Sari la conținut

douamiizece


Postări Recomandate

Pe drumul cu ciresi din Slovacia - nu am mai mancat de mult cirese cu o asa pofta :D

9252594_80e38069d0_o.jpg

 

 

 

 

Vulturul Ceh

9252596_c453ca43e4_o.jpg

 

 

 

My Lucky "Th. Luck" - dupa ce am mers 20 km cu pana pe spate pana in Toplice acolo reusind sa peticesc cumva, in Dresden am gasit un service care sa aibe un cauciuc Bridgestone pe stoc :cheers:

9252595_8f01f52b90_o.jpg

 

 

 

Dimineata pe racoare in Berlin

9252592_112459c3e2_o.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator _Raul_

Foarte fain :cheers: .

Daca vreodata ajungi pe ruta Oradea - Satu Mare iti dau si eu niste coordonate ale unor livezi de ciresi, piersici si nuci, cam abandonate. Putin mai departe ele de european, dar prin zona...

Tu ai mai putut dormi noaptea dupa combinatia apa in exces - cirese in exces :D ?

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E tare ciudata senzatia sa mergi cu mobra la 10 noaptea iar soarele sa fie pe cer ca si cum la noi ar fi ora 5.

 

Aseara stand de vorba cu trei lugojeni mi-am adus aminte de o intamplarea din prima noapte:

Seara langa Arad cautam sa ma culc la cort, la un moment dat gasesc o padure putin cam ciudata la prima vedere (era pavata iar la intrare era un ARO de armata in mijlocul pustietatii) rupt de oboseala intind cortul si ma bag la somn :P cand era somnul mai dulce pe la 11 noaptea incepe sa se auda ... BUMM BUMMM ... BUMM BUMMM ... dupa inca cateva serii de bubuituri realizez ca de fapt eu ma cazasem pe poligonul de tragere al armatei happy-big-smile-017.gif, nu cred ca mi-a luat mai mult de 5 minute sa strang cortul si sa ii dau gas spre Budapesta de frica obuzelor ... si acum mai aud BUMM BUMMM

 

PS.

Tu ai mai putut dormi noaptea dupa combinatia apa in exces - cirese in exces ?
foarte foarte bine ... deci, drumul ala plini cu ciresi era fantezia mea in copilarie - cine a crescut la tara intelege ;) Editat de @motoadvpunctro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* aah! abia astet continuarea si mai muuuulte poze! sper sa nu ai prea multe piese de schimbat de acum incolo... sa mearga bine "masina" adica, fara incidente. in rest, stiu ca te descurci singurel in orice imprejurare. chiar cu apa multa ;)

inceputul suna bine.

 

btw., eu aveam doi visini in copilare, la bunica, cand rodeau stateam cu orele cand intr-unul, cand intr-altul. cred ca mi se faceau ochii rosii de atata stat in ei. dar erau cele mai bune visine din lume!

 

drum bun, drumetzule! :P

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lugojenii din Danemarca la al caror hotel am petrecut o noapte foarte frumoasa

 

9259649_f74b2faffc_o.jpg

 

 

 

Colegii de feribot cu care am calatorit spre insulele Feroe

 

9259619_704fc08dd8_b.jpg

Mesaj completat

PS. Trebuie sa spun doua vorbe si despre traversarea Marii Nordului, ca si experienta trebuie sa o asemanati cu a sta in caruse timp de 25 de ore - primele 5 minute e FUN dupa care e un cosmar pur. Poimaine urmeaza sa mai bag inca 15 ore pana in Islanda, sper ca marea sa fie mai linistita acum. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tare marfa drumetia asta. da baga si tu mai multe poze. abuzeaza un pc de aparatul ala foto ;)

 

am mers si eu vreo 8 ore cu un vapor dar cu escale din loc in loc. nici nu vreau sa ma gandesc la un drum de 24 de ore pe marea nordului. cred ca as voma non stop .....

 

cand ai plecat la dum si cati km ai facut pana acum :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mobrele noastre pe feribot - in afara de faptul ca nu puteai sa stai in picioare pe feribot (te lua ameteala) mai stateam si cu gandul ca sa se faca praf mobrele noastre in cala. :P

 

9260019_a05b49858f_b.jpg

 

 

 

Si acum un pic de atmosfera feroeana :)

 

 

O strada rezidentiala

9260038_14e51e3dd2_o.jpg

 

 

Strada portului

9259957_2ee2692a37_b.jpg

 

Cred ca asta e primaria

9259942_9613213da3_o.jpg

 

O casa tipica in Feroe

9259922_4f5a0a0947_o.jpg

 

Ca sa iti iei ceva de imbracat e un cosmar aici, parca as intra in magazine de pe Lipscani pe timpul lui ceausescu

9259960_b02081bb3d_b.jpg

 

 

 

Acum partea ciudata, desi au in jur de 350 de km de drum, 50.000 de locuitori si mai tot timpul e ploios, pana acum am vazut cel putin un dealer HD si Yamaha plus o groaza de alte ateliere de reparat scutere... ciudati oamenii astia. Pana acum de acasa pana aici cred ca am facut in jur de 3500 de km, iar in Islanda numai partea de asfalt o sa imi ia in jur de 1500 de km ...si vedem ce mai urmeaza ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* tare privelistea! ce casutze mici si "decorative"!

 

te bagi si pe la noroaie p-acolo?

 

hai, vant din pupa si sa mergi sanatos! ;)

 

P.S. ce freza ti-ai tras, bey! ...sa-ti fie de bine :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care este destinatia?

 

Deocamdata stiu ca maine plec spre Islanda si stau o saptamana pe acolo (se anunta ploi in zona), dupa care ma intorc inapoi in Danemarca si o iau pe coasta Marii Nordului pana in Amsterdam, iar de acolo vom vedea ce si cum :) .

 

 

ce freza ti-ai tras, bey! ...

 

mohawk style :)

Mesaj completat

La iesire din Feroe ...doua granicere dragute si zambitoare

 

9268516_79ed072baf.jpg

 

Pe feribot am intalnit un GS din italia cu un sticher foarte smecher

 

9268592_2abdddbae5.jpg

 

Prin muntii Islandei

 

9268518_b703c798af_o.jpg

 

 

9268595_2e6dbba4b5_o.jpg

 

 

La campie pana acum am intalnit doar pietre si flori violet astea cred ca se numesc "pz. tiganci" :D

 

9268597_54701f22d8_o.jpg

 

 

 

Si ceva ghetari, aici am vazut si prima foca :P dar cand sa o prind in poza s-a bagat la fund

 

9268599_0f2f9cae5f_o.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* bey, ce pustietati mistooo!

si granicere :)

 

da' unde-i steguletzu'?...

 

hai sa mergi sanatos! mai astept poze (si cu flori :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poze din capitala Islandei, Reykjavik

 

 

Pe faleza, are cam 10-20 de km

9273545_29186ea692_o.jpg

 

 

Centrul turistic cu tot felul de magazine si buticuri de suveniruri

 

9273547_de9aac0ef5_o.jpg

 

 

 

Imagine din port cu vas "maxi-taxi" carete duce sa vezi balenele

 

9273549_d939177c27_o.jpg

 

 

Zona de camping, 7 euro pe zi

 

9273606_5315ad2ca6_o.jpg

 

 

Zona de relaxare/baie/bucatarie/etc din camping

 

9273611_0d8b84298d_o.jpg

 

 

PS. As vrea sa fac mai multe poze, la inceput cand am ajuns in Islanda in primi 50-100 de km chiar opream la 5km sa mai fac o poza atat de spectaculos era peisajul, insa dupa un timp ti se ia si vrei doar sa admiri peisajul,sa te bucuri de ceea ce vezi ...insa o sa incerc sa fac cat mai multe poze - oricum atmosfera de aici e atat de diferita, zici ca esti intr-o alta lume, total aparte de ceea ce stiam eu de la teve sau internet, unele lucruri chiar nu mi le imaginam ca pot sa arata asa cum arata aici :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum atmosfera de aici e atat de diferita, zici ca esti intr-o alta lume, total aparte de ceea ce stiam eu de la teve sau internet, unele lucruri chiar nu mi le imaginam ca pot sa arata asa cum arata aici :laugh:

 

Eu unul stiu foarte bine ce vrei sa spui....de la intoarcerea de acolo inca ma mai gandesc la o plecare definitiva acolo...incearca sa ajungi in HĂşsavĂ­k si de acolo poti lua un vas pt a iesi in larg sa vezi balenele....nu rata Gullfoss, Lacul MĂ˝vatn, lagună glaciară JĂśkulsĂĄrlĂłn(neaparat), Blue Lagoon, ghetarul VatnajĂśkull...asfalt uscat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum atmosfera de aici e atat de diferita, zici ca esti intr-o alta lume, total aparte de ceea ce stiam eu de la teve sau internet, unele lucruri chiar nu mi le imaginam ca pot sa arata asa cum arata aici :laugh:

 

Da-ne niste detalii, ca m-ai facut curios :D

 

Drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noii mei prieteni islandezi Rila-Iepurile si Fram-Ursul-Polar

 

 

9275198_3cafc3f50b_o.jpg

 

 

9275199_f129d53dda_o.jpg

 

 

Nu stiu care e problema iepurilor pe aici insa din Danemarca cam prin toate parcarile pe unde am tras (ceva mai linistite) apareau iepurii, se pare ca in partea asta de lume iepurele e mai smecher decat cainele comunitar el a reusit sa se adapteze mai bine conditiilor sociale :laugh: spun asta pentru ca pana acum nu am vazut nici-un caine insa iepuri sunt peste tot ... asta pana or sa ajunga pirandele pe aici :D

 

Ieri am avut parte de un mic incident, norocul meu ca am crescut in Romania si observ anumite lucruri mult mai repede ... aveam leptopul la incarcat si apare un grup de tineri islandezi (genul cool cu tricouri dimu borgir si bratari de "bad boys") imediat "senzori" mei anti-furt s-au activat (ce ineamna instinctul romanesc :cheers:) si m-am dus sa verific laptopul ... moment cand il vad pe "tanarul" islandez cu laptopul meu in mana ... ii dau cateva palme dupa ceava si un sut in fund si o ia la fuga ...:haha: si asta s-a intamplat in cea mai sigura tara din lume, ce se intampla la noi ar trebui sa ni se para un fleac

 

 

 

Si acum doua poze facute la distanta de cateva zile, una in conditii foarte vitrege de ger frig si ploaie iar alta la relaxare in piscina de la Blue Lagoon ;)

 

 

9268512_0ef9311d1e_o.jpg

 

 

9275212_4ac28d1dde_b.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* hehehe, prietenoase animale p-acolo. ma rog si la noi ar fi, da' n-au cu cine.

chiar vroiam sa te intreb, ce-i cu vremea asta aspra? la ei vine vara sau e numai "simbolica"?

 

baga gaz si sa ai parte si de zile insorite! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* hehehe, prietenoase animale p-acolo.

 

pe trecerea de pietoni am ajuns sa dau prioritate si la rate :laugh:

 

9275272_3f025326bd_o.jpg

 

 

 

 

O alta "problema" pentru islandezi care in romania e SF, tine de apa calda. Aici toata apa calda e geotermala si vine "gratis" problema e ca trebuie sa potrivesti bine apa rece altfel te frigi foarte rau (apa are 80 de grade) in fiecare toaleta gasesti semn "Atentie apa fierbinte 80 grade"... deci fata de romania unde apa calda e un "lux" aici apa rece se pare ca e un mic "lux" ;) de care noi in romania de bucuram gratis :D) ... apropo astia se spala in fiecare zi de la robinet cu genul de apa pentru care noi platim bine ca sa ajungem macar o data pe luna la o piscina termala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poze tot din Reykjavik

 

Doi italieni de langa Perugia cu care am venit pe acelasi feribot si nevvom intoarce cu acelasi feribot in Danemarca, numai ca am facut Islanda in sensuri opuse si ne-am intalnit aici in campingul de la Reykjavik

 

9275549_82e3364e0b_o.jpg

 

 

O casa tipica din centrul turistic al orasului

 

9275594_abb638d0eb_o.jpg

 

 

Asta cred ca e singura strada cu case colorate din oras in rest casele "muncitoresti" sunt albe, gri sau albastre

 

9275596_7e9c7ca30a_b.jpg

 

 

Vas cu vele pentru croaziere sau pentru a vedea balenele

 

9275597_efc46e94a0_o.jpg

 

 

Desi am zis ca nu mai mananc carne ... am facut o exceptie cu carnea de balena :laugh:

 

9275604_8c7632c039.jpg

Mesaj completat

update penultima zi in islanda:

 

imagine paoramica a orasului de pe CET-ul din Reykjavik

9280288_23082dd491_o.jpg

 

 

un roman o islandeza si un german toti de origine romana

9280273_8a5f996def_o.jpg

 

 

schimbul uleiului in spatele unei benzinarii - urmatorul service cred ca va fi la Roma

9280289_2cf00d0fea_o.jpg

 

 

 

cateva imagini panorama din nordul islandei:

9280286_6696b3d9a9_o.jpg

 

9280283_fe64cda2d6_b.jpg

 

9280281_2c9e59bcc0_o.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* pfiuu! minitehnicus care esti!

 

cand te intorci, sa ma inveti si pe mine cum se schimba uleiul la GS :smoke: ...ca pana traversez orasul sa ajung la Bavaria, ma umplu de ...praf :lol:

 

faine pozele! mai baga si povesti. ce-i cu cei doi romani? unde i-ai "agatat"?

 

hai, drum intins!

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...