Sari la conținut

Unde găsesc vaselină rezistentă la temperatură?


Postări Recomandate

M-a luat gaia căutând. ÂŞtie cineva unde găsesc?

La ce temperatura? Ca eu am reusit s-o "topesc" pe la 180°C mai mult am stricat-o, a devenit un fel de gelatina, nu mai era vaselina la racire. Vaselina de rulmenti cu litiu, LITON de la benzinaria MOL.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gasesti aici: http://www.integradistributie.ro/uleiuri/u...ri-aditivi.html

Vaselina pe baza de cupru, rezista la 1100 grade Celsius. Nu cred sa ai nevoie de mai mult :rose:

 

Acu stie cineva unde gasesc vaselina siliconica (substanta alba) dar nu chestia aia cu proprietati dielectrice ci cealalta, rezistenta la temperatura dar in acelasi timp care nu atata cauciucul? Imi trebuie pentru ungerea etrierilor flotanti.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Îmi trebuie 200g.

2. Vreau să ung piesele aflate în roată, în butucul roții. Nu pot folosi vaselină normală pentru că se topeÂşte Âşi risc să ajungă în zona saboților (am frână pe tambur). Trebuie să reziste la câteva sute de grade că saboții se încing rău.

3. @marcone, mulțumesc.

 

Sper să nu dau milioane pe o cutiuță de vaselină.

Editat de Victor_vclic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Îmi trebuie 200g.

2. Vreau să ung piesele aflate în roată, în butucul roții. Nu pot folosi vaselină normală pentru că se topeÂşte Âşi risc să ajungă în zona saboților (am frână pe tambur). Trebuie să reziste la câteva sute de grade că saboții se încing rău.

3. @marcone, mulțumesc.

 

Sper să nu dau milioane pe o cutiuță de vaselină.

eu am luat cu bisulfura de molibden, de la skf, 45 ron 400ml parca; e rezistenta la apa si solicitari mari, si are punctul de topire f ridicat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AÂş avea nevoie de o adresă sau ceva concret de unde să iau. Din păcate cei de la skf văd că vând prin distribuitori. Eu nu cunosc nici un distribuitor.

Suna la badi in bv si iti trimit prin curier; 80 ron tot serviciul + vaselina :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Victor_vclic, lamureste-ne si pe noi la ce iti trebuie vaselina aia, ca sa iti zicem unde sa te indrumam. Pentru fiecare problema exista o solutie, mai putin pentru cele care nu :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Îmi trebuie 200g.

2. Vreau să ung piesele aflate în roată, în butucul roții. Nu pot folosi vaselină normală pentru că se topeÂşte Âşi risc să ajungă în zona saboților (am frână pe tambur). Trebuie să reziste la câteva sute de grade că saboții se încing rău.

3. @marcone, mulțumesc.

 

Sper să nu dau milioane pe o cutiuță de vaselină.

nu vreau sa fiu off-topic dar crezi ca e normal sa se incinga asa rau butucul?cred ca ar trebuii sa-ti rezolvi problema cu franele sau cu rulmentii<depinde ce se incinge asa rau>ca nu cred ca rezolvi nimic cu vaselina de milioane<e doar o parere personala si sper sa n-o interpretezi gresit>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Îmi trebuie 200g.

2. Vreau să ung piesele aflate în roată, în butucul roții. Nu pot folosi vaselină normală pentru că se topeÂşte Âşi risc să ajungă în zona saboților (am frână pe tambur). Trebuie să reziste la câteva sute de grade că saboții se încing rău.3. @marcone, mulțumesc.

 

Sper să nu dau milioane pe o cutiuță de vaselină.

 

motoreta este una de competitie? sau e d-aia cu motor de elicopter, de merge cu 400km/h?

daca nu du-te la Mol in benzinarie si citeste instructiunile!

 

ma indoiesc sa ai nevoie de o vaselina de felul asta, pt o mobra cu frana pe tambur(banuiesc Peugeot50cmc)... cel mai probabil ai nevoie de garnituri/semering la rulmenti. "Sute de grade" pe dracu'! atunci la camioane ce vaselinta tre' sa puna ? parca si alea

au tambur... :cheers:

 

Sanatate maxima!

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...