Sari la conținut

M-am Imprastiat Pe Sosea..


Ioana Suzuki
 Share

Postări Recomandate

@Ioana .. bine ca ai scapat tu cu bine.. moto se repara / cumpara alta .. etc . Conteaza sa ramai tu cu o lectie din fiecare greseala.

Probabil ca si eu as fi facut la fel ... dar sincer nu cred ca merita... si ce ma gandesc eu e ca probabil conservarul se va gandi sau chiar va fi sigur ca te-ai simtit cu musca pe caciula si de aia ai fost deacord sa te treci tu la culpa. Omu trebuia luat deoparte .. sa-i fi tinut un discurs memorabil despre cat de periculos a fost pt tine manevra lui si cum ca putea sa te omoare si ca nu merita nici un leu... dupa care sa fi facut gestul... eu cred ca era mai cu efect...

 

ma rog.. pana la urma Tu sa fi sanatoasa si fericita... restul vine de la sine.

 

P.S. ai fost singura sau cu alte motoare ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mod normal, cand faci o depasire PE LINIA CONTINUA iti asumi un risc. Corect?

Asa ca trebe sa fii cu ochii in paispe - si sa te astepti ca oricand sa iti creeze careva probleme. Corect e sa nu vii din spate ca migu la arat, ci sa depasesti usor, cu o viteza "un pic mai mare" ca cea a celui pe care-l depasesti. Pt ca ala care vrea sa faca stanga in mod normal STIE CA NU ARE CE SA VINA din spate, pt ca e linie continua! Corect?

Eu am fost intr-o situatie asemanatoare, da cu conserva. Veneam dinspre Deva spre Arad, pe la Sambateni goneam de numa-numa, ca tocmai ma sunasera de la firma si ma asteptau ca pe painea calda... Si la un moment dat, inainte de localitate, era coloana de masini, vre-o 5 -6 conserve, apoi mai in fata 2 autobuze de-alea mari de transport international. Io am venit lansat din spate, cred ca am avut cam 150 -160 (o calcam de sareau scantei din ea :D ) si nebanuind de ce a incetinit coloana, intru in depasire. Eram in depasire cand :burnout: am observat ca din fata primului autobuz din coloana iese unu cu un mercedes de-ala vechi si face la stanga prin fata mea.. inceeet - inceeet... M-am urcat pe frana, ABS-ul mi-a cam marit distanta de franare... CRED CA AM MERS PE FRANA PESTE 100 de METRI!!! Am intrat ca bou in depasire fara sa gandesc! Pe ala cu Mertanu l-am atins USOR in coltul stanga spate (in bara, nici macar nu s-a indoit), eu m-am ales cu faru dreapta fata spart! Am avut NOROC, daca franam O SECUNDA mai tarziu ma faceam PRAF! O secunda insemna ca m-as fi oprit cu vre-o 25 -30 de metri DUPA locul impactului :cheers: . Desi in mod normal, soferu mertanului teoretic E VINOVAT ca nu s-a asigurat, si mai ales ca nu a oprit cat mai aproape de axu drumului (el era OPRIT cat mai pe dreapta, ca sa faca la stanga :burnout: ) - eu m-am simtit cu musca pe caciula pt ca depaseam ca idiotu... Nu am mers la politie, aia erau 3 tigani tinichigii.. .da au fost de gasca, nu au facut scandal. Am plecat ca ma grabeam sa ajung la firma...

Nu era linie continua, da io m-am angajat intr-o depasire ca orbetii, fara sa reduc din timp viteza. Daca eram pe motor- ajungeam la RIP. REPET, io consider ca marea parte din vina o are CEL CARE DEPASESTE desi e linie continua, sau depaseste fara sa fie si un pic prudent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor de urari de bine! Kali, poate ne mai vedem si noi pe undeva la o :cheers:

 

M-am gandit la cele intamplate, motoarele inseamna riscuri si intr/adevar, de multe ori se intampla sa mori cu dreptatea de partea ta.

 

Am fost la Casco, nu am avut probleme sa imi dea constatarea pentru tot. Plus la service la Suzuki (sunt inca in garantie!). Asteptam piesele...

 

Asfalt uscat! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti care sia-u dat cu parerea mai sus au perfecta dreptate. Concluzia e ca militianului trebuia sa-i spui: Io platesc amenda pt. depasire pe linia continua iar :cheers: sa-mi faca motoru' pt. ca e vina lui ca nu s-a asigurat si dai si lui amenda ca a depasit si el pe linie continua. :D

 

Pe langa amenda trebuia sa dea si permisul.

Situatia a fost rezolvata mai mult decat onorabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

k, chestia cu culpa comuna sta cam asa: normal ca si idiotul trebuia sa se asigure ca venea cineva si sa nu franeze si sa nu vireze pe linie continua. Si eu trebuia sa nu depasesc pe linia aia.

 

Dar am fost sfatuita de cine era cu mine - si am fost de acord - ca sa punem doar culpa mea ca sa poata si ala sa isi repare. Sincer, nu parea sa aiba banii de reparatie si daca pe mine nu ma costa nimic in plus - poate ca odata o sa ma ajute si pe mine cineva asa. Poate sa regret decizia, nu stiu, dar deocamdata sa il las si pe el sa traiasca.

 

Iar Casco am facut-o la Asiban - pe GS nou, valoare 6100 Eur, am platit 412 EUR, cu reducere 10% ca am dat toti banii odata. Cu franciza 5%.

 

Ioana, vezi ca s-ar putea sa regreti decizia mai repede decat ai crezut. Daca iti reparai jucaria pe RCA-ul omului, adica il scoteai pe el vinovat) iti recuperai toti banii. Daca o sa o repari pe casco o sa te cam usture usture la buzunar fransiza (franciza .. este altceva). Sper sa gresesc, dar din cate stiu eu fransiza este de 5% din valoarea asigurata... mai exact in cazul tau o sa fie nevoie sa scoti din buzunar cam 300 de eur. Daca ai intrebari apeleaza la PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand ai casco cei de la casco iti repara total dauna fara ca tu sa dai nimic.Pe tine nu te costa nimic.

 

Daca era culpa comuna in raportul politiei cei de la casco plateau 50% iar RCA-ul celuilalt platea ceilalti 50%. Iar in acest caz ala cu dacia platea 50% din reparatie cu RCA-ul tau.

 

Singurul lucru in dezavantajul tau este ca acum (dupa ca s-a stabilit ca este vina ta) prima de asigurare pentru anul viitor o sa fie mai mare. Daca diferenta este prea mare poti sa-ti faci casco la alta firma.

 

 

In rest.... ma bucur ca nu ai patit nimic..... fierul este fier... da-l incolo.....

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand ai casco cei de la casco iti repara total dauna fara ca tu sa dai nimic.Pe tine nu te costa nimic.

 

crede-ma ... ca nu este chiar asa. Poate ca tu ai avut numai asigurari fara fransize. ca sa fie clar ... fransiza este partea din dauna suportata de asigurat

 

Daca era culpa comuna in raportul politiei cei de la casco plateau 50% iar RCA-ul celuilalt platea ceilalti 50%. Iar in acest caz ala cu dacia platea 50% din reparatie cu RCA-ul tau.

 

printre randuri ai dreptate ... in sensul ca tu iti repari masina pe casco (integral) apoi compania de asigurari la care ai CASCO isi recupereaza o parte din bani de la asiguratorul RCA al celui vinovat ... in final se ajunge cam la ceea ce ai spus tu ...dar este mult mai simplu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze! Nu citisem ca a fost depasire pe linie continuua... Cand depasesti pe linie continuua trebuie sa fii constient ca orice s-ar intampla din acel moment si tu esti vinovat.

Culpa comuna inseamna ca fiecare isi plateste pagubele, e aiurea sa-l pui sa-ti plateasca si tie paguba cand si tu ai gresit.

O situiatie ipotetica (nimic personal Ioana, nu vb de tine, ci in ingeneral): daca era un Mertan ultimul model si va plateati unul altuia pagubele si el avea o paguba de 4-5 ori mari mare decat paguba la moto (deh, masina de lux) cum era?

Repet: daca va apucati sa depasiti pe unde este intezis trebuie sa fiti constienti ca orice s-ar intampla este si vina voastra (ori totala, ori culpa comuna). Singura diferenta ca noi ca motocilisti suntem mult mai expusi decat cei din masina, asa ca nu mai aduc aminte de pagublele fizice :cheers:

 

Sunt cazuri si cazuri

...

anti-accidente.

 

Ioana n-am nimic cu tine

.....

urma altuia.

Editat de Thot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: :D Acum am citit despre ceea ce ti-i s-a intamplat. Regret nespus ca n-am putut fi alaturi de tine in momentele alea.

Ne-am intors de la mare zilele trecute si nu prea am avut timp sa stau pe forum.

Ioana, bine ca esti ok si poti circula cu suzi.

Deci ai facut Transfagarasanul pana la urma. N-ai idee cat te invidiez. Noi am ramas in urma cu plimbarile si prea curand n-o sa mai iesim. Poate vii diseara la arc si mai vorbim acolo. Pup :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...