Sari la conținut

Anvelope Mitas E-07 Sau E-09?


Postări Recomandate

Si eu stiam la fel, dar am zis ca poate o fi descoperit domnu' Cata ceva nemaipomenit :laugh:

pai descoperisem ca decat sa pun un e-09 pe fata (nu prea aderent pe sosea si nici impresionant in teren) mai bine pun cross (la fel de neaderent pe sosea si excelent in teren). ceea ce am si facut mai demult cu dereu pt. un plus de fun pe coclau. altfel, as alege e-07 dupa cum a explicat si Mark de ce :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 5 years later...

am pus eu pe motor si 09 si 07, pot sa spun ca 09 se comporta destul de bine pe asfalt si moto se poate inclina fara probleme.in teren sunt super.pe ud orice guma aluneca si fara compromis nu merge la enduro.cauciucuri cross, sunt pt cross, nu pt vaci de 200 kile.am folosit 09 in apuseni si nu numa, prin noroi, pietris, pamant si asfalt.daca te dai intelept, merge oriunde.de uzat se uzeaza mai repede, dar merita.pot sa-ti spun sigur ca pe asfalt tin pe curbe pana la 120, dar trebuie sa anticipezi perioada de franare, ca acolo nu prea tin.acum trebuie sa intelegi ca nu poti cere de la o guma sa faca tot si sa faca si perfect,dupa ce te obisnuiesti cu ele, sunt foarte bune.07 merge de foarte bine pe asfalt si in teren nu te faci de ras.nu-i pentru noroaie mari si iarba multa, da merge bine pe orice fel de teren, daca ai un pic de grije.fata mie nu-mi place, numa pe strada.cel mai bun compromis, din punctul meu de vedere e 07 pe spate si 09 pe fata.poti sa mergi intins pe asfalt, cu grije la franare si ud si fara probleme pe orice teren daca nu ploua mult si e numai apa(oricum in conditii de gernul asta cu o namila de 200 si, ti- greu cu orice gume).gasesti gume mult mai bune ca astea, da nu la pretul asta si daca nu esti profesionist si n-ai parinti campioni, nu merita sa dai banii pe ele, ca nu o sa simti asa de tare diferenta.cel mai bun pret il gasesti la anvelopemoto .eu.eu unul nu am gasit mai ieftin ca la ei in Romania.a aparut o guma noua de la Mitas, E-10, arata bine, da nu mi-am luat inca.cele mai ieftine sunt Mitas si eu consider ca la banii astia sunt foarte bune.cu un set de gume te dai un sezon, pe orice teren si nu cheltui o caruta de bani.nu-s ele profi, da ai gume noi si nu te faci de ras pe orice teren, atat timp cat iti respecti limitele si nu incerci lucruri care nu-s pentru motoarele noastre cu kile multe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Din 2006 pana acum am studiat problema...

 

E09 e pt off...mai ales ca acum le-au facut mai bune, plus ca exista si E09 Dakar...

 

E07 e pt asfalt si putin pe forestiere uscate, pe noroi se incarca repede...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 years later...

Salutari si multumiri tuturor care au contribuit cu informatii constructive pe acest topic ! :)

Am citit cu mult interes chiar daca startul discutiei e foarte vechi.

Am avut dilema similara; m-am hotarat la Michelin Anakee Wild pe fata si E09 pe spate pentru un Transalp 600, am comandat, astept sa vina si sa le pun la treaba.

 

Drumuri bune tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...