Sari la conținut

Suzuki Vx 800


OLY
 Share

Postări Recomandate

Cablul de kilometraj, neamule.

Te-ai convins ca fostul meu motor arata 10 kmh in plus fata de al tau, ha ? Ati dat si o liniuta ?

 

Verifica in primul rand sa ai cablul de km bine strans in vitezometru. Dup-aia altele - melcul de la roata nu are ce sa pateasca, ceasul ar putea fi de vina, da' in cazul asta investitia zic ca ar fi prea mare.

 

PS - pe de alta parte, daca iti arata viteza mai mica, inseamna ca iti contorizeaza mai putini kilometri, deci consumul tau e si mai mic decat ti-ai calculat tu :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cablul de kilometraj, neamule.

Te-ai convins ca fostul meu motor arata 10 kmh in plus fata de al tau, ha ? Ati dat si o liniuta ?

 

Nu nu, motorul MEU arata cu 10 km/h mai putin decat al tau, da? :banana: Liniuta n-am dat inca dar nu e timpul trecut

 

Verifica in primul rand sa ai cablul de km bine strans in vitezometru. Dup-aia altele - melcul de la roata nu are ce sa pateasca, ceasul ar putea fi de vina, da' in cazul asta investitia zic ca ar fi prea mare.

 

O sa verific cablul sa fie infipt bine in vitezometru, si daca nu se modifica nimic o sa iau altul....

 

PS - pe de alta parte, daca iti arata viteza mai mica, inseamna ca iti contorizeaza mai putini kilometri, deci consumul tau e si mai mic decat ti-ai calculat tu :cheers:

Aici ai dreptate, de fapt sunt 2 lucruri bune: consumul este de fapt mai mic si mobra va "arata" pe ceas mai tanara in timp, hihihi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello .. la oameni cu VX...:)

 

Strutocamila cum ii mai zice laic la motorul nostru :) . Mi-am luat si eu unul primavara trecuta asa ca prim motor (nu contorizez IZH care il reparam la fiecare 100 si cred ca dupa 1000 l-am tras pe dreapta ca am impins prea mult la el).

Pana nu uit.. Kilometrajul si mie imi arata mai putin dupa care imi arata foarte putin dupa care deloc.. il deschid.. (melcul jos) ma joc un pic cu tablitele.. merge un pic.. si dupaia face la fel.. so daca are careva vre-un melc.. sa imi zica I need it.

Asa in mare sunt foarte multumit de el, cam greoi asta e tot ce pot comenta la el! (sau sunt eu prea mic si usurel.. ).

Consumul ma cam sperie de cand cu kilometrajul stricat nu pot zice exact cat e dar mi se pare ca merg mai des la benzinarie ca anul trecut . sa fie din cauza ca am crescut un pic in ture? anul trecut schimbam sigur pana in 4000 acum in oras se intampla des sa "uit" si sa merg pana pe la 6000 in 1 si 2.. oricum 3 doar pe bvd mari ca in rest .. unde sa ii dai cu atatea conserve in drum.

 

Deci cam atatea pentru salutare.. sper ca odata se ne vedem si noi asa intalnirea VX-arilor.. ca pe parcursul anilor ne-am inmultit !

 

Respecte si asfalt uscat ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello .. la oameni cu VX...:)

 

Strutocamila cum ii mai zice laic la motorul nostru :) . Mi-am luat si eu unul primavara trecuta asa ca prim motor (nu contorizez IZH care il reparam la fiecare 100 si cred ca dupa 1000 l-am tras pe dreapta ca am impins prea mult la el).

Pana nu uit.. Kilometrajul si mie imi arata mai putin dupa care imi arata foarte putin dupa care deloc.. il deschid.. (melcul jos) ma joc un pic cu tablitele.. merge un pic.. si dupaia face la fel.. so daca are careva vre-un melc.. sa imi zica I need it.

Asa in mare sunt foarte multumit de el, cam greoi asta e tot ce pot comenta la el! (sau sunt eu prea mic si usurel.. ).

Consumul ma cam sperie de cand cu kilometrajul stricat nu pot zice exact cat e dar mi se pare ca merg mai des la benzinarie ca anul trecut . sa fie din cauza ca am crescut un pic in ture? anul trecut schimbam sigur pana in 4000 acum in oras se intampla des sa "uit" si sa merg pana pe la 6000 in 1 si 2.. oricum 3 doar pe bvd mari ca in rest .. unde sa ii dai cu atatea conserve in drum.

 

Deci cam atatea pentru salutare.. sper ca odata se ne vedem si noi asa intalnirea VX-arilor.. ca pe parcursul anilor ne-am inmultit !

 

Respecte si asfalt uscat ..

 

Salutare si bine ai venit pe aici.

Se pare ca si eu am un inceput de problema similara cu a ta.MIe deocamdatata imi arata cam 10 km/h mai putin in orice zona a vitezometrului.

Dar ca si consum, :) e de vis dupa ce am sincronizat carburatoarele : am facut duminica o tura Bucuresti-Targoviste-Sinaia-Predeal-Rasnov si retur pe DN1 ( Predeal Bucuresti), la dus am fost singur dar cu 2 coburi full, la intors cu pasager si tot doua coburi full. Am mers fix ca la plimbare..cam 90 la ora pe kilometrajul meu ( vreo suta in realitate) si doar de vreo 2-3 trei ori am depasit aceasta viteza.Consum mediu :4.7% in conditiile de mai sus ( daca mai consider si ca (,) kilometrajul inregistreaza mai putin...eheee, nu mai fac calcule dar sun foarte multumit)

 

Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum e cu intalnirea de care ziceam .. cea a VX-arilor... s-a facut vreo data asa ceva ?? la noi se va face... e una in germania.. locatie super tare.. apare pe www.VX800.net parca... facem si noi ca bani de aia nu prea am acum :)

 

respects

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum e cu intalnirea de care ziceam .. cea a VX-arilor... s-a facut vreo data asa ceva ?? la noi se va face... e una in germania.. locatie super tare.. apare pe www.VX800.net parca... facem si noi ca bani de aia nu prea am acum :laugh:

 

respects

 

De vreo 2 ani ne gandim sa ne intalnim, dar din pacate pana acum nu s-a concretizat.E destul de dificil sa putem sa ne luam liber ( de la munca, de la obligatii familiale, etc) toti in acelasi timp.

Tousi, avand in vedere ca suntem o mana de oameni, cred ca cineva care are spirit organizatoric ne va putea face sa ne vedem cu totii.Eu unul recunosc ca sunt praf la capitolul organizare.

 

Ne putem vedea de exemplu la Predeal pe 10-12 iulie.Eu vin, ASX a zis ca vine si el sigur din Alba, poate daca sanatatea ii permite vine si Lonirider, mai sunt vreo 2 baieti din Iasi care e posibil sa apara.

@ottoMan, chiar daca nu mai ai VX-ul in curte, stiu ca o parte din inima ta tot in V de 805 cmc bate :) asa ca ar super daca ai putea sa vii si tu.

Si poate il conving si pe noul proprietar de ZED sa isi faca aparitia pe aici sa zica daca vine sau nu.

 

Intalnirea VX-arilor din Germania din pacate si anul acesta e un pic departe ( financiar mai ales) de mine....dar eu tot sper la anu', la anu' alalalt, si asa mai departe.

 

Toate bune!

Editat de Burlacu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

saltare ! dupa cum stiti anul trecut pe 4 iulie am avut accidentul cu moto al meu.problema mea care este am gasit toate cele trebuincioase sa pot sa-l pun pe roti cu exceptia la capacul de la generatorin care stiti se afla axul de la schibatorul de viteze.nu stiu unde sa mai caut ca pe toate siteurile pe care le mai stiu si eu nu gasesc si poate ma ajutati voi cu piesa sau cu o adresa de unde sa comand sau chiar si SH ca nu gasesc.

post-16118-1246222870_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

saltare ! dupa cum stiti anul trecut pe 4 iulie am avut accidentul cu moto al meu.problema mea care este am gasit toate cele trebuincioase sa pot sa-l pun pe roti cu exceptia la capacul de la generatorin care stiti se afla axul de la schibatorul de viteze.nu stiu unde sa mai caut ca pe toate siteurile pe care le mai stiu si eu nu gasesc si poate ma ajutati voi cu piesa sau cu o adresa de unde sa comand sau chiar si SH ca nu gasesc.

 

@stell_nick ceea ce cauti tu plus surubelele necesare si alte minuni poti gasi AICI

 

Insa pretul este cam :disappointed: :kick:

 

Bine ai revenit printre noi si daca esti in tara da un semn poate ne vedem la un cico.

Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am mai adus aminte ceva: daca capacul tau nu este foarte praf facut cred ca se poate lipi/suda. Parca vazusem pe aici pe undeva ca cineva executa lucrari de acest gen, si daca e posibil sunt convins ca iesi muuult mai ieftin.

Daca gasesc ceva in sensul asta te anunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am mai adus aminte ceva: daca capacul tau nu este foarte praf facut cred ca se poate lipi/suda. Parca vazusem pe aici pe undeva ca cineva executa lucrari de acest gen, si daca e posibil sunt convins ca iesi muuult mai ieftin.

Daca gasesc ceva in sensul asta te anunt.

 

uite ca am mai gasit un link cu capacul de care ai nevoie si la bani mai putini, numa ca e din SUA

 

CLICK HERE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai naibii americani, au foarte multe oferte de piese ieftine pentru toate tipurile de motociclete.

Uite numai prima pagina cu rezultatele unei cautari pe google. Pe toate site-urile preturile sunt mult mai mici decat orice gasesti prin Europa. Singura problema este cum faci sa le aduci de acolo ? Eu inca nu am reusit sa gasesc o solutie convenabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai naibii americani, au foarte multe oferte de piese ieftine pentru toate tipurile de motociclete.

Uite numai prima pagina cu rezultatele unei cautari pe google. Pe toate site-urile preturile sunt mult mai mici decat orice gasesti prin Europa. Singura problema este cum faci sa le aduci de acolo ? Eu inca nu am reusit sa gasesc o solutie convenabila.

Da, la americani pisele sunt mult mai ieftine decat pe batranul continent, dar sa stii ca daca accepta plata din Romania, transportul nu este foarte scump.Eu pentru arcuri (adica un colet de 100 si ceva de dolari valoare, si in jur de 1 kg parca...nu mai stiu) am platit in jur de 17 dolari transportul, ceea ce nu mi s-a parut mult.Daca era sa iau acelasi lucru din europa ma ducea la vreo 220 de euro, adica mai mult de cat dublu.

O sa fac o "simulare" zilele astea daca am timp sa vad cat m-ar ajunge de exemplu un kit de distribuite la VX (lanturi plus intinzatoarele alea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am verificat, chiar pe ultimul link postat de mine.

Piesele costa 307 dolari, iar transportul este de 20 de dolari.Mi se pare o suma foarte ok.Accepta plati online cu credit card ..deci nu cred ca sunt probleme.

De fapt sunt probleme...nu am 327 de dolari acum :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, transportul chiar nu e un capat de tara.

Problema pe care o poti intampina apare la posta, unde iti verifica ce ai in coletul primit din afara UE si decid ce vama aplica. De cate ori am primit ceva din state - adica de vreo doua, trei ori - tanti a fost ingaduitoare si a pus o taxa minima de 1 leu. Dar nu primisem piese, ci niste maruntisuri.

 

Cand ai ridicat coletul de posta, n-au comentat nimic ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, transportul chiar nu e un capat de tara.

Problema pe care o poti intampina apare la posta, unde iti verifica ce ai in coletul primit din afara UE si decid ce vama aplica. De cate ori am primit ceva din state - adica de vreo doua, trei ori - tanti a fost ingaduitoare si a pus o taxa minima de 1 leu. Dar nu primisem piese, ci niste maruntisuri.

 

Cand ai ridicat coletul de posta, n-au comentat nimic ?

Ba au comentat, dar inainte de a ma duce la posta m-am informat in legatura cu vama, si scria pe undeva ca daca una bucata de marfa ( fie un surub, fie ...un circuit integrat sa zicem) nu depaseste o anumita valoare (ceva de genul 100 de dolari) nu se percepe vama chiar daca intregul colet costa 300 de dolari.M-am tiganit un pic cu tanti si pana la umra mi se pare ca am dat 10 lei si am scapat.

Trebuie sa ma interesez iarasi cu legislatia asta vamala ca te poate ajuta daca stii legea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Geo, poti sa pui link-urile alea de unde se pot comanda piese aici? Daca nu, mi le trimiti pe pm? Vreau sa mi le fac bookmarks.

 

Salutare,

Primul link este din Anglia si piesele sunt mai scumpe.

 

http://www.cmsnl.com/suzuki-vx800_model14274/

 

Al doilea este din SUA si preturile sunt sesizabil mai mici

 

http://partsfinder.onlinemicrofiche.com/cy...pe=12&A=113

 

Vezi numa ca aici trebe sa selectezi si anul de fabricatie.Eu am dat in link pentru VX 800 din 1993 ca din 94 (cum e al meu) nu exista.Dar presupun ca la motor nu pot fi diferente.

 

Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la cmsnl.com am luat eu si sunt din Olanda - de acolo mi-au trimis coletul. Putin important, ma bag si eu in seama :D

Pe site-urile din SUA nu gasesti mai nou de 93 ca ala a fost ultimul an de fabricatie la ei. Pana in 95 s-au mai facut modelele pentru Germania. Diferentele sunt minore la motor (parca e un arbore de echilibrare in plus la modelele de Europa, daca imi amintesc bine) si cutia de viteze e etajata diferit la modelele americane - merge mai incet la aceleasi ture.

 

Idea e ca in state abunda de piese ieftine originale, dar e nasol cu astia de la posta romana care te vamuiesc. Ar fi perfect daca ai avea pe cineva care sa faca naveta lunar si sa ti le aduca, dar eu nu cunosc nicio astfel de persoana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la cmsnl.com am luat eu si sunt din Olanda - de acolo mi-au trimis coletul. Putin important, ma bag si eu in seama :P

Pe site-urile din SUA nu gasesti mai nou de 93 ca ala a fost ultimul an de fabricatie la ei. Pana in 95 s-au mai facut modelele pentru Germania. Diferentele sunt minore la motor (parca e un arbore de echilibrare in plus la modelele de Europa, daca imi amintesc bine) si cutia de viteze e etajata diferit la modelele americane - merge mai incet la aceleasi ture.

 

Idea e ca in state abunda de piese ieftine originale, dar e nasol cu astia de la posta romana care te vamuiesc. Ar fi perfect daca ai avea pe cineva care sa faca naveta lunar si sa ti le aduca, dar eu nu cunosc nicio astfel de persoana.

 

ottoMan nu te constrazic, din Olanda o fi site-ul acela , eu am zis Anglia ca parca preturile erau in lire si n-am stat sa ma gandesc prea mult.Oricum, produsele de acolo is mult mai scumpe fata de cele de pe site-ul din SUA, unde chiar si prezentarea lor este aproape identica.( cred ca si codurile su aceleasi :D )

 

In alta ordine de idei...vine cineva saptamana viitoare la Predeal la East European Motor Show?Eu inca nu pot sa zic 100% ca o sa merg dar 80% sunt hotarat.Sau mergeti toti la targu Secuiesc Uichendu asta?

 

Toate bune!

 

EDIT: Rectificare - Preturile de pe cmsnl.com sunt in euro.Nu stiu ce oi fi visat eu cu lirele alea...

Editat de Burlacu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

referitor la o intrunire a VX-erilor, poate reusim sa le combinam, cum spunea-ti pe pagina anterioara, la predeal.

Din Iasi vom fi 2 sigur, daca poate si marius, vom fi 3.

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu pot sti 100% daca vin, pana vineri, iar daca vin, poate asa sa trag o tura sambata (plec mai de dimineata si seara sau noaptea sa ma intorc). Mai vedem pana vineri. Ar fi fain sa ne intalnim, totusi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Burlacu'@ baga un ochi aici pentru ghidon...40$+shipping

 

http://vx800forum.com/forum/index.php?topic=1762.0

Multumesc Lonerider de link.

Imi par cam inalte ghidoanele alea u stiu de ce, dar in alta ordine de idei sa stii ca asa bine m-am obisnuit cu astea de endoro ca am decis sa le pastrez deocamdata.Am zis ca daca tot este VX-ul o amestecatura de tourer, necked, chopper, sa il bag si in clasa enduro cu ghidonul asta :laugh:

 

La Predeal eu vin 80%.Vineri sa o sa ma hotarasc exact.

Ar fi chiar frumos sa ne strangem mai multi.

Editat de Burlacu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...