Sari la conținut

Romania la DAKAR


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 489
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

MARCEL BUTUZA A PIERDUT PE MANA CELOR DE LA KTM

Lucian POP

 

 

Petrecut in etapa a opta a Raliului Dakar, abandonul brasoveanului Marcel Butuza a survenit din vina celor de la KTM, producatorii motocicletei pe care acesta a concurat. In acest sens, aflat in echipa tehnica a pilotului roman, Liviu Butuza, fratele performerului, a povestit: "In ziua libera de sambata, cei de la KTM i-au spus lui Marcel sa schimbe motorul. Din pacate, noul propulsor a functionat doar 53 de kilometri". Desi trebuia sa ajunga intr-o tabara speciala, "alergatorul" nostru a fost condus de organizatori in capitala Mauritaniei, Nouakchott, apoi va ajunge la Dakar, de unde va pleca spre Franta, iar apoi... acasa. Cum a stat tot timpul langa fratele sau, Liviu Butuza a afirmat: "Marcel a facut tot posibilul pentru a ajunge pe motocicleta la Dakar si normal ca regreta ca a fost nevoit sa abandoneze. Prin regulament avea voie sa schimbe ambreiajul care se stricase, dar trebuia sa faca acest lucru singur, fara asistenta din partea altor persoane".

 

Sursa: http://www.transilvaniaexpres.ro/index.php...d_articol=38389

 

Articolul are si o poza:

post-10709-1169026635_thumb.jpg

Editat de chesterfield
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa-mi dau si eu cu parerea :D :

 

1. Din cate stiu, pe etapele maraton nu ai dreptul la asistenta. Sigur ca daca se strica ceva in desert, poti sa surubaresti, dar oare ai un ambreiaj de rezerva in rucsac ? Nu prea cred... :D

 

2. Cand abandonezi in desert, te ridica de acolo camionul "matura" si te depune in primul oras mai rasarit (ca ei tre' sa-si vada de treaba mai departe). Lazile cu efectele personale sunt ori in avioane, ori in camionul de asistenta. Cred ca "abandonatii" nu prea mai au cum sa se mai intalneasca cu lazile. Caravana merge inainte, si probabil ca ar fi foarte greu, costisitor si obositor sa o prinda din urma. Cateva carpe senegaleze si "valea" spre casa probabil ca e mult mai ieftin si mai convenabil. Motorul si lada iti sunt repatriate de catre organizatori mai tarziu, face parte din obligatiile lor.

 

Different topic:

Dom'le, ma uit ca la felu' patru :blink: la demoazela Puy si la pozitia ei in clasament. Adica l-am vazut pe Mani in concurs si (pentru mine :D ) e un "zeu" :D. Merge de rupe! Cu toate astea, demoazela Puy este in continuare inaintea lui... Adica cum adica :rose: ??? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.eurosport.com/rallyraid/dakar/2..._vid32562.shtml

la minutul 6:09 se vad Mani si celalalt francez oprind in fata Hummerului

 

Eu sper sa dea si asta-seara faza mai pe larg la sectiunea "What you have missed"... Cred ca e o situatie destul de neobisnuita si de "spirit"! Super tare si Gordon ca a recunoscut si multumit live pentru ajutorul acordat. :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va deranjaza si pe voi comentariul lu' Gigi BoniFUCKciu ori sunt singurul?

Cum eurosport e singura sursa de imagini a Dakar-ului pe care o stiu nu pot sa scap de debitatiile lu' Victoras.Pe situ Eurosport sunt ceva imagini(nu tot montajul de pe tv) cu comentariul original si acolo se vede ca indiferent in ce limba vorbesc concurentii, englezoiu are traducerea si afli si tu!Aici ruma^nu strica tot acoperind cu vocea lui balbaita spusele lui, dar de cele mai multe ori fara sa traduca in romaneste ce zic ei!!!Tot timpul incepe cu "ei bine" si continua cu "pilot consacrat","pilot titrat","norocul nu ii surade" si altele pe care nu le tin minte acum.

Ieri zice ca in cockpit temperaturile ajung la 60 de grade!!Cine rezista cateva 6 ore la 60 de grade in timpul unui efort fizic sustinut?!

Tot aseara navigatorul lu' Gordon(cred) zice :"Noi aici la Hummer-Monster suntem pusi pe treaba dar nu inseamna ca nu stim sa ne distram.Robi a pus un pariu pe 50 $ ca o sa castigam o speciala si cum asa s-a intamplat a trebuit sa-mi rad ciocul!" Ruma^nu traduce: "...aa... ...el a pierdut un pariu... ...a povestit ca a pierdut un pariu ...ca^ ... " si atat;toate astea cu pauze lungi ca numai asa am inteles ce zicea americanul!Dar asta se intampla rar ,vocea lui acoperind normal pe a celorlalti!

Cand se vorbeste in alta limba decat engleza el traduce probabil ce zice comantatorul englez si asa ramane si mai in urma cu traducerea!Dar cum timpul trece el uita ce s a spus si atunci baga din top!Poate e dislexic si de aia prefera sa bata campii in timp ce pe ecran se petrec lucruri ce raman fara explicatie!

Nu poti afla mai multe despre Dakar decat de la participanti si e frustrant cand totul se pierde in traslatie.

Urmaresc Dakar-ul de dupa revolutie, de cand se prinde eurosport-ul cu antena de satelit .Cu el a inceput dragostea mea pentru motoare si nu pot sa descriu ce inseamna pentru mine fara sa devin melodramatic.

Daca i-mi impartasiti parerea,trimiteti un mail la ukfeedback@eurosport.com.Poate vor face ceva in legatura cu el!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Va deranjaza si pe voi comentariul lu' Gigi BoniFUCKciu ori sunt singurul?

Povestea se repeta in fiecare an, 1/2 de dakar comenteaza Arnold Cobilanschi si cealalta prietenul tau :rose:

 

Pe Eurorport sunt feedurile video cu tot ce se da seara, plus ceva interviuri si imagini din masini netraduse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Povestea se repeta in fiecare an
Si nu numai la Dakar. Si la MotoGP, RB X-Fighters si alte... chiar daca nu-s live. Tot aceeasi calitate a comentariului este! Cel mai bine ar fi sa lase comentariul original.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si nu numai la Dakar. Si la MotoGP, RB X-Fighters si alte... chiar daca nu-s live. Tot aceeasi calitate a comentariului este! Cel mai bine ar fi sa lase comentariul original.

Asa e!!

Pe mine ma doare mai mult Dakar-ul dar in general comentariul e de rahat.

Sunt la fel de rai ca Alexandrescu (sau cum il cheama) de la F1!

Asa cum mai toate stiristele o copiaza pe Esca asa si astia il copiaza pe Topescu dar nu le iese!Si Topescu debita mult pe subiect dar pe langa actiunea de pe ecran; insa avea dictie ,era informat si nu te plictiseai!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai m-am intors de la aeroport. Pe Marcel l-au intampinat vreo 40 de oameni, majoritatea prieteni din BV. Au fost multe televiziuni si fotografi de la multe publicatii.

Marcel a aparut in costum de moto si in cizme de enduro :rose: Pe sub geaca de moto avea o bluza africana extrem de colorata (asta a gasit si el pe acolo). Arata obosit, dar nu trist. Din pacate nu am reusit sa vorbim cu el - erau reporterii gramada.

 

Sunt sigur ca se duce si la anu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt sigur ca se duce si la anu.

Sper ca toti sa se duca si la anul, ba chiar mai multi!

 

Reporteri, reporteri... Da' n-am vazut inca nicio stire. Poate la stirile de seara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va deranjaza si pe voi comentariul lu' Gigi BoniFUCKciu ori sunt singurul?

Cum eurosport e singura sursa de imagini a Dakar-ului pe care o stiu nu pot sa scap de debitatiile lu' Victoras.Pe situ Eurosport sunt ceva imagini(nu tot montajul de pe tv) cu comentariul original si acolo se vede ca indiferent in ce limba vorbesc concurentii, englezoiu are traducerea si afli si tu!Aici ruma^nu strica tot acoperind cu vocea lui balbaita spusele lui, dar de cele mai multe ori fara sa traduca in romaneste ce zic ei!!!Tot timpul incepe cu "ei bine" si continua cu "pilot consacrat","pilot titrat","norocul nu ii surade" si altele pe care nu le tin minte acum.

Ieri zice ca in cockpit temperaturile ajung la 60 de grade!!Cine rezista cateva 6 ore la 60 de grade in timpul unui efort fizic sustinut?!

Tot aseara navigatorul lu' Gordon(cred) zice :"Noi aici la Hummer-Monster suntem pusi pe treaba dar nu inseamna ca nu stim sa ne distram.Robi a pus un pariu pe 50 $ ca o sa castigam o speciala si cum asa s-a intamplat a trebuit sa-mi rad ciocul!" Ruma^nu traduce: "...aa... ...el a pierdut un pariu... ...a povestit ca a pierdut un pariu ...ca^ ... " si atat;toate astea cu pauze lungi ca numai asa am inteles ce zicea americanul!Dar asta se intampla rar ,vocea lui acoperind normal pe a celorlalti!

Cand se vorbeste in alta limba decat engleza el traduce probabil ce zice comantatorul englez si asa ramane si mai in urma cu traducerea!Dar cum timpul trece el uita ce s a spus si atunci baga din top!Poate e dislexic si de aia prefera sa bata campii in timp ce pe ecran se petrec lucruri ce raman fara explicatie!

Nu poti afla mai multe despre Dakar decat de la participanti si e frustrant cand totul se pierde in traslatie.

Urmaresc Dakar-ul de dupa revolutie, de cand se prinde eurosport-ul cu antena de satelit .Cu el a inceput dragostea mea pentru motoare si nu pot sa descriu ce inseamna pentru mine fara sa devin melodramatic.

Daca i-mi impartasiti parerea,trimiteti un mail la ukfeedback@eurosport.com.Poate vor face ceva in legatura cu el!!

 

 

Aseara in afara de aberatia cu 60 grade pe care am remarcat-o si eu, m-a deranjat, cand un concurent (nu mai tin minte cine era) umbla la sistemul de tractiune, demonta planetare (banuiesc ca renunta la tractiunea a doua din 4, si dadea explicatii) n-am inteles mai nimic din cauza comentariului imbecil care povestea de o pana de cauciuc. Mai bine tace din gura. De interviuri nu mai zic nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rose:

 

Cred ca acolo era totusi vorba de o pana de cauciuc, pentru el doar a scos si a pus roata la loc nu a mai remontat si celalte piese. Posibil ca "masinuta" aia sa aibe punte dubla sau ceva de genu iar ceea ce scotea el inainte de a puna roata sa fi pus bac dupa asezarea rotii. Ma rog asta e parerea mea chiar de-o fi gresita da' ce sainteleg eu daca ala habar nu are ce comenteaza. Mai bine comenta Sorin Hobana (parca, ala de ski) ca cel putin omu ala e informat fata de ceea ce comenteza si nu vine doar asa ca se afle in treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta o uitasem!Concurentu ala a scos planetarele si a renuntat la tractiunea spate si punea rotile la loc zicand ca nu sta sa remedieze defectiunea ca vrea sa ajunga la sosire mai repede!Nu trebuie sa desfaci trasmisia finala ca sa schimbi o roata!

just_me te inseli cu pana da ai dreptate cu Hobana; parca e mai bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Ciudat, azi au mai abandonat 2.

 

http://www.realitatea.net/transcript-stiri.html

 

MARCEL BUTUZA NU RENUNŢĂ LA DAKAR

/

Marcel Butuza, unul dintre cei doi reprezentanţi ai României la Raliul Dakar, s- a întors în ţară. Chiar dacă nu a reuşit să termine competiţia, braşoveanul a avut parte la aeroport de o primire specială. /

MATERIAL:

[ La Raliul Dakar au luat startul doi români, dar Marcel Butuza a fost nevoit să abandoneze din cauza unor defecţiuni tehnice. Rămas singur în mijlocul deşertului motociclistul a trecut prin momente groznice. SINCRON: 16:04-16:11 Aveam impresia că nu o să mai văd niciodată verdele de la noi din ţară, numai pietre, nisip... Chiar dacă a trecut prin momente înfricoşătoare Marcel Butuza nu va renunţa la Dakar până nu îşi va vedea visul împlinit. SINCRON: 16:20-16:24 Cu siguranţă îmi propun ca la anul să ajung la Dakar. Cu motocicleta de această dată.

 

 

 

 

:rose: :lol: :D :blink: :D

Bonifaciu e un aaammmaaatooorrr .... la tele7abc cu el!

 

pentru cei care nu s-au uitat: live din bivuac, interviu cu ettiene, langa el francois si martin... si bonifaciu bate campii "un pilot privat ... aa .. e [etienne] pilotul cu licenta romana (dupa ce apare subtritarea) ... a fratele lui a abandonat ... aaa"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Na, ca dadura pe Eurosport imagini live si cu bike-urile fratilor Vuillet si cu 78-ul lui Martin Fridenemetz. Si l-am vazut si pe Martin acolo, langa ei. Da' normal ca nenea comentatorul nu-i recunoastea pe niciunul. :rose: Nici macar motoarele! Putea sa stie si el ce numere au... deh...

 

:blink: Plus ca aratau imagini cu Despres si nenea era sigur ca-i Coma!

 

LE: Mi-o lua Smokey inainte! :lol:)

Editat de maniakz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:blink: Ha, ha, ha! Ma omoara nenea asta! Dadura imagini iarasi cu Martin, cand le facea poze (si cred ca i-a si ajutat) echipei lui Gordon. Inclusiv imagini cu bike-ul 78! Uitati-va la feedul de pe EuroSport, cand l-or da! :rose: Editat de maniakz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...