Sari la conținut

Romania la DAKAR


Postări Recomandate

Uitandu-ma acum pe EuroSport la etapa de legatura de azi am ramas surprins in sensul bun al cuvantului de calitatea buna a drumurilor de acolo(cel putin cat s-a vazut la tv)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 489
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

In seara aceasta am rabufnit. Nu ma mai pot abtine. Desi am urmarit cu sufletul la gura atat competitia cat si acest topic, nu m-am exprimat pana acum considerand ca sunt altii mai avizati. Dar in aceasta seara comentatorul nostru minunat dupa ce a repetat de vreo doua ori Marc Coma in timp ce Depres dansa pe motor, apoi a "tradus" minunat ce a spus Anne Seel, iar in timp ce eu ma holbam la TV vazand live motoarele cu nr. de concurs 78 apoi 74, vazandu-l apoi pe Frainademetz zambind la camera, handicapatul nu-si da seama nici macar cand reporterul il intervieveaza pe E. Vuillet spunand ceva de genul "un pilot privat...." si dupa ce a scris pe ecran E. Vuillet si-a dat si el seama.

 

P.S. PUJOL se citeste PUIOL sau PUHOL? Ma zgarie la ureche in fiecare seara. "Roadbook-ul este un sul de hartie..."-ultima afirmatie

Parerea mea: e mai rau decat M. Alexandrescu de la F1.

 

Sa mor de ciuda... boul nu l-a recunoscut din nou pe Frainademetz cand ii facea poze lui R. Gordon si Hummer-ul lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PUJOL se citeste PUIOL sau PUHOL

PUJOL se citeste PUHOL in spaniola si PIUJOL in franceza.

Ar mai fi in portugheza PUJOL, si in limbile africane, nu stiu.

 

Nenea comentatorul ii zice in ce limba vrea... Da' PUIOL, nu stiu in ce limba e...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

noroc ca dau cei de la eurosport inregistrarile netraduse ...

http://www.eurosport.com/rallyraid/mc_vid32639.shtml

minutul 3:50

 

 

P.S. PUJOL se citeste PUIOL sau PUHOL? Ma zgarie la ureche in fiecare seara. "Roadbook-ul este un sul de hartie..."-ultima afirmatie

http://fastq.com/~jbpratt/education/spanish/tips.html

j is pronounced like the English h in hat or hey or hoe (bajo) but not that strong. Some countries pronounce it even stronger.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uitandu-ma acum pe EuroSport la etapa de legatura de azi am ramas surprins in sensul bun al cuvantului de calitatea buna a drumurilor de acolo(cel putin cat s-a vazut la tv)

 

Exact. Si eu am ramas masca. Fasia aia de asfalt printre nisipuri era impecabila!!!!

 

Si alta faza tare: Despres asculta muzica la casti? I-a facut semn celui din elicopterul Eurosport ca asculta muzica, se vedea si firele, batea ritmul cu mana stanga ... Tare :rose:

 

Eu v-am zis de acum o saptamana ca ar fi bine sa-i trimitem poze cu concurentii nostri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Si alta faza tare: Despres asculta muzica la casti? I-a facut semn celui din elicopterul Eurosport ca asculta muzica, se vedea si firele, batea ritmul cu mana stanga ... Tare :rose:

unde l-ai vazut tu pe Despres??? ala e Coma bre! rock.gif
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uitandu-ma acum pe EuroSport la etapa de legatura de azi am ramas surprins in sensul bun al cuvantului de calitatea buna a drumurilor de acolo(cel putin cat s-a vazut la tv)

Ploaia, zapada si sarea distrug drumurile din regiunea noastra. Acolo in africa probabil au facut druml acum multi ani si tine bine fara umezeala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rose:

 

S-a dat liber si etapei de azi. Astfel se pare ca in frunte se merge "in gasca" pentru ca sunt diferente de nici macar 2 minute ca sa nu mai vorbim de Despre si Coma care probabil ca stau si la o barfa runland practic unul langa altul .

 

In partea a doua a plutonului care ne intereseaza si pe noi Mani pare a merge iar cursiv inschimb as nota faptul ca s-a apropopiat considerabil de Puy, ori ea are probleme desi nu cred iar o surpriza placuta este Seel care e foarte aproape de Mani, in etapale trecut finnd o distanta deloc neglijabila intre ei.

 

Se pare ca nici etapa de azi nu va ramane datoare la capitolul spectacol ...

 

Later edit:

 

Am mai aruncat o privire pe iritrack: Seel e inaintea lui Mani; fie fata asta merge exceptional fie panarama de iritrack face figuri ....

Editat de just_me
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Am mai aruncat o privire pe iritrack: Seel e inaintea lui Mani; fie fata asta merge exceptional fie panarama de iritrack face figuri ....

 

Nu stiu ce sa cred, la km97 in clasamentul virtual Seel apare pe pozitia a 4-a... Chiar asa? Ce le dau astia sa manance, dom'le?

 

Eurosport confirma ce arata Iritrackul:

Henk Knuiman is third at the splitpoint, 43 seconds behind Esteve, while Swedish woman Annie Seel is a stunning fourth - faster than Janis Vinters.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mani .... s-a apropopiat considerabil de Puy...

Seel care e foarte aproape de Mani, in etapale trecut finnd o distanta deloc neglijabila intre ei.

 

Din doua, poate iese ceva... :rose: :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rose:

 

Fratilor eu cred ca ceva fenomene paranormale se astern asupra ralyului. Am vazut acum pe eurosport clasamentul provizoriu la cp1 si sunt pur si simplu ca la dentist. In primul rand cei doi din fruntea clasamentului general sunt dispusi in felu urmator: 38 COMA 31 DESPRES. Ok despre ei o sa ziceti ca pur simplu ei nu fac altceva decat sa isi menajeje motocicletele pentru ca primele doua locuri in clasamentul genral cam sunt adjudecate deja si numai niste probleme tehnice mai pot modifica ceva. Singurul pilot cu o clasa normala dintre "vedete" mi se pare a fi PUJOL care e primul dar asta pentru moment ca cine stie ce se mai intampla ritmul asta. Acum vin bombele ... oricat de mult s-ar menaja favoriti cred totusi ca e surpriza de proportii clasarea suedezei SEEL si anume LOCUL 13. Fata asta daca termina in primii 15 etapa chiar si in primii 20 merita statuie nu stiu daca mai e vreo femeie care sa fi realizat vreo performanta de genu asta la clasa moto daca voi stiti ceve in sensu' asta va rog sa imi ziceti-mi si mie. SI asta nu e tot .. frantuzoaica Puy nu e nici ea mai prejors ea fiind momentan pe 28. Totusi dat fiind ritmul in care au mers pana acum surpriza mi se mare muuuult mai mare din partea blondei nordice.

 

Din pacate pentru noi Mani inca nu a ajuns la CP1 dar cred ca e o chestie de maxim 5 minute pana va ajunge si el. Oricum sa fim realisti si sa nu uitam ca obiectivul lui e sa termine dar cand vezi ca toti se dezlantuie parca ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor eu cred ca ceva fenomene paranormale se astern asupra ralyului. Am vazut acum pe eurosport clasamentul provizoriu la cp1 si sunt pur si simplu ca la dentist. In primul rand cei doi din fruntea clasamentului general sunt dispusi in felu urmator: 38 COMA 31 DESPRES.

 

 

COMA si DESPRES s-au ratacit... Au mers aproximativ 10 km in directie gresita...

 

Se mai intampla si la ei...

 

:rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe iritrack many a trecut de CP1. Insa intr-adevar nu apare in lista de pe Eurosport. Se poate sa fi ratat CP-ul ... :rose:

Martin a mers bine: 37 la CP1.

Despre si Coma s-au ratacit - scrie pe Eurosport. Coma s-a lipit de Despres si s-au dus impreuna in balarii. E cea mai buna tactica pentru a pastra distanta fata de principalul adversar - Despres.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rose:

 

 

pe iritrack many a trecut de CP1. Insa intr-adevar nu apare in lista de pe Eurosport. Se poate sa fi ratat CP-ul ... :lol:

Martin a mers bine: 37 la CP1.

Despre si Coma s-au ratacit - scrie pe Eurosport. Coma s-a lipit de Despres si s-au dus impreuna in balarii. E cea mai buna tactica pentru a pastra distanta fata de principalul adversar - Despres.

 

 

Ce caterinca :blink: asa faci si tu la rally raid-uri ??? Jus a joke da' din ce am citit pe aici am vazut ca ai mai participat si tu incampionatul intern :D

 

Daca a ratat CP-ul risca vreo sanctiune? .. daca da care e aceea ? Merci.

 

37 M.FREINADEMETZ (AUT)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rose:

 

65 F.VULLIET (FRA)

68 E.VULLIET (FRA)

 

 

Coma si Despres sunt la cativa pasi de final ... Mani e cu mult trecut de CP sa speram ca are suficient gaz pentru a ajunge la finish.

Editat de just_me
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva cred ca nu e in regula.... Martin a trecut de Mani. Francois s-a apropiat si el. Astea coroborate si cu faptul ca Mani nu apare in clasament la CP1 imi cam dau emotii.

Sper sa fie iritrack-ul de vina, nisipul, echipamentul de cronometrare...

 

By the way, daca a ratat CP-ul, trebuie sa se intoarca? Nu sunt la curent cu regulamentul.

 

...

 

Tocmai s-a actualizat pozitia lui Mani. L-a ajuns pe Martin din urma

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

52 051 GYENES (ROM)

 

si totusi... intrebarea ramane: Cum dracu' merg muierile alea asa tare?

 

...

 

50 078 FREINADEMETZ (AUT)

54 051 GYENES (ROM)

55 073 VULLIET (FRA)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

52 051 GYENES (ROM)

 

si totusi... intrebarea ramane: Cum dracu' merg muierile alea asa tare?

 

...

 

50 078 FREINADEMETZ (AUT)

54 051 GYENES (ROM)

55 073 VULLIET (FRA)

 

au centrul de greutate mai jos, datorita latimii sholdurilor shi "ingustimii" umerilor, in raport cu configuratia barbatzilor :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rose:

 

Ne-a dat ceva emotii Mani. Prestatia fetelor se poate explica logic pe undeva: s-au pregatit, am muncit, au o echipa buna, au avut si ceva conditii, le-a suras un pic si norocul. Mie unu imi place chestia astea devine competitia mai dinamica :lol:. Bravo lor :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...