Sari la conținut

5 iunie 2006 - In Favoarea "conservarilor"


-Sir Daniel-
 Share

Postări Recomandate

Sotia mea era pe banda din stanga, urmand sa vireze spre stanga.... meseriasul (kamikaze) a vrut sa ii taie fata, sa mearga inainte.... dar sotia mea intrase deja in viraj si masina era aproape perpendiculara pe axul drumului, cand a trosnit-o.... simplu! Nici nu e prea greu de inteles!

Importnat e ca tipul (cred eu) a vazut ca e femeie la volan si ce si-o fi soptit in barba.... "hai asta merje incet, i-o prajesc", lucru care NU s-a intamplat....

Alte detalii? eventual culoarea claviculei "dansului", culoarea ochilor?

Apropos de "camaraderie"..... NU pot fi camarad cu un om care atenteaza la ingeritatea familiei mele....

. = PUNCT! ;) la kamikaze!

 

 

sunt foarte curios, ce parere ai fi avut despre acest incident daca era COPILUL TAU pe motoreta si motociclistul la volanul masinii.

 

Una peste alta, si eu cand fac stanga (avand prioritate, semnalizand, cu masina sau cu motorul, fara copil pe bancheta in scaun de copil) ma uit daca nu cumva vine unul in depasire. Sotia ta a gresit fata de copil pentru ca nu s-a uitat de 2 ori. sau de 200 de ori. Nu legal, ci moral. Daca venea o Tatra ?

 

 

:cheers: :cheers: :hug: generatia everest bine zis .........sex oral

mda, sunt sigur ca aveti si bilutele necesare sa le ziceti asta in fata., nu aici pe forum.

 

Sotia mea era pe banda din stanga, urmand sa vireze spre stanga.... meseriasul (kamikaze) a vrut sa ii taie fata,

Apropos de "camaraderie"..... NU pot fi camarad cu un om care atenteaza la ingeritatea familiei mele....

. = PUNCT! :bigstar: la kamikaze!

sa nu ma intelegi gresit, si eu daca eram in locul tau eram nervos. dar gandeste-te cum sa faci sa PREVII astea nu cum sa injuri acum.

Exista posibilitatea ca acel "kamikaze" sa aiba probleme tehnice, mentale, etc. Nu iti vei salva copilul de la o viitoare bufnitura prin aceste posturi ci doar prin a iti invata nevasta sa se uite.

 

Ma gandesc la ea (la ele) SI SPER SA NU DEA DE VREUN (cuvant urat)! Am invatat-o sa se asigure de 100 de ori, am invatat-o sa ii evite pe teribilisti sau pe copii de bani gata cu masini puternice sau gipuri care pur si simplu cred ca mamicile lor le-au cumparat si strazile!

Marfa, si eu fac la fel (ii evit pe astia)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 96
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

sunt foarte curios, ce parere ai fi avut despre acest incident daca era COPILUL TAU pe motoreta si motociclistul la volanul masinii.

 

Una peste alta, si eu cand fac stanga (avand prioritate, semnalizand, cu masina sau cu motorul, fara copil pe bancheta in scaun de copil) ma uit daca nu cumva vine unul in depasire. Sotia ta a gresit fata de copil pentru ca nu s-a uitat de 2 ori. sau de 200 de ori. Nu legal, ci moral. Daca venea o Tatra ?

mda, sunt sigur ca aveti si bilutele necesare sa le ziceti asta in fata., nu aici pe forum.

sa nu ma intelegi gresit, si eu daca eram in locul tau eram nervos. dar gandeste-te cum sa faci sa PREVII astea nu cum sa injuri acum.

Exista posibilitatea ca acel "kamikaze" sa aiba probleme tehnice, mentale, etc. Nu iti vei salva copilul de la o viitoare bufnitura prin aceste posturi ci doar prin a iti invata nevasta sa se uite.

Daca tu ai avea un minimum de experienta in motociclism...ai sti (sau ar trebui sa sti) ca NU mergi in halul ala in oras! Eu am invatat asta din experienta!

Cat despre copilul meu pe motor .... mai mult ca sigur as fi de aceeasi parere, avand in vedere ca tatal meu e si el patit.... tatal meu a mutilat in urma cu multi ani un copil, intr-o situatie aproape identica! Unde tatal meu calarea o Jawa de 3 jumate....Spus in fata zici? ORICAND, ORICUI.... iar acest forum cred ca eu ca de asta e facut...sa se povesteasca chestii, lucruri... iar daca eu am povestit experienta asta si UN SINGUR OM a inteles ceva din ea, deja sunt fericit, un om va fi mai precaut, poate o viata salvata!!?! Cine stie!

Deci, ca sa nu ma intelegi gresit.. pot sa spun ORICUI si ORICAND ca e IMBECIL cand face d'astea....

Eu nu INJUR... nu am injurat pe nimeni (culmea, nici macar in trafic), dar A PREVENI o racheta sa te penetreze mi se pare egal cu a castiga potul cel mare la lotot de 3 ori in aceeasi zi si o data duminica!

Think twice man.... sau fa-ti un copil!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar daca eu am povestit experienta asta si UN SINGUR OM a inteles ceva din ea, deja sunt fericit, un om va fi mai precaut, poate o viata salvata!!?! Cine stie!

 

Asta ar trebui sa functioneze in doua sensuri. Tu trebuie sa te uiti MAI BINE DE ATAT, inclusiv dupa "kamikaze". De astia din urma se va ocupa selectia naturala, pana la urma. Sa conduci asteptandu-te ca toti ceilalti sa respecte regulile e la fel de inconstient ca si mersul tare prin oras, sau chiar mai rau.

 

Nu as insista atat, dar e vorba de un principiu. Poti sa dai usor vina pe viteza celuilalt intr-un accident, dar povestea nu e atat de simpla in momentul in care aveai ce face ca acel accident sa nu se produca. Ceea ce, in cartea mea conteaza mai mult decat "cine avea dreptate".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tu ai avea un minimum de experienta in motociclism...ai sti (sau ar trebui sa sti) ca NU mergi in halul ala in oras! Eu am invatat asta din experienta!

1 - de unde stii tu cata experienta am eu in motociclism, si de unde tragi tu concluzia ca "nu mergi in halul asta in oras" se invata din experienta ? Ca sa citez un amic de-al meu, trebuie gustat excrementul ca sa stii ca-i excrement?

 

 

Cat despre copilul meu pe motor .... mai mult ca sigur as fi de aceeasi parere

Deci ti-ai numi copilu kamikaze? sper sa nu se intample.

 

Spus in fata zici? ORICAND, ORICUI.... iar acest forum cred ca eu ca de asta e facut...sa se povesteasca chestii, lucruri... iar daca eu am povestit experienta asta si UN SINGUR OM a inteles ceva din ea, deja sunt fericit, un om va fi mai precaut, poate o viata salvata!!?! Cine stie!

 

Exact asa e foarte bine. cel mai simplu ar fi sa-ti inveti nevasta sa se uite dupa kamikaze. Sincer este ULTIMA DATA CAND INCERC SA TE FAC SA INTELEGI CA PUTEA SA NU SE INTAMPLE NIMIC DACA EA SE UITA. PRICEPI ?

PUTEA SA VINA O SALVARE SAU MASINA DE POLITIE, PRI-CEPI?

Deci, aplica ce ne spui noua aci pe forum si sotiei tale. e simplu.

 

Deci, ca sa nu ma intelegi gresit.. pot sa spun ORICUI si ORICAND ca e IMBECIL cand face d'astea....

Eu nu INJUR... nu am injurat pe nimeni (culmea, nici macar in trafic)

Mai, nu mi-o lua in nume de rau dar te contrazici teribil

 

Think twice man.... sau fa-ti un copil!

Fii sigur ca eu gandesc de doo ori

Si iti mai SPUN ODATA:

CAND FAC STANGA, desi am PRIORITATE, SEMNAL PUS, ETC, totusi MA ASIGUR CA NU VINE UN KAMIKAZE, TRAMVAI, MASINA DE SALVARE.

Daca macar tu ai intelege ce scriu eu aici, si daca macar tu ai fi in stare sa iti educi sotia sa faca acelasi lucru, probabil ca la urmatoarea situatie de genul asta sotia ta nu va mai fi pusa in situatia de a fi victima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

povestea e cu dus si intors:e mult subiectivism aici si cei care ar putea da o replica directa sunt categorisiti din start de hondaxxx drept nebuni si kamikaze.....

daca se intampla chestia asta unuia din afara cercului"" sigur problema se punea altfel.compatimem motociclistul,mai ziceam ca ce bine ar fi sa mergem mai incet,tra la la .INSA stim cu totii ca cel putin 1 data la o iesire cu motoru SE INTAMPLA SA II DAM O BLANA din diverse motive(eu cel putin.....).cel mai des motiv e ca ne mananca in poponeata!!! ;)

in calitatea de parinte honda xxx are 180% dreptate indiferent ce mai scriem noi aici.asa ca ...ASFALT USCAT SI CAT MAI PUTINE NECAZURI :bigstar: :cheers: :cheers: :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

povestea e cu dus si intors:e mult subiectivism aici si cei care ar putea da o replica directa sunt categorisiti din start de hondaxxx drept nebuni si kamikaze.....

daca se intampla chestia asta unuia din afara cercului"" sigur problema se punea altfel.compatimem motociclistul,mai ziceam ca ce bine ar fi sa mergem mai incet,tra la la .INSA stim cu totii ca cel putin 1 data la o iesire cu motoru SE INTAMPLA SA II DAM O BLANA din diverse motive(eu cel putin.....).cel mai des motiv e ca ne mananca in poponeata!!! ;)

in calitatea de parinte honda xxx are 180% dreptate indiferent ce mai scriem noi aici.asa ca ...ASFALT USCAT SI CAT MAI PUTINE NECAZURI :bigstar: :cheers: :cheers: :hug:

Nu are dreptate. Eu am reusit odata sa evit pe o doamna care a facut stanga, eu deplasandu-ma din fata ei, ea neasigurandu-se.

dupa ce am reusit sa franez, evit, opresc... ea a fugit. m-am dus dup a ea sa-i bat obrazul si am constatat ca daca nu-mi iesea partea cu evitatul, unde trebuia eu sa ma infig cu motoreta era fi-su. i-am spus ca sa fie atenta ca si eu muream si fi-su era carne de mici, si am plecat. Si totusi nu ma consider nici zeu cand sunt cu motorul nici cand sunt cu masina si in general de nici un fel. Consider ca se poate intampla sa gresesti (voluntar sau involuntar) si consider ca un sofer care-si asuma responsabilitatea de-a transporta o fiinta vie (cu atat mai mult coplul lui/ei) trebuie sa fie in stare sa evite PERICOLE NEPREVAZUTE. gen gropi, copaci cazand, pietre, kamikaze, tramvaie, etc.

ca sa fie clar, nici cu motoretistu nu sunt de acord, dar nu ai ce sa-i faci. Consider mult mai eficient sa inveti nevasta sa se uite in loc sa pui posturi de-astea pe site-uri de moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu fac polemica cu voi, mai baieti... eu stiu ca voi sunteti foarte inteligenti, nu ma indoiesc de asta. E important ca inca snteti vii si sper sa muriti de batranete! Nu stiu cum va dati pe doo roti, sper sa nu aflu niciodata! Sunt convins insa ca ori NU aveti copii ori NU ati vazut imbecili pe sosele.

@cmatei -> Nu stii CAT de bine se asigura sotia mea.... chiar nu stii... si iti spun si de ce.... mereu imi spune ca "daca vin eu ca bezmeticul" stiind ca si sotul ei e (intr-o msaura sau alta) un bezmetic.

Asa ca NU se impune o educare o sotiei mele, indiferent cat de mult iti doresti tu asta! Iar acum, citind cele scrise de tine... inteleg de ce se intampla intamplari intamplatoare pe sosele! NU imi doresc sa stiu cum conduceti voi, sincer zau!

NO offense!

@victor petrescu -> eu nu cataloghez pe nimeni, dintre aceia care ar avea de replicat. Am tot respectul pentru cei care au o replica buna!

Consider inchis subiectul asta si dupa cum scriam mai sus, cred in inteligenta voastra si in exeprienta voastra! Sunt convins ca sunteti cei mai buni motociclisti si cei mai intelepti participanti la trafic! Sotiei mele am sa-i transmit salutari de la voi!

Iar voi primiti de la mine celemai sincere urari de bine.... asfalt uscat, ochi multi, mari si bine deschisi + ca VA DORESC sa nu va sune sotiile sa va anunte ce m-a anuntat pe mine de la Praga.... Serios...

Bafta! ;)

Editat de hondaxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off topic sau nu:

Dimineata, drum cu trei benzi, vreau sa depasesc o duba, sa intru pe banda din stanga, ma asigur, bag semnal, ma mai uit o data, banda libera cand vad cu coada ochiului in oglinda un Audi argintiu taind aerul. Iesise tot de pe banda mea unde fusese cu doua masini in spatele meu. Era sa ma ia meserias de tot. Am tras dreapta repejor si imbecilul aproape m-a sters. S-a dus, nene... facea slalom pritnre masini cu peste o suta, clar. Faze din astea se intampla in trafic si multe din ele pot fi cu greu evitate, nu ai cum sa vezi chiar tot (si aici ma refer la cei care fac precum subiectul de mai sus). Dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa te asiguri de o mie de ori inainte de a face o manevra.

 

On topic:

Ma bucur ca nu a fost mai rau in cazul sotiei si copilului si chiar al motociclistului. Cine a gresit? Justitia va decide.

 

Oricum, numai gandul ca mai sunt si nebuni in trafic, indiferent ce conduc, ar trebui sa ne faca muuult mai precauti, ca nu se stie cand...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off topic sau nu:

Dimineata, drum cu trei benzi, vreau sa depasesc o duba, sa intru pe banda din stanga, ma asigur, bag semnal, ma mai uit o data, banda libera cand vad cu coada ochiului in oglinda un Audi argintiu taind aerul. Iesise tot de pe banda mea unde fusese cu doua masini in spatele meu. Era sa ma ia meserias de tot. Am tras dreapta repejor si imbecilul aproape m-a sters. S-a dus, nene... facea slalom pritnre masini cu peste o suta, clar. Faze din astea se intampla in trafic si multe din ele pot fi cu greu evitate, nu ai cum sa vezi chiar tot (si aici ma refer la cei care fac precum subiectul de mai sus). Dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa te asiguri de o mie de ori inainte de a face o manevra.

 

On topic:

Ma bucur ca nu a fost mai rau in cazul sotiei si copilului si chiar al motociclistului. Cine a gresit? Justitia va decide.

 

Oricum, numai gandul ca mai sunt si nebuni in trafic, indiferent ce conduc, ar trebui sa ne faca muuult mai precauti, ca nu se stie cand...

purghy, spune si tu o parere, lasa-ne cu relatarile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am inteles ceva: motoretistul venea din sens opus sau de pe acelasi sens si-a incercat sa o depaseasca prin stanga, desi ea facea stanga?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am inteles ca a depasit-o prin stanga, deci a doua varianta expusa de tine. situatie prin care am trecut si eu....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putea sa fie cum am patit eu - poate el croseta traficul, ea s-a uitat, nu l-a vazut si apoi a aparut... in ea. E posibil si cred ca e cea mai plauzibila varianta. @sorin, asta e parerea mea. Merg pe varianta lui @hondaxx, ca sotia sa s-a asigurat temeinic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putea sa fie cum am patit eu - poate el croseta traficul, ea s-a uitat, nu l-a vazut si apoi a aparut... in ea. E posibil si cred ca e cea mai plauzibila varianta. @sorin, asta e parerea mea. Merg pe varianta lui @hondaxx, ca sotia sa s-a asigurat temeinic.

Exact asa s-a intamplat, a fost luata prin stanga si izbita! Nu pot sa spun ce a fost in capul motoristului, pentru ca nu am fost acolo (in capul lui), dar ca crosetat traficul s-a vazut din inregistrarea politiei, care, dupa cum spuneam la inceput, era acolo cu un radar, si totul s-a filmat. Inclin in acest caz sa cred cu maxima convingere ca sotia mea s-a asigurat temeinic!

@Purghy -> Cerebral! Imi place!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;) Am castigat!

 

Glumesc, stai linistit. Mi s-a parut normal sa iti cunosti sotia si daca tu bagai mana in foc ca ea se asigura temeinic era singura varianta, my dear Watson.

 

Oricum, ma bucur ca pana la urma sunteti OK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cmatei: "Sa conduci asteptandu-te ca toti ceilalti sa respecte regulile e la fel de inconstient ca si mersul tare prin oras, sau chiar mai rau." - ;) :bigstar: :cheers: :cheers: m-am cracanat de ras... nu pot sa cred ca ai scris asta constient... Era si un banc cu un taximetristr care luat la intrebari de un gabor ca de ce trece zilnic pe rosu spune "da ce vrei nene sa trec pe verde si sa ma izbeasca un imbecil care trece pe rosu???" :hug: ;)

 

 

Problema are doua parti: legal si moral.

 

Legal e culpa comuna pentru ca (conform legii) amandoi au gresit.

 

Moral eu tind sa dau dreptate sotiei lui hondaxx. Era la rubrica accidente un pachet de filme super marfa puse de un om destept. Printre ac filme cu tavaliti si idioti care faceau figuri si cadeau (stoppie, willie, samd) era un film educativ (reclama) care spunea "take longer to look for bikers" sau ceva de genul. Si era filmat din interiorul unei masini cum vine un tip[ la intersectie, se uita in stanga, in dreapta, din nou in stanga si se baga incet. Faza la care din dreapta il ciocneste un motor din dreapta. La reluare se vede cum in momentul in care s-a uitat in dreapta motorul era ceva insesizabil de mic si insinifiant. TOTI AVEAU VITEZE LEGALE SI S-AU ASIGURAT aparent corect. Deci putem sa facem o extrapolare logica si sa spunem ca un motor cu 100km/h era mult mai greu de vazut daca nu imposibil. De fapt, daca omul avea 60km/h exista o probabilitate f mare ca menevra de schimbare de directie sa se fi incheiat pana venea el si sa nu existe coliziune. Astfel, consider (si e parerea mea exclusiv dar pe care o sustin) ca principalul vinovat era motociclistul care mergea mult prea tare. Si eu sunt la inceput si am un motor un pic mai puternic decat ar trebui dar imi e frica si chiar daca mai accelerez prin oras, ma potolesc repede cand trec de 80 si revin la 60. 100 deja e inconstienta. Astfel, MOTOCICLISTUL ESTE MORAL CULPABIL PENTRU CA NU A CONDUS PREVENTIV SI A TRANSFORMAT O APARENTA EROARE MINORA INTR-UN ACCIDENT MAJOR.

 

 

Acum probleme tehnice:

 

O chestie pe care nu o spune nimeni: MOTOARELE PAR A FRANA MAI GREU DECAT MASINILE !!! (cel putin asta e senzatia mea) si toti presupunem ca avem timp sa oprim si ne aventuram la viteze mari. ERROR !!!!

 

Copilul in masina trebuie sa stea in diagonala fata de sofer !!! Stiu ca e mai comod sa il pui pe aceeasi parte pe care te urci dar eu stiu de regula asta pentru ca statistic se pare ca sunt mai mari sansele unui impact pe partea stanga si poti sa il supraveghezi usor.

 

Hondaxx eu inteleg trairile tale si imi pare rau ca ai trecut prin asa o sperietura. Intr-adevar sunt lectii de invatat din patania nevestei tale. Inclusiv aceea ca exista bezmetici pe sosele si mai degraba aduni 2 claxoane si o injuratura ca stai prea mult sa te asiguri decat asa ceva... Asta pare sa fie ca si casca in oras: o data ai nevoie de ea...

 

Bafta si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cmatei: "Sa conduci asteptandu-te ca toti ceilalti sa respecte regulile e la fel de inconstient ca si mersul tare prin oras, sau chiar mai rau." - ;) :bigstar: :cheers: :cheers: m-am cracanat de ras... nu pot sa cred ca ai scris asta constient... Era si un banc cu un taximetristr care luat la intrebari de un gabor ca de ce trece zilnic pe rosu spune "da ce vrei nene sa trec pe verde si sa ma izbeasca un imbecil care trece pe rosu???" :hug: ;)

 

baietica, matei zicea ca nu e bine sa te astepti ca toti voi opri la rosu, nicidecum nu poti pune egal intre ce zice el si ce zici tu cu taximetristu.

 

 

 

Moral eu tind sa dau dreptate sotiei lui hondaxx. Era la rubrica accidente un pachet de filme super marfa puse de un om destept. Printre ac filme cu tavaliti si idioti care faceau figuri si cadeau (stoppie, willie, samd) era un film educativ (reclama) care spunea "take longer to look for bikers" sau ceva de genul. Si era filmat din interiorul unei masini cum vine un tip[ la intersectie, se uita in stanga, in dreapta, din nou in stanga si se baga incet. Faza la care din dreapta il ciocneste un motor din dreapta. La reluare se vede cum in momentul in care s-a uitat in dreapta motorul era ceva insesizabil de mic si insinifiant. TOTI AVEAU VITEZE LEGALE SI S-AU ASIGURAT aparent corect.

clipul respectiv e mai interesant. "reluarea" aia de care zici tu e de fapt ALT CADRU in care e bagat si motociclistul initial el nu e in cadru. Dorinta celor care l-au facut era sa te puna in situatia in care tu GANDESTI "nu l-am vazut". simplu?

uite-l aici : http://sorinake.ines.ro/2005/anti-accident/howclose.mpg

 

Asigurarea corecta e simpla. e aia fara incidente.

 

O chestie pe care nu o spune nimeni: MOTOARELE PAR A FRANA MAI GREU DECAT MASINILE !!! (cel putin asta e senzatia mea) si toti presupunem ca avem timp sa oprim si ne aventuram la viteze mari. ERROR !!!!

depinde de motor si depinde de masina. in general sub 50kmh opreste masina mai repede dar de la 100 motorul e mai rapid.

eu nu presupun eu testez. esti binevenit in gasca de oameni care si-au testat franatul. du-te la circuit si testeaza acolo. daca nu stii invata ca e simplu.

 

Bafta si asfalt uscat

si ca la final asa, sa stii ca-i haioasa poza ta cu pioletu de la profil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baietica, matei zicea ca nu e bine sa te astepti ca toti voi opri la rosu, nicidecum nu poti pune egal intre ce zice el si ce zici tu cu taximetristu.

 

In primul rand baietica sa ii zici "lu' fi-tu". (ca sa ma exprim mai putin academic).

 

In al doilea rand, eu am inteles ce a VRUT sa zica matei dar ce A ZIS e o prostie asa cum a zis-o.

 

In al treilea rand nu am pus egal ci am aratat o asemanare de rationament viciat de un sofism. (daca vrei iti explic cu o schema)

 

Si in ultimul rand daca o sa te obosesti sa citesti tot postul meu o sa vezi ca eu sustin punternic ideea condusului preventiv pentru ambele parti. (adica si motociclistul si masina)

 

Stai ca pana am scris eu, postul tau s-a modificat (ai adaugatvreo 3 pargrafe).

 

Chiar m-am uitat de aproape la clip si nu imi pare ca e adaugat digital motociclistul, imi pare in schimb ca este schimbat ungiul la camera.

 

Testatul franelor nu l-am experimentat la viteze asa mari asa ca nu pot sa contest sau sa confirm ce zici. Eu am zis ca motoarele PAR a frana mai greu... Am auzit multe pareri si asta era senzatia colectiva... Oricum, suntem off-topic pentru ca faptul este deja consumat in favoarea a ceea ce ziceam eu si anume: Omul nu a avut suficient timp de a frana. (asta nu e condus preventiv)

 

Poza nu e cu piolet e cu munte. Sau ma rog, este cu ochelari, piolet, geaca, coltari, pantaloni, chiloti, ciorapi, samd.

Poze de munte daca mai vrei am vreo 1 GB...

Editat de andreisamoil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cmatei: "Sa conduci asteptandu-te ca toti ceilalti sa respecte regulile e la fel de inconstient ca si mersul tare prin oras, sau chiar mai rau." - ;) :bigstar: :cheers: :cheers: m-am cracanat de ras... nu pot sa cred ca ai scris asta constient...

 

Ma bucur ca te-ai amuzat, dar ma tem ca n-ai inteles.

 

Problema are doua parti: legal si moral.

Legal e culpa comuna pentru ca (conform legii) amandoi au gresit.

Moral eu tind sa dau dreptate sotiei lui hondaxx.

 

Problema nu are decat o singura parte (importanta): s-a produs. Scopul rubricii de accidente e sa invatam din astfel de patanii, pentru a incerca sa le evitam, nu pentru a identifica vinovatii.

 

E extrem de evident pentru toata lumea ca e gresit sa vii in intersectie cu 100, in depasire, acolo unde se poate face stanga. Nici n-are sens sa discutam despre asta. Are sens insa sa discutam despre faptul ca, daca te-ai asigura MAI BINE (citeste: decat o faci deja), ai putea evita TU accidente de soiul asta. Ca dovada, Purghy a reusit.

 

E o diferenta destul de mare intre "nu stiu de unde a aparut si m-a lovit" si "un audi argintiu a iesit de pe aceeasi banda cu mine, era cu doua masini in spate".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand baietica sa ii zici "lu' fi-tu". (ca sa ma exprim mai putin academic).

raule!

 

In al doilea rand, eu am inteles ce a VRUT sa zica matei dar ce A ZIS e o prostie asa cum a zis-o.

in al doilea rand nu ai inteles nimic motiv pentru care ai mai si postat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In al treilea rand nu am pus egal ci am aratat o asemanare de rationament viciat de un sofism. (daca vrei iti explic cu o schema)

fa-mi schema, pune-o aici,explica rationamentul si sofismul ce-l viciaza.

 

Testatul franelor nu l-am experimentat la viteze asa mari asa ca nu pot sa contest sau sa confirm ce zici.

Mi se pare ca esti inconstient. mergi cu motorul prin oras, dar nu stii cat de repede poti sa te opresti ? si spui ca "eroare" s.a.m.d ?

prietene, fa-mi o schema in care sa-mi desenezi cum e cu rationamentu viciat de sofism! sau mai simplu cu distanta ta de franare.

 

Poze de munte daca mai vrei am vreo 1 GB...

am si eu si ale mele sunt mai misto.

 

mai fratilor clipul asta e trucat sau ce naiba se intampla????ca deja facusem spume la gura cat il blestemam p-ala la costum! ;) :bigstar: :cheers:

clipul are un scop. si anume sa iti dea senzatia de "NU L-AM VAZUT"

se intituleaza "how close" de la "cat de aproape trebuie sa fie un motociclist sa-l vezi".

trebuie sa vezi reactia unuia care-l vede prima data (sofer)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fa-mi schema, pune-o aici,explica rationamentul si sofismul ce-l viciaza.

Mi se pare ca esti inconstient. mergi cu motorul prin oras, dar nu stii cat de repede poti sa te opresti ? si spui ca "eroare" s.a.m.d ?

prietene, fa-mi o schema in care sa-mi desenezi cum e cu rationamentu viciat de sofism! sau mai simplu cu distanta ta de franare.

am si eu si ale mele sunt mai misto.

clipul are un scop. si anume sa iti dea senzatia de "NU L-AM VAZUT"

se intituleaza "how close" de la "cat de aproape trebuie sa fie un motociclist sa-l vezi".

trebuie sa vezi reactia unuia care-l vede prima data (sofer)

 

 

 

sa conduci asteptandu-te ca toti ceilalti sa respecte regulile = mers tare prin oras (ca gravitate) (conform spuselor mai sus mentionate adliteram) -iti pare logic??

 

Ceea ce vroia sa spuna era:

 

lipsa condusului preventiv = mers tare prin oras (ca gravitate) (nu??) (cu asta sunt deacord)

 

Taximetristul respecta regulile pe care credea ca le respecta altii (sic iacet lepus). Eroarea consta in faptul ca respecta o regula bazata pe probabilitati in defavoarea unei reguli de facto. La fel in cazul de fata voi propuneti respectarea unui comporatment ce poate evita un fapt produs de o probabilitate f mica in dauna (sau in adaosul) unei regulide circulatie existenta ce a fost respectata conform spuselor lui hondaxx. Cam asta e schema.

 

In ceea ce priveste franatul:

Inconstient?? Cei 4 ani in plus fata de mine nu par e te fi facut mai ponderat sau mai rabdator. Daca ai fi citit TOT ce am scris ai fi vazut ca de fapt am spus :"Testatul franelor nu l-am experimentat la viteze asa mari " adica nu am blocat franele la 100 la ora. Evident ca stiu cat pot sa franez la 50, 60, 70. La 100 sau 130 am ajuns doar in afara orasului si atunci am grija sa am mult spatiu in fata ca sa risc cat mai putin.

 

Off-topic: referitor la pozele de la munte hai sa nu ne luam peste picior intrucat nu ne cunoastem si nu stiu cum nici tu nu stii cine a mers mai mult, mai bine, mai sus, mai adanc, mai misto si cine are poze mai bune. (sau poate te-ai uitat in colectia mea de curand si nu stiu eu). Si de fapt ce vroiai sa spui de pioletul meu?? CEee pioletu' meu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

andreisamoil, chiar ca nu intelegi nimic. Daca cineva iti da sfatul (mult vehiculat si extrem de adevarat) de a conduce motocicleta ca si cum ai fi invizibil, tu-l iei mot-a-mot si razi de el, pentru ca nu ai cum sa fii invizibil? Idioti sunt peste tot, de la cei care in intersectie au impresia ca au timp sa se bage desi nu au prioritate, trecand pe la imbecilul care intra in depasire, desi te vede ca vii din fata, ba mai da si niste flashuri sa te dai la o parte, pentru ca esti mai mic, si ajungand la smecherul care isi baga picioarele-n regulile de circulatie pentru ca taticu' e general de politie sau patron de fabrica de ciorapi. Asa ca e mai bine sa presupui ca cel din fata nu va respecta regulile de circulatie, indiferent ca o face din nestiinta, nepricepere, indolenta sau rea vointa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Eroarea consta in faptul ca respecta o regula bazata pe probabilitati in defavoarea unei reguli de facto. La fel in cazul de fata voi propuneti respectarea unui comporatment ce poate evita un fapt produs de o probabilitate f mica in dauna (sau in adaosul) unei regulide circulatie existenta ce a fost respectata conform spuselor lui hondaxx. Cam asta e schema.

 

daca tu crezi ca acesti kamikaze sunt "o probabilitate foarte mica" eu iti urez de pe acum insanatosire rapida.

 

In ceea ce priveste franatul:

Inconstient?? Cei 4 ani in plus fata de mine nu par e te fi facut mai ponderat sau mai rabdator. Daca ai fi citit TOT ce am scris ai fi vazut ca de fapt am spus :"Testatul franelor nu l-am experimentat la viteze asa mari " adica nu am blocat franele la 100 la ora. Evident ca stiu cat pot sa franez la 50, 60, 70. La 100 sau 130 am ajuns doar in afara orasului si atunci am grija sa am mult spatiu in fata ca sa risc cat mai putin.

Bre, prin definitie franatul SE FACE la viteze mai mari. Eu am facut asta si tu nu ai facut asta. Eu stiu si tu nu stii. Eu iti spun sa inveti si tu vii si-mi spui ca nu ai nevoie. Concluzia este ca eu sunt mai intelept chiar daca tu ai avea mai multi ani decat mine.

 

Off-topic: referitor la pozele de la munte hai sa nu ne luam peste picior intrucat nu ne cunoastem si nu stiu cum nici tu nu stii cine a mers mai mult, mai bine, mai sus, mai adanc, mai misto si cine are poze mai bune. (sau poate te-ai uitat in colectia mea de curand si nu stiu eu). Si de fapt ce vroiai sa spui de pioletul meu?? CEee pioletu' meu...

una peste alta am facut o gluma referitoare la pioletu tau.

ori o intelegi asa cum am spus-o, ori iti spun eu pe bune ca ORICUM am mers mai mult, mai bine, mai adnac, si misto. Cat despre poze e posibil sa ai tu unele mai bune, dar eu le am mult mai misto, pentru ca majoritatea sunt pe film iar pelicula in sine a fost martora respectivelor evenimente.

 

uau ce tare sunt!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...