Sari la conținut

Plezneala La Cluj


pragmatik
 Share

Postări Recomandate

Desi am sperat sa nu scriu niciodata la rubrica asta, am ramas putin marcat de un accident vazut live pentru prima data; ar fi bine sa fie si ultima.

 

In urma cu o ora coboram podul de la gara spre Maxim Gorky. Trafic putin aglomerat, mers catinel, caldura mare, eram cu conserva. In fata mea cu vre-o doua masini vad un VW ca face stanga spre autogara 2, moment in care se implanta in el un scuter venind de pe contrasens.

 

Pe scuter era un baiat cu pasagera. Zboara amandoi peste capota masinii vre-o 3 metrii si aterizeaza gramada pe asfalt in timp ce treceam pe langa ei pe sensul meu de mers. Am vazut ca se misca, trag pe dreapta si ma duc sa vad daca pot ajuta cu ceva. S-a adunat deja o gramada de lume. Unii sa vada, altii sa ajute, altii sa dea un sfat. In drum spre ei trec pe langa motor, cj90nfs (need for speed :cheers: ), un shlap, ceva bucati de plastic sarite din carene, inca un shlap, ochelari de soare si ei. baiatul parea ok. Statea turceste, inca in stare de shok, incerca sa isi dea seama ce se intampla. Cineva striga ca a chemat salvarea. Fata era pe spate strigand de durere. Nu pare grav, doar foarte dureros. Julituri de asfalt pe coate, genunchi si fluierul piciorului. Baiatul parea zgariat pe spate si cu tricoul putin sfasaiat. Fata in schimb plangea. O doare mana. Cineva o tine de mana. Lumea spune sa nu se miste. Ea nu mai suporta durerea si izbucneste in plans. Vad parca ceva vanataie cum incepe sa i se umfle pe tibie. Cineva aduce o sticla cu apa. Altcineva spune sa nu bea ca nu e bine.

 

Masina si scuterul cazut la pamant raman in mijlocul intersectiei. Se fac imediat coloane de nerabdatori care incep sa claxoneaze. Atmosfera de mahala. Langa accidentati un el si o ea. Se pare ca ea e cea care conducea. O doamna blonda, putin speriata, care inca nu intelege ce s-a intamplat si care spune ca nu stie de unde au aparut ca ea nu i-a vazut. :D

 

Cam in 2-3 minute apare si salvarea. Medicii isi fac loc si incep sa isi faca treaba. Par ca stiu foarte bine ce au de facut si ca totul e sub control. Se pare ca nu e foarte grav. Sper sa aiba dreptate. Imi dau seama ca nu am cu ce sa ajut si plec. Raman insa pe ganduri...

 

Totul se intampla extrem de repede si urmarile pot fi definitive. Doamna cu masina ar fi trebuit sa acorde prioritate. Nu a facut-o. Nu e nici prima si nici ultima. Ma gandesc de cate ori nu mi s-a acordat prioriate, atat in masina cat si pe motor. Atat la viteza mare cat si mica. Parca ma simt un pic norocs. Probabil va ramane fara carnet si eventual cu o amenda. Masina parea prea veche ca sa aiba casco. E un fier. Se repara.

 

Pe cei doi insa putea sa ii coste viata. Nu mi sa parut ca ar fi venit prea repede. Maxim 40km/h masurati ochiometric. Era destul de aglomerat. Cu toate astea au zburat foarte spectaculos. Suficient ca sa ingheti pentru o clipa si sa te intrebi oare cum vor ateriza. Ciudat e ca nici eu nu i-am vazut venind decat in momentul impactului. Ma uit foarte atent in jur si in oglinzi si sunt intotdeauna atent la motociclisti sa ii feresc/las sa treaca. Probabil pentru ca scuterul era negru cu gri. Oare scuteristii nu merg cu farul aprins? Sau o fi uitat sa il aprinda? Echipament nimic. Tricou, bermude, shlapi, ochelari de soare. Bashka pasagera. E adevarat ca in conditii normale, la viteza aia, in locul ala nu prea ai de ce sa cazi. Dar problemele apar intotdeauna atunci cand nu sunt conditii normale.

 

Nu stiu ce sa mai zic sau daca ar trebui sa mai zic ceva. Le urez amandurora insanatoshire grabnica si daca au probleme/nevoie de un martor le stau la dispozitie.

Bafta in exces tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau pt cei doi...

si eu deocamdaa merg tot pe scuter, dar sunt f atent... cateodata chiar imi zic prieteni de pe trotuar ca de ce nu ii salut ? raspunsul meu... sunt atent la trafic... si ei rad :|

 

mi sa intamplat de n ori, sa imi 'sara' o masina in fata... chiar dak am prioritate, dar opresc io. ca nu cred ca as rezolva ceva dak as incerca sa nu opresc(adik sa zgariu putin masina), si tot eu m-as lovi... eventual... cand ma grabesc, sau cand sunt mai nervos... imi uit degetu' pe butonu de la claxon... sa ma auda macar dak nu ma vad...

 

asta este... si nu ii condamn prea tare pe cei nu masina, adik pe cei la care se vede pe fata lor ca admit ca au gresit... dar sunt si deaia care te injura si treburi deastea urate... ce poti sa faci ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca acest accident nu a avut urmari tragice. Insanatosire grabnica celor 2 si mult mai multa minte. Daca tipul nu va renunta la slapi si la ocheari de soare, cu siguranta pasagera nu se va mai sui in viata ei pe scuter neechipata, sau cine stie!? :cheers:

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :burnout: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca acest accident nu a avut urmari tragice. Insanatosire grabnica celor 2 si mult mai multa minte. Daca tipul nu va renunta la slapi si la ocheari de soare, cu siguranta pasagera nu se va mai sui in viata ei pe scuter neechipata, sau cine stie!? :D

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :burnout: :burnout:

 

cred ca erau ochelarii ei ...

el avea... tricou rosu :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatoshire grabnica scuterishtilor. Sper s-o jumuleasca de bani pe cascata aia. Oricum casca este obligatorie. Daca nu aveau este si lipsa de respect.

 

PS: Super povestit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...