Sari la conținut

Enduro Panorama Ghelari - 30 aprilie - 2 mai


ionut73
 Share

Postări Recomandate

cum ii cu licenta asta? va rog frumooos :crack:

 

foloseste search-ul. s-a tot discutat

ai aici cererea de licentierehttp://www.frm.ro/index.php/view-document-details/cerere-licentiere-2010.html. Completezi, platsti la banca, tirmiti la frf pe fax cerere + dovda platii si ai licenta. Mai trebuie o vizita medicala la medicina sportiva si o asigurare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 172
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Deloc, Nu inteleg de ce ai bagat licenta in toata povestea asta cu discountul pentru grup de 6. Ai ametit poporul :crack:

Povestea e simpla - daca te inscrii singur platesti 300 taxa de participare si daca te inscrii cu grupul *6 rideri* platesti 270. Taxa - include doar drepturile sportive (traseu, security, arbitraj, premii), fara licenta, fara cazare, fara masa.

bah ionutule,asa mi-a explicat paul asa am dat mai departe..nu mai conteaza acum ca ai explicat tu succint..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Informatii pentru inscrierea in grup (haita)

 

Pentru cei care vor sa se inscrie in grupuri de 6 persoane sau mai multe taxa este de 270 RON.

Grupul respectiv cand va completa formularul de inscriere vor scrie jos la mesaje/observatii : Grup X(numele grupului)

Inscrierile pentru grup trebuie facute toate in aceasi zi pentru un singur grup (fiecare se inregistreaza separat dar sa fie in aceasi zi)

In grupul odata inregistrat nu se mai pot adauga noi membrii.

 

Formular inscriere : http://www.motoclubhaita.ro/form/enduropanorama.php

Editat de Alfred
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Alfred - multumim de lamuriri!

 

As vrea sa fac unele precizari:

- la inscrierea in grup ( Haita ) este posibil ca o singura persoana sa completeza formularul de inscriere (http://www.motoclubhaita.ro/form/enduropanorama.php) , dar sa mentioneze la rubrica mesaje toti componentii grupului respectiv si datele acestora.

Exemplu de completare a formularului de inscriere pentru inscriererea in GRUP:

First name / Prenume: ion

Name / Numele: ion

Age / Varsta: 30

Class / Clasa: A

City / Localitatea: unDEVA

Country / Tara: RO

E-mail: XXX@hhhgg.ro

 

Message / Mesaj Grupul:XXXXXXXXX format din cel de mai sus plus

1. nume prenume varsta clasa localit email

2. nume prenume varsta clasa localit email

3. nume prenume varsta clasa localit email

4. nume prenume varsta clasa localit email

5. nume prenume varsta clasa localit email

 

INSCRIEREA ESTE DEFINITIVA DUPA PLATA TAXEI DE PARTICIPARE IN CONTUL MOTO CLUB HAITA! Dupa ce inscrierea este definitiva NU SE MAI POT ADAUGA MEMBRII NOI LA GRUPUL ( HAITA ) RESPECTIVA!!

 

Haita TEAM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Taxa de300ron+ect depaseste ideea de "prieteneasca" ;)

 

Vroiau mai multi sa mearga de la noi dar din cauza asta multi nu se duc.

 

Oricum ne prezentam citva :) Bere rece, un taur de la hateg la protap si voie buna sa fie :wacko:

 

IDEM si de la ARAD, initial era vorba sa venim mai multi (peste 10 enduristi) dar socotind taxa + licenta + asigurare, benzina la masina, cazare + mese, bere etc am socotit ca ajungem la 5 ron/km de traseu. colegii au socotit ca ajunge prieteneasca la circa 200 de euro/persoana cea ce a determinat multi dintre noi (DIN PACATE) sa renunte la aceasta placere.

 

Presupun ca peste tot e aceasi situatie si de acea ma gandesc oare nu se poate face ceva ??????

 

Pacat :)

Editat de BGS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

taxa + licenta + asigurare, benzina la masina, cazare + mese, bere etc am socotit ca ajungem la 5 ron/km de traseu.

 

ai uitat benzina de motoreta - mai e si aia cam 80-100 ROn :wacko:

Dar mie diferentele fata de anul trecut nu mi se par semnificativ mai mari;

- taxa - e un pic mai mare (100 ron in plus)

- licenta + asigurare pentru o cursa - 70 RON. Pentru cei care isi fac pe tot anul si participa la mai mult de 4 curse iese si mai ieftin

 

Deci, obiectiv, vorbim de mai putin de 50 Euro. Care in sportul asta ii "rezolvi " dintr-o tranta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai uitat benzina de motoreta - mai e si aia cam 80-100 ROn :wacko:

Dar mie diferentele fata de anul trecut nu mi se par semnificativ mai mari;

- taxa - e un pic mai mare (100 ron in plus)

- licenta + asigurare pentru o cursa - 70 RON. Pentru cei care isi fac pe tot anul si participa la mai mult de 4 curse iese si mai ieftin

 

Deci, obiectiv, vorbim de mai putin de 50 Euro. Care in sportul asta ii "rezolvi " dintr-o tranta.

 

n-am uitat benzina de la motoreta aia oricum o consumam si daca ne dadeam aici pe la noi ;)

 

ai dreptate in ce spui nu te contrazic dar per total pe un weekend tot scump este, cel putin dupa parerea mea. eu personal sper ca voi fi prezent insa din pacate multi prieteni au renuntat si nu mai vin din cauza costurilor si e pacat. nu mai este la fel distractia.

Editat de BGS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- taxa - e un pic mai mare (100 ron in plus)

Anu' trecut taxa a fost 140 RON/solo.

Acum e 300 RON daca esti solo respectiv 270 RON daca esti six-pack.

Mesaj completat

Anu' trecut taxa a fost 140 RON/solo.

Acum e 300 RON daca esti solo respectiv 270 RON daca esti six-pack.

 

 

Pe de alta parte acum vad ca pentru o zi de endurocross de, probabil 15-20km, se percepe o taxa de 130 RON deci nu'i dracu asa de negru ...

Aici e vorba de 2 zile enduro variat totalizand ~150km in 270 RON.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concursul ENDUROPANORAMA a fost gandit inca de la inceput ca un concurs de 3 zile. ( 1 zi prolog si doua zile de enduro ) pentru ca nici noua nu ne place sa strabatem jumatate de tara si sa petrecem in masina, pe drum, mai mult timp decat pe traseul de concurs. Prologul, hmmmm, nici noua nu ne plac prologurile. Dar trebuie sa dam ceva inapoi oamenilor de acolo, din Ghelari.

" Nenea, nenea , mai vin oamenii aia multi cu motociclete ? " ne-a intrebat odata un copchil de vreo 6 ani din Ghelari, cu o sclipire de speranta in ochi. Atunci am stiut sigur: la EP2 va fi prolog si va fi in cariera!

 

Una din concluziile trase dupa editia I ENDUROPANORAMA a fost ca traseul de concurs trebuia sa fie mai lung. Alta concluzie este sa marcam traseul cu banda, sa nu facem concurs pe GPS. Am bagat lucrurile astea la cap pentru EP 2 si va garantam anul acesta 155-160 KM DE TRASEU IN CELE TREI ZILE!!!!!!!!! In conditiile in care anul trecut am avut 90 km de traseu pentru o taxa de participare de 140 lei, rezulta ca taxa de participare raportata la kilometrul de traseu nu s-a modificat semnificativ de anul trecut. ( vorbesc in mare, nu ma apuc sa fac calculul exact )

 

As putea personal sa pun la bataie o lada de bere ca ENDUROPANORAMA 2 va fi cel mai ieftin concurs de anul acesta din punctul de vedere al taxei de participare pe kilometru de traseu. Ne vom stradiu intodeauna sa scoatem costurile cele mai mici, iar ceea ce va oferim sa fie cat mai de calitate.

 

Organizarea ENDUROPANORAMA sub egida FRM a fost pasul pe care a trebuit sa-l facem pentru ca acest concurs sa fie si sa devina unul de traditie in judetul Hunedoara si in tara. Vrem sa facem un lucru serios aici si acest lucru numai asa puteam sa-l facem, chiar daca acest lucru a condus la cresterea costurilor pentru participanti ( licenta, asigurare, vizita medicala ) .

 

De asemenea dorim ca anul acesta sa crestem calitatea unor servicii oferite participantilor ( ceea ce implica costuri suplimentare si pentru noi) : paza parc moto, servicii medicale de urgenta, servicii de salvamont, etc.

 

Nu in ultimul rand preturile practicate de pensiunile din zona Ghelari pentru cazare si masa sunt preturi rezonabile.

 

Sperand sa treaca o data iarna ( anotimpul ) si vantul ( de prin buzunare ) va salutam si va asteptam la ENDUROPANORAMA 2 !

 

HAITA!

 

www.motoclubhaita.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concursul ENDUROPANORAMA a fost gandit inca de la inceput ca un concurs de 3 zile. ( 1 zi prolog si doua zile de enduro ) pentru ca nici noua nu ne place sa strabatem jumatate de tara si sa petrecem in masina, pe drum, mai mult timp decat pe traseul de concurs. Prologul, hmmmm, nici noua nu ne plac prologurile. Dar trebuie sa dam ceva inapoi oamenilor de acolo, din Ghelari.

" Nenea, nenea , mai vin oamenii aia multi cu motociclete ? " ne-a intrebat odata un copchil de vreo 6 ani din Ghelari, cu o sclipire de speranta in ochi. Atunci am stiut sigur: la EP2 va fi prolog si va fi in cariera!

 

Una din concluziile trase dupa editia I ENDUROPANORAMA a fost ca traseul de concurs trebuia sa fie mai lung. Alta concluzie este sa marcam traseul cu banda, sa nu facem concurs pe GPS. Am bagat lucrurile astea la cap pentru EP 2 si va garantam anul acesta 155-160 KM DE TRASEU IN CELE TREI ZILE!!!!!!!!! In conditiile in care anul trecut am avut 90 km de traseu pentru o taxa de participare de 140 lei, rezulta ca taxa de participare raportata la kilometrul de traseu nu s-a modificat semnificativ de anul trecut. ( vorbesc in mare, nu ma apuc sa fac calculul exact )

 

As putea personal sa pun la bataie o lada de bere ca ENDUROPANORAMA 2 va fi cel mai ieftin concurs de anul acesta din punctul de vedere al taxei de participare pe kilometru de traseu. Ne vom stradiu intodeauna sa scoatem costurile cele mai mici, iar ceea ce va oferim sa fie cat mai de calitate.

 

Organizarea ENDUROPANORAMA sub egida FRM a fost pasul pe care a trebuit sa-l facem pentru ca acest concurs sa fie si sa devina unul de traditie in judetul Hunedoara si in tara. Vrem sa facem un lucru serios aici si acest lucru numai asa puteam sa-l facem, chiar daca acest lucru a condus la cresterea costurilor pentru participanti ( licenta, asigurare, vizita medicala ) .

 

De asemenea dorim ca anul acesta sa crestem calitatea unor servicii oferite participantilor ( ceea ce implica costuri suplimentare si pentru noi) : paza parc moto, servicii medicale de urgenta, servicii de salvamont, etc.

 

Nu in ultimul rand preturile practicate de pensiunile din zona Ghelari pentru cazare si masa sunt preturi rezonabile.

 

Sperand sa treaca o data iarna ( anotimpul ) si vantul ( de prin buzunare ) va salutam si va asteptam la ENDUROPANORAMA 2 !

 

HAITA!

 

www.motoclubhaita.ro

 

 

 

Parerea mea este ca nu e fum fara foc.In primul rand desi cred ca este normal ca federatia sa fie implicata,in cursul anilor la prietenesti numarul participantilor era dublu fata de orice alt concurs cu federatia.In perceptia celor care merg la un concurs sub umbrela federatiei este o cheltuiala in plus, reguli aplicate aiuriea, scandaluri ,intr-un cuvant stress.Sper ca la voi numarul de participanti sa fie pe masura ,anul trecut a fost grozav . Chiar daca nu am probleme materiale,in ceea-ce priveste cheltuielile inca nu sant decis daca merg sau nu.Sant multi ca mine aici in zona.

 

Pe de alta parte ,cred ca ar fii benefic in a marii numarul de participanti si un atu in plus, acordarea de reduceri pentru tineri (ei sant viitorul dar au si bani mai putini) precum si celor care au fost pe podium anul trecut(in felul acesta ridicati stacheta).

 

Sper sa fie inteles mesajul meu,anul trecut concursul a fost un succes fiindca a fost altfel decat eram obisnuiti si va ramane la fel daca o sa ganditi in asa fel incat sa ramana o competitie de exceptie.

 

Inca ceva , atentie ,in conditiile in care sezonul va incepe undeva in aprilie (la noi ninge de le rupe) un traseu foarte lung nu este atractiv in conditiile in care nu reusim sa rulam un numar suficient de km.Personal ,decat sa ma chinui pe ultimii 30 de km.............

 

 

 

 

 

 

 

Mesaj completat

ai uitat benzina de motoreta - mai e si aia cam 80-100 ROn :wacko:

Dar mie diferentele fata de anul trecut nu mi se par semnificativ mai mari;

- taxa - e un pic mai mare (100 ron in plus)

- licenta + asigurare pentru o cursa - 70 RON. Pentru cei care isi fac pe tot anul si participa la mai mult de 4 curse iese si mai ieftin

 

Deci, obiectiv, vorbim de mai putin de 50 Euro. Care in sportul asta ii "rezolvi " dintr-o tranta.

 

 

La cheltuieli mai adaugam drumul,noi avem dus intors 700 km,cu remorca si bagaje consum 7-8 L/100km,cazarea 80/ 120 ron x2, pregatire motocicleta + minim pise de shimb 200-400 eur si 100 / 300 ron cheltuieli nevoi personale .

 

Eu am calculat buget necesar pentru mine minim 350 eur ,doar cu cauciucuri fara piese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor,daca incepeti de la sfarsitul sezonului cu achizitia de consumabile nu veti simti asa gaura din portofel..o luna luati placute in alta setul de lant,etc etc..practic eu sunt la inceput de sezon cu zero cheltuieli ptr refacerea motorului..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concursul ENDUROPANORAMA a fost gandit inca de la inceput ca un concurs de 3 zile. ( 1 zi prolog si doua zile de enduro ) pentru ca nici noua nu ne place sa strabatem jumatate de tara si sa petrecem in masina, pe drum, mai mult timp decat pe traseul de concurs. Prologul, hmmmm, nici noua nu ne plac prologurile. Dar trebuie sa dam ceva inapoi oamenilor de acolo, din Ghelari.

" Nenea, nenea , mai vin oamenii aia multi cu motociclete ? " ne-a intrebat odata un copchil de vreo 6 ani din Ghelari, cu o sclipire de speranta in ochi. Atunci am stiut sigur: la EP2 va fi prolog si va fi in cariera!

 

Una din concluziile trase dupa editia I ENDUROPANORAMA a fost ca traseul de concurs trebuia sa fie mai lung. Alta concluzie este sa marcam traseul cu banda, sa nu facem concurs pe GPS. Am bagat lucrurile astea la cap pentru EP 2 si va garantam anul acesta 155-160 KM DE TRASEU IN CELE TREI ZILE!!!!!!!!! In conditiile in care anul trecut am avut 90 km de traseu pentru o taxa de participare de 140 lei, rezulta ca taxa de participare raportata la kilometrul de traseu nu s-a modificat semnificativ de anul trecut. ( vorbesc in mare, nu ma apuc sa fac calculul exact )

 

As putea personal sa pun la bataie o lada de bere ca ENDUROPANORAMA 2 va fi cel mai ieftin concurs de anul acesta din punctul de vedere al taxei de participare pe kilometru de traseu. Ne vom stradiu intodeauna sa scoatem costurile cele mai mici, iar ceea ce va oferim sa fie cat mai de calitate.

 

Organizarea ENDUROPANORAMA sub egida FRM a fost pasul pe care a trebuit sa-l facem pentru ca acest concurs sa fie si sa devina unul de traditie in judetul Hunedoara si in tara. Vrem sa facem un lucru serios aici si acest lucru numai asa puteam sa-l facem, chiar daca acest lucru a condus la cresterea costurilor pentru participanti ( licenta, asigurare, vizita medicala ) .

 

De asemenea dorim ca anul acesta sa crestem calitatea unor servicii oferite participantilor ( ceea ce implica costuri suplimentare si pentru noi) : paza parc moto, servicii medicale de urgenta, servicii de salvamont, etc.

 

Nu in ultimul rand preturile practicate de pensiunile din zona Ghelari pentru cazare si masa sunt preturi rezonabile.

 

Sperand sa treaca o data iarna ( anotimpul ) si vantul ( de prin buzunare ) va salutam si va asteptam la ENDUROPANORAMA 2 !

 

HAITA!

 

www.motoclubhaita.ro

 

sa nu ma intelegi gresit ! eu nu am spus ca taxa de participare este mare !!! ci toata cheltuiala in total. sunt sigur ca o sa fie distractie la maxim si sa ne vedem cati mai multi la start

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In perceptia celor care merg la un concurs sub umbrela federatiei este o cheltuiala in plus, reguli aplicate aiuriea, scandaluri ,intr-un cuvant stress.Sper ca la voi numarul de participanti sa fie pe masura ,anul trecut a fost grozav

 

ENDUROPANORAMA 2 se desfasoara anul acesta sub egida FRM, dar este o cupa, o "prieteneasca " care nu puncteaza in campionatul national, international, si alte asemenea. In acest sens va asiguram ca se va desfasura intr-o atmosfera prieteneasca, a la HAITA, iar regulile jocului le facem noi si nu vor fi impuse de nimeni.

 

De asemenea, pentru ca anul trecut ne-am simtit foarte bine alaturi de voi am decis ca si concurentii care au participat anul trecut la ENDUROPANORAMA sa beneficieze de reducerea cu 10 % a taxei de participare. ( Atentie reducerile oferite pentru inscrierea in grup si reducerea pentru a doua participare nu se cumuleaza )

 

Va anuntam ca in cursul zilei de astazi va fi afisat pe site-ul www.motoclubhaita.ro in sectiunea evenimente, regulamentul competitiei ENDUROPANORAMA 2.

 

HAITA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IDEM si de la ARAD, initial era vorba sa venim mai multi (peste 10 enduristi) dar socotind taxa + licenta + asigurare, benzina la masina, cazare + mese, bere etc am socotit ca ajungem la 5 ron/km de traseu. colegii au socotit ca ajunge prieteneasca la circa 200 de euro/persoana cea ce a determinat multi dintre noi (DIN PACATE) sa renunte la aceasta placere.

 

Presupun ca peste tot e aceasi situatie si de acea ma gandesc oare nu se poate face ceva ??????

 

Pacat :bounce:

inscrietiva la grup mergeti mai multi cu o masina stati 2-3 in camera etc.noi de la buzau deja ne gindim luam o duba mare 6-7 motoare am eu un van de 7 p ptr rideri a a a a se poate, ca baieti.iar licenta luati pe tot anu ca e ok la toate cursele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut ,m-au intrebat cativa baieiti din Ungaria ce acte au ei nevoie pt inscriere in concurs? Sunt interesati si doresc sa participe , se poate face la fata locului vizita medicala si licenta moto pt ei ?

merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut ,m-au intrebat cativa baieiti din Ungaria ce acte au ei nevoie pt inscriere in concurs? Sunt interesati si doresc sa participe , se poate face la fata locului vizita medicala si licenta moto pt ei ?

merci

Da.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Scuze ca am fost asa de scurt.

Da, se pot face si vizita medicala si licenta. Costa cate 10 eur fiecare (aproximativ).

merci, deci inafara de buletin si bani ,nu trebue sa vina cu alte acte din tara lor, corect?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci, deci inafara de buletin si bani ,nu trebue sa vina cu alte acte din tara lor, corect?

CORECT, si daca se inscriu pe site si platesc prin banca nu mai trebuie decat un act de ID.

 

News: La Ghelari s-a definitivat traseul de prolog. Are 5 km ( mai exact 4,980) si este in zona unei foste cariere. Traseul de prolog cuprinde si portiuni de padure, drumuri sparte de TAF, si cateva obstacole artificiale simbolice.

 

HAITA

www.motoclubhaita.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vineri am fost pana la deva si inapoi cu ceva treaba; Pitesti - Deva si retur.

Cate observatii legate de drum (folositoare pentru cei ce vin din sud):

- pitesti - valcea e varza (am ocolit pe c de arges). f probabil insa se va plomba intr-o luna, pana la cursa

- valcea tg-jiu - impecabil

- tg-jiu - petrosani - jaleeee!!!

- petrosani - deva - ok

- Valcea - sibiu - deva - drum perfect, dar plin de camioane.

Am facut 5 ore Pitesti - Deva si pe tg jiu si pe sibiu. Cu remorca luati in calcul 7 ore pt Bucuresti - Deva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...