Sari la conținut

reducere voltaj


Cavaleru
 Share

Postări Recomandate

Oricat de focalizata ar fi lumina de la cele 37!!!(sau cate or fi) de leduri tot o sa ti lumineze "prin laturi". Daca chiar vrei sa ti lumineze numai cifrele, fie vopsesti restul cadranului cu vopsea neagra (pe interior, desigur), fie iti montezi ledurile in niste suporti de cauciuc ca cele de la instalatia de brad. Sau ai mai putea sa faci niste "pereti" despartitori intre leduri.

 

Eu unul as fi vrut sa mi fac tot asa, un cadran luminat doar pe margine, cu un picior de la leduri conectat permanent, iar celalalt contact fixat pe "ac" sa urce pe fiecare led. Astfel se "aprinde" doar viteza/turatia la care ma aflu n momentul respectiv. E complicat si relativ inutil, asa ca mai vad la iarna daca am timp.

 

Da, asa e, tot lumineaza pe de laturi si totusi e alta gasca-n alta traista! Ledurile vor fi montate exact in spatele cifrelor, exact sub cadran, cate un led sub fiecare valoare (cadran care este by default din fabrica exact asa cum spuneai tu, vopsit negru cu decupaj in dreptul cifrelor si gradatiilor)

 

Cat despre proiectul tau....e chiar interesant, secventiala treaba...ca sa zic asa :wink: si totusi, suna greu de realizat, dupa cat am priceput eu....la un moment sau altul toata treaba asta presupune frecare ac-cadran

 

am vorbit cu un prieten electronist care mi-a pus leduri in loc de becuri in toata casa (inclusiv la stilpii de iluminare stradala din fata lui) si mi-a explicat ca adaptarea se poate face doar cu un coclender!!!

cer insistent warn pt off-topic.

Mesaj completat

 

faza cu aprinderea la jumatate ai gindit-o bine, dar doar pe jumatate. daca doar ai inseriat leduri si nu ai pus o rezistenta "in capat" o sa le prajesti rapid. tu ai pus atitea led-uri cit tensiunea pe ledurile inseriate sa fie o tiruca peste tensiunea de deschidere a lor inmultita cu numarul ledurilor. daca acea tensiune e extrem de mica, curentul rezultant o sa fie destul de mic si el ca sa nu arda ledurile. dar daca o sa turezi motorul si acea tensiune o sa ajunga pe la citiva volti, curentul prin leduri o sa devina colosal pentru cit is in stare sa suporte si o sa se prajeasca extrem de rapid. daca nu se intimpla asta inseamna ca nu ai descris exact ce ai facut.

parerea mea este ca cel mai bine mergeti la un amic electronist si-l rugati sa faca ce trebuie pentru o bere sau ce mai vrea el. eu am explicat cu lux de amanunte cam tot ce trebuie stiut, au explicat si altii da' tot nu pare sa fie deloc clar. ideea fundamentala e ca ledurile sint cu totul altceva decit becurile cu incandescenta, mai ales dpdv electric, si nu pot fi tratate ca si cum ar fi acelasi lucru.

 

Nu am alta solutie decat sa ma misc cat mai cu talent spre laboratorul electronica de aici de la munca. O sa masor ledurile, calculam rezistenta. Am deja acasa vreo 20 de LM317T, poate gasesc o intrebuintare si astora. Vad ca parerile sunt totusi impartite. Nu e bine inseriate...dar nici in paralel.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

serie-paralel. leaga 3 led-uri in serie, maxim 4, apoi legi in serie mai mult grupuri de acest tip, fiecare cu rezistenta lui de balast (foarte important).

caderea de tensiune e cel mai probabil undeva la 2V si ceva, dar nu e batut in cuie. determinarea curentului optim o poti face doar empiric. iei un led de sacrificiu (e posibil sa-l prajesti) si cresti curentul pina incepi sa observi o schimbare a tentei culorii led-ului (acolo deja ai depasit bine curentul maxim). notezi curentul ala si pui rezistente atit cit sa fie pe la jumatate, poate chiar mai putin. dar in general cu cca. 15mA nu gresesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

leaga 3 led-uri in serie, maxim 4........

 

Dupa calculele lor chiar asa a si iesit, grupuri de cate 4 inseriate, fiecare cu rezistenta lui. Rezistenta mi-au calculat-o la un kil, iesise ceva de genul 800 si ceva sau 900 si ceva, nu mai stiu. Am dat pana la 15V si se pare ca e ok . Si gata, procesul de postproductie e terminat, ma apuc de treaba :laugh: . Vreau sa adaptez o banda din plastic semicerc gaurita pentru fiecare led in parte iar toate suprafetele de contact sa le innec in poxipol sa fie "scurt free".

Revin cu pozele produsului finit :wink:

 

Mesaj completat

Ceasul de ulei e gata. Am incapsulat ledurile in fibra de sticla (am renuntat la poxipol), facut postament tot din fibra...si asta a fost

 

....In poza se vede alb dar de fapt e un rosu foarte plin si foarte puternic (ledurile fiind aproape lipite de partea din spate a cadranului.

Mesaj completat

Gata si turometrul.....incepe sa semene din ce in ce mai mult a submarin.........

Mesaj completat

Se pare ca am terminat. In poza nu se vede cum arata in realitate din cauza luminii puternice................si afara ninge.................iar ;)

post-28501-1265464547_thumb.jpg

post-28501-1265476179_thumb.jpg

post-28501-1265509437_thumb.jpg

post-28501-1265509506_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

revin cu o noua intrebare ma gandeam sa folosesc un adaptor de priza de bricheta la USB , usb-ul e de 5v. si asta are regulator incorporat deci imi mai trebuie o rezistenta sa reduc la 4,5v si cam asta ar fi treaba.

 

cele doua proiectoare le montez in paralel alimentandule de la acelasi circuit. e corect?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revin cu o noua intrebare ma gandeam sa folosesc un adaptor de priza de bricheta la USB , usb-ul e de 5v. si asta are regulator incorporat deci imi mai trebuie o rezistenta sa reduc la 4,5v si cam asta ar fi treaba.

 

cele doua proiectoare le montez in paralel alimentandule de la acelasi circuit. e corect?

rezistenta montata in serie cu cele 2 proiectoare montate in paralel, da :rolleyes:

 

numa sa alegi rezistenta de putere ca sa suporte cele 2 proiectoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci pe plusul de la adaptor pun rezistenta si apoi in paralel cele 2 proiectoare. iar daca acestea consuma undeva la 200mA impreuna, ce rezistenta trebuie sa folosesc?

 

scuze daca par intrebari prostesti dar electronica si eu suntem ||

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci pe plusul de la adaptor pun rezistenta si apoi in paralel cele 2 proiectoare. iar daca acestea consuma undeva la 200mA impreuna, ce rezistenta trebuie sa folosesc?

 

scuze daca par intrebari prostesti dar electronica si eu suntem ||

P=U*I; daca u = 14 v si i = 0,2A... p = 2,8W; deci o rezistenta de cel putin 2,8 W; ma indoiesc ca e de 2,8w pt ce rezistenta vrei tu, dar alegi urmatoarea cea mai mare.

 

http://facultate.regielive.ro/fituici/tran..._dce-99353.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O mica corectie, Dan. Tensiunea care o sa cada pe rezistenta va fi de 5V-4.5V = 0.5V. Adica ti-ar trebui o rezistenta de 0.5V/0.2A = 2.5 ohmi la o putere de 0.5V*0.2A = 0.1W. Mai sigur 0.5W. Cel mai sigur inseriezi o dioda redresoare (tensiunea de deschidere aproximativ 0.6V).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca in primul rand il intereseaza valoarea rezistentei si apoi clasa de putere a ei.

In cazul de fata la un curent de 0.2A ca sa ai o cadere de tensiune de 0.5V iti trebuie o rezistenta R= 0.5V/0.2A =2.5ohm. Pe rezistenta se va disipa o putere P= 0.5V* 0.2A= 0.1W

Totusi cred ca undeva e o greseala, 200mA mi se pare un curent prea mic pentru 2 proiectoare cu leduri care sa mai si lumineze eficient. Daca-s cu leduri clasice ar trebui sa ai un curent de minim 20mA pt fiecare led ca sa lumineze cat de cat. Eu le-as da si mai mult de 20mA, poate chiar 50, trebuie experimentat un pic pentru a se vedea cam la ce valoare a curentului se obtine luminozitate maxima. In mod normal ti-ar trebui datele de catalog ale ledurilor dar nu cred ca ai de unde sa le iei pt ca nu stii exact ce leduri sunt.

In general curentul maxim suportat de un led este dublu decat valoarea recomandata de producator pentru durata maxima de viata , dar luminozitatea maxima este data la curentul maxim suportat.

Daca le alimentezi la 5V poti sa nu mai pui rezistenta. Eu as face o proba cu ele inseriate conectate direct la baterie, fara alimentator . Ar trebui sa lumineze mai tare iar durata de viata va fi mai mica dar cum ledurile au oricum o durata de viata f mare.....

 

Vad ca am scris in acelasi timp :rolleyes:

Editat de binox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Categoric NU trebuie alimentate LED-urile direct la 5V fara nici o rezistenta. Rezistenta aia, fie si de 2,5 Ohmi si de 0,1W este esentiala, pt limitarea curentului in LED-uri. Nu recomand nici dublarea curentului maxim recomandat de producator.

Ideal LED-urile ar trebui alimentate printr-o sursa de curent constant in comutatie, dar in lipsa ei, se va folosi macar o rezistenta. LED-urile sunt elemente neliniare de circuit cu caracteristici puternic influentate de temperatura. Daca sunt alimentate la tensiune constanta (sa zicem 4V), la un moment dat pot sa functioneze la curentul nominal, dar in alt moment, o usoara variatie a temperaturii poate sa cauzeze cresterea brusca a curentului si distrugerea. De aia LED-urile se alimenteaza nu la tensiune constanta, ci la curent constant. Daca nu e posibil altfel, rezistenta de limitare a curentului e absolut obligatorie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Categoric NU trebuie alimentate LED-urile direct la 5V fara nici o rezistenta. Rezistenta aia, fie si de 2,5 Ohmi si de 0,1W este esentiala, pt limitarea curentului in LED-uri. Nu recomand nici dublarea curentului maxim recomandat de producator.

Ideal LED-urile ar trebui alimentate printr-o sursa de curent constant in comutatie, dar in lipsa ei, se va folosi macar o rezistenta. LED-urile sunt elemente neliniare de circuit cu caracteristici puternic influentate de temperatura. Daca sunt alimentate la tensiune constanta (sa zicem 4V), la un moment dat pot sa functioneze la curentul nominal, dar in alt moment, o usoara variatie a temperaturii poate sa cauzeze cresterea brusca a curentului si distrugerea. De aia LED-urile se alimenteaza nu la tensiune constanta, ci la curent constant. Daca nu e posibil altfel, rezistenta de limitare a curentului e absolut obligatorie.

 

Great post, 10X!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...