Sari la conținut

Tarife Reparatii Moto


Postări Recomandate

Ce tarife se practica la reparatiile moto ?

De exemplu : schimbat lant si pinioane, inlocuit ulei in amortizoare, schimbat rulmenti roata, jug, inlocuit ambreiaj, sincronizat carburatoare, reglat jocuri la supape, etc

Am vazut pe site-ul unui service din Bucuresti ceva tester de diagnoza universal pentru motociclete, daca stie cineva mai multe amanunte despre aceste testere il rog sa posteze aici, eventual pe ce protocol functioneaza diagnoza la moto.

Intreb toate astea pentru ca intentionez sa repar si moto la mine in atelier, mai usurel anu acesta si sper mai serios de la anu ce vine. In Cluj de abia sunt 2-3 locuri unde se mai surubareste la motoare si acolo la nivel de amatori .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar fi totusi o chestie !

cei care se ocupa de mecanica sa posteze aici preturile pt lucrarile ce le executa ! macar stim la ce sa ne asteptam !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

preturile sunt intotdeauna negociabile

 

adica daca ora de manopera e 400.000 fix... negociezi si tu in felul urmator:

 

Cum pielea mea sa dureze 10 de ore un schimb de filtru? sunteti nebuni sau melci?

 

acum serios, ca idee reparatiile nu ar costa foarte mult doar ca noi nu suntem obisnuiti cu asemenea preturi. Din cate am inteles de la "baieti de afara" la ei ora de manopera e mai scumpa decat la noi, dar ei nu te unfla la ore...

 

on topic, ora de manopera este intre 10 euro si 450.000 lei vechi in functie de service... daca vorbesti de service-uri

 

daca vrei la un nene... depinde de cum te intelegi, de cate carbelitoare are de reglat, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate .. eu prefer sa-mi fac singur motorul , eventual sa cer sfaturi de la cineva cu experienta.

De ce sa sau 1 milion pentru sincronizat 2 carburatoare la SV cind pot sa dau 950 de mii pe scula de la louis si imi ramin si bani de bere pentru prietenul care ma ajuta.

Asta inseamna nu numai ca la anu o sa am ceasurile deja cumparate, dar o sa si stiu sa-mi sincronizez singur carburatoarele pentru ca tocmai am invatat cum se face.

 

Daca ai fi avut rabdare cautai pe forum si gaseai diferiti reparatori / service-uri + preturi la diferite lucrari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce am platit eu pana acum:

 

Sincronizare carburatoare: 40 lei

Schimbat lant: 35 lei

Schimbat semeringuri (cu complicatii, a durat 6 ore): 60 de lei

Schimbat guma + echilibrare: 35 lei

Vopsit: 150 de lei + vopseaua + un plin pentru Skywalker, pe care el il tot asteapta :crack:

 

 

P.S. Iti fac bah si plinu.. la urmatoru salar :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce am platit eu pana acum:

 

Sincronizare carburatoare: 40 lei

Schimbat lant: 35 lei

Schimbat semeringuri (cu complicatii, a durat 6 ore): 60 de lei

Schimbat guma + echilibrare: 35 lei

Vopsit: 150 de lei + vopseaua + un plin pentru Skywalker, pe care el il tot asteapta :crack:

P.S. Iti fac bah si plinu.. la urmatoru salar :disappointed:

unde dom'le ??? unde??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de feedback.

Nu toata lumea are chef sau se pricepe sa isi repare singur motocicleta, este necesar sa fie un service unde sa fi linistit ca se face treaba buna si care sa iti inspire incredere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...