

 

Andrei..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, sincer, te cunosc de 2 ani si esti o persoana deosebita, insa nu m-am putut ridica niciodata la nivelul tau si la curajul tau de a incerca sa petrec atat drum pe motoreta prin europa.

De ceva ani ma gandesc sa ajung in suedia, capul nord cu mobra...insa ptr mine in acest moment este doar un vis care este din ce in ce mai departe de mine.

 

Daca pot spune....esti cea mai curajoasa prietena a mea motociclista, ptr asta....

 

MA INCLIN si te respect.

 

pup planeta F .....inclusiv aparatul foto al lui Alex :wacko:

 

Bravo, tine-o tot asa.

 

poate faci ceva emisiune la TV, ceva gen 2 roate :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult mult tuturor. Si pentru ca e deja 13, ma tin de cuvant si incep.

 

Aici se va gasi un cuprins, pentru a naviga mai usor printre articole.

http://lumeamare.ro/2010/01/13/un-pas-inainte-cuprins/

 

 

Din prima zi nu am avut inca poze, uite de aceea:

 

"Despre drumul spre Arad nu îmi aduc aminte foarte multe, probabil e genul acela de informație pe care creierul, din autoapărare, încearcă să o elimine. E destul de greu să reții peisajul când drumul e peticit, sau când un tir ți se propteÂşte în spate, transformând orice tentativă de frânare în posibilitatea de a deveni o muscă pe parbrizul lui."... restul aberatiilor le gasiti aici, in primul capitol al calatoriei http://lumeamare.ro/2010/01/13/un-pas-inainte-spre-arad/

 

 

Ciao Roxana ! Felicitari pt tura , ambitie si curaj ! Deja suntem nerabdatori si cred ca o sa ne fie greu cu doar un episod pe saptamana :crack:

 

Multumesc mult, e incurajator! As pune eu si mai des dar din pacate eu acopar 90% din ceea ce se scrie pe site si nu toti cititorii sunt motociclisti. Asa ca trebuie sa imi fac timp sa scriu si despre alte locuri... :)

Deh, incerc sa imi fac o meserie din a calatori :lol:

 

 

Foarte frumoase pozele din blog-ul tau (cred ca cele mai frumoase). N-am apucat sa citesc articolele dar cat am apucat... ce sa zic... sunt excelente. Multumesc! Mi-ai facut o seara foarte placuta!!! Iar o sa fiu cu gandurile pe coclauri... :wacko:

 

Multumesc, si din partea sotului meu, el este autorul celor mai frumoase poze de pe acolo.

Si bafta, sa ai parte de drumurile si calatoriile dorite.

 

@namaste

Andrei, foarte frumos spus, ai perfecta dreptate!

La cum e primita initiativa mea deja am inceput sa ma tem sa nu dezamagesc... dar mesajul tau imi da iarasi curaj :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dublu JACK, vai, ma faci sa ma rusinez. Nu am curaj, sunt o fricoasa de fapt. N-am facut nimic atat de special, poate doar pasiunea sau placerea cu care povestesc da senzatia asta... :lol:

 

poate faci ceva emisiune la TV, ceva gen 2 roate :D

 

n-ar fi o idee rea, da crezi ca ma ajuta cineva? :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor!

Ma bucur tare mult cand vad lucruri din astea. Vreau si eu!!! Deocamdata de abia mi-am luat carnetul in toamna si nu prea am apucat sa merg mult cu motoreta... Bine, nici ea nu a fost prea de incredere, dar si-a facut treaba. Era o Jawa... :wacko:) foarte talentata la a se opri cand iti era lumea mai draga. Acu am pus mana pe un Transalp de care sunt indragostit tare. Doar ca mai trebuie inmatriculat si asta... Totusi, anul trecut am umblat cat am putut si cu ce am putut, adica cu masina si vreo 2500 si ceva de km cu bicicleta... De partea asta cu bicicleta sunt tare mandru :lol: . Daca aveti rabdare, puteti vedea ceva poze pe http://cubiktrips.blogspot.com

Iertati-mi intruziunea!!! De abia astept sa scot si eu untul din motoreta... :D

Mesaj completat

Tot eu...

Foarte frumoase pozele din blog-ul tau (cred ca cele mai frumoase). N-am apucat sa citesc articolele dar cat am apucat... ce sa zic... sunt excelente. Multumesc! Mi-ai facut o seara foarte placuta!!! Iar o sa fiu cu gandurile pe coclauri... :crack:

 

Super tari pozele man...tot respectul...ce aparat ai folosit??? Faine pozele din Dobrogea si din zona Buzaului... :)

 

@ RoxanaF: Super initiativa...scapa de rusine si bucura-ne cu povestea ta...Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult mult tuturor. Si pentru ca e deja 13, ma tin de cuvant si incep.

 

Aici se va gasi un cuprins, pentru a naviga mai usor printre articole.

http://lumeamare.ro/2010/01/13/un-pas-inainte-cuprins/

 

 

Din prima zi nu am avut inca poze, uite de aceea:

 

"Despre drumul spre Arad nu îmi aduc aminte foarte multe, probabil e genul acela de informație pe care creierul, din autoapărare, încearcă să o elimine. E destul de greu să reții peisajul când drumul e peticit, sau când un tir ți se propteÂşte în spate, transformând orice tentativă de frânare în posibilitatea de a deveni o muscă pe parbrizul lui."... restul aberatiilor le gasiti aici, in primul capitol al calatoriei http://lumeamare.ro/2010/01/13/un-pas-inainte-spre-arad/

 

 

 

 

Multumesc mult, e incurajator! As pune eu si mai des dar din pacate eu acopar 90% din ceea ce se scrie pe site si nu toti cititorii sunt motociclisti. Asa ca trebuie sa imi fac timp sa scriu si despre alte locuri... :crack:

Deh, incerc sa imi fac o meserie din a calatori :lol:

 

 

 

 

Multumesc, si din partea sotului meu, el este autorul celor mai frumoase poze de pe acolo.

Si bafta, sa ai parte de drumurile si calatoriile dorite.

 

@namaste

Andrei, foarte frumos spus, ai perfecta dreptate!

La cum e primita initiativa mea deja am inceput sa ma tem sa nu dezamagesc... dar mesajul tau imi da iarasi curaj :D

 

 

Roxana,

 

Am citit acest inceput de poveste si mi se pare deosebit de frumos ceea ce ai scris.

Astept cu nerabdare sa citesc continuarea, sper ca nu va fi una pe saptamina.Felicitari pentru cum scrii, chiar ai talent si felicitari pentru curajul avut de a pleca in aceasta calatorie. :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...