Sari la conținut

instalare suporti coburi/bagaje pe sportiva


deadcow
 Share

Postări Recomandate

am nevoie sa instalez niste suporti laterali rezistenti pentru a atasa bagaje textile (saddlebags) pe o sportiva. a facut cineva asa ceva ? ma gandesc ca e nevoie de un sistem de prindere pe suportul scaritei de pasageri si undeva sub codita pe langa carlige.

Mesaj completat

am vorbit la kronaumoto si cu cineva de la asistenta tehnica pentru bagaje de tot soiul din cataloagele louis. daca nu montez niste chestii laterale o sa-mi cada bagajele in strada sau o sa-i dau foc aluia de se sprijina de toba. asa ca singura solutie este sa-i montez eu ceva. din pacate, dupa ce am cautat luni de zile solutie nu am ajuns la nici o concluzie. pur si simplu nu exista nici o piesa aftermarket pentru motocicleta mea. asa ca trebuie sa fiu inventiv. orice opinie , idee este mai mult decat bine venita.

Mesaj completat

si evident , daca are careva service si face asa ceva sa-mi zica ca nu-mi propun sa-mi dau gauri prin carene singur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru link. sunt similare celor din catalogul louis si sunt mult prea mici. eu am nevoie sa car laptop , haine , cort , sac de dormit , cizme moto etc.

nu-mi iau tankbag ca e ingrozitoare pozitia asa ca am nevoie sa le pun pe toate pe spate.cele cu volum mai mare ating toba. am testat un sistem din asta si se misca in toate directiile. am nevoie de ceva care sa le stabilizeze sa nu-mi fie teama sa ma las pe o curba.chiar si doua bare mici din aluminiu m-ar linisti. si asa ceva vad ca nu exista. in esenta eu nu am nevoie de "suport pentru coburi" per se , cat de o asigurare ca nu-mi cad in strada si asigurarea aia sa fie si un soi de departator ca sa pot pune saddlebags cu volum mai mare. in bagajele astea pe care le ofera oamenii pentru sportive nu-mi intra nici aparatul foto.

 

 

chivu. da. de ceva cum ai aratat tu am nevoie. ca sa pot lega bagajele cumva.

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu iau cort+2 saci dormit+saltea pneumatica de 2 pers+toale+maruntisuri si deabia incap in 3 valize de 42 L fiecare,punand sacii dormit pe top-case care are portbagaj pe el !!!

La tine e mai greu,ce pateam si eu cu ss la drum cand aveam bagaj!

 

Vrei sa iei si a doua persoana ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru link. sunt similare celor din catalogul louis si sunt mult prea mici. eu am nevoie sa car laptop , haine , cort , sac de dormit , cizme moto etc.

nu-mi iau tankbag ca e ingrozitoare pozitia asa ca am nevoie sa le pun pe toate pe spate.cele cu volum mai mare ating toba. am testat un sistem din asta si se misca in toate directiile. am nevoie de ceva care sa le stabilizeze sa nu-mi fie teama sa ma las pe o curba.chiar si doua bare mici din aluminiu m-ar linisti. si asa ceva vad ca nu exista. in esenta eu nu am nevoie de "suport pentru coburi" per se , cat de o asigurare ca nu-mi cad in strada si asigurarea aia sa fie si un soi de departator ca sa pot pune saddlebags cu volum mai mare. in bagajele astea pe care le ofera oamenii pentru sportive nu-mi intra nici aparatul foto.

 

 

chivu. da. de ceva cum ai aratat tu am nevoie. ca sa pot lega bagajele cumva.

 

salut

si eu am avut aceiasi problema, am luat setul de bagaje de la Louis, "moto detail" si am constatat ca cele laterale nu prea vor sa stea din cauza lipsei suportilor laterali dar am rezolvato pe loc cu doua chingi elastice trase dintr-o parte in alta in jurul lor. Bagajul din spate tot cu chingi elastice unde bag si cortul printre chingi. Daca ai chingi elastice bune, nu ma refer la cele de prin Metro, pecouri etc., ai rezolvat problema bagajelor.

 

asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru link. sunt similare celor din catalogul louis si sunt mult prea mici. eu am nevoie sa car laptop , haine , cort , sac de dormit , cizme moto etc.

nu-mi iau tankbag ca e ingrozitoare pozitia asa ca am nevoie sa le pun pe toate pe spate.cele cu volum mai mare ating toba. am testat un sistem din asta si se misca in toate directiile. am nevoie de ceva care sa le stabilizeze sa nu-mi fie teama sa ma las pe o curba.chiar si doua bare mici din aluminiu m-ar linisti. si asa ceva vad ca nu exista. in esenta eu nu am nevoie de "suport pentru coburi" per se , cat de o asigurare ca nu-mi cad in strada si asigurarea aia sa fie si un soi de departator ca sa pot pune saddlebags cu volum mai mare. in bagajele astea pe care le ofera oamenii pentru sportive nu-mi intra nici aparatul foto.

 

 

chivu. da. de ceva cum ai aratat tu am nevoie. ca sa pot lega bagajele cumva.

 

Am priceput. In cazul asta trebuie sa-ti confectionezi ceva de genul celor din pozele de la Chivu, de cumparat de-a gata nu cred ca gasesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am nevoie sa instalez niste suporti laterali rezistenti pentru a atasa bagaje textile (saddlebags) pe o sportiva. a facut cineva asa ceva ? ma gandesc ca e nevoie de un sistem de prindere pe suportul scaritei de pasageri si undeva sub codita pe langa carlige.

Mesaj completat

am vorbit la kronaumoto si cu cineva de la asistenta tehnica pentru bagaje de tot soiul din cataloagele louis. daca nu montez niste chestii laterale o sa-mi cada bagajele in strada sau o sa-i dau foc aluia de se sprijina de toba. asa ca singura solutie este sa-i montez eu ceva. din pacate, dupa ce am cautat luni de zile solutie nu am ajuns la nici o concluzie. pur si simplu nu exista nici o piesa aftermarket pentru motocicleta mea. asa ca trebuie sa fiu inventiv. orice opinie , idee este mai mult decat bine venita.

Mesaj completat

si evident , daca are careva service si face asa ceva sa-mi zica ca nu-mi propun sa-mi dau gauri prin carene singur.

http://www.hepco-becker.de/_eng/frameset.php

pentru inspiratia lacatusului cauta aici! eu nu am vazut 636 in lista aia

http://www.hepco-becker.de/anbauanleitungen/650287.0001.pdf nici nu cred sa fie nevoie de atatea prinderi pentru ca nu este o enduroaica(care sare prin gropi cu sarsanale cu tot) si poti folosi o teava mai rezistenta... pt gaz metan ... fabricata in germania, suedia si nu in ucraina... 18mm?

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia legatura cu userul @Rados(0722.518.718) ,el se ocupa printre altele si cu asa ceva!Oricum fa ceva solid(material bun,prinderi bune) care sa tina la cazaturi,socuri,vibratii!

Dupa confectionare,incarca bagajele pe ea si da o tura pe niste drumuri m-ai proaste prin tara sa vezi cum tine la greu(drumuri nasoale gasesti fara numar)!

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia legatura cu userul @Rados(0722.518.718) ,el se ocupa printre altele si cu asa ceva!Oricum fa ceva solid(material bun,prinderi bune) care sa tina la cazaturi,socuri,vibratii!

Dupa confectionare,incarca bagajele pe ea si da o tura pe niste drumuri m-ai proaste prin tara sa vezi cum tine la greu(drumuri nasoale gasesti fara numar)!

Succes!

 

multumesc pentru recomandare , dar trebuie sa stiti ca nu sunt singur la atelier , sunt impreuna cu inca doi prieteni Cristi si Catalin , fiecare dintre noi se ocupa cu ce stie mai bine sa faca :lol:

acum , in legatura cu cererea celui care a deschis topicul , pina acum nu am facut suporti coburi pentru sportive dar daca vii cu poze cu ce vrei exact sa ai poate reusim sa facem ce iti doresti .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...