Sari la conținut

Nici Un Accident In Week End


-Sir Daniel-
 Share

Postări Recomandate

Oricum, nici un accident mortal. Am fi auzit la stiri. Si asta ma bucura. Poate se schimba ceva...!

 

Cred ca lumea e putin speriata. Sezonul a inceput in forta... acum cateva weekenduri au fost cele doua accidente mortale - Racari x Mihai Bravu si Libertatii. Asta ar fi trebuit sa-i puna pe ganduri si pe cei mai viteji.

 

Partea proasta e ca am vazut in weekend ceva motoristi care treceau pe rosu - vitezeni :disappointed: .

 

Cu bine! Sa citim cat mai putin pe aici!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu intrasem cu inima stransa la Accidente ca sa vad "recolta" neagra care apare dupa fiecare weekend. Doamne' ajuta sa gasesc in fiecare saptamana numai topicuri vechi ! Nici macar unul nou !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam numai sa va fac remarcat faptul ca dupa week end ul asta iesim cu totii la inventar! :sick: :lol:

 

In sfarsit un final de saptamana fara RIP-uri si + :disappointed: :crack: -cele

 

Asa sa ne ajute Dumnezeu si mai departe!

 

 

........da da...

 

Din genul "da sa ma dau o tura" ... uite ce se intampla cand nu stii nimic din ce inseamna motociclismul ...

prieteni prieteni ... dar branza e pe bani

 

http://www.mesagerul.ro/afis.php?nr=00000020876 - detalii despre accident.. a fost destul de nasol

post-2705-1152555047_thumb.jpg

post-2705-1152555139_thumb.jpg

post-2705-1152555220_thumb.jpg

post-2705-1152555288_thumb.jpg

post-2705-1152555356_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

greseala e si a celui care a imprumutat motorul, sincer

 

Art. 78. - (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de catre o persoana fara permis de conducere se pedepseste cu închisoare de la 1 la 5 ani.

 

(2) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai, de catre o persoana al carei permis de conducere este necorespunzator categoriei din care face parte vehiculul respectiv ori acesta i-a fost retras sau anulat ori careia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendata, se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.

 

(3) Cu pedeapsa prevazuta la alin. (2) se sanctioneaza si persoana care încredinteaza cu stiinta un autovehicul sau tramvai, pentru conducerea pe drumurile publice, unei persoane care se afla în una dintre situatiile prevazute la alin. (1) si (2) sau unei persoane care sufera de o boala psihica ori se afla sub influenta unor produse ori substante stupefiante sau a medicamentelor cu efecte similare acestora.

 

(OG 195/2002 - Codul rutier in vigoare)

Editat de legionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca atentia motociclistilor a mai crescut, dar in Baia Mare in weekend au fost cele mai grave accidente auto din istoria orasului, cred. Vreo 5 accidente grave, din care au murit 6 oameni (asta numai dintr-o masina, restul stau prin spitale, sau au avut mult noroc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

 

(3) Cu pedeapsa prevazuta la alin. (2) se sanctioneaza si persoana care încredinteaza cu stiinta un autovehicul sau tramvai, pentru conducerea pe drumurile publice, unei persoane care se afla în una dintre situatiile prevazute la alin. (1) si (2) sau unei persoane care sufera de o boala psihica ori se afla sub influenta unor produse ori substante stupefiante sau a medicamentelor cu efecte similare acestora.

 

 

 

e cuvantul ala care e f important ! proprietarul poate sa zica ca nu a stiut ca tipu nu are permis !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar totodata proprietarul are OBLIGATIA sa se ASIGURE ca respectivul ARE permis ptr categoria respectiva. Poate sa zica orice, ca e vinovat si el. Nu ma poti contrazice, ca am invatat legislatie pe paine cand am dat de C. Am facut 4 luni consecutive de teorie (1 ptr B si 3 ptr C) la o scoala infiintata de politisti de la circulatie care ne-au explicat ce si cum cu diverse chestii care le poti specula din lege, dar aicea nu are ce sa speculeze. Pur si simplu a gresit ca i-a dat motorul unuia care nu stia sa mearga pe motor si legal nu poate sa zica ca nu a stiut ca nu avea permis ptr A. Legal e raspunzator indirect, mai ales ca cel caruia l-a imprumutat a facut accident cu vatamare corporala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...