Sari la conținut

Hit And Run


Dan-Andrei
 Share

Postări Recomandate

Aseara pe la opt si ceva cred, m-a lovit o masina pe partea stanga. Din fericire nu am cazut (desi rulam cu 50-60) si nici nu am patit nimic. Insa scarita este rupta, iar suportul din cadru indoit, astfel incat obtureaza lantul. Carenele nu au nimic, totul ok...

 

De ce nu am mers la politie?

M-am gandit si la asta, insa asigurarea mea expirase pe 15, iar pe cea noua o incheiasem abia in acea dimineata. Asa ca, daca ieseam vinovat...

 

De ce nu voi da numarul masinii pe forum?

Am vazut-o, am notat numarul. Insa el m-a lovit oarecum din spate, cu aripa fata, asa ca in momentul impactului nu l-am vazut. Am vazut doar ca m-a depasit o Fabia alba, atat. Poate ca tipul a schimbat banda si a trecut pe partea cealalta. Ar fi pacat sa dau pe forum un numar si sa fie un om nevinovat.

 

Gata cu vorbaraia, asfalt uscat!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai frate hotarastate e vinovat sau nu......a schimbat bada si a dat peste tine sau ai schimbat tu banda si ai dat peste el????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu te-a trantit. Stiu ca nu ti-e bine cu motoru stricat dar tre sa recunosti ca erai usor in ilegalitate : trebuie sa treaca un timp de la incheierea politei rca pana a intra in valabilitate. nu e relevant, nu de aia ai avut beleaua, dar ai grija ca puteai legal sa o patesti mai rau. take care ca masini sunt pe toate drumurile :rolleyes:.

Numai bine

Take care, ride safe.

NK

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fapt cu ce vrei sa te ajutam? Un sfat, un mecanic, un umar sa plangi

Mai bine casca ochii si fereste-ti pielea. De data asta ai scapat ieftin.

Editat de ninja_skija
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg problema cu asigurarea? Daca o aveai deja incheiata... (putea fi si cu o ora inainte) ... e valabila si n-au ce sa-ti spuna politaii.

 

asigurarea noua intra in vigoare la 48 de ore de la plata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asigurarea intra in vigoare in 48 de ore pt pagube produse tertilor .... cred ca in fata politiei erai ok chiar daca era incheiata in ziua respectiva. Spun acest lucru deoarece in ziua cand mi-am facut RCA-ul am fost orit de un filtru de politai + rar si respectivii mi-au atras atentia ca in 48 de ore daca fac accident din vina mea scot bani din buzunar.

 

Asa ca ...

 

 

Altfel SANATATE maxima si asfalt uscat la toata lumea :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aseara pe la opt si ceva cred, m-a lovit o masina pe partea stanga. Din fericire nu am cazut (desi rulam cu 50-60) si nici nu am patit nimic. Insa scarita este rupta, iar suportul din cadru indoit, astfel incat obtureaza lantul. Carenele nu au nimic, totul ok...

 

De ce nu am mers la politie?

M-am gandit si la asta, insa asigurarea mea expirase pe 15, iar pe cea noua o incheiasem abia in acea dimineata. Asa ca, daca ieseam vinovat...

 

De ce nu voi da numarul masinii pe forum?

Am vazut-o, am notat numarul. Insa el m-a lovit oarecum din spate, cu aripa fata, asa ca in momentul impactului nu l-am vazut. Am vazut doar ca m-a depasit o Fabia alba, atat. Poate ca tipul a schimbat banda si a trecut pe partea cealalta. Ar fi pacat sa dau pe forum un numar si sa fie un om nevinovat.

 

Gata cu vorbaraia, asfalt uscat!!!!

 

Se putea sa o patesti mult mai rau decat un mic dezechilibru si stricaciunile la motorul tau... dar daca iti convine situatia nici o problema... poate este mai bine asa pentru tine.

 

Drum bun

:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg problema cu asigurarea? Daca o aveai deja incheiata... (putea fi si cu o ora inainte) ... e valabila si n-au ce sa-ti spuna politaii.

 

Deci:

 

Daca asigurarea incheiata nu depaseste 3 zile vechime are valabilitate DOAR in fata politiei. Adica nu iti da amenda ca nu ai asigurare. Dar societatea de asigurari nu baga despagubiri decat daca "data politei >= 4 zile"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai fost tu vinovat, nu are nici o importanta daca asigurarea ta intra in vigoare peste 48 ore sau nu o ai deloc. La politie cere asigurarea celui care te-a lovit. Nu-ti cere asigurarea ta daca nu esti vinovat. Am patit o chestie din asta anul trecut si nu aveam asigurare deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu caut un umar sa plang pe el, nu caut nici sfaturi legate de asigurare si nu am nevoie sa imi spuna altcineva sa stau cu ochii cascati :rolleyes:, fiindca asta stiu deja.

 

Si nici sa imi demonstrez nevinovatia nu doresc (asta sta in sarcina Politiei Rutiere - dar nu mai e cazul, oricum).

 

Am vrut doar sa scot in evidenta faptul ca 'participantul' la trafic nu a oprit in urma accidentului (indiferent daca era sau nu culpabil) si ca o secunda de neatentie nu te iarta intotdeauna (sau poate, in cazul meu, m-a iertat, avand in vedere ca nu am patit nimic).

 

A, cat despre motor, este avariat, dar, printr-un bulan exagerat, se repara repede si ieftin (un suport de otel de indreptat si scarite de inlocuit, eventual le iau de pe spate).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, bine ca esti OK!

 

Povestea asta cu hit and run vad ca se propaga... Ce-o fi dom'le asa de greu daca ai gresit cu ceva sa opresti si sa te interesezi de starea celui afectat si sa suporti consecintele??? :rolleyes:

 

Noi, motociclistii, suntem extrem de expusi in trafic, iar conservarii pur si simplu nu constientizeaza pericolul! Eram o data pe Mihai Bravu si un taran cu un papuc se da catre mine, intentionat. Il urmaresc pana la stop si il iau la intrebari: "De ce dai peste mine, stii ca ma pot dezechilibra, pot intra sub un camion sau ma pot lovi de o bordura si pot muri? De ce vrei sa ma omori?" La faza asta omul care pana atunci zambea s-a schimbat la fata si si-a cerut scuze. Mi-am dat seama ca el pur si simplu nu se gandise ce se putea intampla.

 

De-asta ar fi extrem de utile spot-urile de atentionare, atat la TV cat si la radio.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P'asta n'o shtiam.

Foarte tare!

Deci plateshti de azi da' e valabila de poimaine ! :rolleyes: In ce tzara traim !? :bounce:

 

E normal daca stai sa te gandesti: omul nu are asigurare si te loveste. Risca sa fie dat in judecata de tine pt recuperarea pagubei. Asa omul se duce si in 5 minute vine cu asigurarea in dinti.

 

Aceste 3 zile sunt pentru aceasta treaba. Evident ca sunt cazuri in care oamenii isi fac asigurarea "acu' trei zile" dar platesc bani grei pt ilegalitatea asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E normal daca stai sa te gandesti: omul nu are asigurare si te loveste. Risca sa fie dat in judecata de tine pt recuperarea pagubei. Asa omul se duce si in 5 minute vine cu asigurarea in dinti.

 

Aceste 3 zile sunt pentru aceasta treaba. Evident ca sunt cazuri in care oamenii isi fac asigurarea "acu' trei zile" dar platesc bani grei pt ilegalitatea asta.

Pai shi care'i problema...?

Intr'un astfel de ipotetic caz, eu iau asigurarea shi scapam amandoi de proces...toata lumea multzumita...decat sa umblu prin tribunale prefer sa merg la prima ghereta sa'shi faca omu' asigurarea shi sa pot fi despagubit in caz k el a fost de vina.

Pe cine ajuta legea asta pana la urma...? Nu'i facuta pt shoferi ci pt alte "entitatzi" , mama lor !

Editat de AlexLau_81
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

firma de asigurari acopera un risc, nu o certitudine, ca asa orice om nu isi face polita decat cand are accident. adica eu dau 2 milioane pe polita si asigurarea plateste pagube de zeci de milioane, nu? astia nu sunt caritas.

 

daca iti faci asigurarea dupa ce faci accidentul si esti descoperit risti inchisoarea pt frauda.

 

Tocmai de aceea e timpul ala de 48 de ore in care nu esti asigurat, ca sa aiba o marja de evitare e fraudelor.

Intarzierea asta este doar la politele noi, nu si la cele de continuare, pt ca atunci practic esti asigurat tot timpul si nu mai conteaza cand faci accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm... m-am uitat si in contract si pe polita. Nu scrie asa ceva.

 

Pe polita ai sus langa serie data la care s-a incheiat si jos drapta valabilitate. Uite-te acolo sa vezi ca data de la care incepe este la 3 zile dupa data incheierii politei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai shi care'i problema...?

Intr'un astfel de ipotetic caz, eu iau asigurarea shi scapam amandoi de proces...toata lumea multzumita...decat sa umblu prin tribunale prefer sa merg la prima ghereta sa'shi faca omu' asigurarea shi sa pot fi despagubit in caz k el a fost de vina.

Pe cine ajuta legea asta pana la urma...? Nu'i facuta pt shoferi ci pt alte "entitatzi" , mama lor !

 

 

E facuta sa ii capseze pe astia care nu au asigurare. Si intr-adevar, procesul tine 2-3 ani!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...