Sari la conținut

Campina Aprilie 2010


Postări Recomandate

Frumos traseu. Am facut si noi Valea Doftanei cu dorinta de a iesi in Cheia, numai ca in martie am dat de zapada si gheata la trei sferturi din traseu.

 

A fost o adevarata aventura cu caponord cu pasagera si varadero pe zapada, norori si gheata. Am slabit 4 kg . Numai sa ridici de 4 ori mobra de jos si sa impingi la ea prin zapada.

 

Am da de zapada si intrebam . mai e mult pana la iesire , nu vreo 5 km

 

mergeam 5 km iar intrebam mai este mult- a nu vreo 2

 

iar mergeam 2 si tot asa am facut vreo 20 km de zapada si gheata in vreo 3 ore. Ne mai ajutam intre noi , mai impingeam la mobre.( mai erau niste baieti cu v strom 650, kle, si tenere), Dupa acesti km ne am intalnit cu niste localnici si i-am intrebat cat mai este. Ziceau ca vreo 10 km de urcari si coborari. Nu am mai riscat , se atuneca si ne-am intors. Zapada se mai topise la intoarcere.

 

Una peste alta a fost o tura pe cinste.

 

 

post-18966-1271276962_thumb.jpg

 

post-18966-1271276974_thumb.jpg

 

post-18966-1271276992_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu si suricatele tale :D promit ca in curand intentionez sa trec la un next level...POPANDAU :P Cat despre ideea de " mai catre Arges" sau Parang prefer orice ce e departe de ursi nu de alta dar daca tot ma identifici cu o suricata...nu as vrea sa vad cum arat o suricata intre masivele" brate" ale unui urs.Cat despre cantat...trebuia sa facem si noi ceva sa alungam orice vietate ce ne-ar fi putut intrerupe repetatele noastre incercari de salvare a mobrei.

 

un popandau neinfricat de ursi. you go girl. te sustinem

chippy-the-attack-gopher.jpg

 

 

 

Frumos traseu. Am facut si noi Valea Doftanei cu dorinta de a iesi in Cheia, numai ca in martie am dat de zapada si gheata la trei sferturi din traseu.

 

A fost o adevarata aventura cu caponord cu pasagera si varadero pe zapada, norori si gheata. Am slabit 4 kg . Numai sa ridici de 4 ori mobra de jos si sa impingi la ea prin zapada.

 

Am da de zapada si intrebam . mai e mult pana la iesire , nu vreo 5 km

 

mergeam 5 km iar intrebam mai este mult- a nu vreo 2

 

iar mergeam 2 si tot asa am facut vreo 20 km de zapada si gheata in vreo 3 ore. Ne mai ajutam intre noi , mai impingeam la mobre.( mai erau niste baieti cu v strom 650, kle, si tenere), Dupa acesti km ne am intalnit cu niste localnici si i-am intrebat cat mai este. Ziceau ca vreo 10 km de urcari si coborari. Nu am mai riscat , se atuneca si ne-am intors. Zapada se mai topise la intoarcere.

 

Una peste alta a fost o tura pe cinste.

 

Nici voi nu sunteti dusi la biserica prea des.

 

Din ce vad din poze (si parca recunosc unul dintre locuri ala ar fi pasul Predelus care iese la Bradet. Voi ati iesit la Cheia? Sounds interesting. :)

 

Daca e pasul predelus care merge de la Paltinu la Sacele - Bradet apai ala e crunt si dupa o ploaie mai serioasa. Si intr-adevar localnicii par a estima total diferit fata de noi ce e in fata si gradul de "practicabilitate" al traseului.

 

M-am mai trezit asa si anul trecut plecat fara frana spate (la sosea deh:) catre rucar - bran urcat la Cheile Dambovicioarei si apoi urcat prin spate catre Sirnea luat dupa un localnic care se jura ca drumul nu e mai rau decat acolo unde l-am intrebat. Singurul motiv pentru care am ajuns atunci sa continuam a fost ca oricum nu ne mai puteam intoarce. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iese mai sus de Cheia, in DN1A si este de la Paltinu tot inainte. Frumos traseu, exceptand epuizarea fizica de la 250 kg de fier.

Mesaj completat

Asa stiu si eu de pasul Predelut. Daca era noroi mai era cum mai era da era gheata.

 

O sa-l mai fac odata cand nu o sa mai fie zapada si gheata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, citind pe aici mi s-a facut asa un dor de noroiala cu motorul meu de strada... :)

 

Dana, Melciu, Uzunu, data viitoare dati si voi un semn, poate-poate mai vin si eu la o endureala mica, daca o sa gasesc timp liber pt asta. Macar am garantia ca iese o excursie de pomina, indiferent daca ajungem la destinatia initiala sau nu... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prin tara, dar ceva mai greu cu timpul liber. Dar pt asa o tura, sigur m-as chinui sa fac timp. Deja incepusem sa ma gandesc... un traseu pe langa muntii Capatanii, poate o traversare intre Transalpina si Ciunget (parca Drumul Granicenilor ii zice ?!?). :)

A... esti in tara?

Pai zi asa ca cbf-ul lipseste din configuratie. N-ai sughitat sambata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum saptamana asta nu pot, de 1 Mai am alte planuri... Poate saptamana viitoare sa fiu liber, daca nu mai incolo, spre mijlocul lui mai. Se mai si incalzeste pana atunci. Oricum ma pot baza pe voi pt idei de noroiala, nu-mi fac griji. :)

Bine te-ai intors. Te stiam plecat.

 

Pentru Transalpina - Ciunget cred ca trebbuie sa mai astepti vreme un pic mai calda. Inca nu e de traversat cu CBF-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o traversare intre Transalpina si Ciunget (parca Drumul Granicenilor ii zice ?!?). :(

 

Mai precis Strategica si am pus si eu ochii pe ea :) dar trebuie asteptata vremea aia buna. Pe creasta merge ca e pietruit in mare parte, insa coborarile prin padure nu cred ca-s placute dupa ploaie....

 

Pe Google Earth poti vedea cateva fotografii ca sa-ti faci o idee despre cum arata drumul de creasta :P

Editat de gabriell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai in momentul de fata la Ranca sunt 80 de centime de zapada...

 

Pentru a evita coborarile extreme se poate urca prin Ciuget, Petrimanu, Galbenu catre varf si coborat prin Obarsie. Asta pentru a evita zgandarirea ochilor sensibili cu termopane, gratare si burti tremurande pe ritmuri de manele. Cu toate ca si la Obarsie lucrurile au luat-o razna. Oricum, am vazut niste poze si numai Pasul Urdele inca nu are asfalt. In rest... jenunchiu jos.

 

Hai cu luna mai si cu caucioacele cele noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu permisiunea initiatorului topicului pun si eu niste poze din aceeasi zona mai mult sau mai putin :-). Noi am mers pe Campina - Penitenciarul Doftana - Barajul Paltinu - apoi cat am putut si noi pana nu am mai putut spre DN1A si apoi intoarcere si coborare in Comarnic. Frumoasa zona. :wacko:

 

post-41018-1271711569_thumb.jpgpost-41018-1271711610_thumb.jpgpost-41018-1271711730_thumb.jpgpost-41018-1271711683_thumb.jpg

post-41018-1271711805_thumb.jpgpost-41018-1271711826_thumb.jpgpost-41018-1271711876_thumb.jpgpost-41018-1271712134_thumb.jpg

post-41018-1271711923_thumb.jpgpost-41018-1271711964_thumb.jpgpost-41018-1271711996_thumb.jpgpost-41018-1271712018_thumb.jpg

Editat de adrian_zZr_600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...