Sari la conținut

odessa- ukraina


foxbat
 Share

Postări Recomandate

Eu nu stiu daca vin, eu de obicei ma hotarasc in ziua plecarii :agree:

 

Noi o data am stat la un hotel pe malul marii: 46°32'38.62"N, 30°44'59.43"E, am platit destul de mult din cate imi aduc au aminte.

A doua oara am stat la un hostel pe strada Ecaterinskaya, in orasul vechi: 46°28'53.86"N, 30°44'18.48"E (coordonatele sunt aproximative, stiu ca era la cativa metri de intersectia asta, dar nu mai stiu exact in ce directie ;))

 

Si am mai gasit unul care suna bine: http://www.hostelworld.com/hosteldetails.p...sa/Odessa/42087

 

 

Mesaj completat

 

Io nu stiu prin ce bodegi a fost nenea asta, dar eu mai mult de 3 RON nu am dat pe-o bere acolo. Un euro este 10 grivne iar un dolar este 8.

 

Inca un lucru bun, acolo poti sa bei pe strada relaxat ca nu-ti face nimeni nimic. Poti cumpara bere la sticla de la alimentara (5-8 grivne, noi am gasit si cu 3.5) si nu trebuie sa returnezi sticla.

 

Incercati un hostel aproape de port, ca e zona cea mai faina. Ar trebui sa gasiti pe la $10/pers/noapte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 138
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

so, latest news

 

am vorbit cu un amic rusnac ( ma rog, lituanian cu nevasta rusnaca ) si se ocupa de cazare

am inteles ca va fi ceva de genul 12 - 15 e / persoana /noapte.

Nu stiu daca e hotel sau altceva., oricum merg pe mana lor ca doar sunt de acolo.

Am rugamintea ca cei care doresc sa mearga pe aceasta varianta sa mi dea de stire cat de curand pentru a rezerva pentru toti odata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SAlut,

 

Asa cum am zis mai sus, eu ma bag pe 2 nopti, sambata spre duminica si duminica spre luni.

 

Ai idee pe unde e situata cazarea? Aproape de festival (goblin), aproape de port/zona veche a orasului?

 

Orisicat, Alex te rog rezerva si pentru mine, ca ma gandesc ca e mai ok sa stam toti care suntem acolo impreuna.

 

 

numai bine,

 

Adrian

Editat de asilindean
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SAlut,

 

Asa cum am zis mai sus, eu ma bag pe 2 nopti, sambata spre duminica si duminica spre luni.

 

Ai idee pe unde e situata cazarea? Aproape de festival (goblin), aproape de port/zona veche a orasului?

 

Orisicat, Alex te rog rezerva si pentru mine, ca ma gandesc ca e mai ok sa stam toti care suntem acolo impreuna.

 

 

numai bine,

 

Adrian

 

 

salut

 

ok, deci 2 nopti, s a marcat - ca idee, eu sun si intreb curand, poate se mai aduna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

uite,iti dau copy-paste dintr un post anterior :lol:_

 

ok, sa rezum

 

poate ai mai vazut cum merg - in grupulete mici. maxim 4 motoare, 5 daca ne cunoastem bine

 

in acest moment suntem 3 sigur( incluzandu ma ) , deci 4 cu tine .

adiii,. vezi ca esti pe lista

daca ajungem la peste 6 motoare , fara sa sune aiurea, trebuie sa ne "impartim".

 

eu merg cu varadero-ul si cred ca nefiind drum de alergat nu avem probleme de viteaza si de tinut de grup.

 

intentionez 5 zile , 17 - 21 iunie, plecarea de joi.

 

in functie de preferinte ( camere duble sau single .etc ) ma interesez si revin cu detalii pentru cei interesati.orice idee este mai mult ca si binevenita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

 

Deocamdata nu stiu daca vin cu voi; se pare ca gazda la care am stat in Istanbul, motociclist si el, pleaca la sf lui iulie spre sevastopol; trece si prin bucuresti si ma gandeam sa merg cu el pana acolo, sa vad si peninsula crimeea; sevastopol inseamna si o noapte la odessa; daca nu vine, e f posibil sa merg cu voi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, ar fi fost gasca mare roxana, chiar imn pare rau ca nu poti veni

taman acum cand mi am termiant salariul pe o vreme pe alt aparat de pozat

nu ca as fi stiut sa l folosesc pe cel vechi, dar era o promotie la F64 si mi s a parut ca merita

acum mi am innodat urechile prin el :cheers:) si ma gandeam ca ma descurci tu sau alex . era timp destul la un vin , in Odessa

 

curand plec sa ma intalnesc cu rusnacii participanti la calatorie,

so, cine vine sa ma anunte ( aici sau pe pm ) ca sa am lista finala cu mine.

cazare, alea, alea

 

 

Mesaj completat

salutare natiune

sper ca nu se supara nimeni dar pana duminica seara doresc sa stiu cine vine sigur in Odessa .

de duminica seara consider grupul inchis pentru a putea finaliza toate detaliile .

Plecarea joi pe 17, intoarcerea luni pe 21.

stat in odessa cateva zile + vizitat si plaja "around".

detalii de preturi pt cazare ati vazut mai sus atat de la mine cat si de la alti calatori pe acolo ( multuemsc inca odata pentru datele oferite)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Foxule, noi taman ce ne-am intors aseara din Odessa. sfaturi:

- "bugetati" vreo 2 ore pentru trecerea celor 4 puncte de frontiera.

- aveti grija sa fiti cu toate hartiile in regula. daca nu sunteti se rezolva insa cu spaga.

- incercati ca orice spaga dati (de asta precis nu scapati) sa nu fie mai mare de 10 USD. pana la urma se poate.

- pregatiti-va bucile - drumul nu-i chiar ca-n palma

- atentie la drum - pana la Izmail sunt multe zone in care au turnat bitum pentru reabilitare. pe caldura asta bitumul balteste si-i patinoar curat.

- si la dus si la intors am vazut 2 radare insa in zone diferite, ambele la iesiri din localitati.

- pastrati o rezerva de timp pentru Bilhorod-Dnistrovskyi - cetatea e mare si merita vazuta

- atentie la benzinarii - suspect de multe aveau POS-urile defecte (cu toate ca in general pretind ca accepta carduri.

- cursul neoficial de schimb e 10 hrivne la 1 euro sau 8 hrivne la 1 dolar

- daca unul din punctele vamale e "inchis temporar" bagati-va in seama cu oamenii. s-ar putea sa va bage in fata.

- luati-va lichide din Galati. va vor prinde bine in vama

- bancnota de 10 dolari rezolva multe :ok:

 

daca aveti intrebari punctuale, nu ezitati!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foxule, noi taman ce ne-am intors aseara din Odessa. sfaturi:

- "bugetati" vreo 2 ore pentru trecerea celor 4 puncte de frontiera.

- aveti grija sa fiti cu toate hartiile in regula. daca nu sunteti se rezolva insa cu spaga.

- incercati ca orice spaga dati (de asta precis nu scapati) sa nu fie mai mare de 10 USD. pana la urma se poate.

 

La ultima afirmatie, este vorba de spaga din vama? Ce motive inventeaza sa-ti perceapa "taxa"?

 

- atentie la benzinarii - suspect de multe aveau POS-urile defecte (cu toate ca in general pretind ca accepta carduri.

- cursul neoficial de schimb e 10 hrivne la 1 euro sau 8 hrivne la 1 dolar

 

Deci recomanzi sa schimbam hrivne inainte? Daca da, avem de unde scoate hrivne de pe card? Sa nu folosim carduri la plata? Sa folosim carduri "cu bani putini"? Care e pretul benzinei (ma intereseaza cel maxim)?

 

- daca unul din punctele vamale e "inchis temporar" bagati-va in seama cu oamenii. s-ar putea sa va bage in fata.

 

Poti sa detaliezi un pic ce inseamna "bagat in seama"?

Editat de BlackDirt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Ce inseamna sa fii cu hartile in regula?

 

Pasaport - valabil 6 luni?

 

Carte Verde - valabila pt Moldova si Ukraina (Trebuie sa platesti in vama una speciala pentru Moldova??)

 

Asigurare sanatate - trebuie sa o ai facuta de aici sau iti faci la vama?

 

Mersi mult,

Adrian

Editat de asilindean
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foxule, noi taman ce ne-am intors aseara din Odessa. sfaturi:

- "bugetati" vreo 2 ore pentru trecerea celor 4 puncte de frontiera.

- aveti grija sa fiti cu toate hartiile in regula. daca nu sunteti se rezolva insa cu spaga.

- incercati ca orice spaga dati (de asta precis nu scapati) sa nu fie mai mare de 10 USD. pana la urma se poate.

- pregatiti-va bucile - drumul nu-i chiar ca-n palma

- atentie la drum - pana la Izmail sunt multe zone in care au turnat bitum pentru reabilitare. pe caldura asta bitumul balteste si-i patinoar curat.

- si la dus si la intors am vazut 2 radare insa in zone diferite, ambele la iesiri din localitati.

- pastrati o rezerva de timp pentru Bilhorod-Dnistrovskyi - cetatea e mare si merita vazuta

- atentie la benzinarii - suspect de multe aveau POS-urile defecte (cu toate ca in general pretind ca accepta carduri.

- cursul neoficial de schimb e 10 hrivne la 1 euro sau 8 hrivne la 1 dolar

- daca unul din punctele vamale e "inchis temporar" bagati-va in seama cu oamenii. s-ar putea sa va bage in fata.

- luati-va lichide din Galati. va vor prinde bine in vama

- bancnota de 10 dolari rezolva multe :ok:

 

daca aveti intrebari punctuale, nu ezitati!

 

multumec sa traiesti

chiar ma gandeam sa sun la adi ca auzisem ca sunteti pe acolo

ca idee, de hartii - pasaport , talon + Rca. da?

mai e ceva pls ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Ce inseamna sa fii cu hartile in regula?

 

Pasaport - valabil 6 luni?

 

Carte Verde - valabila pt Moldova si Ukraina (Trebuie sa platesti in vama una speciala pentru Moldova??)

 

Asigurare sanatate - trebuie sa o ai facuta de aici sau iti faci la vama?

 

Mersi mult,

Adrian

 

1. Pasaport valabil 6 luni de la intrarea in Ucraina

2. Carte Verde valabila pentru Moldova si Ucraina (la ARDAF de exemplu ai ambele tari). Nu stiu cat costa sa iti faci asigurare in vama, dar probabil destul de mult.

3. Asigurare de sanatate din aia turist sau cum ii zice. Costa vreo 10-15 RON si o poti face la orice broker de asigurari sau agentie de turism.

 

La intrarea in Ucraina o sa trebuiasca sa completati doua formulare (identice), sa pastrati unul dintre ele, pentru ca va trebuie sa iesirea din Ucraina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ultima afirmatie, este vorba de spaga din vama? Ce motive inventeaza sa-ti perceapa "taxa"?

la plecare n-au inventat nici un motiv. pur si simplu imi expirase RCA-ul/cartea verde. desi mi-am facut una pe loc pentru UA, ucraineanul n-a fost multumit si voia sa ma trimita inapoi in MD pentru ca sa mai fac ceva ce n-am inteles. pt. 10 USD n-a mai vrut nimic.

 

la intoarcere o doamna amabila (MD) ne-a intrebat direct daca nu-i iese si ei de-un suc. i-a iesit. :ok:

Deci recomanzi sa schimbam hrivne inainte? Daca da, avem de unde scoate hrivne de pe card? Sa nu folosim carduri la plata? Sa folosim carduri "cu bani putini"? Care e pretul benzinei (ma intereseaza cel maxim)?

primul bancomat pe care l-am identificat era in Reni (cativa km de la granita) puteti intreba, in zona aia populatia mai rupe nitica romana

benzina de 95 e cam 8 hrivne. atentie, la ei se foloseste la greu si benzina cu plumb iar culorile pompelor n-au nici o legatura cu ce stim noi. adica daca-i verde nu inseamna neaparat ca n-are plumb.

Poti sa detaliezi un pic ce inseamna "bagat in seama"?

bagat inseama inseamna intrat in vorba cu paznicul de bariera. cand am fost noi au pretextat ca-i vama plina si ne-au pus sa asteptam. dupa cateva cuvinte ne-au lasat sa trecem (moticiclete, caldura mare, ne-am lamentat nitel si-a functionat)

 

 

 

Salut,

 

Ce inseamna sa fii cu hartile in regula?

 

Pasaport - valabil 6 luni?

 

Carte Verde - valabila pt Moldova si Ukraina (Trebuie sa platesti in vama una speciala pentru Moldova??)

 

Asigurare sanatate - trebuie sa o ai facuta de aici sau iti faci la vama?

 

Mersi mult,

Adrian

hartiile obligatorii sunt:

- pasaport valabil (mie chiar mi-au zis ca-s cam tuns fata de poza)

- carte verde pentru MD si UA

- talonul motocicletei

- procura sau delegatie in cazul in care motocicleta e inmatriculata pe firma. daca aveti delegatie e bine sa aveti si o stampila la voi

- asigurarea de sanatate e optionala si-i de preferat s-o faceti acasa (mai ieftin). atentie insa la conditii. sunt companii care specifica explicit ca nu asigura traumele survenite in urma accidentelo moto.

 

 

multumec sa traiesti

chiar ma gandeam sa sun la adi ca auzisem ca sunteti pe acolo

ca idee, de hartii - pasaport , talon + Rca. da?

mai e ceva pls ?

o sa va mai dea ei o hartiuta (scopul si durata vizitei) care se completeaza in 2 exemplare. unul din exemplare trebuie sa-l pastrati asupra voastra pana la iesirea din UA. la intoarcere sigur va intreaba de el. e bine sa aveti si niste pixuri pentru comletat hartiile alea.

 

in rest vreme si voie buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La intrarea in Ucraina o sa trebuiasca sa completati doua formulare (identice), sa pastrati unul dintre ele, pentru ca va trebuie sa iesirea din Ucraina.

Ma insel eu sau formularul in 2 exemplare e de fapt importul temporar de vehicul? Ca asta daca nu-l ai la iesire, om te-ai facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma insel eu sau formularul in 2 exemplare e de fapt importul temporar de vehicul? Ca asta daca nu-l ai la iesire, om te-ai facut.

 

 

Parca spuneau ca e o declaratie de imigrare, sau asa ceva. Pe el, despre vehicul, nu se trece altceva decat numarul de inmatriculare. In rest sunt date personale si date despre calatorie.

 

 

Mai aveti grija si la masinile care se baga in depasire din contrasens (sunt extrem de multe scutere peste tot, probabil ne-au mai confundat cu ele sau pur si simplu i-a durut undeva).

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Fuse fuse si se duse

 

Plecam tarziu. Prea tarziu dupa gustul meu. Alerg Van-ul pe autostrada si imi amintesc de calutii XX-ului. O sa-mi dispara regretul curand. Cred ca ar fi ramas bucati de XX prin Ukraina daca l-as fi dus acolo. In Galati ne oprim la “Potcoava “ si mancam ceva pana vine restul trupei. Dupa masa intr-o mare intarziere decolam. Primii kilometrii in Moldova si ..pana. Transapul are camera iar riderul intelept una de schimb. Inlocuit. Reparat si vechea camera la un nene simpatic. Drumul este ok pentru niste Enduro-Touringuri dar totusi nu e de alergat prea tare pe el. Granita cu Ukraina trecuta repejor – ma gandesc cum ar fi sa n-ai pe cineva care stie limba aia. Cred ca e un cosmar. Oprim pentru benzina – fain, e cam 1 $ . Dupa 20 de minute cred ca nu vad bine – a II a pana. Suntem in mijlocul pustietatii, noaptea se cam lasa si noi n afacut nici macar 100 km in Ukraina. Al III lea motor mult in fata, nu raspunde la telefon.Asa ne impartim. Pe scurt dupa 2 ore si povesti reusim sa plecam mai departe. In statia de benzina in care ne oprim peste o ora avem parte de un episod de groaza – sute de broscute invadeaza asfaltul . Nu avem de ales si pe cateva le ajustam. De tot . Noroc ca s mici. Alrgam in noapte prea tare pentru gustul meu. E clar, e ziua belelor . Topcase-ul primului motor se desprinde si se da dea dura intr-o jerba de scantei. Il ratam pe putin si cu greu reusesc sa il “prind” pe fugar care habar n-avea ce patise.Deh, asa e cand alergi profesionistii, iar am uitat. Il fixam si ii dam bice. 2 mici opriri la alta bucativa de Moldova si ajungem in Odessa. E noape bine , ce mia , aproape dimineata. Prima parte s a incheiat .

Urmatoarele 2 zile sunt de pensionari , motoarele stau parcate si incuiate. Se pare ca se cam fura asa ca nu merge cu parcatul in “Fata blocului”. E bine sa n-ai grija organizarii si doar sa te bucuri de companie. Orasul este de vis. Nu mi-e prea clar ce vis e dar pare ireal. Cineva denumea asta “ calatorind prin cenusa imperilui” .Dar este calda , poate prea calda – bucati de imperiu si bucati de cenusa. Scari ,monumente, mare, podul soacrei, lacate, bere, vodca. Invat sa beau vodca. Era parca 4 reguli dar cine le mai stie pe toate?

1. Poti sa bei oricat ( tot paharul sau mai putin ) dar obligatoriu duap ce il lasi jos trebuie “ improspatat”. Am aflat asta prea tarziu ca mereu il gaseam plin.

2. Nu se toarna decat cand paharul este pe masa, neatins.

3. O singura persoana “ toarna” si acceasi pana se temina sticla.

4. Nu stiu care era dar ma mai gandesc  .Parca ceva cu ce sa imbuci intre 2 gaturi de alcol.

Oricum vodca aia m-a lasa masca – curgea efectiv ca un ulei. Doar ca era tranparent.

Alt local este “ Kompot” , merita. Ce fac aia din compot e de nedescris. Un fel de Dalboka pe parte de dulce. Acolo am vazut cea mai frumoasa fata din excursie - eu creadeam ca are maxim 20 alte pareri fiind pe la 25. Sper sa am o poza pe undeva.

Seara incalecam si mergem sa vedem o plaja a localnicilor. Sunt fara cuvinte si asta e rar la mine. Ghetou e cuvantul ce mi vine in minte. Vizitam si alte plaje pline de cluburi si sunt dezamagit.Nu e nisip, doar beton. Nu I de mine. Unde esti Obozoruleeeeeee.

Goblin Show – fain, multe motoare. Zeci ( da, ZECI ) de Goldwinguri. Incredibil. Sunt agatat de o rockerita usor ametita care vrea din berea mea. Pana sa deschid gura , “ a mea” se apropie rapid sa verifice situatia. Din pacate pentru mine limba aia este infernala, nu inteleg nimic si nici rusoaica. Dar macar ea se alege cu bere iar eu sunt urecheat. Daca eram insurat cred ca luam bataie . Hai LIBI .

Regret ca n am venit singur dar Odessa e totusi aproape. Si mai e un Goblin Show in toamna.

Podul Soacrei e plin de lacate. Pesemen ca orasul este e un paradis al monogamiei. Ca prea isi jura lumea credinta . Boriss imi arata cateva lacate din care sa imi aleg. Ii arat un deget. Nu sunt politicos. Iar mi o fur. E clar, nu mai e de trait .

Delfinariul este parca din alta lume- spectacolul este pur si simplu perfect. Iar dresoarele pot concura fara nici o problema la orice show de Miss.

Pleacarea - satul de lipsa de plaja alegem Zatoka si apoti Cetatea Alba ca zi puncte intermediare de traseu. Nimic notabil mai putin Cetatea care este impresioananta. Deja am ramas 2 motoare, 2 plecand spre Kiev. Drumul este rupt. Si spatele nostru la fel. Gasim in final plaja salbatica de care ni se spusese si facem o baie. Meritam. Uit de umatoarea oprire si asa imi las partenerul fara benzina . Deh, Van-ul are autonomie mai mare . O sticla de 2 l si 10 km dus intors si rezolvam. Din nou granita Ukraina si spre surprinderea mea o trecem rapid. Eu nu inteleg ce zice ala acolo dar zambesc. Si e de bine.

Bagam gaz spre Galati unde mancam tot la “ potcoava” .Restul drumul sunt trezit de cateva ori din somn de pasagera. Sa mai iei pasageri sa ti manace somnul. Deh.

 

 

http://picasaweb.google.com/bubexu/OdessaU...JHKhNOrq8vauQE#

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fuse fuse si se duse

 

Plecam tarziu. Prea tarziu dupa gustul meu. Alerg Van-ul pe autostrada si imi amintesc de calutii XX-ului. O sa-mi dispara regretul curand. Cred ca ar fi ramas bucati de XX prin Ukraina daca l-as fi dus acolo. In Galati ne oprim la “Potcoava “ si mancam ceva pana vine restul trupei. Dupa masa intr-o mare intarziere decolam. Primii kilometrii in Moldova si ..pana. Transapul are camera iar riderul intelept una de schimb. Inlocuit. Reparat si vechea camera la un nene simpatic. Drumul este ok pentru niste Enduro-Touringuri dar totusi nu e de alergat prea tare pe el. Granita cu Ukraina trecuta repejor – ma gandesc cum ar fi sa n-ai pe cineva care stie limba aia. Cred ca e un cosmar. Oprim pentru benzina – fain, e cam 1 $ . Dupa 20 de minute cred ca nu vad bine – a II a pana. Suntem in mijlocul pustietatii, noaptea se cam lasa si noi n afacut nici macar 100 km in Ukraina. Al III lea motor mult in fata, nu raspunde la telefon.Asa ne impartim. Pe scurt dupa 2 ore si povesti reusim sa plecam mai departe. In statia de benzina in care ne oprim peste o ora avem parte de un episod de groaza – sute de broscute invadeaza asfaltul . Nu avem de ales si pe cateva le ajustam. De tot . Noroc ca s mici. Alrgam in noapte prea tare pentru gustul meu. E clar, e ziua belelor . Topcase-ul primului motor se desprinde si se da dea dura intr-o jerba de scantei. Il ratam pe putin si cu greu reusesc sa il “prind” pe fugar care habar n-avea ce patise.Deh, asa e cand alergi profesionistii, iar am uitat. Il fixam si ii dam bice. 2 mici opriri la alta bucativa de Moldova si ajungem in Odessa. E noape bine , ce mia , aproape dimineata. Prima parte s a incheiat .

Urmatoarele 2 zile sunt de pensionari , motoarele stau parcate si incuiate. Se pare ca se cam fura asa ca nu merge cu parcatul in “Fata blocului”. E bine sa n-ai grija organizarii si doar sa te bucuri de companie. Orasul este de vis. Nu mi-e prea clar ce vis e dar pare ireal. Cineva denumea asta “ calatorind prin cenusa imperilui” .Dar este calda , poate prea calda – bucati de imperiu si bucati de cenusa. Scari ,monumente, mare, podul soacrei, lacate, bere, vodca. Invat sa beau vodca. Era parca 4 reguli dar cine le mai stie pe toate?

1. Poti sa bei oricat ( tot paharul sau mai putin ) dar obligatoriu duap ce il lasi jos trebuie “ improspatat”. Am aflat asta prea tarziu ca mereu il gaseam plin.

2. Nu se toarna decat cand paharul este pe masa, neatins.

3. O singura persoana “ toarna” si acceasi pana se temina sticla.

4. Nu stiu care era dar ma mai gandesc  .Parca ceva cu ce sa imbuci intre 2 gaturi de alcol.

Oricum vodca aia m-a lasa masca – curgea efectiv ca un ulei. Doar ca era tranparent.

Alt local este “ Kompot” , merita. Ce fac aia din compot e de nedescris. Un fel de Dalboka pe parte de dulce. Acolo am vazut cea mai frumoasa fata din excursie - eu creadeam ca are maxim 20 alte pareri fiind pe la 25. Sper sa am o poza pe undeva.

Seara incalecam si mergem sa vedem o plaja a localnicilor. Sunt fara cuvinte si asta e rar la mine. Ghetou e cuvantul ce mi vine in minte. Vizitam si alte plaje pline de cluburi si sunt dezamagit.Nu e nisip, doar beton. Nu I de mine. Unde esti Obozoruleeeeeee.

Goblin Show – fain, multe motoare. Zeci ( da, ZECI ) de Goldwinguri. Incredibil. Sunt agatat de o rockerita usor ametita care vrea din berea mea. Pana sa deschid gura , “ a mea” se apropie rapid sa verifice situatia. Din pacate pentru mine limba aia este infernala, nu inteleg nimic si nici rusoaica. Dar macar ea se alege cu bere iar eu sunt urecheat. Daca eram insurat cred ca luam bataie . Hai LIBI .

Regret ca n am venit singur dar Odessa e totusi aproape. Si mai e un Goblin Show in toamna.

Podul Soacrei e plin de lacate. Pesemen ca orasul este e un paradis al monogamiei. Ca prea isi jura lumea credinta . Boriss imi arata cateva lacate din care sa imi aleg. Ii arat un deget. Nu sunt politicos. Iar mi o fur. E clar, nu mai e de trait .

Delfinariul este parca din alta lume- spectacolul este pur si simplu perfect. Iar dresoarele pot concura fara nici o problema la orice show de Miss.

Pleacarea - satul de lipsa de plaja alegem Zatoka si apoti Cetatea Alba ca zi puncte intermediare de traseu. Nimic notabil mai putin Cetatea care este impresioananta. Deja am ramas 2 motoare, 2 plecand spre Kiev. Drumul este rupt. Si spatele nostru la fel. Gasim in final plaja salbatica de care ni se spusese si facem o baie. Meritam. Uit de umatoarea oprire si asa imi las partenerul fara benzina . Deh, Van-ul are autonomie mai mare . O sticla de 2 l si 10 km dus intors si rezolvam. Din nou granita Ukraina si spre surprinderea mea o trecem rapid. Eu nu inteleg ce zice ala acolo dar zambesc. Si e de bine.

Bagam gaz spre Galati unde mancam tot la “ potcoava” .Restul drumul sunt trezit de cateva ori din somn de pasagera. Sa mai iei pasageri sa ti manace somnul. Deh.

 

 

http://picasaweb.google.com/bubexu/OdessaU...JHKhNOrq8vauQE#

 

 

salutare frumos dar dupa ceam citit mam lecuit voiam sankpetersburg ,mursmak ,moskova, etc,sa fie sanatosi nui de mers acolo Pompi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...