Sari la conținut

Periboina


Postări Recomandate

Soso, nu e frumos ce zici.

Sa intelegem ca avem de-a face cu un forum de manelisti?

Pai putem sa inchidem de tot coltul enduristilor atunci.

Cum spunea Scarabeu mai sus, manelistii oricum nu vor venii acolo iar enduristii fiind in mare parte oameni cu bun simt, vor tine cont de sfaturi (eu personal nu ma voi mai duce cu motorul acolo).

Sunt constient ca nu trebuie sunata goarna dar de aici pana la ce spui, este drum lung.

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

In ultima vreme zonele "protejate" au devenit locatia preferata a vanatorilor & pescarilor cu blazon cat si a braconierilor in egala masura.

Cel care patrunde intr-o zona protejata din Delta fara pusca si lansete cu siguranta va distruge mai putin decat cei care vin sa isi arate maiestria.

Personal nu consider o crima sa margi cu un vehicol pe un drum de pamant, sa faci o baie in mare, sa imortalizezi pe pelicula peisajul si sa te intorci acasa.

Politia de frontiera nu are motive sa te alunge sau sa te amendeze.

Am avut ocazia sa merg cu o salupa in lungul tarmului de la Sf Gheorghe pana la Constanta si am vazut intr-adevar numai plaje pustii iar pe multe din ele se deveau colonii de pasari marine; deasemenea am intalnit delfini (5) in largul grindului Perisor.

Natura o distrug cei care ridica constructii, care fac exploatari forestiere (apropo pe Dunare si pe bratul Sf Ghe. cel putin SE VAD EXPLOATARI FORESTIERE MASIVE !!!), care pescuiesc si vaneaza intensiv in scop de hobby sau comercial.

Deci daca ne lamentam noi intre noi sa nu aflam de aceste locuri ca sa nu vina manelistii sa distruga natura atunci sa lasam pe "investitorii strategici" sa o transforme stiintific.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gizmo...e clar ca procentul de manelisti e mai mic in zona noastra, insa acele locuri cred eu ca merita eforturi suplimentare pentru a fi protejate.chiar pozele din debutul topicului cred ca imi vin in ajutor cel mai bine, sunt de o frumusete rara.

bun simtul incepe sa fie un concept pe cale de disparitie, cel putin asta este perceptia mea.nu vreau sa se simta cineva jignit de posturile mele, insa cred ca publicitatea facuta acelor peisaje este nedorita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In concluzie, daca stiti locuri frumoase tineti-le doar pentru voi si muriti fericiti ca doar voi ati fost pe acolo. Asa da atitudine. Bravos natiune. Tocmai vroiam sa va destainui niste locuri de o frumusete rara din Apuseni, de unde m-am intors de curand. Pofta-n cui. Le tin doar pentru mine........nu de alta dar n-as vrea sa le distrugeti voi, manelistilor!!!!! :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In concluzie, daca stiti locuri frumoase tineti-le doar pentru voi si muriti fericiti ca doar voi ati fost pe acolo. Asa da atitudine. Bravos natiune. Tocmai vroiam sa va destainui niste locuri de o frumusete rara din Apuseni, de unde m-am intors de curand. Pofta-n cui. Le tin doar pentru mine........nu de alta dar n-as vrea sa le distrugeti voi, manelistilor!!!!! :wave:

"Manelistii" astia de care vorbesti tu, isi pot da seama ca in ritmul asta,in scurt timp locul acela va fi o a 2-a Vama Veche!!!Si frumusetile din Apuseni se pot vedea si mergand pe jos cu rucsacul in spate(ca de-aia este parc national sau zona protejata),nu numai de pe motor!!!Asa ca "roakere" partidul te vrea tuns !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Manelistii" astia de care vorbesti tu, isi pot da seama ca in ritmul asta,in scurt timp locul acela va fi o a 2-a Vama Veche!!!Si frumusetile din Apuseni se pot vedea si mergand pe jos cu rucsacul in spate(ca de-aia este parc national sau zona protejata),nu numai de pe motor!!!Asa ca "roakere" partidul te vrea tuns !!!

:lol: :wave:

Vama Veche e exemplul "ideal"!Cine stie si isi aminteste ce insemna Vama Veche pana acum vreo 5-6 ani (acum 7 ani de 1 Mai am fost prima data cu motorul = ij planeta 5 in Vama) isi da seama ca procesul ar fi fost si mai rapid daca s-ar fi facut si publicitate virtuala. Nu e vorba ca stricam noi motociclistii locul, dar de la noi afla si manelistii care vin apoi cu SLK-urile de fitze, aruca pet-uri si alte gunoaie pe acolo, strica linistea si dauneaza in primul rand faunei. Apoi or sa apara "investitorii", construesc pensiuni, baruri si terase, apoi se va face o sosea pentru ca treburile sa mearga ca pe roate si gata, avem o statiune profitabila.

Si toate astea pe un taram descoperit si promovat de motociclisti.

Pacat ca s-a reactivat acest topic.

Editat de sabyn23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vama de acum 5-6 ani era de asemenea o serparie si un gunoi insa doar pe jumatate probabil pe cat este acum .

 

locurile acestea (2 Mai sau Vama V.) erau frumoase cu adevarat atunci cand nu se intindeau corturi pe plaja .

sau poate doar cateva ici-colo .

iar asta se afla mai departe de 15 ani in urma .

 

vrem nu vrem "civilizatia" inghite totul iar noi traim in tara in care lucrul acesta se face la cel mai " inalt" nivel .

numai cand vom indeparta gunoaiele ce ne conduc destinele ne vom putea pastra si proteja colturile astea de rai .

 

pana atunci ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Manelistii" astia de care vorbesti tu, isi pot da seama ca in ritmul asta,in scurt timp locul acela va fi o a 2-a Vama Veche!!!Si frumusetile din Apuseni se pot vedea si mergand pe jos cu rucsacul in spate(ca de-aia este parc national sau zona protejata),nu numai de pe motor!!!Asa ca "roakere" partidul te vrea tuns !!!

 

 

ps- Mai albinuto, puteai sa afli de la roakerul tuns niste chestii pe care poate singur n-o sa le gasesti.........si invers.......dar nu, vom proteja natura. Nu de alta dar s-o pastram "curata" pentru cei care vin cu drujba (am vazut hectare intregi defrisate, chiar in inima Apusenilor). In Apuseni am mers pe forestiere si pe drumuri asemanatoare cu cele de tara, pe care oricum circulau tractoarele si camioanele care carau lemn. In rest, nici tipenie de om. Cu ce rahat stric eu natura daca trec cu motoreta pe unde trece si un tractor? Voi chiar nu ganditi?........sau mai nou e la moda sa urlam in gura mare "PROTEJATI NATURA" fara sa ne mai gandim vreun pic daca noi intradevar facem vreun rau? Si mai aflati o chestie, n-o sa vina niciun manelist cu SLK-ul pe un drum pe care poate sa-si zgarie rabla si pe care nu exista nimeni sa-l admire. In acelasi timp, nu cred ca sunt exagerat de multi manelisti pe un site moto, la coltul enduristilor. Dar totusi, pentru siguranta naturii, voi ziceti ca fiecare sa tina pentru el tot ce-ar putea impartasi si altora........."sa mananca si gura la alti puradei"...........EGOISTILOR!!!!!!!!!!!!!

 

ps- Inchideti drak acest topic ca distrugeti natura..............aberantilor!!!!!!!!!

Editat de Angi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca topicul asta a cam luat-o pe ulei...

La Vama Veche ca si prin alte parti - vezi Sf. Gheorghe unde PSD-ul si-a tras colibe cu termopane si aer conditionat cu prilejul nu stiu carui festival de film - traiesc oameni care nu prea mai au din ce sa se intretina intr-o lume ca asta. Din turism se pot face bani relativ usor, nu mai trebuie sa pleci la 4-5 dimineata, sa tragi de navoade si sa cauti un peste tot mai rar din cauza poluarii si a pescuitului industrial. Sunt oameni simpli, fara pretentii culturale deosebite, la care brusc le intra in cap ca trebuie sa faca bani din turism, daca se poate foarte multi bani. Chestia asta se combina si cu ideea gresita ca lipsa de confort denumita turism rural trebuie sa aiba tarife cat in Sharm-el Sheik si sa genereze fite gen Vama Veche+ProTV=love. Si astfel, terenul e pregatit pentru aparitia manelistului cu ghiuluri, bancnote cu Vlaicu aruncate pe toate shiturile si BMW "tunat" din care il auzi cu netarmurita placere pe Guta din orice colt de plaja ai fi. Din nefericire pentru noi, acesti babuini au de cele mai multe ori foarte multi bani si intr-o lume mercantila, ei vor dicta aspectul turismului, mai rau, vor deveni chiar patroni si "moguli", vor cumpara plajele, vor construi vile si hotele de prost gust si vor invada toate "colturile de rai" de care vorbeati.

Recent am vorbit cu un sef de Salvamont care era ingrijorat ca proliferarea mototciclistilor enduro va distruge muntele - adancesc si strica potecile adica - si ca ar trebui facut ceva sa se interzica accesul lor, ca asa e si in Europa. Asta in timp ce TAF-urile fac praf drumurile forestiere si diversii mafioti taie toate padurile lasand muntii ca dupa fenomenul Tungus...

Dar asta e tara in care traim, asta e lumea in care ne-am nascut, trebuie sa ne resemnam ca suntem un gen pe cale de disparitie. Pana cand vom gasi o clinica in care psihiatrii sa ne induca dragostea de Guta si de hotele si de plaje pe bani si umbrelute mai haladuim si noi la Periboina cu frica in san ca ne prinde garda de mediu ca pe altii n-are voie sa-i prinda sau... ne certam aberant pe cate un topic de asta pe care m-am trezit si eu sa scriu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

ps- Inchideti drak acest topic ca distrugeti natura..............aberantilor!!!!!!!!!

sunt de acord cu tine...nu mai pun poze de pe unde merg. poate ii place manelarului si se-apuca de enduro :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca topicul asta a cam luat-o pe ulei...

La Vama Veche ca si prin alte parti - vezi Sf. Gheorghe unde PSD-ul si-a tras colibe cu termopane si aer conditionat cu prilejul nu stiu carui festival de film - traiesc oameni care nu prea mai au din ce sa se intretina intr-o lume ca asta. Din turism se pot face bani relativ usor, nu mai trebuie sa pleci la 4-5 dimineata, sa tragi de navoade si sa cauti un peste tot mai rar din cauza poluarii si a pescuitului industrial. Sunt oameni simpli, fara pretentii culturale deosebite, la care brusc le intra in cap ca trebuie sa faca bani din turism, daca se poate foarte multi bani. Chestia asta se combina si cu ideea gresita ca lipsa de confort denumita turism rural trebuie sa aiba tarife cat in Sharm-el Sheik si sa genereze fite gen Vama Veche+ProTV=love. Si astfel, terenul e pregatit pentru aparitia manelistului cu ghiuluri, bancnote cu Vlaicu aruncate pe toate shiturile si BMW "tunat" din care il auzi cu netarmurita placere pe Guta din orice colt de plaja ai fi. Din nefericire pentru noi, acesti babuini au de cele mai multe ori foarte multi bani si intr-o lume mercantila, ei vor dicta aspectul turismului, mai rau, vor deveni chiar patroni si "moguli", vor cumpara plajele, vor construi vile si hotele de prost gust si vor invada toate "colturile de rai" de care vorbeati.

Recent am vorbit cu un sef de Salvamont care era ingrijorat ca proliferarea mototciclistilor enduro va distruge muntele - adancesc si strica potecile adica - si ca ar trebui facut ceva sa se interzica accesul lor, ca asa e si in Europa. Asta in timp ce TAF-urile fac praf drumurile forestiere si diversii mafioti taie toate padurile lasand muntii ca dupa fenomenul Tungus...

Dar asta e tara in care traim, asta e lumea in care ne-am nascut, trebuie sa ne resemnam ca suntem un gen pe cale de disparitie. Pana cand vom gasi o clinica in care psihiatrii sa ne induca dragostea de Guta si de hotele si de plaje pe bani si umbrelute mai haladuim si noi la Periboina cu frica in san ca ne prinde garda de mediu ca pe altii n-are voie sa-i prinda sau... ne certam aberant pe cate un topic de asta pe care m-am trezit si eu sa scriu.

 

 

Cata dreptate ai..

 

Asa ca o idee a locului "neatins", am mancat o ciorba de peste acolo(intr-una din cocioabele de pescari)...la urma nota...20RON/Persoana!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De pe acest forum am aflat de aceste locuri si am fost fascinat de ele ...

Cum mi-am luat ATV ... m-am urcat pe el si doar pe plaja am mers pana la canalul din imagine!

 

Apoi m-am intors pe drumul de nisip, pe care am depasit zeci de masini care au fost la plaja/picnic in duminica respectiva!

post-13420-1184193459_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce ma mai distreaza discutiile astea :lol:

Stati linistiti mai tovarasi. Acolo unde poate sa ajunga maieuarii sa faca gratar o sa ajunga destul de curand, indiferent daca puneti voi poze sau nu. Altfel, raman o gramada de locuri superbe in care nu o sa calce picior de maieuar gras cu Logan sau pe ATV.

Relax :wave:

 

N-am nimic cu ATV-istii adevarati (cu toate ca nu cunosc nici unul). Insa prin zonele turistice s-a inmultit f tare specia de atv-ist in papuci si maieu cu o trompetzica pe locul din spate. Noroc ca stau pe la poale si nu se baga pe-acolo pe unde incepe distractia. Eu cred ca cel mai mare pericol pentru noi sunt astia. Pentru ca sunt nesimtiti, pentru ca dau gaz pe drumuri de tara sa arate ce derapaje stiu sa faca ei cu chinezaria de 200cmc de la carefour si ridica nori de praf pe care rebuie sa-i inghita oamenii civilizati, pentru ca intra pe pasuni si fac totul varza. Si din pacate oamenii ne baga in aceeasi galeata.

 

Sfatul meu: e tara mare. E loc sa ne facem damblaua fara sa deranjam pe nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auzi mai "enduristule" ... eu propun ca fiecare sa stea la el acasa si sa se bucure de ceea ce are primprejur ... nici nu stii cat ma oftica bashinosii de bucuresteni care vin in fiecare weekend sa-si spele jegul la Marea Neagra ... nu te mai poti misca de atatia figuranti si beizadele ... de ce nu stati in imputiciunea voastra de Bucuresti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu siguranta ca pentru ce inseamna Periboina esti un blestem, nu pot decat sa sper ca vei realiza asta cat mai curand.

 

Soso, imi pare rau sa vad asa niste calificari din partea cuiva care este moderatorul acestei sectiuni. Daca tu ai crezut ca pozele sau ce am scris eu acolo ar fi afectat in vreun fel locul respectiv, trebuia sa-mi spui asta acum un an, si as fi corectat cu cea mai mare placere, sau macar sa fi sters topicul. As fi inteles mesajul.

Dar sa vii dupa un an si sa faci declaratii de genul celor de mai sus, mi se pare... nepotrivit. La fel cum mi se pare nepotrivit sa consideri ca postarea de poze din locul respectiv unde oricum orice turist cu o harta poate ajunge cu masina, pe o sectiune cu cateva zeci de vizite zilnice, o sa aiba vreun impact ecologic asupra zonei. Dar asta deja tine de idei si pareri personale, si nu imi voi permite sa le judec in continuare.

Ca idee, sa stii ca din cauza aceleiasi ingrijorari pe care ti-ai exprimat-o si tu mai devreme, am ales ca de data asta sa nu pun poze din excursia de anul asta pe la Periboina.

Eu insa iti multumesc, m-ai flatat din punct de vedere fotografic cu declaratia de mai sus.

Editat de samolapraga
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Samolapraga are dreptate. Sa fim seriosi - nu a omorat pe nimeni.

 

Rallyman,

Nu trebuie sa te isterizezi doar pentru ca ai o chinezarie de 200 (ATV PEIDU CM200ST-2A). Nu am zis ca TOTI cei cu astfel de scule fac prostii. Am descris destul de clar tipul de om si comportamentul. Daca te regasesti in targetul descris, sa fii sanatos. Daca nu, bucura-te de plimbarile off road.

 

Cat despre "auzi mah enduristule" ... nu e frumos :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ralyyman

 

Listinestete tata ca iti plesneste vena

=))

Daca nu iti place ce scrie pe aici nu citi ca nu te fortzeaza nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat despre "auzi mah enduristule" ... nu e frumos :wave:

 

Intradevar nu este fumos ... dar nu e frumos nici sa spui ca "unde merg eu cu 2 roti altii cu 4 roti nu au voie ca ei strica si noi nu" ... este loc pentru toata lumea pe pamantul asta ... si sa faci afirmatii de genul "chinezarie de nustiucati cmc" ... fiecare isi cumpara ce-i permite bugetul ... o chinezarie, un ktm second hand, etc ... distractia conteaza ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat acolo e REZERVATIE ce mai discutati atata daca sa mergi sau sa nu mergi cu motoru pe acolo? E rezervatie ca sa se protejeze fauna si flora nu ca sa o terfeliti cu ATV-urile sau motoarele. Tot litoralul aproape e construit, betonat si f**** de diversele comunitati de oameni de bine. Chiar si locurile astea ramase cat de cat intacte sunt "descoperite" si hacuite de ATV-uri, motoare, masini etc.

Daca acolo e un drum, macar mergeti pe drum, da banuiesc ca ATV-istii nostri se dau pe dune, peste scoici si plantele de p'acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt doar 2-3 drumuri (zeci de drumuri, my god...). Cam toti atv-istii si motoarele se dau pe plaja aia, stai tu linistit. Si chiar daca n-ar fi rezervatie ati putea sa va abtineti de la a f*** plaja aia ramasa asa naturala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...