Sari la conținut

Un sfat in alegerea mobrei


Postări Recomandate

Salut . M-am hotarat sa dau de A1 , am 16 ani si jumatate si imi pun intrebarea ,,Ce motor sa imi achizitionez? " . Bugetul meu ar fi undeva la 1400 E , si clasa aleasa este supersport . Urmatoarele motoare m-ar interesa : Aprilia Rs125 ( 2006 + ) , Yamaha Yzf R125 , Derbi GPR 125 , Honda CBR 125 R . De la cei care detin , as vrea un raspuns de la voi de genul ,,Eu iti recomand X pentru ca are urmatoarele avantaje" . Va multumesc ca v-ati irosit 2 minute din timpul vostru pentru a citi acest topic , sper sa fac o alegere buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 82
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

eu zic CBR125 pentru ca e fiabila rau, consuma foarte putin, merge decent si nu in ultimul rand...2 timpi suna ca o drujba...in padure merge dar...de ce sa mirosi a fum cand iesi cu prietena la cico? la 1500 gasesti una 2005-06 in stare buna care te mai tine ceva vreme fara probleme. R125 iar e foarte misto...dar sub 2300 nu te atingi de ele deci...nu merita banii cand iti iei r6 de 2300 E :P)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau ceva pana la 18 ani , mai am 1 an jumatate si nu mai rezist fara moto , am avut Aerox Rossi Edition , Yamaha TZR 07' si Aprilia Leonardo 250 , in 2009 deabea am stat fara moto , iar acum doream sa imi iau iar ceva . Am gasit pe bikeshop un R125 mai ieftin de 2300, chiar la 1550 , e putin atins si as mai negocia 100-150 E , uite anuntul :

 

http://bikeshop.ro/handler.php?tip=am&...amp;zoom=1#foto

 

CBR mi se pare umpic cam ,,ingusta" , am 1,85 nu arat nasol pe ea ?:P

 

Edit : Am mai gasit una si inca o are , 1400 pret final : http://bikeshop.ro/motociclete/anunturi-va...008-248083.html . Nu are cine stie ce acte . As inscrie-o la tara .

 

Ps : Prietena mea are fundu mare , ar da bine pe Yamaha :))

Editat de an0nim23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic CBR125 pentru ca e fiabila rau, consuma foarte putin, merge decent si nu in ultimul rand...2 timpi suna ca o drujba...in padure merge dar...de ce sa mirosi a fum cand iesi cu prietena la cico? la 1500 gasesti una 2005-06 in stare buna care te mai tine ceva vreme fara probleme. R125 iar e foarte misto...dar sub 2300 nu te atingi de ele deci...nu merita banii cand iti iei r6 de 2300 E :P)

Aberații!

De când am 2t, nu am mirosit a fum decât atunci când i-am pus un ulei mineral. Să nu mai zic că sunt uleiuri care scot diferite mirosuri, căpÂşune (Ipone) de exemplu.

Cât despre sunet, sincer să fiu îmi place mai mult cum sună un 2T făcut cum trebuie decât un monocilindric cu evacuare schimbată.

La relanți e adevărat ca 2t sună aiurea, dar în mers e cu totul Âşi cu totul altceva.

Editat de Chivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi mă înțeleg relativ bine :P

Consum între 3,5-4,5%, mi-a luat 4,2% pe Siriu în condițiile în care un Varadero a consumat vreo 4,8%, dar la mine mai costă Âşi uleiul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CBR mi se pare umpic cam ,,ingusta" , am 1,85 nu arat nasol pe ea ?:P

 

Chiar daca nu am avut niciodata o mobra stiu ca m-am suit pe o multime de 125-uri si pr CBR m-am simtit groaznic si cred ca aratam si destul de penibil...pt ca si eu am tot 1.85...m-am simtit ca pe un bmx pe cbr...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

So .. sa tai CBR de pe lista ? :-?

De firma Derbi ce ziceti ? Nu prea am auzit multe despre ea , dar nici rautati nu mi-au trecut pe la urechi , doar lucruri de bine , are cineva GPR 125 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

So .. sa tai CBR de pe lista ? :-?

De firma Derbi ce ziceti ? Nu prea am auzit multe despre ea , dar nici rautati nu mi-au trecut pe la urechi , doar lucruri de bine , are cineva GPR 125 ?

deci la bugetul tau de 1400 - 1600 R125 nu gasesti decat cu acte de 49 , deci probabil probleme cu actele sau avariate RS 2006+ la banii astia mai gasesti dar rar, totusi ai o sansa cu RS , iar ce zice colegu ca mirosi a fum si plm vrajeli dastea e super vrajeala intrucat cum a zis si chivu care are foarte multi km cu nsr lui si nu cred ca a mirosit vrodata a fum , deci nici eu ca atare, doar ca daca iei Rs tre sa ai bani de intretinere ulei , benzina , una alta , parerea mea pentru tine ca super sport pentru marimea ta ar fi un Hyosung GTR 125 , te-ar prinde super bine. Daca nu sti detalii despre el , intreaba-i pe baieti pe topicul lor. eu zic ca e o super mobra 2 cilindri in V 4T. Bafta cu alegerea. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hyosung ? Sincer sa fiu nu am auzit de firma asta pana pe forum , adica stiam ca exista dar nu am vazut la nimeni sa aiba asa ceva . Am intrebat acolo , as fi interesat si de Derbi GPR , are un aspect placut .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am stat de vorba cu 2 baieti odata, unu avea un cbr si celalalt avea un Hyosung. CBR era ca o bicicleta electrica pt copii, iar Hyosungu' arata a motor serios, dar avea in acelasi timp un aer ieftin. Chiar daca are un V2 in 4T, nu mi-as lua asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La asta m-am gandit si eu , pare prea ,,plasticat" , chiar daca mai e nevoie sa mai astept umpic , vreau sa iau ceva care sa ma tina si sa il si pot revinde usor .

Da e " plasticat " cum zici tu , dar atata vreme cat ai grija de el nu o sa ai probleme cu el....

Mesaj completat

Cu atat mai mult nu mi-as lua Hyosung. Adica un CBR mi-as lua la mana a 2a pt ca stiu ca sunt bune si pt ca, de, e Honda :peace:, dar Hyosung...

Hyosung , ce ? bag-o paia clasica , cu jucaria chinezeasca :moron: Sunt motociclete bune facute cu suzuki in alianta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer , daca nu ar fi chiar asa plasticata , sa aiba carenele mai de calitate , ar arata mai bine decat un YZF , nu stiu ce sa fac , o sa ma vad cu banii in mana si ma hotarasc in funcite de ce am .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hyosung , ce ? bag-o paia clasica , cu jucaria chinezeasca :moron: Sunt motociclete bune facute cu suzuki in alianta.

 

:peace:

Cu atat mai mult cu cat e facut in colaborare cu Suzuki, urasc tot ce inseamna Suzuki cu pasiune la fel cum il urasc si pe Basescu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre cagiva am auzit numai lucruri bune , dar chiar daca sunt modele 2010 , mito are un aer ,,vechi" , parca sunt din 80 , o sa merg pe urmatoaree modele , sa vad ce gasesc in bugetul meu , daca nu mai astept , Yamaha R125 , Aprilia Rs 2006+ sau Derbi GPR .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E misto ca isi dau cu parerea posesorii de nimic. Dupa mine , mergi pe Cagiva Mito.

:peace: Dacă aÂş avea din nou de ales un 125, mito aÂş lua.

Acum sunt mult mai multe 125-uri decât erau acum 2-3 ani, prețurile au mai scăzut.

Editat de Chivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...