Sari la conținut

schimb ulei


Postări Recomandate

am si eu o intrebare...la cati km trebuie sa schimb uleiul la motor. am un BMW f650 din 94. acum am in el motul 15W50 si am facut 4500 km. mentionez ca nu sunt genul care tureaza motorul ca nebunul.

va multumesc!

 

 

am un prieten care a avut un cbr f2 si a mers 10000 km cu un schimb de ulei ...fara forja ...mers linistit..si nu a avut nici o problema

 

Eu personal schimb la 3500 - 4000 ...altii la 5000...

 

Cum zicea si Cezar ...consulta manualul ...dar eu cred ca merge un 7000 km !

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un prieten care a avut un cbr f2 si a mers 10000 km cu un schimb de ulei ...fara forja ...mers linistit..si nu a avut nici o problema

La motorul ala nu poti sa schimbi uleiul la 10.000 de prea multe ori :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un prieten care a avut un cbr f2 si a mers 10000 km cu un schimb de ulei ...fara forja ...mers linistit..si nu a avut nici o problema

 

Mersul cu uleiul uzat nu se observa imediat. Nu face poc, nu e ceva care sa se distruga instant. In schimb apare uzura pe cuzineti, cilindrii, si piesele in miscare, uzura care urmareste motorul ala toata viata lui, si nu mai dispare dupa ce pui ulei nou.

Chiar daca nu observi nici o problema asta nu inseamna ca uleiul respectiv nu face rau motorului,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare...la cati km trebuie sa schimb uleiul la motor. am un BMW f650 din 94. acum am in el motul 15W50 si am facut 4500 km. mentionez ca nu sunt genul care tureaza motorul ca nebunul.

va multumesc!

Eu schimb uleiul la motor in fiecare sezon si fac undeva la maxim 5000 km.Nu as merge mai mult de 8000 km cu acelasi ulei, indiferent de marca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

umbla zvonuri ca cifra magica ar fi 15000 km. in acel moment motorul te anunta ca are nevoie de ulei prin diverse sunete iesite din comun si greu de ignorat.

am auzit unele teorii ca cica "il schimb mai rar, da' pun un ulei mai scump". teoria asta ar avea logica daca un ulei de 2 ori mai scump decit altul ar garanta ca dupa de doua ori mai multi kilometri e la fel de uzat ca cel ieftin. da' in manual, bata-l vina, nu e nici o formula de tipul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma uit si la culoarea uleiului: daca arata bine si n are multi kilometri, mai mere.

nu stiu ce sa zic. nu e o metoda relevanta. la multe motoare in stare buna se innegreste imediat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gasesti aici manualul si toate informatiile care te intereseaza legate de intretierea f650

 

http://f650.ro/forum/viewforum.php?f=28&am...df113b84009e47d

 

In general, uleiul se schimba la 5000 de km sau la fiecare sezon, dar nu mai retin daca asta este recomandarea bavarezilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut Âşi eu F650 o bună bucată de timp Âşi destui km în cârcă....

 

1. Manualul zice că la 10.000 km să se schimbe uleiul Âşi filtru să se schimbe la fiecare două schimburi.

2. Pe testatelea 10.000 e cam mult.... deci îl schimbam cam la 8.000 km

3. Schimbam Âşi filtru de ulei de fiecare dată că nu e scump.

 

Eu nu am iertat niciodată mobra asta... schimbat frecvent Âşi în roÂşu.... n-am avut nici o problemă cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...