Sari la conținut

Plimbare


Marius '95
 Share

Postări Recomandate

Marius '95> Sunt 2 bacuri in Braila si unul in Galati. Totusi, parca traseul initial (cu trecere pe la Giurgeni-Vadu' Oii) era mai interesant :-) Vedem pe drum ce si cum ...

 

@Dexter

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam ca ne ducem si ne intoarcem pe drumuri diferite.

Acum calculez niste distante. O sa postez un traseu provizoriu in seara asta.

Mesaj completat

Deci:

 

Pasul 1: Bucuresti - Braila

- 203 Km, 2:43h: Urziceni - Buzau (plicticos, aglomerat, radare, limite de viteza idioate)

- 199 Km, 2:56h: Urziceni - Pogoanele (desi pe harta pare a fi mult mai scurt, GPS-ul zice ca nu; probabil este foarte intortocheat)

- 209 Km, 3:10h: Urziceni - Slobozia

- 218 Km, 3:12h: Dragalina - Slobozia

 

Pasul 2: Braila - Macin

- 20Km: traversare cu bacul

 

Pasul 3: Macin - Horia

- 40 Km, 0:36h: Cerna - Traian (cel mai scurt, campie multa, aproape nimic interesant)

- 60 Km, 1:11h: Luncavita - Nifon (munti, serpentine)

- 77 Km, 2:19h: Luncavita - Nifon - Manastirea Cocos - Niculitel - Valea Teilor (mai multi munti, mai multe serpentine, peisaje faine, dar ocolit rau de tot si cu vreo 5-10 km de drum neasfaltat la Valea Teilor)

 

Pasul 4: Horia - Giurgeni

- 77 Km, 1:07h: Atmagea - Topolog - Saraiu - Harsova - Vadu Oii (pod cu taxa)

 

Pasul 5: Giurgeni - Bucuresti

- 190 Km, 2:34h: pe malul Dunarii pana la Fetesti - autostrada (prea lung, probabil fain pe malul Dunarii dar plicticos pe autostrada)

- 166 Km, 1:48h: Slobozia - Dragalina - autostrada (preferat in caz ca ajungem tarziu)

- 167 Km, 2:15h: Slobozia - Dragalina - pe langa autostrada

- 161 Km, 2:13h: Slobozia - Urziceni - Bucuresti

 

In medie ar iesi: 200+20+60+80+170=530Km si 3+0.5+1.5+1+2=8 ore conform GPS-ului (probabil tot 8h si in realitate).

Prea lung?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vin si eu. Votez pt autostrada (mai scurt, mai rapid, vrem cat mai mult timp in Dobrogea, nu in Baragan, nu?) - drajna - slobozia - braila - macin - luncavita - valea teilor - horia. De acolo as propune sa ajungem si pana la Enisala, dar depinde la ce ora suntem acolo. La intoarcere, putin ma intereseaza :D

 

Sorry, Cavalere, dar oferta mea e inca valabila :o

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

 

vin si eu,

 

tocmai stateam pe harta dobrogea, sa ma uit la trasee,,,

 

votez traseul @uzunu, iar la intoarcere prefer Enisala - babadag - cernavoda - autostrada spre bucuresti

 

sugerez 120 km/h pe autostrada, restul fara alergare, in functie de drumuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am 3 probleme cu propunerea voastra:

1) Autostrada este foarte plicticoasa. FOARTE plicticoasa.

2) La 9:00 dimineata va fi ceata deasa, mai ales in campie. N-as vrea sa merg cu 120 km/h fara sa vad la mai mult de 50 m inaintea mea.

3) Nu ne duce unde trebuie. Partea faina a traseului incepe la Luncavita, in nordul Dobrogei. Putem intra pe autostrada la intoarcere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Guys, am stat si m-am gandit mai mult si mai bine. Voi pleca mult mai de dimineata deoarece vreau sa acopar si sudul si sa punctez niste locatii si drumuri pe care nu le-am mai vazut/facut pana acum. Tind sa cred ca ne vom intalni undeva intre Enisala si Nifon, doar ca voi veni din sens invers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1) Autostrada este foarte plicticoasa. FOARTE plicticoasa.

2) La 9:00 dimineata va fi ceata deasa, mai ales in campie. N-as vrea sa merg cu 120 km/h fara sa vad la mai mult de 50 m inaintea mea.

Si preferi sa mergi pe DN pe timp de ceata? O singura banda, carute, sate.. ?

 

3) Nu ne duce unde trebuie. Partea faina a traseului incepe la Luncavita, in nordul Dobrogei. Putem intra pe autostrada la intoarcere.

Traseul lui uzunu ajunge la "Braila - Macin - Luncavita" doar ca mai scurteaza din plictiseala de la campie, timp castigat pentru Enisala de exemplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Pegaso - salut, cred ca noi ne-am intalnit la tura "excursie de cutremur" de anul trecut, tura organizata de adrian

 

in timp ce tu trudeai la bucatarie , facand bunatati , iata ce faceam noi :rolleyes: :

 

tel meu 0722564401 sau 0745871414 marius

 

nu stiu exact ce traseu facem pana la urma maine, poate ne intalnim pe undeva pe drum ??

 

eu aveam nevoie de o iesire maine, asa ca pana la urma orice traseu e bun,,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate ati facut 4 pagini pentru o plimbare la mare. daca scriam si eu cat m-am plimbat intr-un an zicea ca sunt super membru si dadeam cu ripuri la accidente si cu " o sa mori bah , io-s expert" la incepatori :rolleyes: :(

go mother fuckers , go ! daca ma trezesc maine va prind din urma numa sa ziceti clar pe unde o luati sa nu bat dobrogea ca zevzecu :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am intors.

Traseul meu a fost:

Bucuresti - A2 - Dragalina - Slobozia - Braila - Macin - Luncavita (+ o mica incercare de a merge spre Nifon) - Tulcea - Babadag - Caugagia - Topolog - Saraiu - Harsova - Giurgeni - Slobozia - Dragalina - A2 - Bucuresti - dush - pat. :rolleyes:

 

620 Km!

 

Am plecat 7, am ajuns acasa singur.

Primul s-a despartit de noi imediat ce am intrat pe autostrada.

Al doilea a luat-o spre Calarasi.

Al treilea a ramas in urma dupa Tulcea. A luat-o pe scurtatura spre Bucuresti dar l-am depasit pe drum inainte de Harsova.

Pe restul i-am pierdut la Babadag, ca au vrut sa se duca la Enisala, desi era 5:30 si soarele era la asfintit.

 

Oricum, a fost fain. Asfaltul din Dobrogea este super!

post-41208-1267383735_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost fix in sens invers, dar am iesit la ora 6 dimineata pe A2. Traseul a fost Bucale - Calarasi - Ostrov - Adamclisi - Medgidia - Cheile Dobrogei - Enisala - Nifon - Luncavita - Macin - Braila - Slobozia - A2 - Bucale. Numai ca eu eram la Enisala la ora 14 si ma asteptam sa apareti din minut in minut. Dupa juma de ora de asteptare m-am lasat pagubas si am luat-o oarecum pe traseul vostru probabil. Nu stiu de ce v-ati speriat de Luncavita - Nifon, e una dintre cele mai usoare forestiere pe care o stiu. Dovada track-ul de GPS care-mi arata ca am fost peste 60km/h cel putin jumate din drum.

 

Maine sau poimaine scriu si ride report (682 km, 69km/h medie de deplasare)

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu m-am intors pe la 22 30, 670 km facuti

 

eu , adam si thc am ajuns pana la cetatea Enisala apoi spre casa pe acelasi traseu mentionat de marius 95

 

pana la enisala am tras tare, era un tip cu un bmw in fata nostra si eu credeam ca este @uzunu,,,dar era un tip din tulcea care s-a abatut putin din drum sa ne indice traseul corect spre enisala

 

@pegasso - multumim de intentie prietene, am trecut prin harsova, totusi era mult prea tarziu si ne-am gandit ca deranjam,,,oricum

mai facem odata traseul la vara si nu te mai ocolim , ok ? si poate ne insotesti la oo tura prin zona , ok ? :rolleyes:

 

frumoasa tura, la mine a fost prima din anul asta

 

pun si ceva poze zilele urmatoare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fac si eu check-in: in ciuda a ceea ce ati auzit la stiri :rolleyes:, am ajuns cu bine. Eram la intrarea in Bucuresti la miezul noptii si pe la unu fara zece am intrat in casa. Evident, erau mult mai multe gropi ucigase pe soseaua Pantelimon decat in toti cei 560Km parcursi astazi in afara orasului.

 

Sunt cu un ceai cu lamaie in fata si am nevoie disperata de un masaj la umeri si gat, dar nu mi-a degerat nimic si sunt intreg. Multumesc ca m-ati primit cu voi.

 

@Dexter

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...