Sari la conținut

Istoria marcilor moto


scafbikes
 Share

Postări Recomandate

In 1876, Nikolaus August Otto realiza un motor in 4 timpi pentru biciclete cu motor.

In 1883, Daimler si Maybach realizau motor in 4 timpi asezat pe pe cadru, a mai fost postata de nenumarate ori foto in speta.

De Dion et Bouton si apoi Werner, contruiesc, intre 1895 si 96, biciclete cu motor.

Sachs nu apare in discutie.

Siteul postat de tine e slabut ca informatie, mai repede ma uit la vecinul co.za

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am zis PRIMUL FABRICANT MOTO nu prima motocicleta :)

Mesaj completat

si situl nu e slab deloc, uite-te mai bine, da click pe o tzara si vezi cate sute de marci sunt, unele care au fost produse numai un an doi

daca ai un site mai smecher da-mi si mie sa ma uit la el, dar daca te referi la motorcycle specs...ala e mai slab la capitolul marci....mult mai slab

Mesaj completat

BMW S1000R are suspensii Sachs si cu toate ca Sachs a fost pe moarte a facut cateva Roadstere frumusele.

eu posed un 125cc roadster si sunt foarte multumita mai ales pt faptul ca pe langa un CG sau YBR e foarte mare, nu arata ca un 125 ci ca un 500-600, cu exceptia motorului bineinteles

 

 

Mesaj completat

uite aici numai pt Gb cate marci sunt: http://www.cybermotorcycle.com/euro/british.htm

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De boardtrackere nu zice nimeni nimic ?

Inca din anii 20 "indienii" faceau motoare v-twin pe metanol .... jucariile nu aveau ambreiaj cutiii sau frane si am impresia ca acceleratia era de tipul totul sau nimic .

 

 

cam asta zice wiki ....

 

si un indian indian08071401.jpg

Editat de ALT_ZOLA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi vb de 1880, nu de 1920, adica fo 40 de ani inainte de Indieni.

 

Mesaj completat

Următoarea pe listă este englezeasca Abbotsford, firma ce a rezistat doar 2 ani, 1919-1920, si a construit mici scutere, intr-o productie limitata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma intereseaza numai motocicletele rusesti si uite ce gasesti la ei http://www.cybermotorcycle.com/euro/russia.htm . Sunt doar 4 din zeci de marci.

 

 

situl e in expansiune :) si totul s-a facut in functie de interesele/natia celor care l-au vizitat

tu daca vrei poti da info pt site despre motocicletele romanesti, ca am obs ca nu exista nici una

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

situl e in expansiune :) si totul s-a facut in functie de interesele/natia celor care l-au vizitat

tu daca vrei poti da info pt site despre motocicletele romanesti, ca am obs ca nu exista nici una

Prima motocicletă românească: I.M.S.-53.Anul fabricatiei: 1953! :)

post-15233-1296246087_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...