Sari la conținut

Enduro Panorama Ghelari - 30 aprilie - 2 mai


ionut73
 Share

Postări Recomandate

Tara era aproape de Greg, il depaseste, Greg il urmeaza, crezand ca acela e drumul bun. Tara apoi se lasa depasit, se intoarce si face chekpointul pe care Greg il ratase.

 

e cam scenariu de film :huh: Crezi ca Tara nu avea alta treaba decat sa-l pacaleasca pe Greg? :cheers: Adica tu zici ca l-a "tras" intentionat pe B, dupa care s-a lasat depasit si s-a intors sa faca bucla de A ... absolut SF. E ca si cum Tara se batea doar cu Greg.

Dupa prima zi primii 5 erau in 3 minute. Asa ca orice se putea intampla in conditiile in care fiecare mergea cat putea de bine a 2-a zi. practic se batea si cu Katay si cu italianu si cu bebitza.

Lasati scenariile romanesti. Pur si simplu a ratat o bucla de A; se intampla si la case mari. E clar ca tehnic e cel mai tare rider care a fost la start; insa a fost surprins de vitezele cu care mergeau primii si a ales sa mearga mai relaxat si sa nu riste f mult (pana la urma, a venit al distractie, omul are contracte, din asta traieste)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 172
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cateva cuvinte despre dificultatea traseului de la profi? Am inteles de la Lucian ca a fost foarte tehnic...cu niste pasaje superbe. La cls. B a fost de exceptie! Inca o data felicitari pentru munca depusa!

Editat de Braccio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am fost de fata dar, presupunand ca s-ar fi procedat asa, cred ca singurul care poarta vina este Greg. In fond este un concurs individual si fiecare trebuie sa fie atent la traseu, la marcaj. Nu l-a impins nimeni in vreun tufis, ci el singur a mers prin niste locuri care a crezut ca fac parte din traseu. Se putea la fel de bine ca Tara sa greseasca traseul pentru ca se simtea presat de Greg care ii sufla in ceafa, iar francezul sa fie mai atent la marcaje si sa o ia pe drumul cel bun. Ce-ar mai fi fost atunci ca Tara sa se planga de faptul ca a fost fortat de ritm sa o ia pe un traseu gresit.

 

Nu comentez gestul, daca el s-a petrecut cu adevarat, ci doar ideea de a te plange pentru ceva de care doar tu esti vinovat.

 

In rest, imi pare rau pentru neparticipare!

 

Adriana

 

e cam scenariu de film :huh: Crezi ca Tara nu avea alta treaba decat sa-l pacaleasca pe Greg? :cheers: Adica tu zici ca l-a "tras" intentionat pe B, dupa care s-a lasat depasit si s-a intors sa faca bucla de A ... absolut SF. E ca si cum Tara se batea doar cu Greg.

Dupa prima zi primii 5 erau in 3 minute. Asa ca orice se putea intampla in conditiile in care fiecare mergea cat putea de bine a 2-a zi. practic se batea si cu Katay si cu italianu si cu bebitza.

Lasati scenariile romanesti. Pur si simplu a ratat o bucla de A; se intampla si la case mari. E clar ca tehnic e cel mai tare rider care a fost la start; insa a fost surprins de vitezele cu care mergeau primii si a ales sa mearga mai relaxat si sa nu riste f mult (pana la urma, a venit al distractie, omul are contracte, din asta traieste)

Editat de dri
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva cuvinte despre dificultatea traseului de la profi?

 

Am participat la B dar din discuțiile purtate cu cei de la A aceștia ziceau că se apropie tare de expert romaniacs.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu comentez gestul, daca el s-a petrecut cu adevarat, ci doar ideea de a te plange pentru ceva de care doar tu esti vinovat.

 

Grag nu s-a plans ( cel putin cand a ajuns la finish ). Omul era relaxat si incantat. Doar vazand ca a ajuns primul la finish si-a dat seama ca ceva nu era in regula. Si inca o chestie tare: dupa ce si-a dat seama ca a ratat un CP a inceput sa-mi povesteasca traseul ca sa-si dea seama unde a ratat. Va dati seama ce memorie si ce orientare. Avem oameni de la noi care au patrticipat la marcarea de traseu si care nu il pot povesti din cap.

 

 

Si inca o chestie. Pe listele de rezultate apar foarte multi oameni inscrisi pe clubul organizator Moto Club Haita Deva. Acesti oameni nu sunt din jud Hunedoara ci doar si-au facut licenta de concurs pe clubul nostru deoarece nu aveau alt club.

Am avut din judet doar acesti participanti: 134,163,130, 149, 148, 133, 102, 131, 193, persoane care nu fac parte din Moto Club Haita Deva. ( si ei si-au facut licenta pe club la noi)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nu comentez gestul, daca el s-a petrecut cu adevarat, ci doar ideea de a te plange pentru ceva de care doar tu esti vinovat.

 

 

Trebuie sa curga multe apa pe olt pana cand o sa vezi tu plangand pe Greg la o cursa de enduro...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate nu am inteles eu prea bine, dar a zis clar ca e dezamagit de treaba asta. Acuma daca la indus in eroare Tara sau nu, clar nu se intampla daca erau marcate foarte bine. Eu le-as fi vazut pe toate, poate nu mergeam cu aceiasi viteze ca si Greg, dar fiind campion, trebuie sa le vada.

 

Ma rog, lasam asta la oparte. Superb concursul, trasee pe masura si organizare de nota 10. Am cunoscut acolo numai oameni superbi, nu m-as fi saturat sa povestesc cu ei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate nu am inteles eu prea bine, dar a zis clar ca e dezamagit de treaba asta. Acuma daca la indus in eroare Tara sau nu, clar nu se intampla daca erau marcate foarte bine. Eu le-as fi vazut pe toate, poate nu mergeam cu aceiasi viteze ca si Greg, dar fiind campion, trebuie sa le vada.

 

Ma rog, lasam asta la oparte. Superb concursul, trasee pe masura si organizare de nota 10. Am cunoscut acolo numai oameni superbi, nu m-as fi saturat sa povestesc cu ei...

 

Dragos, am vb cu Tara acum 5 min si din pacate pt Greg el a ratat bucla de A dupa ce la depasit pe Tara. Ca sa fiu mai explicit: a trecut de Tara, apoi a trecut si de bucla de A. Simplu si fara alte povesti, altfel ar fi fost pe podium. Si tu nu poti spune ca le-ai fi vazut pe toate; nu ai cum sa sti pana nu participi, eu m-am invartit si sambata si duminica de 3 ori dupa benzi pt ca nu mai erau (pur si simplu nu erau marcaje, au fost dar au disparut sau au fost furate... cine stie). Plus ca duminica nimeni de la tankpoint nu s-a obosit sa-mi zica ca urcarea aia pe rau e marcata cu banda KTM si ca a fost B-ul deviat pe acolo, astfel aia am facut-o de 2 ori pt ca nu vedeam banda Acerbis. Chesti marunte la care nu pun botul decat aia avari care trag la premii.

 

Mersi pt poze, unele foarte reusite. Cred ca iti trebuie o camera putin mai profi, ca cele in miscare nu au iesit toate bune.

 

Multumim organizatorilor pt concursul si traseul facut. A fost de exceptie. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Briefing am spus asta, ca traseul de la B are sa fie deviat pe A, din cauza unor copaci in drum. Chiar la fueling point.

 

E foarte posibil, Tara imi pare un tip de treaba, n'ar face asa ceva. Poate Greg a crezut altceva, ma rog. In legatura cu banda: eu am ramas cu motorul stricat in Toplita si erau o gramada de copilasi pe acolo. Surpriza vine unu cu bicicleta blindata de benzi, toate falfaiau pe el... pacat ca nu eram pe faza sa'i fac poza, ar fi facut reclama buna la Motorex, Acerbis sau Ktm.

 

Si de aparat, ma descurc cu ce am, unele au iesit naspa, altele mai bine, intodeauna e loc de mai bine :-) Ma bucur ca iti plac pozele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce uameni!!!!!

Unu la mana :cand un rider pica cu motorul publicul nu il incuraja,ci se radeau el(niste prosti!!!!)

Doi la mana :dupa ce ca au primit pe gratis Airwaves si Red Bull "animalele"ca nu i pot numi altcumva au lasat toate ambalajele si dozele in iarba.Inainte sa urc la pensiune m-am uitat inapoi iar in loc sa raman uimit de frumusetea locului,am ramas scarbit de faptul ca oamenii nu au pic de respect fata de natura si nu au fost in stare sa tina o doza in mana pana la primul cos de gunoi.

Trei la mana:sa rupi marcajele/benzile de pe traseu deja e prea de tot.

 

Un lucru care trebuie imbunatatit pe viitor sunt MICII:erau doar 2 gratare la sute de oameni,am asteptat 1 ora jumate dupa 13 mici.

In rest respectele mele ptr organizatori!

Editat de rider_thetiger
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Briefing am spus asta, ca traseul de la B are sa fie deviat pe A, din cauza unor copaci in drum. Chiar la fueling point.

 

E foarte posibil, Tara imi pare un tip de treaba, n'ar face asa ceva. Poate Greg a crezut altceva, ma rog. In legatura cu banda: eu am ramas cu motorul stricat in Toplita si erau o gramada de copilasi pe acolo. Surpriza vine unu cu bicicleta blindata de benzi, toate falfaiau pe el... pacat ca nu eram pe faza sa'i fac poza, ar fi facut reclama buna la Motorex, Acerbis sau Ktm.

 

Si de aparat, ma descurc cu ce am, unele au iesit naspa, altele mai bine, intodeauna e loc de mai bine :-) Ma bucur ca iti plac pozele!

 

 

SUPERFELICITARI PENTRU UN CONCURS DE ENDURO ADEVARAT.

CER SCUZE IN NUMELE ECHIPEI X-CAPE CA NU AM PUTUT VENI , DAR SUNTEM PUTINI SI MUNCIM SI NOI LA UNA CA A VOASTRA.

SPERAM CA LA ANUL SA PUTEM VENI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ca s-au mai linistit un pic lucrurile am verificat listele din CP - uri si am aflat ce s-a intamplat cu Greg. ( de asemenea si Tara si Bebita)

Au luat starul in aceasta ordine la 30 secunde:

40 Katai

38 Pulcini

41 Greg

19 Tara

29 Bebita

4 Gorog Aron

 

Greg ,Tara si cu Bebita NU AU TRECUT PRIN CP2. Ei 3 au mers blana pe un drum de macadam si nu au observat ca traseul continua in stanga pe o carare chiar la intrarea pe drumul de macadam. Au mers aprox 2,5 - 3 km fara benzi. Ghinionul lor a fost ca dupa macadamul ala s-au intalnit din nou cu traseul si au continuat pe acolo ratand CP 2. Si Greg si Bebita au luat penalizare 1 ora pentru ratarea CP2. Bebita ar fi avut timp foarte bun altfel. Tara a abandonat deoarece i s-a stricat motorul inainte de alimentare si era accidentat din prima zi.

 

Cam asta e filmul!

Editat de motanu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă tot postezi clasamentele și aici atunci pune variantele complete, cu tot cu penalizări ... că altfel e simplu să faci 'save jpeg' de la voi de pe site iar apoi upload aici ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ca s-au mai linistit un pic lucrurile am verificat listele din CP - uri si am aflat ce s-a intamplat cu Greg. ( de asemenea si Tara si Bebita)

Au luat starul in aceasta ordine la 30 secunde:

40 Katai

38 Pulcini

41 Greg

19 Tara

29 Bebita

4 Gorog Aron

 

Greg ,Tara si cu Bebita NU AU TRECUT PRIN CP2. Ei 3 au mers blana pe un drum de macadam si nu au observat ca traseul continua in stanga pe o carare chiar la intrarea pe drumul de macadam. Au mers aprox 2,5 - 3 km fara benzi. Ghinionul lor a fost ca dupa macadamul ala s-au intalnit din nou cu traseul si au continuat pe acolo ratand CP 2. Si Greg si Bebita au luat penalizare 1 ora pentru ratarea CP2. Bebita ar fi avut timp foarte bun altfel. Tara a abandonat deoarece i s-a stricat motorul inainte de alimentare si era accidentat din prima zi.

 

Cam asta e filmul!

 

Astea sunt cursele....sunt trei factori importanti: pilotul, motocicleta sa nu cedeze si atentia sa nu sari gresesti traseul. Eu in prima zi de enduro am avut al treilea timp la B , iar in a doua zi cu putin pana la realimentare m-a lasat ambreiajul....patina. A picat cerul pe mine in momentul ala...am avut impulsul sa abandonez dar mi-am propus sa termin traseul cu orice pret....motorul fierbea iar ambreiajul patina....si usor usor am ajuns la finish...OBIECTIV ATINS.

Editat de Braccio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt trei factori importanti: pilotul, motocicleta sa nu te cedeze si atentia sa nu sari o bucla.

 

eu as mai adauga unul - berea din seara anterioara :cheers:

La Deva am avut noroc ca eram racit si am dat "skip" la bere si a fost mult mai bine a doua zi :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...