Sari la conținut

Suzuki Vx 800


OLY
 Share

Postări Recomandate

@ottoman@multam fain Ti am lasat un PM cu datele.Sper sa .ajunga repede.

@lonerider@mersi pt. fisa o sa fie de ajutor .

 

Sa dea Domnu sa o rezolv ca deja e cald frumos nu se poate fara motoreta.

 

 

RESPECT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Vixer - am notat adresa, ti-i trimit cat pot de repede. Nu-i am la mine azi, maine cel tarziu ii pun printr-un curier rapid. Sper sa-ti fie de folos !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am observat greselile pentru care bubuia....sper... inca nu am testat numai pe straduta din fata blocului .

Practic esapamentul stanga bubuia si era uda de benzina...

1. nu exista valve clearance pe pistonul no.1 pentru esapament... am setat la 0.1mm

2. motocicleta mea este din 1997, nu gasesc setari pentru carb pe net...

Editat de Andras
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2. motocicleta mea este din 1997, nu gasesc setari pentru carb pe net...

 

 

Pai vezi ce scrie pe ele, au niste coduri. Sunt doar doua tipuri de carburatoare: Mikuni BS36SS (spate), Mikuni BDS36SS (fata). Difera doar la I.D.number: ID no. 45C40 - pentru modelul E1 (general market); ID no. 45C50 - pentru modelele E22 (W. Ger.), E39 (Ăst) de 50 CP si ID no. 45C60 - pentru modelul E22 (W. Ger.) de 61 CP. Uita-te pe ele ce ID au si scrie aici, daca nu te descurci cu manualul de reparatii (capitolul 6, pagina7) "Fuel and Lubrication System", ca sunt diferite setarile la fiecare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Lonerider - multumesc mult pentru banda izolatoare, e geniala ! Am izolat aseara bobinele, n-am mai facut test cu sticla :D , dar astept o ploaie sa o testez in real life.

 

@Vixer - mai zi ceva, cum a ramas cu motorul pana la urma ? Schimbi doar segmentii sau si piston si altele la el ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata astept sa mi masoare cilindrii sa vad pe ce cota tre sa iau.Da din pacate trebuiesc schimbati si pistoanele si segmentii.poate am noroc si sunt inca in cote cilindrii, da deocamdata nushtiu.Vom vedea!

Nasol rau fara motoreta!

 

Respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !

 

Baieti, lamuriti-ma si pe mine cu o chestie pe care nu am reusit sa o gasesc in manual si nu i-am dat de cap in niciun fel.

Am schimbat uleiul din furca anul trecut si am pus un ulei mai gros decat zice la manual - 20W, in loc de 10W. De atunci furca e mai tare si are cursa mai scurta. Practic nu prea mai are amortizare.

 

Intrebarea mea este: e vreo procedura speciala in momentul in care umpli furcile cu ulei ? In afara de respectat volumul de ulei pe care il bag, eu altceva nu am gasit. Daca schimb uleiul cu unul 10W lucrurile ar trebui sa revina la normal ? Oare doar faptul ca uleiul e mai gros face ca furca sa aiba cursa mai scurta (tot ulei de furca am pus, doar ca cica era pentru "enduro-street", fata de ala 10W pe care scria "street-bike") ? Si, in final, chiar nu exista nici o metoda sa scot uleiul din furca fara sa o demontez ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai vezi ce scrie pe ele, au niste coduri. Sunt doar doua tipuri de carburatoare: Mikuni BS36SS (spate), Mikuni BDS36SS (fata). Difera doar la I.D.number: ID no. 45C40 - pentru modelul E1 (general market); ID no. 45C50 - pentru modelele E22 (W. Ger.), E39 (Ăst) de 50 CP si ID no. 45C60 - pentru modelul E22 (W. Ger.) de 61 CP. Uita-te pe ele ce ID au si scrie aici, daca nu te descurci cu manualul de reparatii (capitolul 6, pagina7) "Fuel and Lubrication System", ca sunt diferite setarile la fiecare.

 

Am citit manualul, dar cred ca manualul e din `93... motoreta mea e din 1997...o sa incerca sa vad ce scrie pe carb...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !

 

Baieti, lamuriti-ma si pe mine cu o chestie pe care nu am reusit sa o gasesc in manual si nu i-am dat de cap in niciun fel.

Am schimbat uleiul din furca anul trecut si am pus un ulei mai gros decat zice la manual - 20W, in loc de 10W. De atunci furca e mai tare si are cursa mai scurta. Practic nu prea mai are amortizare.

 

Intrebarea mea este: e vreo procedura speciala in momentul in care umpli furcile cu ulei ? In afara de respectat volumul de ulei pe care il bag, eu altceva nu am gasit. Daca schimb uleiul cu unul 10W lucrurile ar trebui sa revina la normal ? Oare doar faptul ca uleiul e mai gros face ca furca sa aiba cursa mai scurta (tot ulei de furca am pus, doar ca cica era pentru "enduro-street", fata de ala 10W pe care scria "street-bike") ? Si, in final, chiar nu exista nici o metoda sa scot uleiul din furca fara sa o demontez ?

 

ottoMan-e, despre uleiuri am citit cred ca tot ce se poate citi pe netu asta, in special despre uleiurile de motor si o concluzie clara nu se va putea trage niciodata decat daca ajungi un fel de doctor inginer mecanico-chimisto-fiziciano-arhanghel :wacko: ceea ce zic eu ca e destul de greu.

Ce cred eu: la vx-ul meu am schimbat uleiul din furca din 10W in 15W ca mai gros nu am gasit la momentul ala, si cum schimbarea s-a produs concomitent cu schimbarea arcurilor ( am pus progresive), am simtit o modificare in comportamentul suspensiei fata, dar in nici un caz atat de dramatic. Daca ar fi sa interpolez, "drumul de la 10W la 20W" ar trebui sa fie dublu ca "drumul de la 10W la 15W", ceea ce in final nu cred ar putea duce la ceea ce spui tu mai sus. Referitor la ceea ce scria pe bidonul de ulei iar nu are importanta ...ca e street bike sau enduro bike...15W sa de exemplu aceleasi caracteristici oricum ar fi, ca doar e aceeasi vascozitate.E poate doar o recomandare a producatorului.

Da filmul inapoi si gandeste-te daca nu ai montat ceva gresit p-acolo.Teoretic uleiul cred ca il poti scoate fara sa demontezi nimic daca scoti surubul ala din partea de jos al furcii ( ala de nu l-am putut scoate noi atunci) - cu furca montata, fiind deja in tensiune de la arcuri ai toate sansele sa il poti desface fara probleme.Doar ca nu recomand sa il desfaci de tot ca nu mai stiu daca il poti pune inapoi.Desfa numa cateva spire si uleiul o sa curga pe langa el.

 

Acu te mai intreb ceva: tu ai testat "amortizarea" in mers sau pe loc??Cam cati cm de cursa are suspensia acum? Sa nu spui ca deloc!!

 

Edit ca mi-am adus aminte: cursa furcii cred ca e aceeasi si cu ulei 10W si cu ulei 50W, doar ca in primul caz e fleasca si in ultimul iti trebe ceva forta sa ajungi la capat.Din cate stiu, cand furca incepe sa se comprime, uleiul trece prin niste gaurele, si de aia cu cat e mai vascos trece mai greu si cu cat e mai "apa" trece mai repede de unde rezulta duritatea amortizarii.

 

 

Toate bune si Sarbatori Fericite la toata lumea!

Editat de Burlacu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa-mi iau un ulei 10W - stiu ca ce scrie pe eticheta e mai mult de marketing - si o sa ii fac schimbarea. Ideea e ca acum are cursa cam jumatate - in mers, nu testat pe loc, ca nu o pot comprima pe loc la maxim oricat as incerca. Chestia asta se simte la diferente de nivel mari si abrupte. In 95% din drumuri nu e cazul, da' la o groapa mai adanca si cu marginile abrupte, zdruncina destul de tare. Iar peste limitatoarele de viteza - de care e plin in chitila - daca trec cu mai mult de 20km/h roata fata topaie.

 

De montan gresit nu stiu daca aveam ce sa montez gresit - ai vazut si tu cand am schimbat semeringurile anul trecut. Nu sunt piese multe si nici nu prea ai cum sa gresesti ordinea, ca nu-ti intra altfel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa-mi iau un ulei 10W - stiu ca ce scrie pe eticheta e mai mult de marketing - si o sa ii fac schimbarea. Ideea e ca acum are cursa cam jumatate - in mers, nu testat pe loc, ca nu o pot comprima pe loc la maxim oricat as incerca. Chestia asta se simte la diferente de nivel mari si abrupte. In 95% din drumuri nu e cazul, da' la o groapa mai adanca si cu marginile abrupte, zdruncina destul de tare. Iar peste limitatoarele de viteza - de care e plin in chitila - daca trec cu mai mult de 20km/h roata fata topaie.

 

De montan gresit nu stiu daca aveam ce sa montez gresit - ai vazut si tu cand am schimbat semeringurile anul trecut. Nu sunt piese multe si nici nu prea ai cum sa gresesti ordinea, ca nu-ti intra altfel.

 

M-ai pus pe ganduri.Eu vreau suspensia mai tare si cum am zis, acum am ulei 15W. Initial am crezut ca furca aproape "blocata". Viitorul schimb va fi cu siguranta 20W sa vad ce se intampla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema mea nu e ca e suspensia mai tare, dar s-a micsorat cursa furcii aproape la jumatate fata de ce era inainte.

Ideea e ca nu m-ar deranja daca s-ar comprima mai greu (suspensie mai tare) daca ar fi pastrat cursa originala.

Dar ea parca se comprima cam la fel - bine, e ceva mai dura fata de inainte - insa i s-a micsorat cursa furcii. Din cauza asta ma face sa-mi clantan dintii pe denivelari mai abrupte. Nivelul uleiului e cel corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Arata foarte tare, Andras ! Good job, arata putin a muscle bike, ceea ce ii sta foarte bine, chiar daca nu are VXul cine stie ce muschi. Multi kilometri facuti cu placere si sa te bucuri de ea !

 

Am schimbat si eu ieri semergingurile si placutele de frana pe fata, precum si uleiul din furca. I-am pus 10W si cursa furcii a redevenit asa cum o stiam. Nu stiu daca doar uleiul mai gros a fost de vina pentru comportamentul de pana acum, dar cu siguranta faptul ca avea cursa atat de scurta si suspensia atat de dura a dus la uzarea prematura a semeringurilor montate anul trecut. A, si cu ocazia schimbului de placute mi-am dat seama ca am nevoie sa schimb etrierul pe fata - e mai ieftin sa iau unul din dezmembrari decat sa iau kitul de pistonase si garnituri - pentru ca la al meu s-au dus de tot garniturile si aproape ca nu mai lucreaza deloc pistonasele.

 

Povestiti si voi pe aici pe unde ati umblat, ca io n-am fost decat la Tandarica cu juniorii si - oricat de misto a fost pentru mine - nu cred ca va intereseaza prea tare :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata foarte tare, Andras ! Good job, arata putin a muscle bike, ceea ce ii sta foarte bine, chiar daca nu are VXul cine stie ce muschi. Multi kilometri facuti cu placere si sa te bucuri de ea !

 

Am schimbat si eu ieri semergingurile si placutele de frana pe fata, precum si uleiul din furca. I-am pus 10W si cursa furcii a redevenit asa cum o stiam. Nu stiu daca doar uleiul mai gros a fost de vina pentru comportamentul de pana acum, dar cu siguranta faptul ca avea cursa atat de scurta si suspensia atat de dura a dus la uzarea prematura a semeringurilor montate anul trecut. A, si cu ocazia schimbului de placute mi-am dat seama ca am nevoie sa schimb etrierul pe fata - e mai ieftin sa iau unul din dezmembrari decat sa iau kitul de pistonase si garnituri - pentru ca la al meu s-au dus de tot garniturile si aproape ca nu mai lucreaza deloc pistonasele.

 

Povestiti si voi pe aici pe unde ati umblat, ca io n-am fost decat la Tandarica cu juniorii si - oricat de misto a fost pentru mine - nu cred ca va intereseaza prea tare :wacko:

 

multam. mai am multa treba la ea... dar e functional si inmatriculat. insa am ramas in impas financiar, am o multime de subansamble, tot sistem electric spate, aripile, arcurile spate, sa, etc. inca nu am indraznit sa merg departe de garaj, max 100 km, carburatorele inca nu-s perfecte.., dar in ekend sper sa ajung la tg mures, 600 km dus intors si in cursul sptamanii la craiova.... spre sa nu apare probleme :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multam. mai am multa treba la ea... dar e functional si inmatriculat. insa am ramas in impas financiar, am o multime de subansamble, tot sistem electric spate, aripile, arcurile spate, sa, etc. inca nu am indraznit sa merg departe de garaj, max 100 km, carburatorele inca nu-s perfecte.., dar in ekend sper sa ajung la tg mures, 600 km dus intors si in cursul sptamanii la craiova.... spre sa nu apare probleme :angry:

 

@Andras - Imi place foarte mult cum a iesit motocicleta.Sa o folosesti cu placere multe zeci de mii de km.

@ottoMan - deci pana la urma ai rezolvat cu suspensia fata.E bine de stiut ca uleiul 20W poate strica mai repede simeringurile, pentru ca eu vroiam sa bag uleiul asta in ale mele.Imi place ca suspensia sa fie mai ferma.

Eu de povestit nu prea mai am ce, pentru ca din pacate in ultima perioada stau foarte prost la capitolul timp liber.Sper sa recuperez si sa mai fac cate o plimbare in week-end-uri, in rest pentru anul acesta mari planuri nu am....Poate totusi mai la mijlocul verii reusesc o excursie de vreo 5-6 zile in Maramures.

 

Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Burlacu' - nu stiu daca doar uleiul gros a fost de vina sau s-a corelat cu vreo greseala data trecuta - nu imi dau seama unde as fi putut gresi, ca si acum am procedat la fel, doar ca inainte sa umplu furcile cu ulei le-am lasat la scurs mult si am pompat la ele pana nu mai curgea nimic. Oricum, poti sa incerci cu uleiul 20W - teoretic ar trebui doar sa ingreuneze cursa, nu sa o scurteze. Daca dupa ce le umpli observi ca ai cursa mai scurta si suspensia prea dura, il schimbi din nou cu 15W sau ce ai tu acum. In felul asta previi uzura prematura a semeringurilor si afli raspunsul la dilema :angry:

 

Eu acum imi caut etrier pentru frana fata. Problema e ca pe la dezmembrari gasesc cam in aceeasi stare cum e si al meu acum - normal, ca are cam aceeasi varsta. Si n-as da 35 de euro, cat se cere pe unul, ca sa descopar ca nu e cu nimic mai bun decat al meu sau, mai rau, e blocat de tot. Cu asta macar am frana, nemultumirea mea e generata doar de chinul schimbarii placutelor de frana - e foarte greu sa-l cracanezi ca sa-l convingi sa se departeze placutele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.... nemultumirea mea e generata doar de chinul schimbarii placutelor de frana - e foarte greu sa-l cracanezi ca sa-l convingi sa se departeze placutele.

 

Vezi ca nu e chiar asa dificil cu placutele.Inainte de a pune placutele, impinge pistonasul cu mana cat poti de mult, o sa meraga greu, dar o sa mearga, si apoi dupa ce asezi placutele la locul lor, cu o surubelnita cat mai lata sau ceva asemanator, impinge in placute, facand un fel de parghie pe una si impingand-o pe cealalta.Numa ca asa tre' sa o faci cu grija ca sa nu strici materialul placutei care intra in contact cu discul.La mine a mers asa si nu prea m-au chinuit.Acum sper sa nu fie si pistonasele mele facute praf de mergeau impinse :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta e ideea - la mine nu merge atat de usor sa imping pistonasele. Procedura o stiam si asa am si facut - am impins pistonasele la capat si am facut parghie cu surubelnita sa departez placutle dupa ce le-am pus. Dar m-am chinuit foarte mult cu impinsul pistonaselor - treaba asta ar trebui sa mearga mult mai fluent decat merge la mine, ca doar nu e prima oara cand schimb placutele. :angry: Oricum, in cautarile mele am descoperit ca etrierul e la fel cu cel de pe GS500 - o motocicleta foarte populara. Am vizionat mai multe, dar erau in stadiu similar cu ce am eu. Daca nu gasesc unul care chiar sa fie intr-o stare mai buna decat cel actual, nu ma panichez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta e ideea - la mine nu merge atat de usor sa imping pistonasele. Procedura o stiam si asa am si facut - am impins pistonasele la capat si am facut parghie cu surubelnita sa departez placutle dupa ce le-am pus. Dar m-am chinuit foarte mult cu impinsul pistonaselor - treaba asta ar trebui sa mearga mult mai fluent decat merge la mine, ca doar nu e prima oara cand schimb placutele. :blink: Oricum, in cautarile mele am descoperit ca etrierul e la fel cu cel de pe GS500 - o motocicleta foarte populara. Am vizionat mai multe, dar erau in stadiu similar cu ce am eu. Daca nu gasesc unul care chiar sa fie intr-o stare mai buna decat cel actual, nu ma panichez.

 

Asa este, din cate stiu si eu etrierul este acelasi ca la GS 500. Nu am inteles prea bine ce e defect la tine, dar daca nu sunt decat garniturile de la pistonase, parca vazusem pe www.wemoto.com garnituri si erau la preturi ok.Livrarea este rapida si transportul imi amintesc ca nu costa foarte mult.

 

Acum ca sa ma vait/laud si eu:

cu ce ma laud - surprinzator dar azi am avut timp si am facut o plimbarica frumoasa.Bucuresti-Targoviste-Pestera Dambovicioara-Bran-Rasnov-Predeal-Ploiesti-Bucuresti. Vreo 380 de km. Am avut ocazia sa ii fac consumul pe anul asta si a iesit asa: 4.95%, adica 5% ce sa mai la deal la vale, in conditiile in care am mers cu pasager si top-case, cu tot cu iersire din Bucuresti, vreo 20 de km de soft off road ( adica mers numa cu a 1-a si a 2-a), croaziera de 90-110 afara si 60-70 in localitati ( exceptand culoarul Rucar Bran unde nu se putea merge mai tare de 60 din cauza gropilor si denivelarilor).Toate bune pana aici, un consum foarte bun as zice dat fiind conditiile si incarcatura.

 

cu ce ma vait - evacuarile prezinta funingine groasa, multa si din plin.Daca numai ating cu degetul gaura pe unde ies gazele, se innegreste.Asta zic eu ca inseamna amestec bogat, dar consumul a iesit bun... :angry: De tras trage motorul, dar parca nu ca altadata, turatia la 100km/h e la 4500 rpm ( stiu...am mai zis) ceea ce iarasi e mult.

 

In principiu cam stiu de unde sa incep, si anume sa curat si sa sincronizez carburile si sa reglez amestescul.Problema este nu as vrea sa imi bag io botul la carburatore ca poate le fac de nu le mai da nimeni de cap.Aveti idee unde sa ma duc aci prin Bucuresti pentru treaba asta? Adica cineva care sa aibe si o scula ce regleaza amestecul (color tune sau nu stiu cum ii spune) si sa am sanse sa nu vin injurand acasa si cu banii luati.

 

Va salut si asfalt uscat!

 

EDIT: @ ottoMan - UIta-te pe pagina asta la sectiunea "brakes" si gasesti un rebuild kit pentru ciclindrul pricipal cu tot ce ii trebe la 19.33 lire+ taxe postale

LINK

Editat de Burlacu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi, man, stiam de produsele de la wemoto si am mai gasit vreo duzina de site-uri prin state de unde se pot lua maruntisurile astea. Da, in principiu garniturile ma intereseaza, dar vezi tu, la wemoto costa 19 lire kitul de reparatie pentru un pistonas si 21 de lire pentru celalalt pistonas. Adica 40 de lire in total, ceea ce e... mult :angry: Pe site-urile din state am gasit numai garniturile - pistonasele la mine sunt intregi, nu trebuie inlocuite neaparat - si ar costa undeva la 6 dolari toate. O sa le adaug la o comanda mai consistenta, asa nu are sens sa platesc transportul. O rezolv pana la urma, am frane, n-am de ce sa ma plang.

 

Cat despre ceea ce iti propui tu, ai doua posibilitati - mergi la MaoSan (vezi ca are un topic pe la service, daca n-ai chef sa-l cauti, iti trimit io numarul pe PM). Lucreaza curat, cu rabdare si nu se arunca la bani. A doua posibilitate este sa iti dai carburatoarele jos, le desfaci, le sufli cu decarbusolv peste tot, le pui la loc si le sincronizezi - ca doar n-am luat ceasurile degeaba. Te inteleg de ce iti e teama, si mie mi-a fost putin tarsa inainte sa fac asta in iarna, da' m-am descurcat si au iesit ok. Iti garantez ca nu-i mare filozofie, putem sa incercam noi intr-un uichend. Oricum, funingine pe tobe e si la mine si amestecul nu e prea bogat. Daca ar fi prea bogat amestecul iti garantez ca ai simti la consum - cand am mers cu carburatoarele reglate aiurea imi consuma peste 7 la suta - si oricum problema de amestec s-ar putea rezolva fara sa dai carburatoarele jos. Daca tu simti ca parca nu mai trage cum tragea, asta se rezolva prin curatare si sincronizare carburatoare. Deci, daca vrei, putem sa ne stabilim o duminica dupa-amiaza si sa il desfacem - fara color tune, da' ii punem amestecul conform manualului. Daca nu, apeleaza la Mao.

 

Si acum... va recomand http://www.bikegreatescape.com - intrati pe message board, la Best things to do this summer, topicul "List of a thousand activities. Well, 148 or so...". E foarte interesant, va garantez. Eu m-am inscris, ca sa scriu povesti, nu sa iau parte in competitie, dar e foarte misto.

 

Si tot scriind povesti pe acolo si facand poze la motor, m-am gandit sa fac un update pe topicul nostru cu motorul, sa se vada cum mai stam (ca in ultima vreme numai Andras a pus poze, el fiind cel care a facut modificari). Well, modificari de estetica nu i-am facut, da' imi place sa ma laud cu ea. So:

 

- avem peste 30000 de km impreuna, mai avem putin si motorul aniverseaza 62000 de km...

 

post-9261-1241955172_thumb.jpg

 

- ...asta pe ceas, realitatea evidenta este ca are cel putin 161500 de km, dupa uzura discurilor,

 

post-9261-1241955332_thumb.jpg

 

- siliconul de pe la capacele motorului,

 

post-9261-1241955457_thumb.jpg

 

- si alte semne. Da' n-arata rau, mosulica:

 

post-9261-1241955539_thumb.jpg post-9261-1241955570_thumb.jpg post-9261-1241955609_thumb.jpg post-9261-1241955649_thumb.jpg

 

Isi arata varsta si este ceea ce se cheama un motor "abuzat" - nu o bibilesc din punct de vedere estetic, nu ma omor sa straluceasca de curatenie, merg cu ea pe orice vreme si nu am garaj in care sa o adapostesc. Doarme sub o prelata in curte, iarna sta cu cauciucurile in zapada (ma rog, daca ninge), eu trag de ea ca un dement (i-am aratat linia rosie pe turometru de mai multe ori si i-am demonstrat ca stie 200kmh de cateva ori). Pe de alta parte imi sta pe creier orice mic defect mecanic si imi place sa functioneze cat mai aproape de perfectiune. Asa ca are inima tanara - de anul asta sangele e pompat de doua inimi cu implant :blink: - si functioneaza asa cum a fost conceput sa functioneze. Uleiul e schimbat la timp, tot ce inseamna consumabil e verificat si schimbat la timp, cauciucurile le-am schimbat cand aveau semne de imbatranire, nu pentru ca se tocisera (carne mai aveau), etc.

 

V-am starnit cat de cat pofta ? Bagati si voi, sa ne laudam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este, din cate stiu si eu etrierul este acelasi ca la GS 500. Nu am inteles prea bine ce e defect la tine, dar daca nu sunt decat garniturile de la pistonase, parca vazusem pe www.wemoto.com garnituri si erau la preturi ok.Livrarea este rapida si transportul imi amintesc ca nu costa foarte mult.

 

Acum ca sa ma vait/laud si eu:

cu ce ma laud - surprinzator dar azi am avut timp si am facut o plimbarica frumoasa.Bucuresti-Targoviste-Pestera Dambovicioara-Bran-Rasnov-Predeal-Ploiesti-Bucuresti. Vreo 380 de km. Am avut ocazia sa ii fac consumul pe anul asta si a iesit asa: 4.95%, adica 5% ce sa mai la deal la vale, in conditiile in care am mers cu pasager si top-case, cu tot cu iersire din Bucuresti, vreo 20 de km de soft off road ( adica mers numa cu a 1-a si a 2-a), croaziera de 90-110 afara si 60-70 in localitati ( exceptand culoarul Rucar Bran unde nu se putea merge mai tare de 60 din cauza gropilor si denivelarilor).Toate bune pana aici, un consum foarte bun as zice dat fiind conditiile si incarcatura.

 

cu ce ma vait - evacuarile prezinta funingine groasa, multa si din plin.Daca numai ating cu degetul gaura pe unde ies gazele, se innegreste.Asta zic eu ca inseamna amestec bogat, dar consumul a iesit bun... :angry: De tras trage motorul, dar parca nu ca altadata, turatia la 100km/h e la 4500 rpm ( stiu...am mai zis) ceea ce iarasi e mult.

 

In principiu cam stiu de unde sa incep, si anume sa curat si sa sincronizez carburile si sa reglez amestescul.Problema este nu as vrea sa imi bag io botul la carburatore ca poate le fac de nu le mai da nimeni de cap.Aveti idee unde sa ma duc aci prin Bucuresti pentru treaba asta? Adica cineva care sa aibe si o scula ce regleaza amestecul (color tune sau nu stiu cum ii spune) si sa am sanse sa nu vin injurand acasa si cu banii luati.

 

Va salut si asfalt uscat!

 

EDIT: @ ottoMan - UIta-te pe pagina asta la sectiunea "brakes" si gasesti un rebuild kit pentru ciclindrul pricipal cu tot ce ii trebe la 19.33 lire+ taxe postale

LINK

 

Ulei consuma? ar avea aceleasi simptome... fum gros...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ulei consuma? ar avea aceleasi simptome... fum gros...

 

Ulei consuma, functie de cum si pe unde merg.In regim de autostrada, mers 130 constant perioada indelungata papa ceva...nu stiu sa zic cat, daca merg mai lejer asa pe drumuri nationale tot papa dar mai putin.De exemplu cand am facut schimbul, era la full in vizor si acum dupa aproape 1000 de km nivelul este putin peste jumtate. Curios este ca fum nu scoate deloc...nici macar la pornire decat cand este foarte frig....nu stiu pe unde elimina uleiul ala ars ca nici cei care merg in spatele meu nu au vazut urme de fum.

 

_____________________________________________

 

 

V-am starnit cat de cat pofta ? Bagati si voi, sa ne laudam.

 

M-ai starnit si promit sa imi fac timp sa fac si io o poveste despre VX-ul meu.Pana una alta felicitari pentru frumoasa relatare despre ZED si iti urez ca "povestea voastra de dragoste" sa mearga mai departe :angry:

 

In ceea ce priveste carbelitoarele mele, daca ai timp intr-o dupa amiaza intr-un uichend sa le curatam, sincronizam si reglaj de amestec iti voi ramane vesnic dator.Intr-adevar imi e teama sa ma bag singur, dar cu tine e altceva...tu ai deja scoala facuta pe ale tale :PP

 

Da-mi de stire cand esti liber!

 

Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...