Sari la conținut

Releu semnalizare


Postări Recomandate

Salut,

 

sunt nou pe acest forum ... si deja am o intrebare tehnica la care nu prea ma pricep.

Am incercat sa caut despre problema mea dar nu am gasit nici un topic care sa ma ajute.

 

Am cumparat o yamaha xs 400 care are o mica problema la semnalizare, si anume semnalul de stanga merge perfect dar cand dau semnal de dreapta nu mai este intermitent ci ramane aprins. Am observat ca in momentul in care sunt vibratii semnalizarea merge ( in cazul in care am viteza de +30 km/h. Mi s-a spus ca ar fi de la releul de semnalizare . In momentul cand sta pe loc si dau semnal dreapta daca dau mici bobarnace in releu incepe sa clipoceasca ok ...

 

Inrebarea e daca se poate repara releul asta ... si daca nu se poate repara merge pus unu care sa fie pentru LED-uri ?

 

multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai probabil ai probleme de contact, ori la iesire din releu ori inauntru lui. Incearca cu un alt releu care are tot atatea fire ca si al tau. Cauta ca este deja un topic de relee si leduri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca becurile sunt bune si de aceiasi putere ca cele de pe partea pe care merg bine cred ca problema nu e de la releu ci de la un contact imperfect, probabil chiar in butonul de semnalizare.

Inainte sa schimbi releul verifica bine toate conexiunile legate de circuitul de semnalizare. Eu as incepe chiar cu butonul de pe ghidon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verifica si tu contactele de la semnalizatoare (instalatie-fire semnalizator) si de la blocul de comenzi (instaltie-mufa blocului de comenzi). Ai putea verifica si luminile din bord si conectorii de pe acolo.

 

De blocul de comenzi din stanga scapi repede: dai cu WD40 si te joci nitel cu butonu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am verificat comenzile de la ghidon si mergeau ok ... n-aveau nici o problema ... nu erau murdare,

 

am gasit totusi o rezolvare mai "ciobaneasca" ... si anume am desfacut releul si am infipt un mic cuisor langa clema care face contactul si am micsorat spatiul de contact. (asta dupa ce am umblat la doua magazine cu piese de moto cu releul in mana ... si nimeni nu mi-a putut zice mai nimic)

 

Rezultatul final e ca semnalul de stanga merge mai repede iar ala de dreapta merge un pic mai incet dar totusi merge :ok:

 

pe viitor o sa caut un nou releu electronic care sa mearga si pe led si pe becuri incandescente .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

E vorba de un releu de semnalizare. Ultima oare cand umblasem la moto, flicarea normal semnalizarea. Acum, nu mai vrea, doar ramane aprinsa. (releul clickaie o data, se inchide circuitul, dar tablita nu se mai 'relaxeaza' si astfel circuitul ramane inchis, iar semnalizarea aprinsa) Mi-e sa nu fie stricat de la releul de incarcare, dar nu am apucat sa ma uit inca sa vad cum stau cu incarcarea, dar clar releul de semnalizare nu mai merge.

 

Acum, releul de semnalizare are 2 pini. Cum functioneaza el? Daca il pun la 12V ( + si - la cei doi pini) ar trebui sa se inchida si sa se deschida circuitul (si sa se auda clickaitul nu)? (de curiozitate asta)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca semnalizarea merge bine pe stanga, sigur e bun releul, deoarece releul are un singur circuit care este comutat pe stanga sau pe dreapta. Cand comuti pe dreapta e ceva dus prin circuit, oxidari, comutatorul, becuri aiurea...

Mesaj completat

@apunctg : daca semnalizarea merge bine pe stanga, sigur e bun releul, deoarece releul are un singur circuit care este comutat pe stanga sau pe dreapta. Cand comuti pe dreapta e ceva dus prin circuit, oxidari, comutatorul, becuri aiurea...

 

@banzay : releul de semnalizare cu doar 2 pini e electromecanic, cu fir de nichelina. Se mai monteaza asa ceva pe motoare? Pune un voltmetru pe baterie in timp ce merge motorul sa vezi cum iti merge incarcarea, si poti testa separat releul de semnalizare, facand un circuit cu acumulatorul, releul si 2 becuri de semnalizare in paralel. Daca nu clipeste, e dus releul de semnalizare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

o idee: nu stiu cum este la xs dar unele motociclete au relee separate pentru stanga si pentru dreapta. de exemplu rs-ul de 125 are asa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca pui + si - la singurii 2 pini, ce crezi ca se va intampla cand se inchide circuitul? Face poc?

( eu nu am vazut releu de semnalizare cu doar 2 pini sau papuci ) Schimba papucii/pini intre ei in releu sau in comutator si ar trebui sa mearga dr. si sa ramana aprins pe calalta parte. In felul asta poate aflii de unde e problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

sunt nou pe acest forum ... si deja am o intrebare tehnica la care nu prea ma pricep.

Am incercat sa caut despre problema mea dar nu am gasit nici un topic care sa ma ajute.

 

Am cumparat o yamaha xs 400 care are o mica problema la semnalizare, si anume semnalul de stanga merge perfect dar cand dau semnal de dreapta nu mai este intermitent ci ramane aprins. Am observat ca in momentul in care sunt vibratii semnalizarea merge ( in cazul in care am viteza de +30 km/h. Mi s-a spus ca ar fi de la releul de semnalizare . In momentul cand sta pe loc si dau semnal dreapta daca dau mici bobarnace in releu incepe sa clipoceasca ok ...

 

Inrebarea e daca se poate repara releul asta ... si daca nu se poate repara merge pus unu care sa fie pentru LED-uri ?

 

multumesc.

 

Releul tau de semnalizare este cu 2 pini si este mecanica acesta este influentat direct de temperatura ambianta , ce iti recomand eu e sa iti pui un releu de dacie de semnalizare (electronic (cam 20 , 30 de ron )iar daca nu stii un electronist sa iti arate cum sa il legi am sa te ajut eu cu schema , sincer e foarte usor .

ps.tine cont de ce ti-am spus doar daca becurile sant la fel dimensionate si daca nu ai cumva leduri pentru ca se schimba un pic datele problemei.

 

Spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E vorba de un releu de semnalizare. Ultima oare cand umblasem la moto, flicarea normal semnalizarea. Acum, nu mai vrea, doar ramane aprinsa. (releul clickaie o data, se inchide circuitul, dar tablita nu se mai 'relaxeaza' si astfel circuitul ramane inchis, iar semnalizarea aprinsa) Mi-e sa nu fie stricat de la releul de incarcare, dar nu am apucat sa ma uit inca sa vad cum stau cu incarcarea, dar clar releul de semnalizare nu mai merge.

 

Acum, releul de semnalizare are 2 pini. Cum functioneaza el? Daca il pun la 12V ( + si - la cei doi pini) ar trebui sa se inchida si sa se deschida circuitul (si sa se auda clickaitul nu)? (de curiozitate asta)

Desfa releul si inlocuieste piesel din el; rezistenta, condensator, etc. Sau ia unu nou cu 7 eur d epe louis :lol:

Mesaj completat

La moto cu un singur releu pt ambele semnale voiam sa spun ca nu are decat 2 papuci. Daca are releu pe fiecare parte cum zice @stress... se simplifica treaba.

Estem si cu 3. Estem si cu 12 cum e la al meu :) Toti utili, nici unu in plus :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mobra mea, am 2 butoane de semnalizat, unu de canceluit, si inca unu de avarii. Fel de fel de optiuni, sa poti sa lasi avariile si dupa ce ai scos cheia din contact, sa ai permanent partea dreapta aprinsa si dupa ce ai luat cheia din contact (asta cred ca ii bug nu feature :lol: ).

Editat de Dan Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am rezolvat treaba cu releul. Dar nu reuseam sa inteleg cum merge doar pe 2 fire :lol:)))) Ma rog, cred ca eram cu gandul in alta parte. Mi-am luat unul de dacie de 7 lei, si l-am desfacut pe ala si am probat si instalatia cu ocazia asta si am vazut ca vechiul releu era chiar mort. Acum sa vad ce releu imi iau :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am rezolvat treaba cu releul. Dar nu reuseam sa inteleg cum merge doar pe 2 fire :lol:)))) Ma rog, cred ca eram cu gandul in alta parte. Mi-am luat unul de dacie de 7 lei, si l-am desfacut pe ala si am probat si instalatia cu ocazia asta si am vazut ca vechiul releu era chiar mort. Acum sa vad ce releu imi iau :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...